Malý živý neposeda a unavený rodič, poraďte

sharonbetty
20. pro 2013

Ahoj maminky, velmi vás prosím o radu. Mám 22 měsíční holčičku, je velmi aktivní a živá. Doma je to celkem snesitelné, ale venku mi pořád utíká, nevydrží v kočárku, za ruku jde jen chvíli a někdy dokáže ztropit pěknou scénu. Na jakékoliv upozornění nebo mé zavolání nereaguje a nebo se ještě více rozvzteklí. Poslední dobou jsem už z toho docela unavená a také vyčerpaná. Chodí také celkem pozdě spát , někdy i kolem 22hod, a to ji musím uspat, jinak by vydržela i do půlnoci. Teď nás ještě k tomu všemu poslední dny trápí noční děsy , takže o klidném spaní v noci není vůbec řeč. Dávám ji přes den meduňkový čaj, který jak pozoruji, nezabírá...Sirupek sedalie na klidné spaní v noci nám taky nepomáhá. Chtěla bych se zeptat všech maminek , které mají podobné zkušenosti a neposedné děti,jakým způsobem zaměstnávají své děti, jaké činnosti vymýšlejí atd...a taky by mne zajímalo, zda se tato energičnost a živost věkem zmírní ( uklidňuji se totiž tím, že jak bude starší, bude snad trochu rozumnější). Také bych se chtěla zeptat maminek, které mají děti starší 3 roky, zda pozorovaly uz svých dětí nějakou změnu počínaje třetím rokem dítěte...nemám na mysli změnu fyzickou , ale spíše změnu v chování, samostatnosti apod....a v poslední řadě se chci zeptat , zda máte zkušenost s nočními děsy a jestli se vám je podařilo odbourat. Díky

kytkakvete
20. pro 2013

Není to období vzdoru? Prošly jsme něčím podobným, ale ne tak intenzivně, chodí spát přes den? Pokud ano zkusila bych jí nedat, venku jsme jezdily stylem, kde může běhat tam jsem jí vypustila, když jsem potřebovala aby byla v kočáru tak uplatit jídlem (není to ideál, ale fungovalo to 😉 ). Na přebytečnou energigi mě napadá trampolína 😀. Noční děsy míval bratr, a to dost intenzivní, musel se utěšovat v přítmí, někdy to trvalo dlouho 😒 , ale nic si nepamatoval, přešlo to věkem. Nevím co myslíš tou změnou v samostatnosti a chování, určitě si vydrží hrát sama a nepotřebuje mojí asistenci u více věcí, ale to je prostě dozráváním.

liss_durman
20. pro 2013

Skoro se vším souhlasím s @kytkakvete 🙂 Na ty noční děsy mě napadá ještě nechat svítit přes noc lampičku, ale to už jste možná zkusili, že 🙂 Taky zkus popřemýšlet, čeho se může bát, na jaké kouká pohádky nebo co čtete a kdyžtak to, co by ji mohlo vyděsit, raději vynechat. Jinak určitě zrušit spaní přes den (pokud ještě spí), ať si říká každý co chce, na potřeby dítěte je třeba se dívat individuálně a řeči typu "Ve školce spí děti po obědě až do 6 let" opravdu neberu 😀 Moje dcera v téhle době taky přestávala postupně mít zájem o odpolední spánek. Jinak my si období vzdoru užily až moc, vlastně pořád tak trochu trvá a dcera má 3,5 r. Ale po 3. roce se to opravdu hodně zklidnilo, to zase jo. Takže pevné nervy!

leni78
20. pro 2013

Ahoj, mam syna rok a půl a nadpis me zaujal. Je totiž přesně o nás. Navíc jsem v šestém měsíci a syn je jak z certovych vajec. Někdy si rikam, jestli mu nedávám přílišnou volnost, ma cely byt k dispozici, ale teď uz jsme museli spodní skříňky v celém bytě vyklidit, jinak by jsme neměli ani na vánoce poklizeno. Lítá, tahá a rozbíjí věci. Jsme uz unaveni. Cesta autem je utrpení, nedokáže v klidu sedět, v kočárku taky chvilku, za ruku nechce.

