Malá zlobí u jídla. Jak neztratit nervy?

smajlik
23. led 2010

Ahoj maminky, prosím o radu. Neměli jsme nikdy problémy s jídlem, cca od 8 měsíce malá jedla jogurty, přesnídávky, příkrmy ... kolem Vánoc jsme jí začali dávat ne jen příkrmy ze skleničky, ale i doma vařené. Ze začátku to vypadalo na úspěch, malá tedy vyžaduje omáčková jídla (bramborová kaše nebo rizoto tedy nepřichází v úvahu) ale papala, muselo to být teda ochucené. Asi 14 dní na to začala odmítat veškeré jídlo, rostly jí zoubky. Teď už zase jí, ale stylem že jí to musím omatlat na pusinku aby věděla co to je, a pak až je ochotná pusu otevřít. Sní přesnídávku , jogurt, chleba, kaši, ale obědy prostě bojkotuje. Zakrývá si pusinku, kope nohama, strká mi do ruky, propíná se a pusu má zavřenou. Občas pomůže když začnu povídat pohádku O veliké řepě 😅 to je schopná chvíli jíst, tak 5-10 lžiček a zase zavře 😠 . Se skleničkovým jídlem problém nemá, ale z normálního jídla odmítá i ty omáčky co předtím jedla. Nechci jí naučit že si bude vybírat - tohle nechci, dej mi jiné jídlo ... Tak nevím kde se stala chyba. Jestli to je období vzdoru (kterým zrovna prochází), nebo se nějak "zradila"... přitom jsem se snažila to do ní necpat nikdy násilím , ale přiznám se že po 3 týdnech tohohle kolotoče opravdu ztrácím nervy 😖

sue
23. led 2010

Smajlik a prečo dostávala "skleničkové"?

Ja som sa skleničkových snažila vyvarovať presne z tohto dôvodu - maminina kamarátka mala dcérku s jedným rakúšanom - teraz má už 17r. to dievča a naučila ju na Hippky...u nás to vtedy nebolo a ona to dovliekla z Viedne ako úžasnú vec... dopadlo to tak,že decko do 8r. nejedlo nič iné len tie skleničky... neviem či to bolo tým,že je to všetko pomixované a ona nevedela pohrýzť alebo či jej to chutilo preto,že to bolo sterilizované a upravené tak,aby to dlho vydržalo (ako súú všetky tieto skleničkové veci,aj keď to výrobcovia odmietajú) proste milá zlatá jedla presne ako ty píšeš len jgurty,výživy, pečivo a tieto skleničky...

Skús prísť na to čo jej na tom vadí - či chuť či kúsky jedla,či čo...

Ja som nemixovala nikdy, príkrmy som len pučila vidličkou nanajvýš a od 10m. jedol normálne kúsky jedla, ani by ma nenapadlo dať mu tú skleničku... možno tu bude problém...

Inak ja osobne si myslím,že dieťa hladné nebude,takže by som ju nenútila jesť...ona príde a bude jesť hocičo keď bude hladná.

ined77
23. led 2010

smajlik 🙂 ...ahojky,co se týče boje s jídlem a jak neztratit nervy,sama nevím 😅 .
náš malý zase ''nemá na jídlo čas'',zajímá ho vše kolem,hlavně ne teda to jídlo...
já jsem to řešila dřív tak,že jsem měla po ruce nějaké zajímavé věci...zvoneček,vrchní obaly od jogurtů,vršky,prostě cokoliv co by ho mohlo zaujmout,dokonce i metr 😅 .
pak byl zaujatý a papal pěkně.jednu dobu pomáhalo i zpívání,ale vše zbíralo jen na nějakou dobu.dnes je to tak,že mu k obědu(to dělá největší cirkus 😅) pustím dvd kouzelné školky,to on miluje...kouká se a papá.
za 15 minut až na vyjímky jsme celkem v klidu po obědě a hlavně...bez nervů 😉 .
já vím,že to není zrovna ideální učit dítě jíst při tv nebo dvd,jenže po všech těch příšerných scénách kolem toho jsem byla fakt v koncích.já jen doufám,že se to věkem zlepší 🙂 .
zkusila bych asi i to co prostě opravdu nechce nedávat,anebo,dát si na talířek také,to samé a jíst spolu...i toto u nás někdy funguje 😅 .
určitě nedělat nic násilím,to se zatvrdí ještě víc 😉 .
dobře si vzpomínám,že byly dny,kdy jsem byla už po obědě psychicky totálně k.o. ☹ .
a zase nejsem ten typ,nebo to spíš neumím.který řekne nechceš nejez 😨 .
možná i to by pomohlo,ale to netuším 😉 .
držím moc palečky ať spolu najdete nějaký kompromis 🙂 .

