Máte zkušenost s tím, že vaše dítě kouše?

verka12
13. zář 2011

Holky potřebuji pomoct,máte někdo zkušenost s tím , že vaše dítě kouše. Náš malý kouše kamrády, ale vypozorovaala jsem, že ne ze zlosti, ale v takovém rozpustilém stavu když má radost. Nebo jen když projevuje náklonost jako třeba že dal holčičce pusinku na ruku přitulil se a pak jí do té ruky kousl. nevím jak to řešit díky za rady. 🙂

jajik25
14. zář 2011

ahojky náš mladší to dělá taky ale jen když se vzteká 😒 😒

dejna02
14. zář 2011

Ahoj, náš malý to taktéž dělal, i když se vztekal, i když měl radost. Poradím ti jen čekat a čekat, malého jsem jen napomínala, okřikovala, vysvětlovala, že se to nesmí. Ani jsem si neuvědomila, že už to nějaký čas vlastně nedělá, tak jak to přišlo, tak to i odešlo. Musím však říct, že jsme s tím bojovali skoro půl roku 😠 , takže přeji pevné nervy 😅 .

eloana
14. zář 2011

@verka12 ahoj tak delame presne totez🙂 ne ve vzteku, ale ze srandy.. hrozne se tomu pak smeje. Resime to, ze mu rekneme tytyty ovsem efekt asi nulovy🙂)pres ruku dostava, kdyz nas nebo dceru pere, treba do hlavy -to uz dostava a docela dost, kdyz mu dam malo tak se me sklebi

veruska007
14. zář 2011

@verka12 jeee, to bude tim Honzikem. Nas Honzik kousal uplne stejne, bohuzel nic nezabralo... najednou to zmizelo casem. Trvalo to tak 3 mesice a byl to desnej trapas, kdyz kousal cizi deti a navstevy 😝 . Ted je to tak rok a pul, co to nedela a doted si pamatuje, ze jsem mu rikala, ze je jak maly stene a hrozne se mu to prirovnani libi a hned se lisa a tuli 😉

blueapple
14. zář 2011

@verka12 časem to asi samo zmizí, jestli se Ti nechce čekat, přesně tohle téma řešila jedna jedna maminka na cvičení dětí, kam chodíme a paní cvičitelka - je též dětská MUdr., což je super, protože pokaždé probíráme i medicínské téma nebo nějaké obdobné (typu odstavení kojení, nespavost v noci, atd.), tak ta radila důrazně upozorňovat zvýšeným hlasem, že to se nedělá a že to bolí a pro ukázku malého trochu kousnout také. Samozřejmě ne nějak do krve, ale aby ho to aspoň trochu zabolelo. Snad to zabere. Hned ale dodávala, že u kousání se to dá použít, důrazně tyto ukázky nedoporučuje, když dítě např. plácá nebo fackuje, to v žádném případě neoplácet, agresivita by se prý jen podpořila, u fackování důrazně chytit ručičku a neoplácet.
Tato metoda se mi líbí. Osvědčila se mi, to jsem o ní ani ještě nevěděla, když mě malý začal tahat za vlasy, 100x jsem řekla, že mě to bolí, nic nepomohlo, tak jsem řekla, podívej - maminku to bolí, a zatahala jsem ho (jemně samosebou, ale důrazně, aby to pocítil) za vlásky, zpozorněl, od té doby klid ! Takže za zkoušku nic nedáš.

verka12
autor
14. zář 2011

Holky díky moc za vaše rady, Je to fakt záhul už se mni zdálo, že to pomalu mizí a včera ve školičce zase uplně před koncem se přiutuli k hoilčičce dal jí pusku a pak raf. Snad už ho to brzy přejde uplně fakt dík

kammka
14. zář 2011

@verka12 je to způsob komunikace, vyjadřování náklonosti, nebo vzteku, polde situace.. on si asi moc neuvědomuje, že to ty děti bolí. kousni ho taky, dojde mu to. možná budeš muset víckrát..
tohle je takové blbé období, dělají to skoro všechny děti

verka12
autor
14. zář 2011

@kammka Díky , fakt mě to hrozně mrzí, ale je dobré slyšet, že v tom nejsem sama 🙂

blandik
14. zář 2011

@verka12 - náš taky kousal z radosti, z rozdováděnosti...ale jen nás. U nás pomáhalo mu těsně předtím než se zakousl mu říct - já chci pusinku, jemně...a fakt pak dával pusinky (tedy důležité bylo neříct - Nekousej mě, ale rovnou, co má udělat - chci pusinku). Postupně se naučil, pak začal nás i plácat zase v radosti, hodně, silně...tak jsme učili - jemně. A poustpně se to naučil jemně poplácat. Jak u jiných dětí - asi bych jen říkala, že dětem může dát pusinku...Nevím, jestli bych kousala zpátky - to je jako říkat - tohle se nedělá, a přesto to udělat. MOžná jen se slovy - ono to bolí, chceš cítit, jak to bolí? Jestli bude chtít, tak možná ano..nebo mu říct, že může zkusit kousnout sebe...ale u nás tohle moc nezabíralo..musí z toho vyrůst..

