Malá začala zlobit. Co s tím?

nursik
31. bře 2008

Ahoj, mám 14. měsíční holčičku, doteď byla dost "samostatná", nikdy nebyla velký mazel, ale co s ní poslední dobou děje už nějak nepobírám. Začalo u nás období vztekání, vynucuje si pozornost, v kočáru vydrží tak 10 minut a začne kňučet ( ještě nechodíme ). Vůbec, ale vůbec neposlouchá, vyloženě provokuje, tak jí napomenu a vzdálím od věci, kterou dělá, vrátí se a dělá to pořád, zvýším hlas a opět odnesu, jde to dělat znovu, tak po desátém pokusu už většinou vybouchnu a plácnu přes zadek. Chvilku kníká, ale jde to dělat zase. Prostě na ní nic neplatí.
S jídlem bojujeme od narození, obědy mi úplně bojkotuje, buď zavře pusu a nedostanu do ní nic nebo si to vezme do pusy a začne jídlo prskat všude kolem. To samé i u dopolední a odpolední svačiny. Mlíko pije dobře, ale je velká na to, aby byla jen na mlíku. Absolutně odmítá tvrdé potraviny, to pak jídlo rozmačká v rukou a všude patlá, takže sušenky, rohlíky nebo ovoce či zelenina je všude jen ne v ní.
Poslední dny na sebe poutá pozornost kníkáním, ale průběžně kníká celý den, vůbec si sama nehraje jako dřív, vzteká se v kočáru, což dřív nedělala. Snažím se s ní být většinu dne venku, máme psa, který jí zbožňuje, mezi dětma byla taky v pohodě, vydržela je pozorovat, ale teď jí prostě nic nezabaví, já za celý den nestihnu se ani najíst a večer jsem vyřízená jak fyzicky, tak psychicky. Pokud si chci alespoň chvíli v klidu sednou a vezmu si notebook na klín, tak mi do něj začne strkat, bouchat a řve. Dělá schválnosti, strhává prádlo ze sušáku, strhává si boty, čepici. Teď spí tak hoďku přes den, v noci se hodně budí.
Doteď to bylo sluníčko usměvavý, nebojí se lidí ani zvířat, ale teď se změnila na malýho teroristu 😀 a já to nějak nezvládám. Prostě nevím, jak na ní a každý večer mám pocit, že za chvíli skončím v blázinci . Poradíte?

jandalinka
31. led 2009

to my toaletní papír nejen odmotáváme,ale strkáme do pusinky a mooooc nám chutná 😝 😵 .
Holky,můžete mě uklidnit a říct od kdy by mělo dítě opravdu poslouchat,když mu řeknete,že má přijít k Vám nebo přijít a obléci se apod.?!Tchýně mě dnes řekla,že naše malá vůbec neposlouchá v oblíkání a hlavně,když řeknou ať jdou za ní....ale já doma se pořád nervuji,že neposlouchá,že má jít ke mě a dělá to,že mi utíká a pořád jí baví,když jí honím.......dávám na zadek,křičím,ale nic nepomáhá 😒 ☹ .Má ještě čas nebo by už opravdu měla v tomto poslouchat,když na ní zavolám?! 😒

jaku
31. led 2009

Jandalinka klídek, mě ně které příkazy nereaguje ani ta 9-ti letá 😠 ! Ne vážně, to je strašně brzo, aby ti reragovala na příkazy i když věřím, že některé dětičky reagují, ale náš to teda rozhodně není, z oblíkání má děs běs, zdrhá, kroutí se, vzteká se a jsem ráda, když se mi upocené podaří ho oblíknout.Už aby bylo léto 😝 . Pomáhá mi ručičkama do bodýčka, to už docela dlouho, ale jamile dojde na svetr či kombinézu to je horor. Když jdu do jiné místnosti a volám na něj tak po pár zavoláních přileze(nechodí), ale nemyslím si, že by to bylo poslušností, ale tím, že nechce být sám beze mě a hlavně vymejšlí jak mi "pomoct" uklízet atd., abych se zkátka nenudila a každou činnost měla zpestřenou o další úklid či aspoň časově prodlouženou 😉

sylvar
31. led 2009

holky, malé je tolik, kolik je a já mám nervy nadranc 😖
jako vytáčí mě úmyslně, přesně ví, co udělat, podívá se na mě, usměje a udělá 😒 a nejvíc mě naštve, když ji chci obléct, a ona začne řvát tatí tatí a letí za tatí a ten ji obléct může 😒
a dnes do 16hod řvala, pak se nám ji teda povedlo uložit, usnula na půl hodiny a od té doby je čilá a my mrtví

