Mimi skoro neleží na zádech. Má to vliv na páteř?

kirkee
15. pro 2009

Porad tu v ruznych tematech narazim na rady, aby dite lezelo co nejvic na zadech, bylo co nejmin v autosedacce, v houpaci sedacce maximalne pul hodinky, hodinku denne...
U nas je to tak, ze co se tyce spani, skritek spi na zadech strasne spatne, porad prehazuje hlavicku ze strany na stranu, mlati rukama a nedokaze usnout, ci se ze spani porad budi, kdyz ho ale dam na bok, chytne si rucicky a spi v tu ranu. Ted uz ma ctyri mesice, takze i kdyz ho dam na zada, sam se otoci na bok, takze na zadech proste nespi, jen stridame boky.
Co se tyce kocarku, tak v hlubokem vubec nehrozi, rve jak protrzeny, libi se mu jen v autosedacce, takze na korbicku se prasi pod schodama a jezdime ven v sedacce, takze opet, zadne lezeni na rovnem.
Doma vydrzi jen chvilicku sam treba na hraci dece, tak maximalne pet minut a uz se vzteka, ze se mu tam nelibi. Trochu dyl vydrzi v houpacce, ale to uz je zase v polosedu s kulatyma zadama, a povetsinou ho mam na rukach, nebo v sedatku, ve kterem si ho prenasim po dome.
Z toho by tedy vyplyvalo, ze chlapecek bude mit zada krive jak paragraf.
Na druhou stranu ale:
treba v Indii, nebo podobnych zemich, tam zeny nosi cely den deti zavesene v satcich, nebo v Africe, jizni Americe, tez deti v satcich cely den, a nebo zavesene v platenych houpackach, tak to mimochodem bylo i za dob nasich prababicek, babicka mi vypravela, jak prababicka pracovala s ostatnimi na poli a miminka na kraji pole zavesene v platenych houpackach...
A ze vsech techto ditek vyrustaji krasne rovni, ztepili lide, jeste jsem nevidela nejake hrbate africke domorodce, tak jak to je?

momin
15. pro 2009

kirkee podle me se dneska vsechno strasne prehani.... kdyz je vseho s mirou nemuze to skodit!

j.kriv
15. pro 2009

mě teda malá na zádech taky moc nepoleží, když ji tak dám hned je na bříšku, dřív vydržela dýl jak pár minut taky spíš v lehátku. myslím, že když tam mimčo leží, ne že je v polosedě, tak to nemá jak škodit, přesně jak píšeš, v šátku a nosítkách má mimčo záda kulaté, však dokud se nepostaví ani nemá druhé zakřivení páteře, takže bych se toho nebála 😉

tymothy
15. pro 2009

Kirke, já bych se toho tak nebála.Miminka mají stejně páteř do kulata, narovnává se jim až kolem 1 roku. Takže ta poloha s kulatýma zádíčkama nebo na boku je v podstatě fyziologická. 🙂

romankav
15. pro 2009

kirkee: musím souhlasit, spíš mi přijde, že je důležité, aby trávil co nejvíc bdělého času na bříšku a nebrzdil si tak vývoj lehátkem nebo autosedačkou. Ale když spí, tak simyslím, že to zas tak nevadí... Ale zase skolióza a další problémy s páteří byly i za našich babiček..

barica
15. pro 2009

ted jsem cetla v materialech o satkovani, ze je naopak nefyziologicka poloha v leze na zadech, takze pak si vyberte🙂... nicmene, jak to tak ctu, tak uz Nelinku v klidu v noci na boku spat take necham, ja ji radeji po kojeni prevracela na zada🙂...

kubaka
15. pro 2009

jak může být nefyziologická poloha přirozená poloha na zádech. 😀 Mě zas šátkování přijde jako extrém, pokud se hlavně nebo jen šátkuje. Mimino má hlavně střídat polohy a mít prostor a motivaci pro vlastní pohyb A spaní na boku je naopak v pohodě. Když ublinkne, nevdechne. Ani co nejvíc času na bříšku pokud se na něj neotočí sám, není to pravé.
Kirkee - takže myslím, že jak během dne vystřídá spoustu různých poloh, tak je to právě akorát. Horší, kdyby byl jen v šátku nebo jen v autosedačce nebo jen kdovíjak pod rouškou, že je to nejlepší a zdravá poloha. Žádná není nejlepší.

Až se začne přetáčet na bříško - k čemuž musí mít příležitost a motivaci, bude se batolit po zemi sám a ležet tak, jak mu to vyhovuje. Zrovna tak jako u nočního spaní. Když se ještě ¨maličký nehýbal, střídala jsem boky. Jakmile se ve 4 měsící začal otáčet, lehal si jak chtěl a už jsem mu do toho nekecala.
Dávala jsem ho na zem na deku už od 3 měsíců, okolo rozložila hračky, hrazdičku a pachtil se a snažil na ně dosáhnout, točil se, vzpíral na rukou, natáčel na bok, na bříško a zpět. měl nějaký cíl 🙂

shaula
15. pro 2009

Kubaka - asi tak, že poloha na zádech pro malého kojence právě moc přirozená není. Od početí byl ve schouleném stavu v maminčině bříšku a tohle se nezmění ze dne na den. Páteř má fyziologicky zakulacenou a proces narovnávání páteře probíhá postupně a je dokončen až v době, kdy dítě začne samostatně chodit. Takže asi tak.
Nicméně souhlasím, že není dobré, aby dítě bylo stále v jedné poloze, ať už jde o šátek (i když já šátkování fandím), nebo lehátko (těm už méně), nebo cokoliv jiného. Polohy se musí střídat a současně se musí dítěti dát prostor pro samostatný rozvoj na pevné podložce, nejlépe v poloze na bříšku. 😉

kirkee
autor
15. pro 2009

Moc vsem dekuji za nazory, ulevilo se mi a hned jsem klidnejsi, protoze jsem porad musela premyslet o tom, jestli klouckovi nejak neskodim a nebude mit treba na cely zivot znicene zadicka.
Na brisku jsme samozrejme taky nekolikrat denne, ale vzdy jen tak na minutku, na dve, protoze dyl se mu na nich nelibi..