zuzufek
23. led 2010

ahojte,ja mám 2 ročnú dcéru a tiež má obdobia,keď pekne papá,všetko čo jej dám a obdobia teraz také je,keď papá minimum 😠 aj dnes absolútne neraňajkovala a až na obed spapala trochu polievky,ale netlačím ju k tomu,lebo keď je hladná,tak si vypytá a viem,že zase prídu obdobia,keď sa poriadne zasýti,také sú už deti....
ja keď som začínala s príkrmami tie skleníčkové príkrmy mala dohromady asi 4,ja som jej robila domáce....možno je to v naozaj v tom,že tie skleníčkové obsahujú nejakú chuť,ktorá jej jednoducho chutí...a možno jej vyhovuje to mixované,aj domácu stravu jej mixuješ?
ja som malej tiež nemixovala,ale roztláčala vidličkou,aby si nezvykla na mixované a nemala som s ňou problém...mne napr.doteraz nechcela nejak jogurty a čuduj sa včera zjedla 2,a to som jej dávala za mamičku,za tatina,babky,dedkov,havov a za všetkých možných,aby som to do nej dostala,lebo mne zase odmieta už pol roka piť akékoľvek mlieko 😠 musíš len prísť na to,ako na ňu 😉

ined77
23. led 2010

ještě k těm skleničkám...pak teda je ještě možné vyzkoušet uvařit obídek z ingrediencí použítých na dané skleničce.kdysi mi někdo říkal,že je při přechodu ze skleniček na domácí stravu dobré přidávat do jídla kousek jablka nebo jabl.šťávy,chutná to prý pak podobně.
já jsem to kombinovala,skleničky jsem kupovala jen na cesty nebo např.jen s telecím masem,které doma normálně nedělám.

zuzufek
23. led 2010

alebo smajlik skús teda urobiť podobnú domácu stravu ako píše ined a daj ju do tých pohárikov akože je to to kupované a kŕm ju z toho skús ju nejako oklamať,i keď dobré by bolo keby sa naučila aj z tanierika či mištičky 😒

smajlik
autor
23. led 2010

holky tak zatím jsem zkusila všechno co tu píšete včetně toho "oblbnutí" že je to jakože kupované ... mám odolné dítě :D. Akorát tu jablečnou šťávu jsem ještě nezkusila a televizi taky ne, jíme v kuchyni.

sue: přišlo mi to fajn že má malá každý den něco úplně jiného, hovězí, krůtí, jehněčí ... a ve skleničkách jsou taky kousky a ty jí nevadí. Ona jedla i např. guláš, kuře na paprice a tak, ale pak se prostě zasekla no 😠

zuzufek: to jsi vystihla, přijít na to jak na ní 🙂. Taky jsme měli období že nechtěla mlíčko a jogurty ale stačilo nám jen vyměnit značku a najít co jí chutná (je mi jasné že jsi už taky vyzkoušela všechno možné).

ined: já už ve chvílích nejvyššího zoufalství dávám malé i telefon do ruky :D, takže chápu

Stejně jako vy nemixuji, ale rozmačkávám vidličkou. Dneska jsme měli koprovku s knedlíkem a dobrý , papá, ale ten tyjátr okolo si stejně neodpustila ...vidím že jí to chutná a přesto dělá drahoty ... nerozumím vlastnímu dítěti :D

zuzufek
23. led 2010

tá moja zase odmieta akékoľvek mlieko,krupicu,pudingy,mohla som jej dať do mlieka granko,jahodové frapko nechcela to,pudingy existujú všelijaké-nehrozí aby zjedla,kupované ryžové kaše,jednoducho nič takéto mi do úst nedá 😠 zmierila som sa s tým,tak som jej dávala stále umelú výživu- nutrilon a pred pol rokom mi začala odmietať aj to,no na šľaktrafenie 😠 som rada,že zje aspoň syry a tie jogurty, aj to ju musím oblbovať,najnovšie tak ako som písala....pýtala som sa aj doktorky a že je to normálne,že dieťa si jednoducho vyberá čo mu chutí a čo nie a pritom ja s manželom sme opační,ja napr.každý večer vypijem minimálne pohár mlieka 🙂 hold každé dieťa je iné,iné mu chutí a na každého mrňúsa treba inak 😉

