Malá začala zlobit. Co s tím?

nursik
31. bře 2008

Ahoj, mám 14. měsíční holčičku, doteď byla dost "samostatná", nikdy nebyla velký mazel, ale co s ní poslední dobou děje už nějak nepobírám. Začalo u nás období vztekání, vynucuje si pozornost, v kočáru vydrží tak 10 minut a začne kňučet ( ještě nechodíme ). Vůbec, ale vůbec neposlouchá, vyloženě provokuje, tak jí napomenu a vzdálím od věci, kterou dělá, vrátí se a dělá to pořád, zvýším hlas a opět odnesu, jde to dělat znovu, tak po desátém pokusu už většinou vybouchnu a plácnu přes zadek. Chvilku kníká, ale jde to dělat zase. Prostě na ní nic neplatí.
S jídlem bojujeme od narození, obědy mi úplně bojkotuje, buď zavře pusu a nedostanu do ní nic nebo si to vezme do pusy a začne jídlo prskat všude kolem. To samé i u dopolední a odpolední svačiny. Mlíko pije dobře, ale je velká na to, aby byla jen na mlíku. Absolutně odmítá tvrdé potraviny, to pak jídlo rozmačká v rukou a všude patlá, takže sušenky, rohlíky nebo ovoce či zelenina je všude jen ne v ní.
Poslední dny na sebe poutá pozornost kníkáním, ale průběžně kníká celý den, vůbec si sama nehraje jako dřív, vzteká se v kočáru, což dřív nedělala. Snažím se s ní být většinu dne venku, máme psa, který jí zbožňuje, mezi dětma byla taky v pohodě, vydržela je pozorovat, ale teď jí prostě nic nezabaví, já za celý den nestihnu se ani najíst a večer jsem vyřízená jak fyzicky, tak psychicky. Pokud si chci alespoň chvíli v klidu sednou a vezmu si notebook na klín, tak mi do něj začne strkat, bouchat a řve. Dělá schválnosti, strhává prádlo ze sušáku, strhává si boty, čepici. Teď spí tak hoďku přes den, v noci se hodně budí.
Doteď to bylo sluníčko usměvavý, nebojí se lidí ani zvířat, ale teď se změnila na malýho teroristu 😀 a já to nějak nezvládám. Prostě nevím, jak na ní a každý večer mám pocit, že za chvíli skončím v blázinci . Poradíte?

ina.b
4. únor 2009

U nás to taky už nastalo. Ale je jeden den čert a druhý den je zase andílek, tak nevím. Když jí chytne záchvat vzteku, tak jí nechávám vyřvat, drží mě za nohy a cloumá se mnou, nebo dupe a buší kolem sebe... Nechám ji většinou v místnosti kde zrovna je a jdu jinam. Poradila mi to i doktora (není-li divák, je zbytečný hrát divadlo). Akorát když jsme venku, tak je mi dost trapně, většinou jí čapnu do náruče a snažím se jí rychle ukázat něco jiného (např.: "hele, támhle jde pejsek...") , aby zapomněla na to křičení.

timbouctou
5. únor 2009

lenkazdenek - no tak teď už nechce skoro nic co musí kousat 😒 asi nám lezou stoličky nebo tak něco. Dneska jsem mu musela ke svačině rozmixovat banán s jahodama a tvarohem, aby aspoň něco snědl...
Mudra sice říká že má malej rezervy, ale nezdá se mi dobrý aby za celý den snědl jedno jablko a dvě lžíce od každýho dalšího jídla.

