Manipulace s dítětem podle Kiedroňové. Chyby a náprava

roxxxana
17. zář 2008

Ahoj holky, jak zacházíte s vaším dítkem. Pořídila jsem si knihu a DVD Něžná náruč rodičů a zjistila, že dělám skoro všechny chyby, který jsou tam zmíněný. Jaké máte zkušenosti s polohami tygříka, klubíčka a spol.? Když jsem je začala nově praktikovat, Venda je z toho hodně nervózní. Třeba jinak než na rameni si neodříhne...a svislá poloha je prý škodlivá...co si o tom myslíte? Řídily jste se některá těmito radami a jak dlouho bude trvat "přeučení", než si dítě zvykne na nový způsob nošení, chování atd. A co ostatní členové rodiny? Neposlali vás do kopru s vašimi požadavky. Tchyně například se synem v náručí neustále třese, z toho moc nadšená nejsem. Jednak to prý zvyšuje dráždivost a taky to není nic moc pro mozek...

lendy1
17. zář 2008

o svislé poloze už tu diskuzi máš:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

a myslím, že tu někde byla diskuze i o správné manipulaci.
My chodili od narození na RHB, takže jsme spoustu poloh znali odmala. Pak když byl větší tak jsme dostávali i různé polohy na nošení ve kterých si posiloval svalíky nebo si jinak "spravoval" své pohybové potíže.
Ostatním členům rodiny jsem nové polohy ukázala, jak mají malého nosit, nikdo s tím neměl sebemenší problém a pokud by někdo přišel s řečma, že to moc řeším, tak by si ode mě vyslechl své. U mě by tchyně s natřásím neuspěla-hned bych ji to vysvětlila a pokud by to nerespektovala, tak má smůlu.
Tygříka i klubíčko jsme hojně využívali a malý to zvládal perfektně, moc se mu to líbilo.

Na odříhnutí samozřejmě malého do svislé polohy dát můžeš, ale nedoporučuje se to na dlouhé nošení.

lucis8
17. zář 2008

Ahoj, my jsme Něžnou náruč rodičů nastudovali před narozením malé, takže jsem si opravila svou představu o nošení a zvedání mimi včas. Musím řict, že naše breberka byla do tři měsíců dost ubrečená a myslím, že takový tygřík nám dost pomohl ty breky eliminovat.Ostatní členové rodiny byli také vstřícní a rádi si nechali poradit, jak držet malou, aby byla co nejvíc v pohodě.
S tím odříháváním, my jsme to praktikovaly taky ve svislé poloze, ale vždy jsem byla opřená a mírně zakloněná, aby malá neměla ty zádíčka natvrdo nasvislo.Tak myslím, že takové tvé zaklonění je minimální změna a zádínkám tvého budulínka to odlehčí.

alishia
17. zář 2008

ahoj, tak ja to od malinka nepraktikovala a ted uz je celkem pozde.) jsou nam 4 mesice a klubicko primo nesnasi...ale tygrika ma rad.) hlavne kdyz si stoupnem pred zrcadlo, tak to se na sebe hihna. jinak sme taky krkali vzprimene, a pak sem se docetla ze je to naprosto nevhodne....tak me to videsilo, zkousela jsem teda jine polohy, ale smula jemu se proste nejlip krka vzprimene...nekdy s nim sejkuju.))nejdriv ho mam na tygrika a pak si ho dam na rameno a krknuti je na svete.) vzrpimenou polohu ma nejradsi, rad se kouka kolemm sebe a miluje cchozeni po zahrade a koukani na llistecky, ale v klubicku se mu fakt nelibi tak musime pres rameno.)ale aspon umi drzet hezky hlavicku...a kdyz sme vyrustali my, tak zzadny klubicko a tygrik ani nebyli...a za dvvacet let si prectes ze klubicko je uplne nevhodne pro zada...ja bych to zas tolik neresila....furt se to meni.