smajlik
autor
23. led 2010

zuzufek: jsou to lumpíci co 🙂 ... ale snad je to zase přechodné období u nás i u vás 😎

zuzufek
23. led 2010

to dúfam,že je to prechodné....lebo my preto teraz fičíme na lyžičkovom podávaní vitamínu D...čo už s ňou aj tak je to môj malý pokladík 😉

amira55
23. led 2010

Ahojky🙂 No my tohle s tím bojkotem obědu známe a víš jak jsem to řešila já? Nechtěl jíst, kopal, vylézal ze židličky a podobně-prostě nejedl. Šel spát hladovej a dojedl to později nebo k večeři. A co se týká skleniček, takym i jednu dobu nechtěl vařený tak jsem buď vařila to co má opravdu rád-zapékanou brokolici se smetanou a sýrem a zase když nechtěl tak jsem ho nenutila a postupem času se to upravilo a teď jí hezky.Hlavně nenuť jednou hlad bude mít a sní všechno😀

amdeis
23. led 2010

Ahojte. No ja som svojim detom poharikove jedlo nedavala pretoze ja sama som to jedavala ako dospela a strasne mi to chutilo a pritom je to z mojho pohladu blivajz bez chuti. Podla mna tam davaju cosi navykove co detom chuti a navyknu si. Ale k teme aby som neurazila poharikove maminy. 😉
Ja som na moje deti v jedeni dost herodes pretoze ked sa jeden zatne druhy, co doteraz pekne papal, odmietne tiez. Nemozem si dovolit detsky teror. Takze sem tam lyzicky do ruky. Sem tam ked je sosovicova polievka a pod. dostanu po pol rozka do ruky a sa s tym hraju a ja ich krmim, samozrejme papaju aj ten rozok. Niekedy im nakvapkam trosku vody z hrncek na hlavu a oni su taki prekvapeni, ze zabudnu protestovat a papaju. Vzdy ale musim dat prvemu danielkovi inak simonko odmietne jest a az ked brat suhlasne pokyve hlavou tak druhy otvori pusu. Ked jeden zacne vymyslat mam 2 minuty kym sa druhy prida. Dve minuty ho presviedcam a ked nezaberie tak mu poviem, aby prestal inak pojde prec ked vymysla a kazi nam obed. Ked neposluchne dam mu dole podbradnik, vyberiem zo stolicky a poslem prec. Ten sa zacne jedovat, hulakat a zatial krmim toho poslusneho s tym, ze rozpravam ake je to dobre, dam si aj ja a hmkam ako keby to bola manna nebeska. 😀 Druhemu poviem, ze ked sa prestane jedovat a bude chciet papat ma prist a rada mu dam papat. Ale musi byt slusny. Obycajne do 10 min pride s psim pohladom. 😵 Pred rokmi ked som sa starala o synovca a teda bol iba jedno dieta tak som prestala krmit jeho a zacala som jest ja s tym, ze mohol chodit po izbe ale hracky boli vzdy prec aby sa nezacal hrat. A tiez som strasne hmkala a mlaskala a hovorila ake je dobre. Nezabudajte, ze deti do 3 rokov su ako psici. Tak to treba tak brat a zabrnkat im na zakladne instinkty. Hlad je svinka. 😎

amira55
23. led 2010

ještě jsem zapomněla že hodně pomáhá dát do ruky jeho vlastní lžičku...cítil se důležitě že má svojí vlastní a krásně jedl a v mezi čase jí okusoval 😀

zuzufek
23. led 2010

s tou lyžičkou je to podobné aj u nás...jednu má v ruke dcéra a "kŕmi sa sama",cíti sa pritom dôležito,samozrejme,že viac je okolo ako v brušku a druhou lyžičkou ju kŕmim ja 😀

plechajda
23. led 2010

Ahoj 🙂 Koukam tema pro nas jak site na miru 😀

akorat u nas je problem v tom, ze bojkotuje jakykoliv jidlo a ne jen obed...proste nema hlad a kdyby bylo na nem tak by jedl tak jednou denne, nebo vubec. Proste nema hlad a chut na neco uz vubec.
Taky zkousime co se da i veci ktery by se nemelijak uz tu nekdo psal jako TV ci nejaky dalsi hracky ala mobil, ovladac k tv apod. Chvili ji kdyz je zaneprazdnenej necim jinym a poradne nevnima ze ji.