Jinak jsem to zakřikla, jak jsem o pár řádků výš psala jaký máme hodný dítě... 😝 dneska se předváděl tak ,že i tatínek, který ho většinou hned bere a chová, nasadil kamennou tvář a vrásku mezi očima. No, má po kom být vztekloun...

lenkazdenek
5. únor 2009

timbouctou-tak já třeba rýží musím mixovat stále 😅 jinak jí prostě nesní ani za boha,je možný,že je to těma zubama,tak zkus tuhou stravu chvilku vynechat a pak pomaličku najet znova 😕 a není možbý ,že se chce třeba krmit sám? Naše občas něco plive jen do doby než si může vzít sama,dneska sem jen nabírala na lžičku a ona si jí už dala do pusinky sama-odemě to plivala 😕

timbouctou
6. únor 2009

lenkazdenek - no asi nám něco leze, ale nenechá si kouknout do pusiny... To víš že by chtěl jíst sám, potíž je, že ho to baví chvilku strkat si to do pusy, pak se s tím začne nudit a začne to mazat všude kam dosáhne. A když mu seberu lžičku tak dostane záchvat vřeštění 😝

gabca1
9. únor 2009

Holky, tak jsme se šli projít ven. Velká chyba byla jít k hračkárně, malá si tam všechno prohlížela ukazovala co zná, pojmenovávala, ale už jsem jí tam odsud nemohla jaksi odlákat... Nakonec jsem jí vzala na ruku a odcházíme, začala řvát, že se lidi otáčeli a štípala mě vzteky do obličeje. Tak jsem tedy po velkém přemáhání zachovala klid a ukazovla jsem jí výlohy vedle tak se trochu zklidnila... Ale aféra největší a ještě každej čuměl... No fakt paráda.

lenkazdenek
9. únor 2009

GAbi,to znám,každej čumí jak si matka poradí 😠
Timbouctou,přeju silný nervy,naše beruška do jídla šahá ručkama nebo lžičkou a jednou Klaudinka jednou maminka-takhle nás obě krmí 😀 takže konečně pokrok

timbouctou
9. únor 2009

lenkazdenek - no to já taky dostávám svůj díl, malej není lakomej 😀 😀 Ale nějak jsme to zvládli a dojednali jsme si kompromis - držíme lžičku oba, a když už v misce nic není, tak ji i lžičku dostane a může mě začít krmit 😅

Holky, vaše mrňátka mluví? Ten náš šílenec nám vždycky ukáže že umí říct třeba tata, mama nebo i oko, ale řekne jednou nebo max dvakrát a pak zas jen pokřikuje a hejká... Tak nevim, doufám, že se naučí. Taky jeden den uměl dělat " tááákhle jsem velikej" a od té doby když to po něm chci tak je směje a mává ručičkou jako že nee.

lenkazdenek
10. únor 2009

Timbouctou -tak to je super 🙂 u nás se začal opět jíst chleba 🙂 takže už zas můžu střídat snídaně a večře 🙂
K tomu mluvení.naše umí zhruba okolo 15 slov co umí bezpečně,pak pár který řekne 1-2x a konec ,3zvířátka/kráva,koza,ovce 😀 ) a pár spojení jako:co je to? kde to je? dej dudu,dej hami,dej mňami,máma hapalo, co je? a podobný,jednou řeka i já to chci 😀 ale většinou tomu co povídá nerozumím i když mi to vnucuje jako třeba buko,buko 😀 jinak já myslím,že to ty děti umí,jen to prostě říkat,nebo dělat nechtěj.

gabca1
10. únor 2009

timbouctou - malá spíš napodobuje zvuky zvířátek. Jinak říká jen pár slov - táta, boty, zajíc, papat, bába - jsou ptáčci 🙂, pak dělá bééé jako ovce, mňam - jídlo, haf, čičí, brum brum - méďa, auto - brrrrr, hají, dudu, hodiny - tydly dydly 🙂. Ptá se - co je to? Kde? Co? Jinak asi zatím nic. Taky některým výrazům moc nerozumím. Jo a znám chlapečka a ten ve 2 letech řekne jen mámi. Takže si myslím, že je to OK 🙂
Leni - to je malá šikulka, že takhle povídá 🙂

timbouctou
10. únor 2009

to je, jsem zvědavá, jestli ten náš lenoch se k tomu taky dopracuje 😀

Dneska pokrok, už třetí den ukazuje kde máme OKO, NOS, PUSU 😅 Dokonce i na plastový rybě našel oči 😀
Jinak kočka i pes jsou kajka, auto asi auko. No ono to není úplně k, spíš takovej ten zvuk co dělaj křováci.