ebsian
20. pro 2013

Mám dotaz: Byla taková vždycky

lv
20. pro 2013

mám to taky podobně, dcerka je čertík, lítá, všude leze, nejhorší je večer, to už je jak nadopovaná. Venku ruku taky nedá, řve..no zabavuji ji domácími pracemi 😉 pomáhá mi se vším, u vaření je na lince a míchá, utírá se mnou prach, věší prádlo, pomáhání ji baví. Po 3roce dítě trošku dospěje, osamostatní se, je to lepší..nočními děsy trpěla dcerka do 5let pravidelně, jí Sedalia hodinku před spaním zabírala.

zmuzle
20. pro 2013

@sharonbetty Ahoj, tak ja to mela ze synem dost podobne. Vcetne nespani, pozdniho usinani a jedine za me asistence, nocni desy. Na dovolene jsem nemohl a snim ani jit se nikam najist, nevydrzel nikde, otocil se a sel pryc. Ted aspon si hraje v prilehlem koutku, hristi a az mu prinesou jidlo, prijde se najist. Driv nejedl....Ve skolce vetsinou nespi, ale uz aspon lezi v klidu. I tak vecer usina dlouho a spise jen se mnou.
Ale nocni desy uz nastesti presly, celkove je to mnohem lepsi a lepe komunikuje atd. Proste dozral pozdeji. Zachvaty vzteku a vzdoru ma stale, ale uz se s nim da pak nejak domluvit. Sedalie nezabrala ani nic jineho. Az ted lecba od homeopata.

sharonbetty
autor
20. pro 2013

@liss_durman
dekuji za odpoved, zaujal me ten napad s tim odpolednim - nedavat spat, ale mam trochu obavy, ze to pak s ni nebude k vzdrzeni a pak mi treba kolem 5 usne...a co pak vecer...mas s tim nedavanim spat odpoledne zkusenost? jak ti ditko reagovalo?

sharonbetty
autor
20. pro 2013

@kytkakvete
dekuji za odpoved, taky me zaujal napad nedavat spat odpoledne, ale bojim se, ze pak usne kolem 5 nebo tak a vecer bude stavkovat....pokud mas zkusenost s vynechanim odpo spani, napis prosim reakci ditka. dekuji

sharonbetty
autor
20. pro 2013

@leni78
ta cesta autem je u nas podobna, ze zacatku ji to bavi,ale asi tak po ctvrt hodine se zacne kroutit...doma vyleze uplne vsude, takze s vyklizenim spodnich skrinek mam taky zkusenost

sharonbetty
autor
20. pro 2013

@ebsian
od te doby , co zacla chodit, se utrhla ze retezu...u hracky vydrzi jen chvili, zabavi se na chvili u stavebnice , vzdrzi se koukat chvili na oblibenou pohadku a nebo si hrat s tuzkami.ale to vse jen na chvili, doma to jeste jde, taky ji beru semtam do herniho koutku,ale jit nekam na navstevu nebo do restaurace je pohroma

sharonbetty
autor
20. pro 2013

@lv
zaujaly mne ty domaci prace ....zkusim to taky...tak me napadlo, kdy se zacina s plastelinou , neni to ve 22 mesicich brzo?

madrilena
20. pro 2013

já mám syna 19 měsíců a je to podobné; na noční děsy nijak netrpí, přes den taktéž - pokud něco nedostane, dlouho brečí, chování nepomáhá, taky nechce moc nikam chodit, chce si hlavně hrát doma; když si s ním hrajeme, utíká, když mu čteme, knihu zavírá, malovat ho baví jen krátce, navíc nejraději kreslí na všechno kolem jen ne na papír; je to období vzdoru, doufám, že to někdy přejde, už jsme z toho s přítelem taky unavení, hlavně veškerá snaha je na nic

kytkakvete
20. pro 2013

@sharonbetty zabavovala jsem jak to šlo, hračky, pohádky, nebyla protivná , vytuhla v půl sedmý - v sedm ale spala celou noc a tak to má do ted, když spí ve školce usíná až mezi 21-22, když nespí po obědě chodí večer okolo té sedmé

kytkakvete
20. pro 2013

@sharonbetty modelíny se neboj, já jí dala asi v roce a půl a je to nejlepší hračka do ted 😉

cacenka_d
20. pro 2013

@sharonbetty mam doma to same a kocarek uz bohuzel fakt neznam. Dneska usls zazracne pred pulnoci. V rosmannu meli sviticiho hrocha dobijis to na centrale jak zubni kartacek takze bezpecne i na to aby si ho vzala do postylky stal 250 dneska fakt bodnul a zabral. Treba pimuze nebo jine svetylko.