Takhle to bohuzel mame od ty doby co je na tuhy strave, at uz domaci varene nebo sklenickove - u nas to je proste prast jako uhod.

Cekam az z toho vyroste, nebo az vyroste mala a ukaze mu jak se ji, jelikoz aspon ta je savec od narozeni 🙂

Takze preju pevny nervy 😉

smajlik
autor
23. led 2010

plechajda: tohle období měla asi týden, že nechtěla vůbec nic. Taky jedla právě jen když měla v fuce ovladač na televizi nebo mobil. A pak to plynule přešlo v to že kromě oběda jí, ale stejně se vzteká (ale mnohem míň), kdežto oběd totální bojkot 🙂. Takže vydrž bude určitě líp, i když třeba jen o fous 🙂

amira: lžičku nechce :D ... ale jinak jsi mi zvedla náladu, dík 😉

matova
23. led 2010

smajlik 🙂 :
my sme prešli tiež kadečiím a stále prechádzame- najprv vôbec nechcel nič papať, potom len mixované či pasírované, každý malý kúsok mu vadil, neskôr pretláčané vidličkou.
Zabávanie počas jedla máme dennodenne lebo inak by zjedol asi len tretinu...počas rastu zubov jedlo začal odmietať, ale už sa to zlepšilo a je celkom fajn.
skleničkové príkrmy som používala len na cesty alebo keď som jednoducho nestihla nachystať a jeden čas chcel len tie, kôli medvedíkom alebo iným zvieratkám na skleničkách 😀 , tak som mu potom domáce jedlo dávala chvíľu do tých prázdnych skleničiek.........jasné že ma prekukol.........takže jedlo išlo späť na tanier a skleničky úplne z dohľadu 😀
A nedávno prišlo obdobie, keď už mu ani skleničkové nechutilo, už som nevedela čo s tým a prišla som na to, že je asi prejedený tých pomačkaných zmesí kadečoho dokopy (ani sa mu nečudujem 😉 )tak som skúsila už nepretláčať všetko vidličkou a zabralo- lyžičku má v ruke občas ale keďže ho príliš nebaví - neovláda ju, tak si sem-tam berie rukami 😀, hlavne keď mu práve nevyberám z polievky to čo akurát chce 😀 😀 😀 .
A čo tak posunúť čas obeda na neskôr? držím palce!!! 😉

veva1
23. led 2010

dobra odputavka a priputavka pri jedeni je leti leti. U nas ked uz nevie obsediet tak vacsinou zaberie a aj dost dlho vydrzi 😉

ined77
24. led 2010

jj,lžičky u nás také frčí,někdy i čtyři 😠 😀 .ovšem nejvíc ho zajímá právě ta,kterou držím v ruce já,takže je dokolečka vyměňujeme 😅 .
někdy je to skutečně radost 😎 .

crca
24. led 2010

Ahojky,tak ještě teda nepatříme do batolat(je nám 9 měsíců),ale s tím jídlem to mám teď taky a to ve dvojté dávce 😀 oni mají hlad,takže první 4 lžičky snědí v klidu a jak se začnou zaplňovat,tak holka se točí,kroutí,strašně je všechno zajímavém kolem a kluk ten kouká dolu na nočičky v židličce 😀 Když řeknu ham Matýsku,tak sice otevře pusinu,ale je těžko dát něco do pusy,když jí má skloněnou dolu 😠 taky už mě občas tečou nervy,ale jinak papaj všechno a krásně,někdy je pravda,že jak začnou dělat blbiny u jídla,tak jdou prostě ze židliček 😅

