Mám 7mi týdenní mimi nechat brečet nebo se mu věnovat?

florentina
5. bře 2011

Ahoj maminky. Naší malé není ještě ani 7 týdnů a my už doma s manželem máme první názorovou rozepři související s "výchovou" dětí. Záměrně dávám slovo výchova do uvozovek, protože si nejsem jistá, že v tomto věku se o něčem takovém dá již mluvit. O co konkrétně jde: naše malá nás překvapila tím, že již zhruba od 3. týdne přes den moc nespí a vyžaduje pozornost (což o to jsme rádi, že se má k světu, jen nás to překvapilo, když od všech slýcháme jak je to super, že takhle malá miminka jen spí a jí). Samozřejmě jde o situaci kdy je najedená, přebalená a nic ji viditelně netrápí /prdíky a tak/. V tomto věku je zatím malá na nějaké cílené hry a hrát si s něčím či pasení koníčků, to je záležitost minut. Mimo vycházek v kočárku (kdy kouká a je spokojená) je to tedy většinou o tom, že přes den má tak desetiminutové spánky po kojení, ale většinou je vzhůru a když se jí nevěnujeme, pláče. Věnováním myslím to, že chce chovat, mluvit na ni a většinou u toho i chodit (u toho chování). Nejvíc se ji líbí v tzv. poloze tygříka. S dudlíkem či bez, v postýlce či na hrací dece, sama vydrží jen pár minut. Takže se pomalu dostáváme k tomu, že ji většinu jejího bdělého času chováme, chodíme s ní a snažíme se o podobné "opičárny", aby neplakala. No a teď k tomu problému. Samozřejmě se jí věnujeme rádi, ale nechceme ji naučit, že když zakňourá, hned ji budeme nosit. No a tady se s manželem rozcházíme. On je zastánce toho, že ji máme nechat chvilku brečet a snažit se ty intervaly prodlužovat. Samozřejmě nemluvím o hodinách, ale minutách a jen když pláč negraduje v hysterii. Já si ale myslím, že na to je ještě malá. Tedy proti tomu postupu nic nemám, ale přijde mi, že z toho zatím nemá rozum a prostě jen potřebuje teplou náruč rodičů a s tím nechat ji brečet by jsme měli počkat. Vím, že odnaučit ji to později bude o to horší, ale rve mi srdce když brečí a hlavně jsem v "chytrých" knihách četla, že do tří měsíců se miminko rozmazlit nedá a má se mu vyhovět, poskytnout lásku a náruč, že z toho bude čerpat celý život /z pocitu bezpečí a přijetí/. Tak teď nevím jak postupovat. Vím, že každé dítě je jiné, ale zajímají mě vaše názory a zkušenosti. Děkuji Flo

bufina
6. bře 2011

@eloana Malá má postel hned vedle nás, tak to zase takovej výraznej přesun nebyl 🙂

furaha
6. bře 2011

od malička nosím malého v manducce a jsme oba spokojení. dnes už si hraje sám a je spokojený. učím se od opic a indiánů. méně teoretizují a spoléhají na instinkty 🙂

dlabinecka
6. bře 2011

@florentina V tomhle věku rozhodně nenechávat vyplakávat ani vteřinu!!!! Moje malá řvala pořád -včetně kočárku. jediná záchrana byl šátek. Nosit, nosit, nosit. O rozmazlení nemůže být řeč, protože ve3,5měsících jsme jí bez jakéhokoliv problému a vklidu přesunuli do postýlky, dneskav děvíti měsících naprosto v pohodě usíná sama a spí celou noc, přes den mě nějak extra nepotřebuje, vyhraje si sama a já víceméně jen dohlížím, aby nedělala něco nebezpečného. A myslím si, že to klidně může mít souvislost s těmi začátky, kdy se prostě pořád jenom chovala a nosila -prostě už se mě nabažila a ted je čas na něco jiného 😉

sambucca
6. bře 2011

@florentina Takhle male miminko nerozmazlis, je nevinny, kdyz place nijak tebou nemanipuluje, citi potrebu byt v tesnym objeti u mamy tak jako celejch devet mesicu predtim. Ja vim nekdy je to unavny, ale cas leti a miminko vyroste a jednou nebude stat ani o pusu nebo objeti - uzivej si tyhle chvile jsou moc vzacny, a kdyz budes unavena ohledne place a noseni, rekni si "mam neco dulezitejsiho na praci nez chovat a tisit svoje dite, ubezpecit ho o svy lasce?" odpovis v neprospech ditete 😉 ?

nady
6. bře 2011

@kjajule naprostý souhlas! 🙂

nady
6. bře 2011

@weri1 tak pod tohle se taky podepisuji 🙂

nady
6. bře 2011

@florentina Ahoj ,já neměla šátek ale takový ten babyvak od Pechů ,jestli teda nepletu název ted... 😀 ,snad ne ,a musím říct že i ten mi pomohl,chodili jsme tak i ven ,malý ubrečený od malinka a ve vaku se vždy zklidnil ,a i usnul ,tak jako v kočárku ne ,prostě mimi cítí že je na těle maminky,podobná poloha jako v bříšku a v prvních měsících mi fakt pomohl ,i na bolení bříška atd.,

zuzau2
6. bře 2011

Ahoj, jsem taky pro chování, my jednu dceru pořád nosili a chovali až do šestého měsíce, protože byla dost plačtivá....ale jen večer, padla pátá hodina a začala, nechtěla spinkat, takže každý večer se nosila a chovala a pak to najednou přešlo a už to nevyžadovala, neplakala. V tomto věku děti určitě potřebují náruč rodičů, je to pro ně jistota.

calli
6. bře 2011

@florentina malá má rok a půl a bez problémů ji nosím v šátku 🙂 Šátek je vhodný už i pro úplně maličké prťata, vážou se do kolíbky a cítí se jako v bříšku 🙂 Nemusíš se bát. 🙂

florentina
autor
6. bře 2011

holky všem moc děkuji za příspěvky...já jsem ráda, že tak jednohlasně jste pro chování, já taky, chtěla jsem si to takto potvrdit, že děláme dobře. Přesvědčit jsem chtěla manžela a povedlo se...přetlumočila jsem mu výsledky tohoto tématu a hned jak ji ráno bral z postele /také spí s námi v posteli/ tak jí říkal: no nemůžu tě tu nechat, tety /tím myslel vás všechny🙂/ se za tebe přimluvily.

