Mává jenom jednou rukou. Proč?

ciernavila
27. srp 2011

Zdravím maminky,

moj 4 a pol mesačný syn začal mávať ale len jednou rukou. Robí to cez deň, či už v kočíku, alebo keď je doma. Nie je nejaká špecifická doba kedy to robí, a nerobí to ani že by oznamoval hlad či naloženie do plienky. Jednoducho neviem identifikova´t prečo to robí a len tou jednou rukou. Preto sa na to pýtam, lebo posledné dva dni to robí vo zvýšenej miere, neviem či úmyselne či je to akýsi neuvedomelý pohyb. Pri manipulácii s hračkou používa rovnako obe ruky, otáča sa z chrbta na bruško len cca týždeň a zásadne len do pravej strany. Ruka ktorou teraz často máva - najmä keď v nej nič nemá - je jeho ľavá ruka. Na to aby som povedala že je to sklon k ľavorukosti je rozhodne ešte skoro, a pravou to ešte neurobil vôbec, tak mi to vŕta v hlave... Nejaké nápady? Ďakujem.

hamma
28. srp 2011

No já myslím, že prostě objevil pohyb, který ho zaujal a tak si to teď pořád opakuje. Neviděla bych v tom nic zvláštního a nemyslím, že by to mělo něco znamenat. Na to je ještě malinký, aby dělal papa. To tak děti mají, že když zjistí, že něco dokážou, tak si to musí pořád dokola zkoušet.

ivasad.
28. srp 2011

Souhlasím přesně s @hamma, prostě synek objevil že něco umí, že ručička ho poslouchá, tak se tím teď baví 🙂 Neviděla bych na tom vůbec nic podezřelého 😉 A k tomu sklonu k lateralitě - pravák nebo levák, na to je ještě velice brzy, to se určuje nejdřív v cca 5 letech, do té doby děti střídají ruce, cvičí si tak obě mozkové hemisféry. To jsem se někde dočetla, když jsem si taky v 1 roce dcerky říkala, že asi bude levačka 😉