verka12
autor
14. zář 2011

@blandik No já mám právě pocit, že to moc řešíme pořád mu to připomínáme nesmíš kousat i když vlastně nekosne. Když jdem mězi děti tak mu to vždy připomenem a to je asi špatně. Tak díky za radu .

blandik
15. zář 2011

@verka12 - problém je v tom, že říkáte - Nesmíš kousat, nekousej, děti se nekoušou....jde o to, říkat dítěti, co může udělat a ne co dělat nemá. Malé děti přemýšlejí v obrazech - tedy řekneš - nekousej - a on vidí to kousání, takže kousne...je třeba říkat, co má dělat...Př. půjdem na hřiště, když se ti něco nebude líbit, budeš se zlobit, můžeš mě zavolat nebo říct NE. TEdy je třeba i říct dítěti, jak se může bránit. Je to na dlouho, ale určitě platí, že čím více humbuku se z něčeho dělá, čím více se tlačí, tím déle to zůstává...Takže bych přestala mluvit o kousání, a rovnou říkala, co může dělat - př. kousne někho na hřišti, vzala bych ho pryč - řekla bych - když se ti něco nelíbí, můžeš mě zavolat nebo říct ne. A pokud bude kousat vás doma, tak bych těsně než kousne řekla - já chci pusinku...

verka12
autor
16. zář 2011

@blandik Díky moc za radu , určitě jsme z toho udělali bublinu ☹ , Když jsme o tom přestali mluvit od úterka tak byl mezi dětmi a nic, takže snad jsme konečně přišli co s tím. Jinak ti fakt moc díky V.

blandik
16. zář 2011

@verka12 - to je supr, že se toho tak rychle vzdal. Většinou co mám zkušenost to trvá nějakou dobu, pokud se předtím tlačilo na "správné chování"...mě to, co jsem ti napsala moc pomohlo u všeho - že rovnou říct, co může dělat a nekomentovat, co nemůže. A taky důvod - proč to má dělat tak a tak - př. kopat balon můžeš jen směrem ke gauči, jinak může něco shodit. Tak hodně štěstí.

verka12
autor
16. zář 2011

@blandik No myslím, že vyhráno ještě není jen k tomu směřujem pomalými krůčky 🙂 Budu se řídit tvou radou, ono když se nad tím zamyslíš tak je to fakt logické neříkat co nemá dělat, ale říkat co má dělat.

blandik
16. zář 2011

@verka12 - to prý platí i pro hodně dospělých, že se jim má řict, co mají dělat a ne to, co nemají:o) víš ono tohle dost pomůže i v tom, že jakoby dítě nezrychlí, když začneš zakazovat - př. dítě trhá stránky z knížky - tam mu řeknu - jestli chceš trhat papír, tady máš. Knížka se pak nedá spravit...Úplně vypustím ten zákaz - že tohle se nedělá, tohle nesmíš...ale rovnou řeknu, co může dělat a proč. 😉

mkr
16. zář 2011

@blandik naprostá pravda a třeba děti ani neznají ironii, né, abys to trhal, né, že šlápneš do toho h..... oni jdou a udělají to, protože jsme mu to svým způsobem řekli 😒

verka12
autor
16. zář 2011

@mkr jo to je pravda my jsme fakt udělali chybu, že jsme o tom pořád mluvilipořád sjme mu to připomínali, no snad to byrzy napravíme a Honzíka to přejde.

mkr
16. zář 2011

@verka12 on se to odnaučí, zrovna nedávno se stalo, malá sousedovic klukovi stejně starýmu říkala, jak jí kousnul koník a jeho nenapadlo nic jiného než se do ní zakousnout, ale ten měl stisk, měla obtisklý všechny zuby, ale tak dokonale až jsem koukala 😲

verka12
autor
17. zář 2011

@mkr Jo určitě jo jen musíme změnit taktiku jinak díky

blandik
17. zář 2011

@mkr - tak, tak, tuším ji nechápou hodně dlouho, ani se stejně nemá moc používat, je to krutý humor, proti kterému není obrana - protože útočník pak má tendenci říct - že nerozumí srandě.

miriska
23. říj 2013

je tu někdo další s tímto problémem?
my to řešíme dost často, minulý týden můj syn napadl kamarádčinýho syna a kousl ho, jsem z toho neštěstná, dělá to už tak rok a pořád mu to vysvětluju bže to nesmí a stejně to zase v něstřeženej okamžik udělá a já se za to stydím, protože si každej myslí, že je nevychovanej, ale já už nevím jak na něj ☹ bojím se s ním jít mezi děti. dělal to dřív i mě, ale to už si nedovolí, ale na děti si to dovoluje pořád.