Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Miminko se dusí. Máte zkušenost?

barborka1996
7. čer 2020

Ahoj holky, chci se zeptat. Mému synovi je měsíc a pár dní.. Už asi třetí den, co jsme přijeli domu, tak se nám s manželem stalo, že se syn začal dusit mlékem. Sedíme, najednou se jen tak náhodou kouknu vedle na syna na peřince a on celý rudý, vykulene oči a nemůže se nadechnout, ani nemohl plakat, manžel ho čapnul, obrátil a mliko mu vytrisklo i nosem.To bylo asi 4x, na první prohlídce nám akorát doktorka napsala recept na nějaký sirup, který by měl zahustit mléko v žaludku a nemělo by se vracet nahoru, ale po tom se nám syn zabetonoval a bolelo ho bříško:( a taky poradila, ať podkládáme, ať neleží rovně, což děláme. Chvilku klid. Pred čtrnácti dny jsem začala dávat umělé mléko, protože malý vůbec nepřibíral, od té doby vůbec nic, ale dnes se to stalo zase:( já už fakt nevím, co dělat :( syn spí i s náma v posteli, pokaždé jsem u toho byla, když se dusil, furt ho musím mít na očích, jinak jsem nervózní a neumím si představit co by bylo, kdybych u něj nebyla :/ prosím, máte některá zkušenosti? Přejde to? Kdy? Můžu mu ještě nějak pomoct, aby se mu to mliko nevracelo?

orisek56
7. čer 2020

Mám. 14 po porodu jsem takhle malé volala rychlou. Pac se mi dusila a nechtěla se nadechnout. Děje se to tím, že jak mincu stoupne natravene mléko zpátky do hrtanu, tak jak je kyselé ze žaludečních stav, tak to mimino vdechne a jakoby pálí, polepta sliznice a uvádí ho do křeči. Poradili mi malou položit na ruku břichem dolů a bouchat do zadicek. Časem se to srovná, je to tím jak je má ještě vyvinuté trávicí ústrojí a polikaci, nám se to stalo pak ještě párkrát. Smz já po tom dost dlouho nespala, nikomu bych nepřála jet s miminek v zachránce do špitálu. Doporučuji monitor dechu, dát mimčo do postýlky a zvednout část na hlavičku o dost výše.....podlozili jsme dvě nohy cihla má, aby mu mléko nestoupalo vzhuru. Spát s mimcem je krásné, ale mě řekli v nemocnici že s tímto problémem ne úplně dobre. Do 3 měsíců jsm meli klid. Přejde to, nestresuje se, jen je potřeba dělat tyto zásady. Naše malá u toho byla jak epileptický a šla ji mléčná pěna z pusy.

amazonkajanik
7. čer 2020

@barborka1996 spinka na boku,nebo na zádech? Protože na boku přeci jen má to blinknuti lepší možnost vytect a dítě ho nevdechne. Syn měl silný reflux ale to,co popisujes znám až od prikrmu,kdy hamtal,vzal si větší sousto a už jsem ho měla na ruce,aby to vyhodil ven a nedusil se. Ale ještě před zavedením prikrmu,kdy začal spát výhradně na zádech,tak uměl ublinknout,aby to skončilo mimo a ne v "kolacku "

krupka3
8. čer 2020

Rozhodne prvni vec co bych udelala je pokladat dite vzdycky na bok, nikdy na zada... A zadruhe bych asi poridila monitor dechu na plinku. Drzim pesti, at uz je dobre, musela to byt strasna zkusenost a manzel je skvely, ze takhle umel zareagovat!

klokanka31
8. čer 2020

@barborka1996 Určitě to chce monitor dechu (my ho máme a člověk se cítí klidnější). A já pro jistotu půl hodiny po krmení malou držím v náručí, a na záda ji pokládám až potom.

barborka1996
autor
8. čer 2020

Holky jedině na bok dávám, ale stejně :/ monitor dechu mám, ale já se nějak cítím jistěji, když je vedle mě a já můžu hned zasáhnout :/ a co je fakt, tak když teď už malého krmim z flašky, tak mi přijde, že dost hltá, kolikrát se mi i u pití zakucká.. Ale tohle mě zneklidňuje, že je to třeba i dvě hodky po jídle právě :/ takže ono se s tím koukám nic moc dělat nedá, krom toho pokládání na bok a podkládání hlavičky, jen čekat než to přejde? :/

malytlustyhroch
8. čer 2020

@barborka1996 S ditem v postylce jsem nebyla schopna fungovat, poridili jsme monitor na plenu, s tim muzes mit dite i u sebe, trochu to snizuje spolehlivost, ale lepsi nez, aby unavene mame dite vypadlo z naruci (jako se to malem stalo mne). Takhle, jak popisujes, se nam syn nastesti "topil" jen jednou (a to byl zrovna na svislo), ale reflux nas trapil nekolik mesicu, prave treba i nekolik hodin po jidle. Podkladali jsme fakt hodne, cele telo nebo treba od zadecku nahoru, podkladat jen hlavu mi moc uzitecny nepripada, hlavu mival vis treba i o 25 cm. Jeste pomaha nechat odrihnut i behem krmeni, a jestli ti pripada, ze u jidla polyka vzduch, tak by vam mohla pomoci antikolikova savicka (s ni osobni zkusenost nemam).

alcar
8. čer 2020

Mam stejnou zkusenost jako @orisek56 . Tyden po prijezdu z porodnice jsme volali malemu rychlou. Lezel na zadech, vdechl mliko a dusil se. Klepali jsme, maly vzhuru nohama a stejne se nedarilo rozdychat. Zacal krecovat, promodravat, pena u pusy. Tak jsme popadli telefon a volali zachranku. Opravdu se to projevovalo jako epi zachvat. Nevedeli jsme, jestli byla nejprve aspirace nebo epi (nevidela jsem ten zacatek, protoze byl maly v kocarku). V nemocnici pak vsechna mozna vysetreni, nic se neprokazalo, tak to uzavreli jako reflux. Doma se to opakovalo jeste nekolikrat, ale uz jsem mela vzdy po ruce odsavacku a v pripade potreby odsala. Take nam doporucili zahustovat mliko - zkouseli jsme Nutriton a jeste sirup (ted nevim nazev), ale jak rikas, akorat ho to zabetonovalo. Takze nejlepsi prevence u nas byla zvysena postylka (nestaci zvysene pod hlavou, ale musi byt naklonena rovina v cele postylce!). Nechali jsme si v Hornbachu urezat desku primo na miru a dali pod matraci na kliny. A monitor dechu naprosta nezbytnost, jinak bych nevyspala. A v kocarku nikdy bez dohledu. Idealni poloha na bocich. U nas se ale paradoxne osvedcila i poloha na brise (ale dr. nam ji nedoporucoval). Reflux odeznel nekdy kolem 5.-6. mesice po zavedeni prikrmu.

Sem začni psát odpověď...

Odešli