Máma sova vs. dítě ranní ptáče, máte to podobně?

ivetuzka
28. únor 2013

Ahoj maminky, Martin si v posledních týdnech posunul vstávání z půl deváté na sedm hodin a někdy i dřív. Já jsem ale typická sova, která nejde do postele před půlnocí. Máte to podobně? Vstáváte s dětmi, a pokud ano, jak doháníte spánkový deficit? Nebo jste si prostě zvykly 🙂?

jfd81
28. únor 2013

@ivetuzka já to řešim tak, že dítěti má 10 měsíců - kolem 6 ráno když vstává dám flašku a položim si ho vedle sebe a vytuhnu. Za asi pulhodinku mě dloube do oka a otvírá mi ho. Tak ho šoupnu do postylky, kde ho zasypu hračkama a vytuhnu. Za asi hodinu - tak kolem 10 když už jakože hodně ječí ho vyndám, položim na zem, zasypu hračkama, pustim telku, lehnu si tak, abych na něj viděla a vytuhnu. Ale už jenom tak na jedno oko. V jedenáct si vařim kafe. I kdybych chtěla jít spát v deset, stejně se do jedné převaluju a nemůžu usnout.

jancip
28. únor 2013

@jfd81 Nevím, zda to takto půjde dělat dlouho. Malé dítě je schopno převrátit byt za 10 min., na tož za pár hodin, kdy maminka pospává🙂

veruska007
28. únor 2013

@ivetuzka Přizpůsobila jsem se dětem. Starší chlapeček od začátku vstával v 5h, když je ráno brzo světlo, tak i ve 4! Je to fakt přes léto za trest, ale nedá se nic dělat. Nedá se přetočit. Spánkový deficit řeším tak, že večer, sotva jdou děti spát, sednu na gauč a vsedě usnu 😎 . No, když neusnu, tak si jdu lehnout a pustím si něco přes MP3, občas mě to uspí, nebo aspoň odpočívám.

ivetuzka
autor
28. únor 2013

@jancip 😀 😀 u nás to probíhá podobně - Martinovi je teď 22 měsíců. Občas na mě kolem půl sedmé volá: "Maminko, vstáávej." a hopsá po mně, ale pak si hraje s hračkami, kolem půl osmé se dívá na šmouly, takže byt už dávno není vzhůru nohama jako dřív. Mezitím se postupně budím, kominukuji s ním a zase usínám. Kolem půl deváté už se ale spolu díváme na Kouzelnou školku a povídáme si. Ale je to občas dost vyčerpávající 😀. Přeji, ať váš režim ještě chvilku vydrží, zdraví chápající sova 😀

ivetuzka
autor
28. únor 2013

@veruska007 to už jsem také zkoušela, ale jakmile Martin kolem 20 hodiny usne, já ožiju a mám spoustu energie, kterou nedokážu nevyužít 🙂

lv
28. únor 2013

malá vstává v 5, myslím, že mě to brzy zabije.. 🤐

chodívala jsem spát o plnoci, pak těhotná v 8h, teď vydržím tak do 22.30 a usnu.

ezenduska
28. únor 2013

já bych spíš převrátila režim sobě než dětem 😒 Naši miláčc taky měli období že jsme vstávala daleko před tím než tatínek, jeden čas dokonce 5. První byl zlatej, i když vstával půl roku takhle tak pak od 9 spal tak na 3-4 hodinky tak to jsem chodila taky spát, když jsem potřebovala. Druhej už je větší lump a spánku potřeboval a potřebuje mnohem méňě. do teď není schopný spát celou noc, dává si hrací dvouhodinovky a tak... takže já lehnu do postele kolem 8 hodiny a když nedávají nic kloudného v telce tak do půl hodiny spím 😀

mamkamarketa
28. únor 2013

Musis si zvyknout. Syn vstava denne 5:19. V lete klidne o hodku driv.
Ale je to o zvyku. Ja driv chodivala spat klidne ve 3 rano. Tedko uz jsem si zvykla 🙂

