Miminko přes den spí jen se mnou

janicka_tkanicka
28. srp 2017

Ahoj, chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a triky. Mám doma čtyřměsíčního chlapečka, který má od narození potíže se spánkem přes den. Usíná především u kojení a spí jen se mnou. V kočáře neusne, když ho tam položím spícího, do půl hodiny je vzhůru. V noci spí v postýlce, ale usíná zase jen u kojení.

Párkrát se stalo, že jsem ho nosila po bytě, uklízela jsem a najednou koukám, že mi dítě bezvládně visí na ruce. Po odložení do postýlky do pěti minut budíček.

Zkoušela jsem všechno možné, tmu, klid, světýlko, písničky, povídání, houpání, háčku, autosedačku, kočár, šátek. Různý malý vliv to má, ale jak ho nedržím, nespí dýl než půl hodiny.

Kdyby mu nespat (nebo spát málo) nevadilo, nenutím ho, jenže on je celý mrzutý, nic ho nebaví, očička má zarudlá. Když je vyspaný, je to růžový miloučký chlapeček.

Když jsem utahaná, dáchnu si s ním, jenže jindy mám dost energie a taky dost práce, znáte to. Říkám si, co bych všechno ráda, zatímco spí. Občas si říkám, že bych si aspoň skočila na záchod. A místo toho jsem živá matrace 🙂

Chápu, že je maličký, že mě potřebuje. Ale nechci ho na nic navykat, co až těch dětí bude víc? Mám doufat, že se to změní samo? Že třeba bude spát v kočáře? Klidně bych s ním celý den lítala po venku, jen kdyby chtěl.

mikula77
28. srp 2017

U nás to stejné,útěchu nemám,trvá to už 15 měsíců.........,jen snad co se týče nočního spánku tak pomohlo společné spaní a mrzí mě,že sem to neudělala mnohem dřív,nemusela bych vstávat 12 a vícekrát za noc........😉

alkuska
28. srp 2017

Já bych ho zkusila víc zvyknout na šátek. Abys měla volné ruce a mohla taky něco dělat 🙂

lusynkova
28. srp 2017

Měla jsem to hodně podobné, učila jsem postupně v šátku, nosila jsem ho tam i v bdělém stavu venku (neměli jsme kočár). Naučil se to postupně. Ale i teď usíná u kojení a v noci spí s námi. Přes den v hacce.

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

Ten šátek jsem moc chtěla, už v těhotenství jsem si to malovala, jak budeme chodit na procházky. Jenže on ho nenávidí snad víc než kočár. Jakmile začnu dotahovat ( jakože tak, aby aspoň nevypadl), okamžitě začne vřískat a slzet. Žehlím to pak ještě půl hodiny. Ani při očkování nekřičel tolik, jako v šátku. Ten je bohužel no go. Ale rozhodla jsem se, že dá-li pámbu druhé dítě, budu ho na šátek zvykat už od porodnice.

@mikula77. V noci naštěstí spí dobře, to vstávám tak dvakrát, kojím jednou. Nad ránem si ho do postele beru.

mikula77
28. srp 2017

@janicka_tkanicka taky nechtěl žádné nosítko,je to jak říkáš,fajn si v poledne odpočinout,ale běda jak se hnu że odcházím...,v postýlce spal taky hezky přes noc,začlo to až někdy kolem půl roku,nejsem odborník,jen myslím že kojené děti to tak mají a čím déle to trvá,tím hůř se odnaučí,spíš než potřeba je to už že zvyku,hlavně v noci,mám na mysli už ty starší batolata...

odula
28. srp 2017

No,my to mame stejne. A docela mi to tedy vyhovuje... 😀 vis co? Ja si nosim do postele knizku,nebo brousim konika. Jak je vetsi tak uz nefunguju jako matrace,staci ze me drzi treba za nohu 😎 a delam si svoje veci. Ctu si,hackuju. Beru to jako cas pro mimino ale i pro sebe. Ono ta domacnost se nezbori. Vecne to trvat taky nebude. S prvni klukem jsem to hrozne hrotila a na co. Na nic. Takze ted se zavrit do pokoje beru jako vysadu a vylozene si to uzivam. jen takovej alternativni pohled.😉

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@mikula77 takže myslíš, že bych s ním zůstávat neměla? Nenechávám ho dudlat, jen ho držím v náručí nebo ležím vedle a mám ho přitulenýho. Ale taky jsme zvedli odpočinek. Když nespí, máme stažení, posloucháme "pohádku" a nehrajeme si. Jsou dny,kdy si dá vždycky dvacet po krmení a chvíli si vydrží hrát, ale pak už je zase mrzutý. Když spí dvě hodiny v kuse, je to mnohem víc v pohodě.