Nedavno u nas byla na navsteve moje mamka a vypravela mi, jak a co se delalo, kdyz my jsme byli miminka, a mimo jine rikala, ze se nas co nejvic snazila mit na rovnem, abysme meli rovne zada, coz ale by byl jasny dukaz toho, ze to nefunguje a nema vliv, protoze jsem mela v detstvi zada dost krive a musela jsem porad chodit na nejake specialni cviceni, aby se mi napravily...

kvakulka
15. pro 2009

Kirkee. mimina jsou takový tvárný, i kdyby nakrásně záda malinko nakřivil (třeba moje dítě chce spát jen na levým boku a samo se na něj otáčí- no co s ním?), tak až bude lézt, pást, chodit, tak to narovná---ono se fakt dneska okolo kdečeho hrozně hysterčí- když je dítě šťastný a rozvíjí se, tak ať si třeba stojí na hlavě (však na ní navěky nezůstane) 😀

simlenka
16. pro 2009

Nam rikali v porodnici,ze nechavat v sedacce nebo lehatku je spatne ze zacatku proto,ze ma dite moc tezkou hlavicku a ta mu nejak jakoze tlaci hlavu na krk a poskozuje krcni pater,ci co,uz si to nepamatuju presne,nemam na to nejak extra nazor,ale pozdeji uz to asi nevadi.ja lehatko nepouzivala,chtela jsem aby mala mela moznost pohybu,takze byla na dece.u druhyho planuju to same + ale satkovani a to po vetsinu dne s tim,ze dobu,spani bude v satku,misto postylky a kocarku,dobu bdeni na zemi na dece. k poloze na brisku - my ji trenovali tak,ze ja byla v leze a mala na me+a+jak+na+me+chtela+videt,tak+zvedala+hlavu,naucila+se+past+a+pak+ji+to+na+brisku+bavilo.

kubaka
16. pro 2009

shau - ty šátky jsou zrádné hlavně psychicky : dítě se dost zvykne 😒 . Taky jedné známé řekla neuroložka, ať toho okamžitě nechá, protože děti nošené skoro celý den nemají kontakt s pevnou zemí a projevuje se pak u nich tzv. "syndrom motorkáře" jakoby při rozrušení kroutí pěstičkami. U té holčičky jsem to přímo viděla. Ona jí nosila pořád, protože holka si tak zvykla, že nesnesla být venku. To je třeba podle mě extrém. Měla nohy do O a velmi těžko se učila chodit až v 16 měsících. Takže tohle OK určitě není.
Já nenosila nijak, pač moji obříci se narodili s 5 kilogramy a měsíčně přibrali kilo a já byla po císařích. 😀 Takže to bych se fakt pronesla. maličké miminko bych si i uvázala na chvilku, ale moje děti a moje konstituce nějak nebyly s šátkováním kompatibilní. Jednou jsem ho ročního vezla na dovolenou v půjčeném Patapum a 3 dny mě bolely kyčle. 😅 😅 Uf

barica
17. pro 2009

nic se nema prehanet, dost obdivuju maminu, ktera je schopna nosit ditko v satku cely den?! ale z vlastni zkusenosti muzu rict, ze uz po par dnech, co malou nosim v satku pravidelne dopoledne cca 2h denne, tak je daleko klidnejsi... nicmene nosit cely den je fakt extrem a i ti, co satkovani propaguji rikaji, ze ditko zrovna tak, jako byt v satku, potrebuje i svuj "klid" v postylce, na hrani apod..., zrovna tak, jako ten, co nosi... takze satkovani rozhodne nezavrhovat, rekla bych, ze na dite pusobi prave tak, ze je si pak jistejsi a i klidneji spi v postylce, ale nic neprehanet...

kalo
17. pro 2009

Naše dětská dr.mi když se malá narodila upozornovala, že v autosedačce /či různých dětských lehátkách/ by mělo dítě být max.hodinu..A nenosit svisle. Že jak mají tu hlavičku ještě poměrně těžkou, že tlačí na páteř....Tak si vyberte.

barica
17. pro 2009

hm, take jsem byla prekvapena informaci, ze nosit svisle se nema?! pritom clovek je odjakziva zvykly (resp. to odjakziva vidi), jak mamy nosi dite normalne svisle a pak najednou svisle ne?! no ja to radeji nepokousim, a v satku nosim na kolibku, takze nalezato🙂...

lipetra
7. lis 2011

Ahojky holky, v porodnici nam rekli, ze maji novorozenci spinkat na boku, ktere se maji stridat a na zadech pouze pod dohledem. Takze jsme spali doted vetsinou na boku na stridacku a na zadech jsme jen pres den, ale vzdy dava hlavicku na stranu. Je mu mesic. Myslite, ze neni pozde ho naucit lezet na zadech, aby drzel hlavicku v rovne poloze, aby nemel deformovanou hlavu? Zacali jsme polohovat, tak snad to pomuze.