lenkazdenek
10. únor 2009

GAbi díky,ale vy ste taky šikuly 🙂
timbouctou- u nás je Kajaka-Klaudinka 😀 😀

gabca1
11. únor 2009

Holky,
Julinka mi před chvíli začala říkat máma 😵 . Takže jsem hned zapomněla na všechny vzteky co předvádí 😀
Timbouctou - no jasně, že se dopracuje. Když už ukazuje, tak je jasný, že vnímá co mu říkaš a hezky poslouchá.
Leni - díky za pochvalu 🙂

ina.b
12. únor 2009

Holky, také vám vaše zlatíčka pořád obíhají při jídle od stolu? Naše se neni schopná najíst v klidu, pořád ji nahánim se lžičkou, chvilku se v tom patlá sama, ale pak seskočí ze židle a jak jí nutim sedět, tak se vzteká 😠 To už i polevim a nechám ji sedět na gauči nebo mezi hračkama, ale fakt neposedí, furt lítá a mě to už šíleně deptá 🙄 😖

ina.b
12. únor 2009

Gabča1 - blahopřeju. Malá mi minule v kauflandu řekla: "Mámo, mámo, mámo" ale takovým tónem, jako že si vzdychla 😀 Vyznělo mi to spíš jako by si myslela - mámo, mámo, mámo, s tebou to jde z kopce 😅

timbouctou
12. únor 2009

ina.b - no jak je velký jídlo, oběd a večeře, tak bez diskuze sedí v židličce, z tý neuteče 😀 Ale při svačině a snídani lítá po dvou nebo po čtyřech když zrovna upadne a když chci aby něco snědl, musím ho honit se lžičkou.

Holky, koupila jsem bílé tričko velikosti 116 za 30,- kč u čonga, gumovou lžičku od Canpol Babies, dala kluka do židličky, pacholíka do misky a koukala z bezpečný vzdálenosti, co s ím udělá 😀 😀 Asi budu muset smazat záznam z kamery, nikdo neuvěří, že je to mý dítě, to bílý strvoření 😀 😀

ina.b
12. únor 2009

😀 😀 😀

když má velký hlad, tak vydrží sedět, jinak lítá. Kolikrát vydrží u jogurtu, když jí vyhládne, ale dnes lítala u oběda, tak jsem to vzdala - neposlouchala, odmlouvala...tak jsem jí tu kaši snědla. Za 2 hoďky jsem jí dala další jídlo, aby nestrádala hlady, ale zase neposeděla. Vzala jsem jí tedy na klín a snažila se jí nakrmit. Pár lžiček a zase utekla... 😠

gabca1
14. únor 2009

Ina.b - díky 🙂 Malá občas napomíná manžu, říká ten táta, také s povzdychem 😀
Já dávám malé rozmačkanej banán do misky a ten teda spapá sama. Není to tak řidký. Jinak raději krmím já, ale nejraději by už jedla sama samozřejmě.
Jinak v židličce to vydrží, ale někdy má nerva tak raději i nejí a to taky lítáme po bytě. Obědy a večeře, ale papá jedině v židličce. Alespoň něco.
Co teda nesnáší je bryndák. Rve ho dolu, hned jak ho instaluju 🙂 Koupila jsem jí ten plastovej a vydržela ho mít asi 2 minuty a šel. Takže máme téměř všechny trička s různými nevypratelnými flíčky....