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@odula mě už právě nebaví bejt furt na mobilu, ale knížky a pletení, to bych mohla 🙂 brzo bude zima,upletu mu nějakej svetr 🙂

drzticka81
28. srp 2017

mam skoro trimesicni holcicku a taky spi doma furt na me 🙂)) mam ji na sobe skoro pernamentne 🙂)) i v noci spi se mnou, v tech hicech spala dokonce na me-jibnak ne 🙂)) zvladat se to da-proste sedim a necham ji tak trochu prospat,pak ji zkusim polozit do kosiku-chvilu vydrzi a ja mezi tim neco udelam-nejvic se mi to dari hnedka po ranu,kdy je vyspana po noci ....takze to nachystam snidani,uklidim nadobi,kuchyn,rychle nachystam obed-necham ho varit,hodim pradlo do pracky, ustelu,nachystam dve starsi deti-obleceni,ucesat dceru,docistit zuby obema.....pak umyju malouprevlecu apod. a pak jak jsme doma petiminutovky-rychle umyju zachod,kdyz jdu do koupelky tam neco rychke umyju-hlavne kazdy den uklizim neco jineho-nemam uklizeci den ....jinak pouzivam satek-mam ji na kolebku,ale vetsinou jdu tak,ze ji trci nohy a ona je u prsu a uspava se,az usne,tak ji uvazu tak jak se ma 🙂)))a jinak ji furt nosim .....ted taky je na me a spi

haskovaludmila
28. srp 2017

Mám to stejně. U mne i na mne spí dvě,tri hodiny,ale jakmile odejdu,polozim do postýlky tak dvacet minut. Vzdala jsem to a spim s ní. Noční spaní je v postylce,udina cca v osm hodin a já do jedenácti nebo do půlnoci obdtaravam domácnost,kazdy den vysát,utrit prach,uvarit,vyprat pračku,vyzehlit,umyt záchod,koupelnu,predsin. Vím že se prospim přes den a malá je spokojená.

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@haskovaludmila pamatuju si, jak jsi na dubňátkách psala "holky, jak vy to zvládáte". A přitom holka, jak ty to zvládáš? 🙂 já teda chodím spát v deset, záchod umejvám tak jednou týdně, pračku peru jednu, nežehlím a vysávám, když už to jinak nejde. Máš můj obdiv 🙂

andysek2512
28. srp 2017

@janicka_tkanicka ten satek jeste zkusit🙂 taky mi maly pri navazovani brecel a treba do 5 min byl v klidu, pripadne zkusit vyrazit ven 🙂 at ma co kde sledovat🙂 jinak s tim spankem, takhle usinal a spal tak do 15mes, proste jsem s nim vzdy po obede lezela a bylo🙂 az kdxz jsem prestala kojit pres den, ten spanek se zlepsil a. Proste spi 3hod v kuse a nemusim u nej lezet🙂...

mika251
28. srp 2017

@janicka_tkanicka
v šátku vám nespí? To je ideálne riešenie pre tieto typy detí, máte voľné ruky a dieťa je spokojné. Proste by som mu v jeho potrebe vyhovela, deti sa menia každý deň a zajtra môže byť všetko inak. Rozhodne by som si nelámala hlavu otázkou čo bude, až bude tých detí viac. Do puberty na Vás visieť nebude 🙂

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@andysek2512 my jsme to fakt zkoušeli, protože jsem o šátek moc stála. Vázala jsem pravidelně, divím se, že na mě sousedi nezavolali sociálku. I jsem zapřáhla tatínka, před kojením jsem si dala šátek na volno a on mi ho po kojení dotahoval, zatímco já držela kluka v náručí.

