Měsíční syn usíná u prsa. Jak to udělat, aby si nezvykl?

konikova
4. kvě 2014

Ahoj, mám na Vás dotázek. Mám měsíčního syna, plně kojíme a krásně přibývá na váze. Při kojení, jakmile je dostatečně nasycen usne. Vím, že je ještě maličký, ale nerada bych malého uspávala tím, že ho budu muset přiložit k prsu. Pokud ho po kojení položím do postýlky a vzbudí se, hledá a chce sát, dudlíky odmítá. Přijde mi jako by se potřeboval ještě napít (přední mléko)(přiložím ho k druhému prsu), protože párkrát opravdu saje a pak znovu usne. Potřebovala bych poradit, jak to udělat, aby si nezvykl na to, že se uspí u prsa. Nebo se to časem změní? Nedokážu si představit, že bych třeba půl roční dítko měla uspávat tím, že ho budu muset přiložit k prsu. Máte s tím nějaké zkušenosti?

anetka1701
4. kvě 2014

Obě moje dcery mi usínaly u prsa pravidelně :o) Mladší už od porodnice. V noci jsem je nechala usnout na prsu a já u toho usla taky... Pak se v noci probudily, já si je přehodila na druhý a spala jsem dál :oD Obě jsou v pořádku, nikdy se nic nestalo (vzbudil mně jejich sebemenší pohyb) a sami se to odnaučily :o) Pohoda. Pokud to vyhovuje tobě i synovi, nevidím v tom sebemenší problém. Mimčo se cítí dobře, bezpečně, u maminky je krááásně, tak proč mu to brát a separovat ho do postýlky?

konikova
autor
4. kvě 2014

tak to jsem rada, ze nejsem sama..svagrova ma rocniho syna a ten ji jinak neusne nez u prsa, tim padem nemuze ani vecer nikam jit, protoze ji nikdo nepohlida, kdyz usne jedine u prsa a nerada bych tak dopadla i ja...syn ma svuj pokojicek a chodim ho kojit k nemu do kresla, jakmile usne, jdu si zase lehnout do loznice..krasne spinka, krmime v 1 a pak v 5 v noci a nemuzu si stezovat 🙂 verim ze ho to samo prejde a nebo to casem nejak vychytame 🙂

tyyybrdo
4. kvě 2014

@anetka1701 Zažíváme teď něco obdobného. Synka máme po ukončení šestinedělí u sebe z důvodu laktační krize, která mne postihla.... celé 3 dny plakal po půl hodině hlady a tak já s kruhy pod očima jsem rezignovala a vzala si ho do postele. Pouze jsem si ho přehazovala od jednoho prsu k druhému a takto až do rána... přes den se to přeci jenom jinak zvládá než v noci. Od té doby je u nás v posteli a kojím ho v leže, přičemž mnohdy usnu taky... ale je to spíš moje lenost vstát a navíc v leže ho tolik neprobudím a ihned spinká dál. Nemám ale pocit, že by si na dumlání nějak navykl, večer chodí spinkat sám a není problém. Jen se trochu děsím naučit ho spát samotného v postýlce 🙂 Ale když to nepůjde, nutit ho nebudu. Však já se taky ráda večer přitulím k manželovi, natož on tak maličký a měl by spinkat sám? Nějak mi to je proti srsti🙂

konikova
autor
4. kvě 2014

@tyyybrdo ja vim ze je malicky ale do budoucna bude alespon zvykly na svou postylku a nebudu mit problem s tim ze s nim budu muset lezet u nej v postylce a az usne tak se vytratit- takhle to prave delala svagrova se synem a me teda spis projde proti srsti tohle..ale to je vec nazoru 😉 🙂 rano jak se vzbudi tak si ho vzdy vezmu k sobe do postele ale pres noc ne..uz i kvuli tomu ze kdyz ho kojim v leze tak se mu to vraci a vyblinka mi to jak neni na sikme plose, jinak s blinkanim nemame problem