hancazivocich
24. led 2010

ahojte, taky řešíme něco podobnýho... Už vyhrožuju i babyboxem 😅 Teda v duchu.... Jako ne vážně - aby se na mě nesnesla kritika, ale něco jako deník hysterické matky.
Smajlík - Kristýnka první příkrmy jedla krásně, ale už si ani nevzpomínám, kdy se ,,šprajcla" Jde o to, že je velmi, velmi živé dítko a na jídlo nemá čas. Noo - já sem tam skleničku taky dala - když se cestovalo, ze začátku jedla krásně, ale teď ... otřes! Sní tak tři, čtyří lžičky a hotovo. Vystupuje ze židličky, hází na zem vše, nač dosáhne, vzteká se, mlátí sebou v židličce. V podstatě chodila spát hlady a v noci to doháněla - mlíkem. Takže já totálně odrovnaná. Teď jí s hudebním klavírem - z těch melodií mi už hrabe a večeří dva dny s puštěným vysavačem - protože toho se bojí a sedí na míste a jí.. A já spala první noc uplně celou!!! Nevím, co poradit - trpělivost, zaměstnat - dávám do ruky druhou lžičku, krmíme čiči a hlavně klavír a vysavač!! 😖

tanitta
25. led 2010

ahojky..
Smajlik.. pises ako keby to pisalal moja ruka s mojou skusenostou takze uplne ta chapem ze oblafnut ich a donutit jest je hrozne tazke....tiez som skusila uz vselico...rozne druhy..jedal... ochutene civiac ci menej...
nemal problem spapat tie svoje oblubene ... no v poslednom case je to horor odtahuje mi ruky ani neookostuje.. poharik neodmietne a musi puknut vicko.. vtedy povie mnam....trapim sa ze odrazu nechce domacu stravu a pritom sme nevyrastali na poharikoch(zozaciatku ked sme zacali prikrmovat tak mrkvicku, karfiol) ale ked sme prechadzali na stravu vzdy som mu varila 😒 ... znami mi hovoria ze ked mu chuti poharik tak nech papa pohariky a aby som bola rada ze vobec nieco zje.... takze uz to beriem z tohoto pohladu lebo ine riesenie som zatial nenasla.. a dufajuc ze sa to po nejakom obdobi zlepsi...
pri jedle potrebuje vsetko co je nastole.. od casopisov po nabijacku na telefon.. penazenku... atd atd solnicku...
tak sa drzte sa pevne nervy mne uz velakrat rupli 😝 ....

ia.
25. led 2010

smajlik: skleničky taky používám, sice tak 4x do měsíce, prostě když nestihnu uvařit nebo někam jedeme, ale používám. Takže si nemyslím že by si vařila hůř než "skleničkové firmy". U nás, když rostou zuby, tak se taky nejí, ale měl i období, kdy bojkotoval oběd. A to jsem dělala tak, že dostal ráno v 6 mlíko, v 9 nějaké ovoce, max. jedno jabko, nebo banán, a pak až ve 12 oběd. A jak baštil....uvidíš že je to jen přechodné období, zkus vydržet..a když se vzteká a nechce, tak ji zkrátka vyndej a dej jí spát bez jídla, a jak někdo radil, ohřej ji to, až se vzbudí....držím palce 😉

u2jana
25. led 2010

ahojte
tak nasa tiez skor nepapa ako papa
uz som proste rezignovala
ked zacne vrestat, tak ju proste zlozim zo stolicky a skoncili sme... skusim neskor.

inak nasa ma najnovsie taky zvyk ze prvu lyzicku si musi dat do pusy zasadne ona a ochutne, ci moze byt a ak ano, tak mozme pokracovat 😀

ale u nas tiez sa musi pri tom zabavat, hracky, skadat flasku a podobne
proste v klude sediet a otvarat usta - nehrozi

mna vie najviac vytocit, ked papame a chce nieco nutne podat z linky (Da-da-da) a fakt neviem, co ... minule som myslela, ze je tam dam mikrovlnku 😉
uz som z nej bola total na nervy...