Ve vertikálu by se mu asi líbilo, ale to nechci, dokud nesedí. Pak ale šátek určitě zase zkusíme.

andysek2512
28. srp 2017

@janicka_tkanicka a jaky uvaz si vazala??? To ze nesedi nevadi🙂 v satku mu to nijak neublizuje a prave si myslim ze ty uvazy ve vertikalu jsou lepsi🙂 alespon je doporucuji nez uvaz do kolebky.apod:)

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@andysek2512 dělala jsem kolébky ven, kolíbku dovnitř, dvojitý kříž. Vím, že dlouhodobě kolíbka není prospěšná na kyčle, ale tam jsme se stejně ani nedostali. Na vertikál mám jinej názor. Nikomu ho nevymlouvám, ale já ho používat nechci, prostě je to moc velká zátěž pro páteř, váha hlavičky se nemá jak rozprostřít. Ale hádat se o tom nechci, myslím, že každý má právo se rozhodnout. Já se rozhodla takhle

andysek2512
28. srp 2017

@janicka_tkanicka ju to urcite to je na tobe🙂 jen si myslim ze u kolebky nejde jen o kycle 🙂 navic pokud mas problem ze maly ti nechce spat v,kocarku atak, tak proste ti nic jineho nezbyva nez s nim lezet aby se prospal🙂 a ja zas mam nazor ze spis mu ublizis tou,kolebkou nez vertikalem🙂

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@andysek2512 a to mě zajímá 🙂 kromě kyčlí jsem na kolébku, respektive boční úvaz nic negativního nenašla. V čem myslíš, že by mohla škodit?

Jinak vertikáln by podle mě mohl být ok, kdyby fakt byl schoulenej, jenže já svýho klučinu znám, on by koukal, kde co lítá, zakláněl hlavičku a tu páteř si přetěžoval.

andysek2512
28. srp 2017

@janicka_tkanicka ja taky byla proti noseni v,satku, ale jinak mi maly nespal, v kocarku rval jak tur, takze jsem byla za to potom,fakt rada, uzasna vec🙂
Ptz si tlaci bradicku na hrudnik coz taky neni dobre, presne uz nevim, kazdopadne jsem.cetla ze takovy uvaz ok neni🙂 ptz tam poradne mimi nenapolohujes🙂 a teda je jasnx ze ve 4 m chce videt kolem.co se deje🙂
Uvidis ze by se nezaklanel🙂 by ti usnul jak mimino🙂 ale nebudu ze o tom presvedcovat, kdyz nechces🙂 ale myslim ze by ti to usnadnilo a vyresilo probelm🙂

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@andysek2512 pozor, to je nedorozumění, já nejsem proti nošení v šátku, já jsem naopak pro všema deseti. Proti nošení v šátku je syn :D to je škoda, že si nevzpomeneš proč přesně je kolíbka blbá. Zkusím se zamyslet nad tím, jak to s tou bradičkou může být myšlený.

odula
28. srp 2017

@janicka_tkanicka ja chystam šály a cepice pro starsi 😎

rebe
28. srp 2017

Co vím já, tak u kolébky je problém v tom, že se většinou poloha těla přizpůsobí tvaru tvého těla, takže se tělíčko zkroutí do strany do písmene C. Navíc je tam ten problém s polohováním hlavičky, na rozdíl od vertikálu hrozí udušení. Zatímco u vertikálu jsem o úmrtí dítěte v šátku neslyšela, v kolébce byly případy SIDS. Neověřeno, píšu, co jsem o kolébce slyšela.
O vertikálu tě přesvědčovat nechci, ale napíšu, jak to chápu já. Za vertikální polohu, při níž škodí tlak hlavičky na páteř, je považována poloha, kde váha hlavičky tlačí na páteř a nemá se jak rozkládat. Při vertikální poloze v šátku je ale zadeček podsazený a páteř ohnutá do písmenka C, takže váha hlavičky netlačí přímo do páteře, ale váha se rozkládá ve směru ohnutí, podobně jako například u gotického lomeného oblouku v architektuře. Zatímco rovné sloupy vy hmotnost klenby nikdy neunesly a zbortily se, lomený oblouk tu váhu rozkládá a sloupy pak celou hmotnost unesou.
A když je dobře utažený horní lem, hlavičku prcci nezaklání, koukají se do stran.

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@rebe jo, o udušení jsem taky slyšela, ale ve správném úvazu by se to dít nemělo. Znám i to vysvětlení u vertikálního.úvazku, nicméně přirovnání k lomenému oblouku mě nenapadlo a musím říct, že o tom začínám uvažovat.