kubinkov
17. zář 2008

Trochu bych souhlasila s Alishiou, za pár let bude klubíčko úplně špatně...Jen se mi zdá, že je trochu protikladné na jedné straně absolutně odsoudit podepření miminka polštářem, že se mu vnitřnosti tlačí do hrudního koše a může to způsobit vyklenutí žeber, a na druhé straně chválit stočení miminka do klubíčka, kde se mu stejně bříško mačká....Asi jsem paranoidní 😨 Všeho s ( M)mírou!!!

alishia
17. zář 2008

presne Kubinkov nad tim sem taky premyslela...dite nesmis posazovat a mackat mu brisko a pak ho stacis do klubicka....vzdyt je to to same...a nebo nemaji byt deti ve vajicku ze jim to nici zada a pak zase rikaji ze klubicko je pro zada to nejlepsi...no neni to uchylny.)

paolin
17. zář 2008

holky, taky bych to az tak neresila. porad se neco meni. jak pisete-vseho s mirou. taky odbrkavam maleho na rameni. jinak si proste nebrkne a taky bych nemohla vubec fungovat 😉

caira
17. zář 2008

ja teda mam pocit, ze v dnesni dobe se resi uplne vsechno a treba tohle mi prijde trosku uz pritazene za vlasy.. mala si odkrkavala na rameni od narozeni a zadne nasledky to na ni nezanechalo.. nase mamy to delavaly taky a taky zijeme..takze fakt tohle vsechno berte s rezervou..my na dite zadnou prirucky necetli nebo zadne video o spravnem zvedani nemeli a taky mame normalni dite.. nezapomente, ze odjakziva se matky ridi instinktem..to, ze nejaka chytra hlava rekne, ze to ta to neni dobre jeste neznamena, ze to tak opravdu je..za deset let bude nazor zase uplne jiny..takze ja jdu fakt podle vlastniho citu a toho co vyhovuje nam s prckem...ne to co mi bude urcovat nejaky chytrolin, co se na tom snazi proslavit 😅

alishia
17. zář 2008

caira naprosto souhlasim, mam uplne stejny nazor....ja jakozto maminka prvniho mimi sem z toho vseho uplne zmatena....na vsehcno je tisic nazoru tisic pohledu, ten rika to a tenhle zliase tamto....clovek si proste musi zvolit to co vyhovuje prave jemu a miminku hlavne. Jako kdyby se nase mamy,babicky a praveke zeny divaly na nejake videa co maji delat s miminem....kdybysme zili o dvacet let driv, takbychom si asi ted museli rvat vlasy, protoze vsechno, co delali nase mamy je ted uplne spatny a nemozny.

paolin
17. zář 2008

to mi pripomina-tuhle jsem cetla nazor na pouzivani dudliky. bylo tam receno, ze v pripade potreby dudlani se dite ma prilozit k prsu, nez mu dat dudlik. hi hi..uz vidim, jak mam cely den dite u kozy jen proto, ze je exremni "dudlal". souhlasim s cairoou. nekdy nam hrnou do hlavy extremy. a nekdy mi fakt prijde, ze to vymysleji chlapy 😝

alishia
17. zář 2008

tak to je super nazor.) a kdyz krmime umelym mlekem, tak jim mame asi dat flasku🙂))) Asi to opravdu vymysleji muzi nebo stary bezdetny panny...jinak to snad neni ani mozny.) To same s tim davanim na brisko, nejdriv te vydesej umrtim kojence a pak ti vynadaji za to ze ho na brisko davas malo a ze blbe pase a kdyz blbe pase ,tak musi na rehabilitaci...proste rehabky musej mit nejakou klientelu...ale me je to jedno, uz se budu ridit jen podle sebe a syna.

caira
17. zář 2008

alishia / paolin.

jsem rada, ze nejsem jedina matka, co ma takovy nazor..ja uz se videla jak me tu zensky kamenujou protoze se ridit zdravym selskym rozumem a ne milionem prirucek..