ilonne
28. únor 2013

@jfd81 Tak tohle udělat já, tak k nám nejpozději do půl hodiny jedou hasiči, Anežka by nejen stihla převrátit byt, ale i způsobit nějakou katastrofu. S chodícím dítětem už se prostě nevyspíš. A kdy máte oběd, když vstáváš v 11?
@ivetuzka Mamka mi jednou řekla, že naposledy se vyspala, když jsme ještě s bráchou nebyli na světě. Měla pravdu. Nejdřív jsme brzy vstávali, v pubertě courali po nocích, tak se o nás bála a teď když už jsme dospělí zase spát nemůže věkem 🙂. Ale dobrá zpráva je, že si zvykneš, nic jiného ti nezbude 😀 .

majatob
28. únor 2013

ja mam problem vstat i v 8 😀 deti uz jsou zvykly, ze rano vstanou beze me (ale uz nespim tvrde, takze o nich vim), nahazou nejmensimu do postylky hracky, vezmou si snidani (jogurt), pohraji si a pak me teprve jdou budit (vetsinou kolem 9) 😀 a kdyz mi to nestaci, zalomim s malyma po obede a pak znova pri vecernim uspavani, kolem 22. se citim konecne fit a do 1 cumakuju a nemuzu spat 😀

handm
28. únor 2013

Nedá se říct, že jsem typická sova, ale něco mezi. Chodím obvykle spát kolem 23. Ale starší vstává odjakživa mezi 5-6 a mladší si teď vymyslela 4...
ale člověk si zvykne asi na všechno, holt věřím, že z toho jednou vyrostou 😲😀😀😀

ined77
28. únor 2013

@ilonne ...souhlas 😉
já se přizpůsobila samozřejmě dětem. jen o víkendu si dovolím ležet třeba o 20 minut déle, ale že by se mi podařilo znovu usnout, to nehrozí. hlavně mě nenechají 😉 .

@jfd81 osobně bych měla strach nechat takhle lašovat po bytě staršího, natož malou 😨. nikdy nevíš co dítko vymyslí a jaké nové dovednosti z minuty na minutu dosáhne 😔.

mataharyy
28. únor 2013

To je pěkná rovnice máma sova + dítě ranní ptáče = katastrofa 😀 a to minimálně do doby, než si člověk zvykne, nebo si utvoří režim. Já jsem musela začít chodit spát dřív, když děti začali vstávat v půl šesté, protože jsem byla jak ubitá, naštěstí je to přešlo a teď už vstávají "až" kolem půl sedmé/sedmé, i tak je to brzo (klidně by do osmi půl deváté mohli chrápat 😀 ), ale už to jde, když kolem půlnoci jdu spát, tak už ráno jsem schopná udělat i kakao a neosolit ho 😎

romcovaklarka
28. únor 2013

No já se Samem vstávám, co mi zbývá. Sám se nepřebalí ani si snídani neudělá, navíc spí v patře a přes den jsme dole v obýváku, tam má všechny hračky, pití, všechno - no nevím, u někoho to třeba funguje, aby takhle malý prcek vstal a byl sám vzhůru a mamka se dospala - ale já si to po pravdě řečeno fakt nedokážu představit. Ale zvykla jsem si. No a teď si zvykám zas - na noční kojení atd. 😀

@majatob Jé, ty je máš krásně vycvičený 😵

jfd81
28. únor 2013

@ilonne no, pochopitelně, on sotva co vidí, že už chodim a funguju zívne a dá si šlofika před obědem a já mu ho mezitim uvařim,no. A chodí. Vždycky mě z toho mikrospánku probere nějaká rana. Ale dobrý, plače jen, když mu beru zrcátko, kterým mlátí o podlahu

jfd81
28. únor 2013

@ined77 po bytě ne. Po podlaze. eště si neumí optevřít cveře naštěstí ale šupliky už pokouší

jfd81
28. únor 2013

@jancip to je mi jasný ale každejch 5 minut dobrejch. 😉

ined77
28. únor 2013

@jfd81 ..to je právě to, že nikdy nevíš co se zrovna v jakou chvilku naučí.
nevím, možná jsem jen opatrná, vím jak lehko se může ledasco stát 😔