cacenka_d
20. pro 2013

@sharonbetty a fakt je ze kdyz mi neusne po obede vytuhne pak protivna v pet vstane v sedm a dbohem spanku :(

liss_durman
21. pro 2013

@sharonbetty Tak s tím zkušenost nemám vůbec. U nás to totiž bylo tak, že ona si o to "nespaní" říkala už dlouho, ale já to ignorovala 😀 Takže jsem j vždycky dala po obědě do postýlky, ona tam měla nějakou svou činnost, ale spaní to nebylo. Když jsem jí nechala dýl jak 2 hodiny, tak třeba i usnula, což bylo fakt nežádoucí - kolem 15hod, pak večer to bylo peklo. Nakonec jsme to spaní odbouraly úplně, první experiment byl na chalupě a tam měla hodně vzrůša, celý den lítala venku a vydržela až do večera 🙂 Jestli se bojíš, že to nevydrží, zkus zavést polední klid třeba na gauči u pohádky (buď v TV nebo čtení), ale aby prostě chvilku byla v klidu a třeba ležela a pak si zase půjde hrát.

svha
21. pro 2013

dcera si odbourala spaní kolem 24 měsíce, už před tím měla dny, kdy jela od cca 7h do 19 h v kuse bez spaní (od 9. měsíce spala jen jednou přes den), ze začátku to nedávala, od 17h byla protivná a musela se zabavovat, ale už se to zlepšilo, je to běh na dlouhou trať, ale pokud přes den nespí, pak večerní usínání je pohodička 😉 ještě se stane, že někdy přes den usne, nejčastěji v autě na delší trase na cestě k rodičům nebo od nich, jinak máme denní režim vstávání 8-9h, spánek 20-21h, přes den je lepoší s ní jít na procházku na hoďku dvě, to pak usne večer ještě lépa, a jelikož chci, aby i odpočívala, má cca 1-1,5h denně puštěné pohádky nebo čteme, ona je celkově s usínáním na štíru, ale když už usne, spí docela dlouho, přes noc se budila sem tam hladem, to musím hlídat, aby se pořádně navečeřela, a pak měla živé sny, ale vyloženě běsy asi ne, aspoň si to nepamatuji, v noci se přesouvá zatím docela často ze své postel do naší do ložnice, u ní byl trochu boj se spaním, když se jí ve dvou letech vzal dudlík a pak když se za měsíc přestěhovala do své poslete, dcera má 27měsíců
jo a pokud přes den usne, tak pak usne až 22-23h což je pro mě děs běs, a dlouho jsem si zvykala, že mi jede přes celý den, chyběli mi její 2-3 h spánku po obědě 😉 to už jen tak na okraj, že jsem taky jenom člověk 😉

loafeer
21. pro 2013

@sharonbetty mám schlapečka o 5 měs sice staršího, ale pokud to nebude dávat do pusy, tak by ji to mohlo bavit. Vašík taky u ničeho nevydrží, ale u plastelíny i hodinu....vyzkoušej to

kocka5
30. pro 2013

Ahojte, jsme na to stejně.......vaří sám už od 2 let (pomeje) 😉 ........ teď mu říkám (5let) recept a on lítá sbírá suroviny a míchá je, výsledek hážu do domácí pekárny.......protože není schopen už vydržet pečení a už jsme někde venku. Přes víkend vařím v parním hrnci, protože sotva jsem si připravila ingredience chtěl ven a při návratu už se dožadoval jídla od 2 do 3 let už mi z toho hrabalo. Takže pařák mi zachránil nervy. Postupem času se to lepší.. 🙂 ...ale úklid probíhá tak, že já vytírám a na druhé straně se tahají další věci.
Po obědě spát nechodí už dávno. Večer spát chodím s ním ve 22h, nebo ho zanechám v dolním patře s domluvou, ať vše vypne a zhasne a příjde nahoru. On je hodně samostatný. Je to zlato...... ale já z toho půjdu do důchodu 😀 🙂 😀