melodygirl
4. kvě 2014

@konikova Každé dítě je jiné. Já kojila dceru 20 měsíců a jinak než u prsa mi neusnula 😉 . Kdybych mohla, tak pravděpodobně kojím dál, ale ze zdravotních důvodů jsem musela odstavit a bylo to poměrně náročné, protože byla velký závislák 😎 . Jsou děti, které se odstaví samy mnohem dříve i do roka, ale přirozené odstavení je někdy mezi 2-3 rokem. Osobnost matky, hraje dost roli. Jsou takové, které důsledně snižují v průběhu dne počty kojení až na žádné, nebo udržují jen večerní a ranní kojení. Většinou ale mají takové tvárnější děti, které se snadněji podřizují. Zpočátku není snadné odhadnout lpění dítěte na kojení. Pro dítě jsou to nejkrásnější okamžiky, když může usnout u kojení v matčině náručí a je to důležité pro jeho psychiku. Na druhou stranu, pokud vnímáš, že ti bude přítěží uspávání u prsa i v pozdějším věku, tak je dobré začít trénovat i jinak. Např. snažit se nakojit v době, kdy je aktivní a před uspávací dobou byl sytý a mohla si ho třeba jen houpat na rukou. To bych ale nechala až za pár týdnů, nyní se stejně ještě úplně nerýsuje pravidelnost jeho spánku. Přesto, že já už nyní nekojím, tak mohu dceru uspávat pouze já, místo prsa má lahvičku (v čemž mě může zastoupit někdo jiný, ale stejně to nefunguje), drží mě za ruku a jinak neusne. V noci se do 2 let budila i 10x, nyní tak 4x 😨 Tím chci říct, že moc záleží na temperamentu dítěte, který již nyní můžeš pomalu sledovat a tušit jak se k tomu dál postavit.

konikova
autor
4. kvě 2014

@melodygirl dekuji moc za vycerpavajici reakci 🙂 urcite mas v tomhle pravdu, ja jsem strasne moc rada ze plne kojime a ze maly usne v me naruci..jsou to nepopsatelne okamziky 🙂

suzanna123
4. kvě 2014

@konikova já byla v těch prvních měsících ráda, že mi usínala u prsu - moc jsem si s ní jinak nevěděla rady, tak aspoň tohle spolehlivě fungovalo 🙂. Tak od 5ti měsíců (cca., přesně si to už nepamatuju) u kojení usínat přestala a usínala mi v náručí. Takže bych tomu nechala čas - ono Ti teda asi stejně nic jiného nezbývá, ne? Ale fakt bych byla v klidu a řešila to možná tak na půl roce (např. tak, že bych kojila dříve, než obvykle chodí spát)

mrazulkav
4. kvě 2014

Každé dítě je jiné, takže ti těžko může někdo říct, jak to u vás bude... Naše malá usínala u prsa taky, po přendání do postýlky se taky většinou probudila, ale zvládla jsem ji "uhladit" 🙂 To jsem kojila v křesílku, i v noci. Ve 4 měsících jsme měli kojící krizi, takže se na noc přestěhovala k nám do postele (náročné fyzicky i psychicky). Od té doby v noci kojím v posteli, ale pokud neusnu, přendavám jí zpátky do postýlky. Ovšem pokud není období růstu zubů - to jsme měli teď skoro 3 týdny (protivná, ukňouraná celý den, odmítala příkrmy, zato po prsu se sápala skoro pořád a i v noci byla vzhůru každou 1,5-2 hodiny a jinak než u prsa neusnula). Takže opět byla s námi v posteli... 😖 Dnes 3.den spinká zase sama ve své postýlce a nebudíse tak často (jen abych to zase nezakřikla 😅 ) A při kojení po koupání taky vypadala, že usíná. Ale sotva se pustila, otočila se a vyrazila přes postel pryč 😀
Prostě teď bych se toho nebála, všechno se časem hrozně mění...