ivetuzka
autor
28. únor 2013

@majatob je fajn vědět, že to takhle někde funguje 😀 @ilonne naspat se do zásoby jsem zkoušela před porodem, ale nějak to nezafungovalo, takže někde uvnitř mám pocit, že tvoje mamka má pravdu, ale moje tělo se teď neskutečně bouří a protestuje 😀 Nejhorší je, že když Martin večer usne, tak pracuji nebo si užívám volný čas s manželem a představa, že tohle odbourám - no, nevím... a po obědě jsem nespala ani ve školce 😀

mataharyy
28. únor 2013

@ined77 No paradoxně naše děti méně škodí když si myslí že spíme. Většinou vstanou a jdou si pustit pohádky, takže když jsem hodně KO, dá se ještě ležet, už to sice není spánek, ale opravdu neškodí, ale jak vylezu tak je to kakao, tohle, tamto, stihnou se zmlátit a tak 😀 Ale je fakt že jsme toto testovali, jak to bude fungovat, protože jsem taky nevěřila že nevyskočí z okna 😎 Ale je fakt že člověk musí večer zkontrolovat že je zamčeno a klíče jsou dost vysoko, protože by se mohlo stát že děti vezmou v pyžamkách dráhu a tak... 😀 Ono většinou máš byt/dům uzpůsobený věku dětí a tomu co vyvádí, takže rizika jsou minimální... Jen mě toto končí, za chvíli porodím a pak tedy ani to napůl spaní nehrozí, protože by mohli do her zapojit i novorozeného bratra a to nevím, zda by se mu líbilo 😀 😀

ined77
28. únor 2013

@mataharyy ..no, možná to časem vyzkouším 😀 .

mataharyy
28. únor 2013

@ined77 Doporučuji otestovat, protože i když už pak člověk nespí úplně na 100% může ještě ležet i to mnohdy pomůže 😎 a kdyby děti bořili barák tak za jedno oni se prásknou sami (jeden z nich, býval to starší, teď už i mladší, vždy přiběhne a řve "mamina, maminááá!" 😀 ) a za druhé to člověk pozná velmi snadno, známka je buď přílišný hluk, nebo naopak přílišné ticho a šeptání mezi dětmi, to pak člověk ví že chtějí něco utajit a náramně se jim hodí že rodiče "spí" 😀 😀 Jsou to prostě stvoření od přírody vyčůraná 😀

monapink
28. únor 2013

@ivetuzka Az prijdes na to jak to vyresit,dej vedet,mam stejny problem,jsem sova,vecery si uzivam,toho klidu,chlapa a i uklidu bez me male pomocnice 😀 Take si to ted ze dne na den soupla,vstavala v devet i o pul desate a ja s ni,jaka to byla pohodicka,ted z niceho nic vstava v sedm i driv,nekdy v sest a ne a ne usnout,premyslela jjsem,ze ji nejak naucim,aby maminku nechala alespon do osme hodiny v posteli a nerusila,uz jsem zkousela vysvetlovat,ze si ma hrat,ale ona nechape,chce udelat snidani,mleko,pustit pohadky a pak uz je zvykla,kdyz tohle udelam,ze se hybu,ona kolem mne poletuje,pak ven,na nakup atd.takze lezet na gauci mne nenecha,skace po mne a rika....maminko vstavej,uz nespinkej,je rano,ja uz jsem vyspinkana a dobre 😀 U nas je i ted problem uspat ji odpoledne,coz taky nechapu,do vecera nevydrzi,je protivna,pze je nevyspala a byt od sesti vzhuru je jasne ze nemuze do vecera vydrzet bez odpo spanku.Nevim si s tim taky rady,pri tom jsm nic nezmenila a vse mame stejne,takze nechapu..nekdo,kdo pomuze ci poradi?