jandalinka
31. led 2009

jaku:diky,díky,já si také myslím,že je ještě brzo,aby mě na příkaz"pojd ke mě",hned reagovala a poslušně přišla.Ale nesmím zahálet a pořád jí to raději učit 😅 .Jinak úplně hledím,jak tu máme stejné dětičky...klíče,toaletní papír,....kroucení,vztekání se u oblékání!!Jsem mile v šoku 🙂 .Ručičkama mi také pomáhá a sama se pokouší i vyslíct bodíčko a já zpocená až k patě,ale hlavně,že je malá v "suchu"a oblečená 😀 .Jinak by mi také malá pořád jen pomáhala a když vidí,že míchám např.omáčku na plotně,tak vezme si svoji vařečku a začíná míchat v odpadkovém koši smetí 😠

wanda007
31. led 2009

ahojte kocky, som tu z rychlika kukla na 3 posledne strany...
zacala som nedavno citat od Prokopovej Neklidne dite. Uvedomujem si, ze sa nie je na com smiat a je nutne dietatu pomoct, inac moze mat problem v celom svojom zivote.
http://filmy.sme.sk/product/182837

power700
31. led 2009

Holky a co koupání, to je u vašich zlatíček v pohodě? Naše malá se doted moc ráda koupala, ale najednou zlom, vzteká se , pláče,a chce rychle ven z vany... ☹

jahodka11
31. led 2009

ahojte, nas maly v sprchovacom kute stoji...a je jedno, ci tam ma vanicku alebo nie, on chce len stat.....takze nic moc, no ale aspon hned neuteka von....aj ked mohol by tam byt aj dlhsie.....kedysi tam sedaval, teraz akosi pri vsetkom najradsej stoji a chodi 🙂 myslim, ze ich to casom prejde 🙂

nanda
1. únor 2009

Ahoj holky-tak do koupelny a na zachod se teda Ondrusa moc nedostane,tam mame nastesti dvere a ty si jeste neotevre-vubec si neumim predstavit ty nasledky. 😀 😀 😀 Jednou se mi neprozretelne dostal na zachod a skoncila tam cela role papiru a jedno auticko 😀 😝 😀 😝 😀 😝
No a koupani-to jako super,je rad ve vane a hraje si ale jak jdu myt hlavu a on ma dost vlasu tak uz samponkem a pak pustim sprchu tak hysterak.No a dovrsime to strihanim nehtu na nohou,ale to uz teda rvou oba dva-manza mi je drzi a ja pizlam.Takze kazdou nedeli mame veselo-divim se ze nam za dverma jeste nestoji Dzamila 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Ted si uvedomuju ze nas to ceka dneska 😕 😕 😕 Ale jenom ta hlava tak to bude rychle,zajimavy je za na rukach jim ty nehty az zase tolik nevadi ale ty nohy nam davaji 😀 😀

nanda
1. únor 2009

No a k tomu poslouchani kdyz se na ne zavola asi snad bez komentare 🙂 🙂 🙂 Prijde jedine kdyz na nej zavolam "Ondrasku pojd nami,nami" na to slysi ale musi zkontrolovat co to je jak mu to neni po chuti tak pokracuje v krasojizde 😉 😉 😉 😉 😉 Jedine za rucicku se necha odvezt.Ven se strojit necha pac uz vi ze jde pa,pa a hned to hulaka jako pa,pa,pa 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Pak je asi kolikrat zklamany kdyz ho frknu do kocarku a jde spat-fnuka ale do 5 min chrupe jak Baryk 😉 😉 😉 😉
Wanda-no tak ja si teda myslim ze to neni tak strasny tohlento co nase deticky delaji teda.Spis si to tu pisem pro pobaveni atd.Mam jeste jednoho klucika je mu 5 let a delal hodne podobne veci a myslim si ze to normalni kluk predskolak a bez nasledku a doufam ze ho pripravim na zivot uplne normalne-teda oba dva 🙂 😉 🙂 😉 Chodi do Waldorfske skolky pac ji mame ve vesnici-do jine by musel dojizdet.Mela jsem z toho strach pac tam jedou podle jinych osnov a i my doma jsme zivejsi vsichni a zvlada to v pohode.Tety ho chvali,kdyz neco potrebuju poradi-proste normalni kluk a taky rval ve vane,taky tahal hrnce do jednoho nam dokonce zapadl zadkem a nemohl vylezt-byl prazdny 😉 😉 😉

bramburka
1. únor 2009

u nas koupání dobrý, jen nesmí koupat tchýně. A stříhat nehty smí jen tatínek 😝 ale nějak mi to nevadí 😀 asi jsem ji já někdy píchla, tatínek je opatrnější...