jamys
4. kvě 2014

Moje malá také usínala u prsa. Bylo to jednodužší 😉 a kojila jsem so 15ti měsíců a pak jsme to úplně přirozeně "odbouraly" 😉 Vůbec se toho neboj.....pokud přibývá na váze tak je vše v pořádku a dudlík neřeš. Naše malá ho prostě neměla, Nechtěla cokoliv s dudlíkem 😉 i lahvičky...tak jsme přešly hned na hrníčky a brzy na brčko a v pohodě. Ono si to malé řekne. Ať hezky prospívá a užívej si ten čas s ním..... 😉

ofelieee
4. kvě 2014

@konikova trošku jsem to měla podobně u prvního, cítila jsem to jako takovej podfuk na něj uspávat ho u prsa a pak ho HLAVNĚ POTAJÍ odpojovat... myslím, že tak od nějakýho třetího měsíce jsem ho začala (to poslední večerní kojení na spaní) kojit v sedačce v sedě, bdělýho ho dala do postýlky (spal vždycky u mě v "balkonu", ale nechodila jsem spát společně s ním, spolu jsme byli až od dalšího nočního probouzení) a on tam usínal, klidně jsem ho ještě pochovala, když potřeboval, klidně i hodněkrát, nebo jindy si usnul sám v klidu... a nějak to šlo a troufám si říct, že nikdy jsme s usínáním neměli problém. U Vilíka to teď dělám podobně. Jediný co na tom byla nevýhoda, že jsem ho nedokázala nechat ududlat kdykoliv kdekoliv, jako mohly jiný kamarádky svoje dítka na to navyklý, já jsem prostě uprostřed kavárny nebo tak to dítě neuspala (a že by se to někdy hodilo)... myslím, že tvůj chlapeček je ještě hodně maličkej a může dostat všechno, co potřebuje, ale že tak ten 3 - 5 měsíc se už dá zahájit nějakej rytmus... držím palce 🙂

konikova
autor
4. kvě 2014

dekuji za podporu a koukam ze je to asi normalni 🙂 uklidnily jste me 😉 je to jeste maly bobecek a my to casem vychytame jinak 🙂 dekuji vsem moc za rady a zkusenosti 🙂

jannka15
4. kvě 2014

naší malé je 22 měsíců a od narození usíná u prsa a spí s námi v posteli a je to to nejhezčí co znám 🙂

kataol
5. kvě 2014

Začala bych to řešit kolem třetího měsíce, kdy je dítko větší a už víc vnímá...Ale určitě nenechává řvát, pokud se mu to nebude líbit...mě se malá naučila usíná aspoň večer u sílícího kolotoče, ale přes den u prsa,až kolem cca 8-9. Měsíce jsem ji dala hračky do postele, nechala otevřeně dveře, ať o mě ví a nějak se sama upravila a usla...nic jsem ji vyloženě neucila, všechno to přišlo tak nějak samo, usíná do teď sama bez problémů...každopádně měsíční dítě má podle mě právo na to u toho prsa usinat, musí se nejdřív naučit nějaké jistoty a že je v bezpečí, než ho zacneš na něco zvykat, musí ti věřit...pak nebude mít takový problém být samo...pokud bys ho už teď odkládala po každém kojení, mohlo by být ve stresu, že se ho zbavujes...Takže za sebe doporucuju začít, až bude prcek mít trochu režim a bude vyžadovat nějakou pravidelnost, pak je podle mě vhodná doba, aby pochopil i to, že může usíná sam

katyxq
5. kvě 2014

uspávání je přece jedna z důležitých a přirozených funkcí kojení 🙂 ... malou jsem uspávala u prsa ještě nedávno, pak jí to přestalo vyhovovat a teď usíná tak, že si na mě položí hlavu, chytne se a usíná. Do samostatné postýlky se přesune, až bude na to připravená, nedávno spala s námi celou noc, pak už jí to začalo budit, tak má postýlku bez bočnice přiraženou k naší posteli (tzv. balkón - po usnutí ji tam snadno přesunu) a od zimy spí tam většinu doby, když chce, tak se přesune k nám.

