Mám syna brát na procházku dřív, i když neusne?

eliotka
3. lis 2009

Ahoj holky,

moc prosím o radu.
Můj malý spal vždy v noci jen 6 hodin. Proto ho od 4. měs. ukládáme až ve 22 hodin. Abychom si netrhala noc. Pak se spaní prodloužilo na 7 hodin. Poté na 8 hod. (od 8. měs. až 11.).

Poslední dobou mi spí od těch 22 do 8 i 9!
Má ještě dva spánky a den je pak posunutý.
Dopo spánek má od 11.15 asi hod. a půl.

Odpo spánek máme venku cca v 16.30.

Teď je ale brzo tma, tak je to s venkem blbý, že chodíme tak pozdě (třeba v 16). V těch 11 chodit nechci, musím uvařit atd.

Tak si říkám, že bych ho ukládala dopo o něco později a odpo bychom šli ven dříve i za cenu, že by v kočárku nespal? Že by byl prostě na koukací procházce. No a pak by třeba později venku buď usnul, nebo ne.

Postupně bychom tedy přešli na jeden spánek (pokud by neusnul odpo).

Ještě jsem uvažovala, jestli bych neukládala dřív, že by se o to dříve vzbudil. Pak by měl dopo spánek dřív, odpo spánek taky a šli bychom ven za světla.

Hlavně teď uvažuji nad tím, zda:
1. už přejít jen na jeden spánek?
2. zda není blbý chodit ven v kočárku - malý sám ještě nechodí -jen koukat, a nespat? Doteď byl zvyklý venku spát.

Malýmu je 13 měs. Četla jsem, že do roku a půl by měli mít dva spánky, tak se toho jednoho trochu bojím.

vercak.
3. lis 2009

Ahoj, máme stejně staré děti 😉 Malej spí už asi 2 měsíce jen po obědě., myslim si, že byste taky mohli přejít jen na jeden spánek. Zkus ho dopoledne víc zabavit, aby vydžel aspoň do 11.30, pak mu dej oběd a dej ho spinkat.
Není vůbec blbý chodit ven s kočárkem a nespat. neblázni, víš kolik je venku věcí, který takhle velký děti zajímají 😵 😵 My taky ještě nechodíme, ale ven jdu, až když je vyspalej a nebo hned dopoledne. Preferuji, když spinká v postýlce, myslim si, že tam má o dost kvalitnější spánek. Občas se mi taky stane, že třeba odpoledne nebo k večeru chce jít spinkat, tak ho nechám jít spát, ale jen třeba na hoďku a pak ho vzbudim. Nechci, aby mi tu strašil do půlnoci 🙂

helcenka
3. lis 2009

Ahojky,
já jsem malýmu nechala ve spaní volný prostor. Nenutila jsem ho, když nechtěl spát a naopak, když se mu chtělo, tak jsem ho uložila. Děti bývají často protivné, když je třeba nutíš spát jindy, než se jim chce.

Určitě bych ho jenom na jeden spánek nenutila, když ti ještě spí dvakrát. Každý prcek je jiný a podle knížek se taky v tomhle neřiď. Náš malej spal do 15 měsíců dvakrát denně a pak se mu pomalu dopo spánek zkracoval, budil se dřív, pak spal dokonce jen čtvrt hodiny a jednoho dopoledne spát nechtěl, to se mu pak začalo chtít spát dřív odpoledne a během měsíce se nám to srovnalo tak, že chodil spát po obědě - tak kolem půl jedné. Spal tak tři, tři a půl hodinky. Teď během měsíce se mu odpo spánek zkrátil cca o hodinu.

Co se týká "koukacích procházek", my jsme na nich byli pořád. Malýho zajímal každý ptáček, pejsek i člověk, každý strom, autobus, auto. Pořád jsme si povídali - teda spíš já. Moc ho to bavilo.Na koukací procházky chodíme od té doby, co se malej naučil sedět. Někdy se stalo, že venku usnul, protože se blížila doba, kdy spí. Tak jsem buď ještě jezdila, nebo jsme jeli domů a já dala malýho i s kočárem na balkon. Teď už chodíme na procházky "lítací a běhací".

Rozhodně bych ho nenutila, děti spí, jak potřebují. I jsme asi jeden měsíc vstávali kolem páté, půl šesté. Ale upravilo se mu to. Podle toho, co píšeš, tak ti spí ukázkově. Nedělala bych mu do toho zásahy, aby ti nezačal spát špatně. 😉

blandik
3. lis 2009

Já bych osobně se pokusila dítko udržet odpol bez spánku a pokusila se jej uložit třeba v osm, aby si zvykl na normání hodiny spánku. A jestli spát dvakrát nebo ne - to je těžko říct, záleží na dítěti. Náš malý přestal spát dvakrát denně asi v roce. Dopolední uspávání bylo poslední dva měsíce hodně náročné - spíše tam tak 30 -45 minut protestoval a neusnul. A když jsem ho vzala ven, aby se prospal v kočárku, tak stejně jen koukal a nespal. Takže u nás to je tak:

6-6:30 vstává
12:30 - dám ho spát a spí 1,5 hod
18:20 cca jde spát a spí do rána

takže celkem spí cca 13,5 hodiny v roce.