vubec si vybírá lidi, kterým dá milost a neřve u nich, tu tchýni fakt nesnáší, někdy ji ale vezme na milost.

bramburka
1. únor 2009

jinak ji teda musim pochvalit, ze opravdu poslouchá, stačí říct, dostanes na zadek! Ale nikdy jsem jeste nedala, teda kecám, asi 2x ze vzteku! Ale docela to zatím zabírá, je jinak zvyklá, že se furt něčemu gebíme.

binki
1. únor 2009

power700: Amir mi to takhle dělal vždycky, když na něj něco lezlo, jednou angína, pak chřipka
jinak veškeré úkony 😀 to je kapitola sama pro sebe
momentálně ho zajímají věci z linky a všechno, co ho zajímat nemá

power700
1. únor 2009

binki- možná na tom něco bude, možná na Kristýnku leze chřipka nebo co, před chvílí se poblinkala a celý dopoledne byla nesvá, motala se , tak uvidíme, co z toho bude, ted usnula... 😒

binki
1. únor 2009

power700: tak já ho prostě pár dní nekoupala a bylo to dobře...po nemoci se zase začal koupat rád...

nanda
1. únor 2009

U nas te teda koupani suprovy jak uz jsem psala.Ale u tech deticek si clovek fakt nemuze byt jistej co se deje ☹ 😖 😖

petra.vavra
1. únor 2009

tak u nás koupání je to nejlepší na světě, jenže zase nehce ven 😀

timbouctou
1. únor 2009

My máme taky koupání super. Ale máme nad vanou dvoupolici a už se ji naučil strhnout, nejradši když mám ve vaně nastříkanej cillit proti vodnímu kameni - žíravina se z plastu fakt blbe myje. Jo a nějak se nám v poslední době ztrácej lžičky. Takový ty tlustý plastový od Nestlé. Dokonce ani v oblíbený schovce pod lednicí jsem je nenašla.

O toaleťáku nemluvím, nejradši má jahodový 😀 😀 dělá že do něj smrká a pak ho nacpe do pusy.

iris
2. únor 2009

hm, tak tchýně řekla před manžou (přede mnou se neodvážil), že máme vzteklouše, že si ho máme srovnat, jinak nám přeroste přes hlavu, manža na mne zas hází, že jsem ho rozmazlila...jenže já ho nerozmazluju, má prostě svoji hlavu, zakazuujeme, plácneme přes zadeček, vysvětlujeme, hrajeme si a stejně, když se mu něco nelíbí. tak prostě řve, no...přijde mi to normální

megee
2. únor 2009

ahoj holky tohle téma je vážně uklidnující 😀 my jsme na tom tak stejně jak mu něco zakážu nevo vezmu tak se mu to nelíbí a začne se vztekat, hazí sebou o zem nebo bouchá hlavou do zdi...no nějak radikálně to neřeším...nechám ho vyvztekat..prostě ho ignoruji a do 30 vteřin je klid nebo mu pohrozím, že ho zavřu do pokoje a bude tam sám a to se taky hned zklidní...

Nevím, ale co to tu čtu tak mi přijde, že větší vzteklouni jsou aktivnější děti....

jaku
2. únor 2009

Iris to je normální období vzdoru, prochází si tím "vztekáním" každé dítě, je to důležité pro vývoj a je to vlastně období uvědomování si své osobnosti. Takže je to úplně normální! Nejlepší je vysvětlit, případně když už dítě se vzteká tak že neposlouchá co říkáš tak pak ho obejmi nebo případně si ho nevšímej, rozhodně ne dát na zadek, to dítě si neuvědomuje, že dělá něco špatně. Myslím tím vztekání kdy lítá vztekle, ječí a neví co by. A jak to přijde tak to odejde. Na tchýni se vyprdni a mysli si svoje....

iris
2. únor 2009

jaku...to je jen lehké jedno plácnutí, jinak ho nechávám vztekat, ať si popláče, dělá u toho legrační grimasy,je to malej trpaslík a zkouší to na nás, ale stejně ho miluju 😀

jaku
2. únor 2009

Iris no jasně normální malé výchovné plácnutí, narážela jsem na radu tvé tchýně, že si ho máte srovnat 😉 . Nejlíp je reagovat jak píše megle. Jo a bude hůř, kol 2 let to jsou super vztekliny.