jfd81
28. únor 2013

@ined77 je mi to jasný. Ale jak píšu, každejch pjet minut dobrejch

ivetuzka
autor
28. únor 2013

@monapink Mám pocit, že píšeš o situaci u nás. Rozdíl je jen v tom, že jsem párkrát Martina ignorovala a dala mu najevo, že opravdu nemám sílu vstávat. Zdá se, že on si už ten klid a pohádky ráno opravdu užívá. Občas ke mně přijde, rozvalí se na mě nebo si hraje sám s hračkami a jezdí mi po hlavě s autíčkem 😀. Razantně mě budí, jen když dostane hlad. Důležité je ale přesídlit z ložnice do obýváku. Po obědě naštěstí usne bez problémů - občas dává vědět, že ne, ale v tomhle jsem neústupná, protože bez spánku je otrava otravná 😎

ssassi
28. únor 2013

já si prostě zvykla. a budíček v sedm je u nás luxus! do roka vstával před šestou, klidně i v pět! pro mě masakr. ale co nadělám:o))

laska.nezna.hranic
28. únor 2013

tak to moc dobře znám. díky za tuhle diskusi, protože doma neslyším nic jiného, než že jsem lemra líná a celý den prochrápu 😒 evidentně jsem nejhorší matka na světě. přitom chodím spát poslední, většinou ne dřív než s prvním ranním vlakem...
nejhorší bylo období, kdy mi starší neusnul dřív než ve dvě v noci a mladší vstával ráno v pět. to už jsem si vyhlížela větev 😅 já teď chodím spát mezi jednou a třetí (v noci, ne odpoledne 🙂), ale dřív než ve tři stejně obvykle neusnu. s dětma je to teď o něco lepší, vstávají v průměru v devět (mladší má pořád potřebu to zkracovat, starší prodlužovat, ale tak plus minus to vychází). ale já jsem člověk, který aby se cítil odpočatý, potřebuje deset hodin spánku, jinak mě bolí hlava a celkově jsem protivná. takže těch šest, co mám teď, mi moc nedává. ale bývalo to horší 🙂 ale spíš mi vadí, jak mi naši furt nadávají, že jenom spím, oni mají v devět ráno poledne (a to ještě taťka vytuhne odpoledne při telce). ale to, že jsem skoro celou noc vzhůru, už jaksi nevidí. zajímavé, že mamka klidně v sedm ráno vysmejčí celý barák (bydlíme společně), já bych si nedovolila o půlnoci vytáhnout vysavač nebo mixér jen proto, že nesouhlasím s denním režimem ostatních spolubydlících... ale to je daň, kterou musím překousnout.
jinak dokud byli kluci mimísci, samozřejmě jsem se musela přizpůsobit já jim. teď už si i ten mladší zvyká, že dokud máma neotevře obě oči, nemá po mně nic chtít 🙂 nakonec má na tom mém režimu podíl, protože se co čtvrt hodiny během spánku přetočí a spí na peřince. a já nedokážu usnout při představě, že by mu mohla být zima, když se sám přikrýt neumí. tak k němu vstávám, dokud neusínám vestoje 🙂 zkoušela jsem začít chodit spát dřív, ale i když náhodou usnu kolem desáté, nejdýl za hodinu jsem vzhůru a stejně straším. tak už se nesnažím přizpůsobovat okolí. horší to ale bude, až budu muset do práce a děti do školy... přemýšlela jsem, že bych si našla něco s noční směnou. nevadilo by mi to, pak bych vypravila děti a než by se vrátily, dala bych si šlofíka. pak bych se jim mohla věnovat a v noci zase ožít. a jim bych alespoň nechyběla 🙂 ale to je ještě daleko...