ina.b
14. únor 2009

Ty bryndáky taky ze sebe strhává 😀 Když jí dávám bramborovou kaši nebo nějaký kašičky, tak je schopná papkat sama, přilepí se to dobře na lžičku a cestou do pusinky jí to nespadne 🙂
Měli jsme tu židličku s pultíkem, ale šíleně se tam šponovala, prohýbala, otáčel a snažila se dostat pryč. Nakonec jsme ten pultík sundali, tak se nešponuje a nevzteká, ale seskakuje jak se jí zlíbí.
Jinak flekatý nemáme jenom trička, ale všechno - nábytek, povlečení, moje domácí oblečení (jak se mě chytá ručičkama v kterých drží jídlo). Jak běhá takhle při tom jídle, tak všechno kolem zmaže 😝 😨

megee
14. únor 2009

ahoj holky stalo se vám někdy, že jste totálně nezvládli situaci a vlastně bezdůvodně řvali na dítě?

Přesně tohle se mi stalo dnes a ted z toho mám dost velký víčitky...začalo to tím, že se malej pořád vztekal tak jsem mu dala jídlo, který ale plival všude kolem, načež mi už ruply nervy a já ne něj začala řvát...chudáček na mě nechápavě koukal a brečel(hystericky řval)

enrikad
14. únor 2009

megee: aj mňa dneska môj malý poriadne vytočil... úspávala som ho takmer 2 hodiny, stále sa len šalel. Tiež som ho skúšala upokojiť spevom, potom som prešla na básničky. Nakoniec mi ruply nervy a dostal párkrát po plienočke. Ale nič nezabralo. Som už z toho poriadne unavená. Celé noci nespí, budí sa každé 2 hodinky. Cez deň ho horko-ťažko uspím. O chvíľku budem z neho na liekoch. A pri jedle nevydrží sedieť na stoličke, stále sa musí s niečím zabávať. Aj on mi všetko vypľúva von. Máme to s našimi ratolesťami ťažké. Keď čítam, že treba veľa trpezlivosti, mne už pomaly dochádza. ☹ Od narodenia je taký zlostný, priečny.

timbouctou
14. únor 2009

gabca - my máme na samostatný jídlo tričko, normálně velikost S, aby bylo hodně veliké. Zkus taky oblíkat, možná by šlo dávat trika různých barev podle barvy jídla 😀 😀

megee - to asi známe všechny... já už malému nedávám jídlo když se vteká, prostě se otočím a dělám že tam nejsem. Ale taky to nefunguje vždycky, někdy fakt už zuřím. Ale říkám si, že to snad brzy přejde, lezou mu chudínkovi první stoličky...

lenkazdenek
14. únor 2009

Tak mě když na jídlo udělá nee,nebo zavrtí hlavičkou tak už ani nenutím,nemá to cenu 😅
Megee to se stává,taky mívám výčitky,ale pak si řeknu,jak by to vypadalo,kdybych jí nechala dělat vše co chce,tak by to taky nebylo ok,někdy my příjde,že zkouší co může a co jí dovolím. Při jídle jí to prostě vezmu a když je to něco co dovedu pochopit(třeba něco nového nebo kde je něco co nemusí) tak dám něco jiného a když plive i oblíbešný tak jí to prostě vezmu. Ale dřív mě moh vzít u jídla ďas.

megee
15. únor 2009

holky díky za uklidnění, jsem ráda, že nejsem sama komu se to stává...se už asi z něj zblázním, navíc venku hnusně a přítel od rána do večera v práci a já sama doma s malým...už mi z toho fakt hrabe 😝

gabca1
15. únor 2009

megee - to se stává každý mamině. Mě se to také nejvíc stává, když jsme doma sami. Kolikrát už nevím kudykam tak zařvu. Malá taky začne řvát a je to tady jakov blázinci. ALe ona jinak nepochopí, že to není jen sranda. Pak se usmiřujeme a malá mě i začne hladit takže snad to naní nemá až tak hrzný dopad.
Jak píše Lenkazdenek - nemůže si dělat co chce.
Až bude v pubertě tak budeš moct řvát jak chceš a bude to bez účinku 😀
Timbouctou - to s tím tričkem je dobrý 🙂 Díky za radu. Mám tady nějaký reklamní od Sunaru, jsou dost veliký 🙂 Já jsem koupila i v Ikee takvou tu skoro pláštěnku, ale i tu si sundá http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/1012...