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@rebe jen ještě přemýšlím, jestli ho podsazovat právě v době, kdy se mu tvoří bederní lordóza, ovšem to se nejspíš vyrovná tím, že bude na bříšku, když nebude v šátku. Druhá věc je, že se přestal přetáčet na bříško a místo toho si chce sedat napřímo. Svislá poloha se mu zkrátka líbí, ale podporovat ho v tom nechci.

karlajasmine
28. srp 2017

@janicka_tkanicka Pridej se do skupiny ''Nosime deti'' na Facebooku, tam se dozvis strasne moc informaci o kolibce i o ostatnich uvazech.. nejvhodnejsi je opravdu nosit vertikalne ale tak, aby dite bylo podsazene a melo pater ohnutou do pismene C, je to naprosto prirozena poloha pro dite a pro kycle velmi prospesna - kycle jsou pak ve stejne poloze jako napr v tech perinkach, ktere se detem davaji prave pri potizich s kyclemi. Pater pretezovana v teto poloze neni a dite se krasne prospi. V kolebce jsou blbe kycle, zada do oblouku do strany, zapadla hlavicka. Neni to pro deti pohodlne a proto pochopitelne breci. V Nemecku se treba tento uvaz uz ani vubec nedoporucuje.

karlajasmine
28. srp 2017

@janicka_tkanicka Tady je k tomu treba clanek 🙂 Podstatne ale je, ze miminko samo vi, ve ktere poloze se citi dobre.. tak ja bych hlavne v tomto poslouchala miminko. Pokud bude spokojene ve vertikalnim uvaze a ty budes mit satek navazany spravne, nevidim zadny duvod, proc ho tak nenosit. http://maminky.eu/batolata/kolebka-nebo-vertika...

looolaaa
28. srp 2017

ty jo - první dítě to je radost 🙂 nehnula bych se z postele :D a kdybych měla energii a nechtělo se mi chrápat s ním tak mám asi 12 knih co na mě čekají (jenže já čekám třetí a večer když ty dva spí tak já sem tak death, že dám půl stránky a vím prd :D )

a věřte mi že s prvním dítětem nemusíte nic 🙂 užívej si to!!!!! já se tu už úplně roztejkám jen z té představy že bych to měla takhle já, aspoň na týden 🙏😀

a jinak - jó přejde to, ale je fakt, že ty plně kojený mimča jsou hodně kontaktní. Ale jak začne být živější v pohybu, bude i kvalitnější spánek a bude "odložitelnější" ;)

janicka_tkanicka
autor
28. srp 2017

@looolaaa to je hezky napsaný 🙂.malýho si užívám ( i když ten výraz nemám moc ráda), je mi jasný, že s dalšíma dětma už to taková pohoda nebude. Jenže si prostě připadám neužitečná. Ale je pravda, že příležitostí prokázat vlastní užitečnost asi ještě dostanu přehršel 🙂

@karlajasmine já jsem v takových komunitách byla, mám toho nastudováno (páč su zvědavá vopica). Stejně ale víc dám na názor fyzioterapeuta než na názor komunity, která má z principu sklony utvrzovat se ve vlastním názoru - což není myšleno zle, děláme to všichni. No a názory terapeutů se různí. Podle mě podsazeníbuvolňuje tlak na bedra, ale horní část zd neřeší. Nehledě na to, že při svislém úvazu se hlavička dítěte víc nebo míň zaklání.

karlajasmine
28. srp 2017

@janicka_tkanicka Ale zaklon je prave dobre? Pro deti je naprosto prirozene spat se zaklonenou hlavickou, i kdyz lezi treba na posteli.. staci se podivat na fotky, jak deti prirozene spi 🙂 Ale kazdy mame jiny nazor, hlavne musite delat jako maminka to, co vam vyhovuje. Ale v tom pripade bych proste drzela miminko v naruci, pustila si film a uzivala si jeho blizkosti.. s dalsimi detmi uz to nepujde, tak si to uzivejte, dokud to jde 🙂

karlajasmine
28. srp 2017

@janicka_tkanicka A k tem hornim castum zad - dite vlastne pri noseni ''pase koniky'', a pokud je unavene, hlavu polozi na vasi hrud a tim padem je hlavicka podeprena hrudi a tlak na horni casti zad taky neni..