Jo a asi od půl roku chodím ven jen koukat a nepat. Spí doma a já mám klid. Chodíme ven cca 2x denně - kolem 10-11:30 a pak mezi 15-16 hod třeba i do těch 17:30. Zjistila jsem, že tak je to s ním nejvíce v pohodě, chvilku si doma hraje a pak, když už ho ty hračky přestávají bavit a začíná mrčet, tak jdem ven a pak si zase chvilku hraje.

mikulka
3. lis 2009

Brzy ti malý začne chodit, tak by se měl naučit, že venku se nejen spí, ale že tam je moooooooc věcí k vidění. Tím se vlastně i učí.
Až bude běhat, budete chodit ven na chození, na písek, na kolo a tak.

CO se týče dvou spánku, nechala bych to na něm. Mně malý ještě spí 2x, ač druhý spánek často trvá jen půl hod. Ale když ho nemá, je protivný, pláče. Tak dokud bude chtít, nechám mu ty dva spánky. 😉

pihule
3. lis 2009

Ahojky, já si myslím, že každé dítě přijde na to, kdy bude chtít mít jeden spánek. Mám 15-ti měsíč. holčičku a spinká jen po obědě teprve týden. Pokud Tvůj synáček má dva spánky, tak to tělíčko potřebuje. Malá se budí mezi sedmou a osmou a vždy ulehla tak do jedenácti a před týdnem jsme byly na prochajdě (chodíme na koukací procházky, dopo i odpo, pak na hřiště, sama si sjede skluzavku, sama ještě nechodí, ale za jednu ručičku ano) a vydržela, tak jsem ji dala v 11:30 obídek a palk spinkala jako miminko. A zatím to tak má doteď, je to týden. Já bych ho spíše ukládala dříve do postýlky večer a pak se mu to samo posune. Sice ta změna může trvat týden, ale důvěřuj mu, on si to udělá, tak jak mu to vyhovuje. Spánek je pro každé mimi hodně důležitý.

eliotka
autor
3. lis 2009

Holky, vy jste zlatý!
Moc jste mi pomohly. J8 furt měla zakořeněno (asi od našich), že venku je kvalitnější spánek, a že venku se prostě ,má spát). ON teda jako neprospal celý venek, taky třeba pll hod, koukal, ale byl unavený, tak až tolik nevnímal.
Zkusím teda chodit na koukací procházky a říkám si, že kdybych měla uvařeno a bylo počasí a nálada, můžu jít někdy ven i dopo. V létě jsme chodili 2x.

pihule
3. lis 2009

Jo a spinká po obědě v kočárku, zatím. Možná až bude zima, tak ji budu dávat do postýlky. Ale ještě uvidím. V kočárku mě usíná bez dudlíka a nechci ho zbytečně zavádět.

pihule
3. lis 2009

Promiň, ještě bych zapoměla ...spinká v kočárku doma v síni 🙂 A to už je asi vše 😀

kacka.va
3. lis 2009

no, já myslím, že každé dítě to má jinak, já byla ráda, že mi vůbec malá spala, takže jsem neřešila jestli jednou nebo dvakrát. Až teď poslední čtvrtrok spí většinou jednou denně přes poledne třeba 2 hodinky.
Jinak nemyslím, že procházka v kočárku je jen od toho, aby dítě spalo. spíš jde o to, že se dostane ven. A přesně jak psala mikulka, je to o tom, že vidí nové věci ,takže nemusí procházku prospat - doma to přece zná, ta ať objevuje věci i venku. A souhlasím i s tím, že nastavovat to tak, jak chtějí rodiče nemusí vyhovovat dítěti. To pak může být víc škody než užitku.

kjajule
3. lis 2009

Tak musím říct že mě třeba malej nechce spát v kočáře skoro vůbec...to musí být jo utahanej a mít na to náladu...Spinká mi od 20:00 do 8:00 pak jde spinkat v 10:00 normálně do postýlky vzbudí se kolem 12:00 dostane oběd jdeme ven , v kočárku pozoruje okolí občas jdeme nakoupit , to se mu líbí kolik je v krámě věcí.Většinou při cestě domů tak 100m od baráku chce už mermomocí z kočáru , tak jde pomalu po svých nebo tlačí kočár.Ve 14:00 dostane malou sváču a jde spinkat zase do postýlky...Hezky vyvětranej a spokojenej.Spí do 16:00.