timbouctou
15. únor 2009

gabca - to je jasný, musíš jí dát něco, co si přisedne, pak to nemůže sundat. Hele, ty trika jsou úplně obyč, stálo mi u čonga 30,- kč

bulina
16. únor 2009

Mamči,moc prosím o radu jsem už zoufala ☹ mám 11měsíčního chlapečka z kterého se stává ubekánek,který se začal bezdůvodně vzekat a co je horší začal mi bojkotovat všechno jídlo.Od příkrmů jsme měli problémy,ale ne takové jako teď.To jsem ho při jídle nějak zabavila ,že tu pusinu otvíral.Teď třeba to jídlo ani neochutná a začně dělat strašný sprasky.Vylejzá ze židličky atd.nevydrží chvíli v klidu...je jako na klíček.Když už tu pusu otevře tak si dá max.4lžičky a zavře pusu a odvrací se a vzteká a nikdo s ním nehne.Jídlo mu nenutím,když nechce dám mu alespoň Nutrilon,ten si vezme vždycky.Co jediný mu nevadí je do ruky sýr nebo rohlík.Jenže nechci ho zacpávat rohlíky.Jsem už zoufalá,poraďte prosím.Zuby mu rostou,ale stoličky ještě ne,myslím,on si do pusy sáhnout nenechá.Trvá to už měsíc a mě pomalu dochází trpělivost.Nevím čím bych ho měla krmit aby jedl ☹

timbouctou
16. únor 2009

bulina - my to máme taky, někdy je líp někdy hůř. Jsou dny, kdy sní za celý den krajíc chleba, banán a max půlku tvarohu. Kup ovocný tvarohy, kašli na to že je tam cukr, v nutrilonu je taky. A místo rohlíka dej chleba, hlavně kůrky. Banány a vařený mrkve určitě taky bude jíst. Jo, a zkus rajský. Spařit, oloupat a povařit s kolínkama. V 11 měsících už si myslím že tyhle věci může. A jestli máš sušičku ovoce tak nadělej křížaly.

hergot, to jsem nějaká zkušená... a chytrá jak rádio 😀 Ale tyhle věci jsou vyzkoušený, fakt

petule.h
17. únor 2009

no tom se mi po roce začal vztekat tak, že mlůátil hlavou do země, do věcí, nábytku, venku či doma a přešlo to samo...s jídlem podobně chvíli jedl, chvíli né...taky měl do 3 let různá období, takže bych se nebála, že je to něco horšího...ještě se s tím setkáš hodněkrát, s nějakým bojkotem...apod
přesně, dote´d když nechce, mu dám bebu
v 11m jsem dávala všechno, polévky, omáčky...zkus

binki
17. únor 2009

bulına: tak to jsme na tom stejne, s jidlem u nas byva boj. pomaha jen ho nechat vyhladovet a pak podle ıntuıce nabıdnout druh jidla...trpelıvost sı jeste nechej na pozdeji.

bulina
17. únor 2009

holky,strašně moc děkuji za rady a jsem o maličko klidnější,že to období jste měli také.Doufam,že mi nervy nerupnou úplně ☹ dnes jako zázrakem snědl skleničku s přesnídavkou,jsem zvědavá jak oběd.
binki: hladovku jsem zkoušela,ale on by pil klidně jen 2dny čaj jen aby nemusel otevírat tu pusu na lžičku
a jak to období vzeku a nenávidění jídla může tak trvat dlouho?Už je docela hubeňoučkej,tak aby měl z čeho brát.Naše doktorka je hotová hned,když nechce, dejte mlíko,ale já si myslim,že přece jen roční dítě by mělo ,mít víc než mlíko.A rady od ní,žádný tvaroh,žádný pečivo jsem už pustila z hlavy,když mi to bude jíst,tak mu to prostě dám.