kocicinka
28. únor 2013

@ivetuzka taky jsem sova. Dříve jsem byla schopná také jít spát až ve 3 ráno ( ale většinou spíš tak kolem jedné) četla jsem si, dělala práce do školy, nebo jsme s mužem koukali na filmy. Ovšem s dětmi jsem se musela naučit chodit spát dříve. Jinak to prostě nejde, to bych byla fakt vyřízená a nechci být na své okolí a děti nepříjemná. Takže, je to jak s dětmi 🙂 Určila jsem si, že každý den ( kromě víkendu, to děti zabaví manžel a mě nechají spát jak dlouho chci) musím být v posteli nejpozději v 11. Koukám na hodiny a jak se blíží 11, udělám si večerní rituál a jdu si lehnout. Chce to vytrvat. Usnu většinou hned, jak jsem unavená. Staršího syna vodí každý den v 7 muž do školky, já spím s mladším v oddělené místnosti, takže mne nevzbudí. Vstávám spolu s mladším tak v 8. V 10 ho dávám zase spát, tak si pak ještě taky zalezu do pelechu a vylezu třeba až ve 12.Takže ted je to celkem pohoda, ale až bude třetí dítko, tak bude asi po klídku 😀
takže rada- nauč se chodit dříve spát a fakt to dodržovat, nepřetahovat to. Kopírovat spánek dítěte. Jít si lehnout, když ono spí ( po obědě třeba) , i když neusneš. O víkendech popros manžela, aby tě nechal dospat. Aspoň jeden den, třeba. Dost to pomůže.
@laska.nezna.hranic moje babička blahé paměti, stála v 9 hodin nad postelí s teploměrem, jestli nejsem nemocná 😀 v 80- ti letech 😀 ona byla ten typ, který v 7 ráno začal vařit oběd a zadělávat na buchty. Spánek nad 7 ranní nechápala. Já jsem sova po mamince...Co děláš tak dlouho do noci? Spací pytel si nezkoušela? Z toho se nevykope.

laska.nezna.hranic
28. únor 2013

@kocicinka - no právě. někdy si říkám, jestli nejsem adoptovaná 😀 nikdo nechápe, že abych si odpočala, potřebuju spát hlavně ráno/dopoledne. v noci jsem plná energie a jsem schopná tvořit. i uklízení mě pak vcelku baví, když je všude klid a nikdo se mi neplete pod nohy a ruce.
dělám to, co nestíhám s klukama během dne. oni jsou dost draci a tak jsem ráda, že stihnu uhlídat, aby se nedolámali. jsem na ně sama, manžel je pryč, jeho rodina je daleko a ta moje mi Hurikána s Tornádem odmítá hlídat 😅 takže když usnou (Fifi v devět, Kája spíš až k půlnoci), především se dojdu osprchovat, vyřídím poštu, čtu si nebo třeba utírám prach, myju nádobí, uklízím po nich hračky, které průběžně nacházím po bytě, dělám dorty a tak. takové běžné věci, které jiné maminy zvládají udělat do deseti večer nebo ráno a které neruší ostatní v domě 🙂 a hlavně, užívám si ticho a klid 😎
jako já dost častu zalezu s klukama v těch devět, ale prostě neusnu. ale i to civění po tmě do stropu mi ke štěstí a psychickému odpočinku stačí 🙂
pytel jsem zkoušela, ale ten, co se nasazuje na ramena by nedal, řval by, protože by v tom nemohl stát před usnutím a po probuzení. a spícího už ho do toho nenasoukám. zkoušela jsem i takový spacáček, ale z toho vyleze a chrní na tom. takže ta peřinka je ještě nejlepší a k tomu mám jako pomocníky tři deky.

2hanah
28. únor 2013

@ivetuzka Přesně tak to bylo i u nás, ale zvykly si děti 🙂 Možná budeme vyjímka, ale je to tak, děti si také zvykly chodit spát později a ikdyž je dám spinkat dřív, hlavně mladší dcerka (2 roky a 8 měsíců) spinká i tak aspoň do devíti, jinak tak do půl jedenácté i do dvanácti vydrží, ale ačkoliv mi to často bodne, nadšená z toho nejsem, není to správný režim a když potřebujeme být ráno někde u lékaře, musím ji budit. Ona prostě většinou chce čekat na mě, až půjdu spát já, ale myslím, že do nástupu do školky to zvládnem změnit vpohodě, na úpravu režimu reaguje dobře. Jó, kdyby byla ve všem tak zlatá jako se spinkáním 🙂