megee
2. únor 2009

jaku tak to pěkně děkuju 😀 už ted se vzteká jak šílenej tak to jsem zvědavá co si ještě vymyslí, tchýni bych taky vůbec neřešila, je to přece tvoje dítě....

taky ho opčas plácnu po zadku, ale to když už mi fakt ujedou nervy ☹

jaku
2. únor 2009

Moje starší dcera měla záchvaty teda šílené mezi 2-a 3. rokem, postupně to vymizelo, ale kolikrát to byly horké chvilky. A hlavně v době po obědě, jak byla unavená, ječela třeba hodinu a půl. Nechala jsem ji v pokojíčku a pochodovala po obýváku jak lev v kleci, nervy nadranc, ale takhle to nejlíp vyšumělo- já zdrchaná, ona pak vysmátá případně usnula a škytala ještě ze spaní.

megee
2. únor 2009

jaku u nás teda ještě na zavření do pokoje nedošlo, stačí když mu řeknu, že ho tam zavřu a bude tam úplně sám a hned je klid 😀

timbouctou
3. únor 2009

tak to my máme teda kliďase, Alex jen vříská a nebo, když má pocit že jsem to přehnala, udělá pusinku do podkovy a žalostně pláče 😀 Je to veeelikej herec, když to udělal poprvé a podruhý tak jsem mu na to nalítla a málem jsem brečela s ním. Ale vždycky z toho měl děsnou legraci.

holky, je normální že dřív otesánek najednou přestane jíst? Třeba si jídlo i vezme do pusy, ale hned ho zas vyplivne, i když vím, že jinak je to jeho oblíbené, třeba chlebová kůrka a tak. Ale plive skoro všechno.... 😨

lenkazdenek
3. únor 2009

ahoj holky,tak naše se taky dokáže pěkně vztekat když se jí něco nelíbí,začne vřískat a dupat nožičkama,propíná se do luku a lehá si na zem 😖 doma jí v pohodě zvládám,buď jí nechám chvilku vztekat (ono jí to beztak za chvilku přejde) nebo se jí snažím zabavit něčím jiným,když je nejhůř tak si k ní kleknu zkouším jí vysvětlit proč to nejde ,objejmu jí a pokud to nepomůže tak odejdu do koupelny,zavřu se a snažím uklidnit sama sebe 😀 horší je,že to začla dělat i venku,nechce být v kočárku chce se nosit nebo chodit a nejhorší je jízda busem 😖 to se můžu rozkrájet na kousíčky a ona furt dělá mosty,až sem jí minule musela vzít na ruku ,sedla si s ní aby koukala z okna 😒 jenže my to příjde kapku nebezpečný 😕
Timbouctou-naše to dělá občas taky,teď třeba 3 týdny nechtěla vůbec pečivo a dřív se po chlebu s džemem mohla utloct a pak ho plive nebo to po mě hází 😠

power700
4. únor 2009

Ahoj holky, takže už se také připojuji do "klubu bezradných matek" 😀 .Už jsem docela nešťastná z toho, jak nic opět v domácnosti neudělám(předtím to bylo asi před rokem, když bylá malá opravdu malinká).Nyní malá už chodí, ale to je právě ono. Do slova na mně visí, leze mi po nohou, skoro stahuje kalhoty a najednou chce pořád nosit. Utěšuju se, že jí rostou opět zoubky.Dnes noc byla teda úžasná, od půl 2 do půl 5 vzhůru a v 6h zase budíček.
Co vy děláte v této situaci? Říkám si, hlavně zachovat klid a nevypěnit. 😠

iris
4. únor 2009

Tomáš taky vyndavá jídlo-- a pak ho nabízí nám 😀 Nebo ho plive...nebo prostě nechce vůbec otevřít pusu, lumpík jeden.

pai
4. únor 2009

Ahoj,
taky se nám trošku ve 14 měsících "změnila" holčička. Má taky "ne, ne, ne" období. Zrovna ve chvíli, kdy jsme si s manželem říkali, jaká je pohodová...
Prvního půl roku to ale bylo hodně plakací miminko, to jsem si taky "užila". Pak to začalo být dobré.

Myslím, že u těchhle vzteklounků to bude částečně silná povaha, která ke vztekání inklinuje, a částečně určité období (třeba ty zuby nebo "hledání své identity").
😅
U naší dámy se osvědčuje pevný řád a pravidla a vytrvat a neustoupit jejímu divadýlku, v klidu ji ignorovat. 😉