Jinak já už se také učím dát na svůj instinkt, spíš než na "dobré rady" kohokoli (například tchýně vůbec nechápe náš postoj, dřív se prý děti "nerozmazlovali" a také jsou dnes v pořádku a myslí si proto, že neděláme dobře). Ze začátku jsem se bála "neposlouchat" - vždyť já nemám žádné zkušenosti a bála jsem se, abych neudělala něco špatně...ale velmi brzo mi došlo, že je to jen na nás, je to naše dítě a zodpovědnost a já na všechny "zaručené rady" už kašlu...týkalo se to dudlíku /v nemocnici tvrdili, že ho nesmím dát/, postele /v knize psali jak je to nevýchovné a nehygienické/ atd....a jak je nám spolu dobře, všem v jedné posteli a s dudlíkem v puse/ten tedy má jen naše malá 😀 /. No a když si v něčem nejsem jistá, jsem ráda, že se tu mohu /jako teď/ poptat na zkušenosti...to vydá za stovky odborných knih....ale už musím jít, jdu chovat 😎

florentina
autor
6. bře 2011

@calli - super, hned jak bude chvilka, jdu to nastudovat a zjistit, kde se dá pořídit....

dlabinecka
6. bře 2011

@florentina Jinak jestli můžu poradit ještě něco krom šátku (to je fakt geniální vynález), tak za sebe doporučuju knížku "nejšťastnější miminko v okolí" od dr. Karpa. Mě hrozně pomohla. A když jí dáš přečíst manželovi(nechá se přečíst za dva dny během kojení 😉 ), tak určitě pochopí, jak správně se chováte. V podstatě se v ní píše o tom, že miminku, když se narodí, tak mu chybí ještě tři měsíce v bříšku, aby bylo připravené "normálně" žít. Takže úkolem maminky(rspektive rodičů) je v podstatě jen to, aby zajistili mimču podmínky, co nejpodobnější životu v děloze. Tedy šátek, zavinovat, nám opravdu hodně pomohl vysavač. Když malá řvala, prostě jsme ho zapli a byl naprostý klid. Několikrát jsme s ním spali 😀 A funguje to na ní dodnes 🙂

ffiinnkkaa
6. bře 2011

@dlabinecka Tu knížku jsem přečetla jedním vrzem...bohužel ponaučení až u druhého dítka..my už máme 5 měsíců 🙂 A musím uznat..vše co tam bylo napsáno na malého fungovalo a nejen na něho..už mám objednáno nejšťastnější batole v okolí 🙂

florentina
autor
6. bře 2011

@dlabinecka...děkuji, podívám se po ní...

dlabinecka
6. bře 2011

@ffiinnkkaa 🙂 Věřím. Já jí četla , když byly malé dva měsíce a bylo mi strašně líto, že jsem si jí nepřečetla někde v porodnici 🙂 ta knížka mi vážně hrozně pomohla, z malé jsem šílela. ted jsem těhotná podruhé a už se na toho malého křiklounka těším, jak mu to nandám 😀 😀 A batole mám taky, jen jsem zatím neměla odvahu nakouknout 😅
@florentina Není zač, snad pomůže vám, stejně jako mnohým ostatním 😉

ffiinnkkaa
6. bře 2011

@dlabinecka Malý sice neplakal ale v noci spal hrozně, takže teď už vím proč 🙂

marketnieuw
6. bře 2011

@florentina sledovala jsem nedavno velice zajimavy porad o 3 ruznych zpusobech vychovy :
z 50, z 60 a ze 70 let...
pokud mas cas a rozumis anglicky, tak si tohle precti: urcite neni jeden nejlepsi zpusob - vsechny maji sve pro a proti... bylo to fakt hodne zajimavy
http://www.channel4.com/programmes/bringing-up-...
http://www.channel4.com/programmes/bringing-up-...
http://www.channel4.com/programmes/bringing-up-...

brisalek
7. bře 2011

@florentina jeste jsem chtela pripsat, ze kazde mimi je original a vetsina vychazi od nej z jeho povahy, charakteru....a zbytek je na na intuici a citu maminky. Takze kdyz budes sama v sobe jista, ze delas dobre, miminko bude take jiste a pak zvladne bez problemu i to, ze se od ni na vterinku vzdalis. Kdyz mas v sobe sice pocit, ze bys mela udelat to ato, ale na druhou stranu ti nejake vnitrni ja naseptava"neublizuji ji tim????" apod., mimi nejistotu vyciti a pak nic nefunguje🙂.

hamma
8. bře 2011

@florentina Já jsem taky pro chování. Nejdřív jsem si myslela, že taky bude svoje dítě nějak vychovávat, ale pak jsem zjistila, že, vychovávání miminka je prostě vy-CHOVÁVÁNÍ a tak chovám 🙂
A k šátku - moc doporučuju, nosnost většinou není nijak omezená, jedině snad výdrží nosiče. Já mám ještě taky nosítko manduca a zdá se mi ještě pohodlnější než šátek. Víc můžeš najít na stránkách nosenideti.cz