Presne jak alishia rika, copak nase predchudkyne koukali na nejaka dvdcka o zvedani deti? hadam, ze asi ne.. 😀

Me to fakt prijde jako propaganda nekoho, kdo si rekl..hmm, jak bych mohl nejlepe vydelat nejake prachy? proc nenarvu nejaka moudra do DVD a neprodam to maminkam co chteji pro deticky to nejlepsi? Kdyz jim reknu, ze bez me rady jsou neschopne matky a delaji vsechno blbe tak ony urcite radi vysoli tisicovku za dvd 😀 a ja pujdu o 20 let driv do penze 😀 😀

A souhlasim, ze je to jak se vsim, s pasenim.. se spanim s rodici v posteli, jedni hlasajii jdi do toho, je to to nej pro dite i matku, ostatni hlasaji chran buh, nedelej to, zvysuje se tim risk syndromu nahleho umrti atd atd..
Tady u nas se ted zase propaguje at se dudlik dava, ze pry kdyz se dava na noc tak to snizuje risk syndromu nahleho umrti..no tak si pak vyberte. 😀 😀 😀

alishia
17. zář 2008

taky sem rada, ze nejsem jedina s takovym nazorem🙂

cazadora
17. zář 2008

roxano tak já si jí taky koupila a zjistila že dělam všechno špatně a že je natálka v těch polohách vzteklá a že nemám nervy to přeučovat schovala jsem knihu do šupliku že před druhym na to juknu a uvidí se, nekterý ty polohy doslova nechápu.

a naprosto souhlasim s názorama výše !!!

kubinkov
18. zář 2008

Maminy, potěšily jste mě, že nejsem stará se zkostnatělými názory. Konkrétně si myslím, že paní Kied. z té knihy a různých vystupů v televizních pořadech pro ženy má dobrý byznis 😒 , ale doufám, že to myslí upřímně! 😝

kacka.va
18. zář 2008

já se žádnýma příručkama neřídím, takže jsme v pohodě 😉. Řídím se jen tím, že dítě může dělat to, na co samo má a do ničeho ho nenutit. a přesně jak jste už některé psaly, za 10 let bude zase všechno jinak. Typický příklad je spaní. když jsme byla já mimino, tak prý jedina na bříšku, dneska se spí na zádech, za pár let budou děti od mala spát na boku 😉. Prostě se řídit selským rozumem 🙂

alishia
18. zář 2008

ja myslim ze to spani an brisku byllo asi lepsi....tem detem se na nem apson libilo a celkove jim asi pak slo vsechno rychleji, plazit se, lezt, sedat si, chodit.....muj syn poloh na brisku moc rad nema....takze koniky pase dost podivne./

kacka.va
18. zář 2008

my paseme úplně v pohodě, na břiše je hrozně ráda, ale spát na břiše neumí

alishia
18. zář 2008

tak vam uz je vic.) treba se taky jeste vylepsime.) sme oproti vam o mesic pozadu🙂 ikdyz syn je ĺenoch.)

kubinkov
18. zář 2008

Vztah k poloze na bříšku je asi různý podle dětí. Naše holky ryly nosem v podložce a zuřily a malej to má odmala rád. Měl dobrý přehled o tom, co se kolem děje. Ale spal na zádech a teď už si sám vybírá polohu na boku. 🙂

kacka.va
18. zář 2008

no jasně, každý dítě je jiný, my už pásly hned po příchodu z porodnice, takže v tom máme cvik 😉

alishia
18. zář 2008

nas malej taky nekdy usina na boku.) aspon neco umi🙂 kdyz uz se mu nechce past.) kacka.va to ste dobry 😉