Dřív jsem taky chtěla aby spinkal v kočárku , tak jsem chodila až po sváče kolem té druhé, ale byl vzteklej a nespal..usnoul vždycky až doma.Takže ted chodíme dřív a jsme spokojený oba.Já mám víc času protože spí doma a můžu něco dělat a on může koukat když je v kočáře... 🙂

timbouctou
3. lis 2009

ahoj, dva spánky u nás fungovaly jen do 10. měsíců 😀 Jakmile prcek zjistil, že venku je spousta zajímavých věcí k vidění a že v kočáru se dá i sedět, tak jenom seděl, už jsem ho nesměla položit. Zhruba od toho 10. do 13. měsíce spal už jen od 11. do 13. hod, pak oběd a pak jsme byli, podle počasí, venku. Pak nastala změna času ze zimního na letní a najednou mu víc vyhovovalo se nejdřív najíst a pak spát, a takhle je to doteď.

chiwule
3. lis 2009

Asi mám doma velkýho spáče 😅 Naše malá ještě před měsícem měla, chtěla a potřebovala 3 spánky! Jeden dopoledne a dva odpoledne.Teď má dva - jeden dopo 1,5-2hod a jeden odpo 1,5-2hod. Standardně se budí teď po změně času 6:30-7hod, večer usíná po večerníčku 7:30-8hod. A prospí celou noc, občas si jen řekne na čůrání a o mlíčko, ale většinou spí až do rána.
Ale to je ideální stav - když jí rostou zoubky nebo je nemocná, spí třeba 3 hodiny v kuse každý spaní a jde o to dýl spát večer... Dneska třeba usnula až v půl 10! A dneska měla zas 3 spánky, takže jí prostě nechávám - jak to chce mít, tak to má, tak jí to vyhovuje a my se přizpůsobíme...jak s vycházkami tak s hraním a ostaním...

timbouctou
4. lis 2009

no já zapomněla napsat, že ten odpolední spánek je tak od půl jedné do tří, někdy půl čtvrté 😀 Tak taky ne málo

bereninka
5. lis 2009

Tak mně malý dlouho nespal doma, jen v kočárku, takže my jsme zvyklý venklu spát. Když se probudí, vyndám ho z kočárku a procházíme se, nebo koukáme jen tak z klína.
On je zvyklý spát venku, takže si myslím, že se to změní, až začne aktivně chodit.

iloha
5. lis 2009

Eliotka, malý se nastaví úplně sám, až mu bude stačit jen jeden spánek, některé děti spí více a jiné méně. My začaly spinkat jednou tak lkolem právě 13. měsíce, ale zase na druhou stranu odpolední spaní odbourala Terezka úplně kolem 25 měsíců. Takže být tebou bych dobrovolně neexperimentovala a nechala to na malém. Ať si spí kdy chce. 😉 podle své potřeby.

sylvka
5. lis 2009

ahoj eliotko,měla jsem hrozný problém nastavit malému režim....spal jak ten tvůj 2krát za den a pak v 23h. nám tady běhal..takže jsem to udělala takto"dopo spánek jsem posunula na 12-12:40 a večer jsem ho prostě spát nedala.první dva týdny to byl boj,chtěl spát-tak jsem ho zaměstnávala a na plno si s nim hrála aby vydržel,ale pak si krásně zvykl a chodí spát v půl osmé až v osm večer a spí do půl osmé ráno 😉

eliotka
autor
5. lis 2009

Ahoj holky, tak se hlásíme.
Ukázalo se, že malý ještě ty dva spánky potřebuje. Ten druhý spánek má krátký, třeba půl hodiny, ale potzřebuje ho. Teď jsem to 2 dny zkoušela změnit, v domnění, že mu to bude víc vyhovovat, ale mýlila jsem se. Nechci ho nijak násilně k něčemu nutit.

sylvko, já se právě bojím, že by mi pak ráno běhal v 5 🙂

My to měli dlouho tak, že malý spal moc špatně. Přes den mi spával 2x 20 min, nebo pak venku dýl. Takže si teorve zvykám, že teď jakž takž spí.

Zatím ho budu sledovat a uvidím, kdy přijde čas to změnit. Jen je blbý, že chodíme ven v ty 4, kdy se už - v půl 5, stmívá.

Nevíte, jestli se se bude stmívat ještě dřív, nebo už to takhle zůstane?

iloha
5. lis 2009

Eliotka, zhruba do Vánoc se bude stmívat ještě o něco dříve, ale po Novém roce to bude o něco lepší.

eliotka
autor
5. lis 2009

iloha: díky 😉