Měli bychom dceru začít vychovávat? Nic jí nestačí

jitrulka
4. lis 2008

Zdravím vás všechny,mám doma 2,5 měsíční dceru, první dítko. Přemýšleli jsme jak se k výchově miminka budeme stavět a jelikož se teď traduje že se malé miminko rozmazlit nedá, řekli jsme si že budeme malou chovat a mazlit a houpat a kojit dle potřeby (i po hodině) a všichni budou spokojení. Jenže naše Verunka je uplakané miminko a tak to bylo chvíli dobré ale pak už ji chování nestačilo, museli jsme chodit a pak různě poskakovat a ani to už nestačí. I přesto že vím že je nakrmená, přabalená, teplo ji není ani prdíky nemá, tak se i v náručí vzteká a kroutí a řve jak tur. Vždycky vydrží v klidu tak hodinku včetně krmení a pak se jen vzteká a řve a nepomáhá nic. Měli bychom začít s nějakou výchovou? Začínáme ji nechávat vyplakat, jsme vždy u ní a hladíme ji ale nezvedáme. Ale mám strach jestli to bude mít nějaký výsledek, jestli pak na nás nezanevře (má výdrž), nebo jestli máme pokračovat v mazlení. Omlouvám se za jistě hloupý dotaz ale jsem dost vystresovaná nezkušená maminka a už začínám mít nervy v kýblu. (možná i v tom je celý problém)Máte některá podobné zkušenosti? Omlouvám se za román.

babalala
18. lis 2008

Kubaka - no právě o tom jsem psala - jistě existují děti, které potřebují péči právě takovou, jako popisuješ - přesně toto byl třeba případ holčičky, která se narodila chvíli po mém synovi a s jejíž rodinou celou dobu udržujeme kontakt. Moje dítě bylo naprosto jiné - během dne zavinutí nesnášel, oko nezamhouřil, samotu nenáviděl a čím víc lidí bylo kolem něj, tím byl spokojenější. Když nikdo nebyl v dohledu, okamžitě spustil alarm. Dokonce se mu nelíbilo, když jsem vypnula rádio..

V knize Něžná náruč rodičů od Evy Kiedroňové jsem našla spoustu užitečných podnětů, které mi v péči o malého velice pomohly (polovysypaná peřinka, koupání v plínce, návod na zvedání miminka..), ale i ona bohužel obsahuje některé nejasnosti, které jsou zpochybňovány, takže se jí rozhodně nedržím, jako bible.. 😉

jitrulka
autor
18. lis 2008

jj, souhlasím s babalalou. Je to o povaze miminka. Naše zavinutí taky nesnášela. Zkoušela jsem to jen párkrát, když byla ještě menší, ale drala se z toho ven a byla celá nešťastná. Vím, že teď mám být jejíma nohama i rukama. Jen tvrdím, že už ví, že to tak chce. Každé miminko si najde něco, co poznalo, že se mu líbí a pak to vyžaduje, aby bylo spokojené ať už je to cokoli. Je fakt, že nevím jestli se dá v tomto případě mluvit o rozmazlování. Nic méně už vědí jaké drobnosti se jim líbí a dokážou být pěkně rozmrzelé, když je nedostanou. Viz tedy moje milovaná dcerunka 😉

kubaka
18. lis 2008

babalalala- jo tak se ta kniha jmenovala - jak vidíš, taky ji nemám za Bibli 😉 , zapomněla jsem i název. Měla jsem ji jen půjčenou - ale psala aspoň něco nového, co jinde nezmiňují a lecos se hodilo. Jinak mi to přišlo na takovou mohutnou knihu moc natáhnuté - obsah je tak do brožurky.
Jasně že každé dítě je jiné - když se rozpozná tak ano. Ty její postřehy platí obecně, ale výjimky potvrzují pravidlo. Jde hlavně o to, že mnoho maminek to ani nenapadne a diví se, že děti jsou předrážděné, přetažené a že pak nemohou spát, když s nvorozencem chodí po Tescu, hraje mu nad hlavou kolotoč a pořád mu někdo hemží chrastítkem před obličejem, když zrovna toto jejich dítě potřebuje klid.
I v porodnici měli zataženo, zatopeno, ticho a mimina tam spalal jako zařezaná - žádné neplakalo. I můj uřvaný syn byl u sestřiček jako andílek a když byl se mnou na pokoji, většinou byl neklidný a plakal. Byla jsem po SC, takže jsem ho u sebe neměla hned, ale nosili mi ho na kojení.

babalala
18. lis 2008

Kubaka - já ti nechci brát iluze, ale ona ta miminka na novorozeneckém většinou klidně spinkají, protože tráví glukózu, kterou je sestřičky dotují.. a taky těch pár dnů po narození je to většinou ještě pohoda s každým dítětem, pak se rozkoukají a už to začne.. 🙂

kubaka
18. lis 2008

babalala- to není iluze, v Podolí v Praze žádné dítě nekrmili glukozou, jen cizím mateřským mlékem, když jsem nenakojila já. Mlíko jsem měla až pátý den. Nedovovlili by si mu dát něco jiného - jak je to jinde, nevím, ale Apolinář má stejný režim. A u mě na pokoji vklidu vůbec nebyl. Jen když jsem ho odnesla sestřičkám - ta úleva 😀 Nechápu, jak to dokázaly.
Doma to první týden bylo ještě horší. Měl asi koliky, nebo prostě řval jako tur 😒 Až z toho jednoho hezkého dne naštěstí vyrostl - ted tu prozměnu líta jako králík energizer

babalala
18. lis 2008

No - snad máš pravdu, ale nemůžu věřit, že by měli tolik MM pro všechna miminka..

kubaka
19. lis 2008

Vždyť to mimino vypije tak 20 ml na jedno kojení a některé maminy tam už byly jako cysterny, takže odstříkávaly a mléko odevzdávaly - naštěstí 🙂