zickemartina
6. kvě 2014

ono traveni je velka namaha pro organismus, tak kdyz se ti napucne veskera krev se koncetruje na to aby se rychleji a efektivneji travilo - proudi vice do zaludku nez do mozku no a tak ti usne. pokud ho nenechas dumlat jen tak aby mu neco teklo tak si na to nezvykne. je to jako u dospelych taky se urcite nikdy po jidle citis unavena - u nas se i dumlalo a meli jsme o to jednodusi uspavani. i ted kdyz je mu 2,5 roku tak se jen pritulime, zhasneme nebo zatahneme, zaspivame pisnicku, vypije lahev sunaru a do 5 minut tuhy

irennn
6. kvě 2014

Já nechci být hnusná, ale můj 8 měsíční chlapeček usíná u prsa a absolutně mi to nevadí! Miluju,když se ke mně odevzdaně přitulí a pak už jen dudlá tak dlouho až mu prso odpadne z pusy. Jsi máma, chtěla jsi dítě a to mu chceš už tak maličkému odepřít to nejvíc? Nejdřív ženy dítě chtějí a pak zas chtějí, aby se brzy osamostatnilo a nebylo na nich závislé.Tak co vlastně chcete?

konikova
autor
6. kvě 2014

@irennn je neco jineho kdyz dite usne u prsa a pul noci prospi, nez kdyz se cele noci budi a vyzaduje porad prso-tomu se chci v budoucnosti vyhnout.. vim ze je jeste maly, nerikam ze sve ditko nechci kojit nebo ze se s nim nechci tulit, ale nechci aby z nej bylo ditko, ktere se bude prsem neustale uklidnovat a nebude bez nej fungovat.. Ono je krasne mit dite pritulene na svem tele pri kojeni, ale chci jen ziskat par informaci, abych se vyvarovala tomu, ze treba v pul roce az roce bude maly porad u me prisaty, jinak nebude v klidu. Ze zkusenosti vim, ze si starsi mimca uz pak lehce zvyknou, ze je mamca porad "k dispozici" a i kdyz pit kvuli hladu nepotrebuji, vyzaduji prso..

jannka15
6. kvě 2014

@konikova podle me prso není jen na jídlo,ale právě i na to uklidnění. Pokud mám od přírody něco čím mohu dítě uklidnit,proč to nevyuzit? A ja to citim tak,ze od toho jsem maminka,abych byla miminku porad k dispozici.

jancip
6. kvě 2014

@konikova Každé dítě je jiné, jedno usne jedině s maminkou, jiné bez problému v postýlce. Kojení na to nemá hlavní vliv. Já kojit nemohla, a i přesto syn za celé dva roky až na výjimky sám v postýlce neusl. Ano, jsou situace, kdy bych byla ráda, aby usínal sám, ale pak si řeknu, že v pubertě už se mnou určitě usínat nebude, a že to období, kdy nás opravdu na usínání potřebuje, uteče jako voda.

irennn
6. kvě 2014

@konikova u nás to tak je...malý spí s námi a usíná u prsa...v noci se budí a hledá mě a při té příležitosti si cucne...nemá hlad, je to spíš o potřebě kontaktu..mé dítě je velmi kontaktní, když mě potřebuje, jsem tu pro něj vždycky, tak rychle to utíká, chci si ho užívat naplno a zároveň fandím společnému spaní a kontaktnímu rodičovství....speciálně jsme si upravili letiště a jsme všichni moc spokojení.....

konikova
autor
7. kvě 2014

ja doufam ze to nejak zvladneme 😉 meho syna miluju nadevse a udelam pro nej prvni posledni, vim ze me potrebuje a proto mu budu kdykoli k dispozici..dekuji vsem za nazory 😉

agne
7. kvě 2014

Jéžiši, takovej prcek, úplně mi to připomíná moji malou minimálně první čtvrt rok.... Má na to nárok 😵 . Hlavně buď v klidu... Je to normální, přirozený, intimní, krásný a neopakovatelný... 🙂

pluba
7. kvě 2014

@konikova Nestresujte se tím, jak to je a svůj "nestres" přenesete neverbálně i "přes mléko" na něj. A bude to lepší a lepší. Užívejte si to, dokud ho kojíte, jednou to skončí.

pluba
7. kvě 2014

@konikova A pokud by Vám to zvládnutí dělalo potíže, zatím je poslední volné místo v iniciativě "Pošli to dál" na tomto webu - tzn 2-hodinová práce přes skype zdarma. (info v příspěvku na mém blogu ze 14.4.). Hodnocení mé práce některými z těch, co jsem s nimi pracoval je v komentářích k příspěvku z 1.5. na mém blogu.