takze viem, o com hovorite

drzte sa baby

a hanca: ten vysavac, je dobry napad 😉 mozno niekedy v zufalstve vyskusam

paola.o1
25. led 2010

ahojte, tak mi sme sklenickovy, do roka maly dostaval iba pohariky, potom som zacala davat `normalne` jedlo a jasne nechcel. takze cokolvek uvarim, natlacim do poharika hipp a to spapa. Inak to daj daj z kuchynskej linky poznam a az vcera som prisla na to co chce. Rychlovarnu konvicu - stlacat na nej gombiky. kym ma kanvicu papa v pohode

sofi07
25. led 2010

ahojte, prechadzame niecim podobnym, uz som z toho zufala a trochu mi odlahlo, ked som teraz po precitani niekolkych poslednych prispevkov zistila, ze nie som sama, co bojuje s dietatom o jedlo. nasa mala ma 15 mesiacov a este nedavno ranajkovala rozok, bud suchy alebo natrety s maslom, prip. so sunkou alebo struhanym syrom, na desiatu ovocie alebo domace jablkove pyre, na obed polievku a po spani zjedla maso s ryzou alebo zemiaky, cestoviny atd, na veceru kasu z pohanky alebo ovsennych vlociek. teraz je stav taky, ze uz tyzden nezjedla ziadne ovocie, to iste je s obilnou kasou na veceru, rozok alebo chlieb zje len obcas a aj to, zasadne suchy, prip. kusok sunky do ruky. jedine, co zje bez problemov je polievka a trosku zje aj z toho masa s ryzou, prip. inou prilohou, takze obedy su celkom ok, ale ranajky, desiate, olovrant nula bodov. jogurty mi vobec nechce. tiez mame problem s ochutnavanim novych potravin, neotvori usta ani za svet, skusala som jej aj len tak podhodit nieco, skusala som po dobrom, nasilu.. bez uspechu.tak som to vzdala, papa 4x za den polievku 🙂 plus mlieko, este ju kojim. dufam, ze tieto trampoty su sposobene zubkami, prvy jej vysiel az v 11 mesiacoch a teraz je ich ide aj viacero naraz a hlavne dufam, ze uz to nebude dlho trvat, lebo ma z toho porazi 😀 .

smajlik
autor
26. led 2010

tak jsem to všechno poctivě pročetla a jsem ráda že v tom nejsem sama 🙂... dnešní oběd opět nic moc, bojkotovala i skleničku, snědla sotva půlku. A to jsem jí dávala snídani před osmou a pak už nic až do dvanácti, aby jí vyhládlo. Inu, nezabírá to :D . Ještě zkusím zítra polévku, tu zatím neměla a prý je děti milují tak uvidíme ... nedávala jsem je protože mi přišlo že dítě míň zasytí, nicméně v současnosti by to bylo asi i jedno :D

matova
26. led 2010

skús nejakú hustejšiu, alebo krémovú polievku, aby nasýtila 😉
a ako, skúsila si už dať kúskovitejšiu stravu na tanier? či si nebude brať sama rukami.

meleri
26. led 2010

Smajlíku,

já musím malému číst odmalička při jídle..jinak toho moc nepojí..když vytáhnu Krtky tak dojí celou misku..

ale zas musím říct že nějaké ty mrkve a brambory to je chuťově prostě nic moc, miminko nebo dospělý prostě každý má radši chuť na něco dobrého..

začni třeba vařit chutnější věci..my začli s mrkvičkou hráškem a bramborem, podušená cibulka, trošku bazalky, a ani nemusím Krtka..začli jsme kolem roku...dobrá je i svíčková nebo rajská polévka. taky třeba ryba na řecký způsob..

já nevím já moc na ty skleničky nejsem..kupovali jsme to jednou z nouze na letišti, a když jsem to dojídala, chutnalo to jak konzerva, a to jsme koupili ty Hippy.

martinka81
26. led 2010

Taky jsme měli problémy s jídlem, asi kolem roku a půl. Jedl minimálně u oběda nevydržel, nechala jsem ho být, do ničeho nenutila i když nám půl kila zhubnul. Teď jí krásně, sám si řekne, u oběda mu přidávám. Rozhodně doporučuju nenutit. Oni vám hlady neumřou, když nechce oběd, tak ať ho nejí... Stačí si představit, kdyby dospělého někdo nutil do jídla za každou cenu, když nemá hlad.

smajlik
autor
26. led 2010

matova: tak talíř jsem zkusila ale v rámci kamuflace typu - hele co má maminka, dáš si taky? Nedala 😀 . I misku jsem koupila jinou a tak ... ale čistě jí to dát na talíř aby jedla rukama jsem se neodvážila, u oběda si to neumím přestavit 😅

martinka: právě ona je tenká hranice mezi zkoušením jak na ně a nucením. Jsem ráda že nás čekají lepší zítřky 🙂