caira
18. zář 2008

u nas je to tak, ze mala paseni naprosto nesnasi...poloha na brise ji dohani k nepricetnosti, takze ani nema potrebu se na brisko ze zad otacet, udelala to snad jen trikrat a to omylem, no ale za to se neskutecne rychle naucila jak se z briska pretocit zpatky na zada, to ji jde ukazkove 😀 takze ji nenutim, na brisko ji dam jen tak cvicne aby se cvicila v tom pretaceni, ale hadam, ze na bricho se mi proste pretacet nebude, vydrzi na brise presne 10 vterin a uz se bude pretacet na zada....ja se ji teda nedivim, me lezet na brise taky nebavii 😀

anke
18. zář 2008

ahoj, no tak ja se pridam do klubu ... nas mrnous od narozeni nesnasel polohu na miminko, byl velikej a silnej a proste v naruci ee ... tak jsme se ho naucili nosit vertikalne, protoze jenom tam se uklidnil ... pak me vydesilo par diskuzi tady, zkusili jsme neco jineho ... neslo to ... takze ja vesele nosim vertikalne dal, proste to ma tak rad a ja prece nevychovam malyho neurotika s rovnyma zadama .., to ja radsi pohodare se skoliozou, a pak budem holt cvicit ... poridili jsme teda nositko - ergo, abych mela aspon pocit, ze pro nej neco delam - kdyz nemam klokanku ... ale buhvi, jestli jen nechteji prodat ergonomicka nositka za 2,5k misto klokanky za 1k 😀
polohu na brisku taky moc nemusime ...
Kiedronovou jsem videla jednou v poradu Sama doma pri koupani ditete - napustila mu plnou vanu, dite do pusiny dudlika a drzela ho jen po zadkem a za hlavou, pry to deti milujou - Davidka malem trefil slak, jak se bal, ze nema oporu - toliko k teto pani, mozna ma pravdu, mozna jen napul, kdo vi ... pred skoro 30ti lety nas nase mama s brachou polohovala stejne - ja mam zada jak paragraf, bracha je rovnej (a to delala vsechny chyby - predcasne posazovani, vertikalni noseni, natrasani v naruci ... 😉)

alishia
18. zář 2008

anke.) tak kdybych vojtiska davala do vany ttak jak popisujes ze to bylo v sama doma, tak se asi strachy vyskubne a utopi....jezis to by byl rev...

pepibubu
18. zář 2008

aha, ono uý jsou i manuály na to, jak zvednout mimi z postýlky?

kacka.va
18. zář 2008

pepi: fakt? 😀

pepibubu
18. zář 2008

kacka no evidentně 🙂

anke
18. zář 2008

pepi: jezis, chudak Davidek - normalne tyrane dite ... jsem ho zvedala bez manualu ... ale vypada celkem spokojene 😀 ... no a kdyz se mu manipulace nelibi, tak me proste serve 😝 😀

evi3
18. zář 2008

dostala som túto knižku od kamošky keď mala dcéra 3 mesiace, po prelistovaní som mala pocit, že robím všetko zle ...teda úplne všetko nie 😉, klubíčko neznášala a doteray neznáša, tigríka sme nacvičili a to sa jej páčilo, ale len keď bola v dostatočnej výške 😉
Hlavne sa nestresovať, niečo vyskúšať, ale nenútiť dieťa do toho za každú cenu...
ale zase tam bol dobrý tip ako uspať dráždivé dieťa, teda kým sa ešte nevie otočiť a postaviť 😝 . Nenapadlo by ma, že postačí ak zavinovačku položím na páperový vankúš ... fakt to zaberalo.
A ešte by som povedala, že aj to vyzdvihovanie z postielky do 4 mesiacov s podložením ruky pod zátylok je pre mimčo príjemnejšie ako ten najčastejší "chmat" z porodnice 😉

anke
19. zář 2008

evi, prosim te a jak se teda ma mimco zvedat z postylky? ja jsem ho vzdycky zvedala za krk - zatylek a za prdelku, to delam doted ... jenom kdyz je v hluboke cestovni, tak ho beru pod raminkama pze tech skoro 10kg se fakt pod zadkem a ramenama neda, to by mi ustrelila pater a mohla bych ho pustit zpatky 😀