Mlácení hlavou a cucání palce, rok a půl staré dítě

petardice
20. únor 2011

Nikde jsem nenašla podobné téma (myslím to mlácení hlavou), tak snad nejsme jediní... Naše malá s oblibou mlátí hlavou do měkkých věcí - na gauči nebo v křesle, v cestovní postýlce... Je schopná se tím uspat, ale dělá to i během dne a prostě takhle blbne. O víkendu ale nemohla spát (což u ní neznáme, od malička spí krásně a teď ji dáváme v 7 do postele, usíná mezi 7 a 8 a spí do 7 - 8 do rána bez přestávky) a od deseti, kdy jsme šli spát my, mlátila do cestovní postýlky prakticky vkuse až do půl třetí. Tak 5 minut mlátila hlavou, na 2 minuty si lehla a takhle se to opakovalo. TOHLE už mi moc normální nepřijde...máte s tím někdo zkušenosti?
A další dotaz - paleček. Zpravidla si ho cucá, když ji něco rozruší a potřebuje se zklidnit, nebo před spaním a v noci, ale vzhledem k množství zoubků v puse má na palečku docela obstojnou modřinu...máte radu, jak to odnaučit?

iluss
20. únor 2011

@petardice S tímto zkušenosti sice nemám, ale raději bych zašla na nějaké neurologické vyšetření. To se mi opravdu nezdá normální a raději nic nezanedbat.

missymici
20. únor 2011

souhlasim s iluss,radeji si s ni zajdi k odbornikovi...neni to v poradku,pokud to je az takhle hodne.
K tomuto rada na odnauceni neni ...
Kdyz jsem zacala cist tvoji vetu o cucani palce,tak me nejspis napadlo,jestli mala mela nekdy v puse dudaka,a chce se proste jen uklidnit,nebo si masiruje dasna a jdou ji zoubky,...ale kdyz jsem vetu docetla,tahle myslenka me hned opustila.Bez co nejdriv,dokud si neublizi nejak vic,...
Muj syn,busi hlavou taky nekdy do sedacky,...ale to je spis z blbnuti,nebo kdyz se vzteka,...ale to zabusi treba jen 3x a prestane /sedacku mame hodne mekku/ ...Jednou to skusil o dvere ale zjistil ze to bolelo a dal si pokoj....takze tohle je myslim jina varianta buseni hlavou,jen tak,ze to chtel skusit,nebo byl tak rozblbnutej ze az....

Muzu se te zeptat jak dlouho to buseni dela,teda od kdy???Nevzpominas si jak to udelala poprve a jak k tomu doslo a proc,.....Nechci te strasit,ale takove caste treseni hlavou muze mit spatne nasledky,....Je ji predce necele 2 roky,a to neni dobre na otresy...a jeste takhle caste.

petardice
autor
21. únor 2011

@iluss @missymici na neurologii chodíme už víc jak rok - malá se narodila o něco dřív, tak je pod kontrolou. Nicméně jsem měla v plánu se tam objednat, ten víkend mě dost překvapil, a tady jsem jen zkoušela, jestli tohle nedělá i jiné dítě. Včera večer jsem nemohla zabrat, hlavou se mi honil autismus (byť jsme se s manželem shodli, že přeháním, protože Lucka krásně reaguje, rozumí už prakticky všemu, oční kontakt nechybí, je vcelku snadno učenlivá, s dětmi i s dospělými si hraje...) a další diagnózy. Teď už jsem zas o něco klidnější, mluvila jsem s neuroložkou, objednala nás (ale spíš pro náš klid), ale říkala, že to spíš dělá opravdu z nudy, nebo proto, že se jí líbí ten pohyb. Že prý to některé děti dělají, nebo třeba hází hlavou ze strany na stranu (což malá dělá taky). Jinak - dělá to cca půl roku, zpočátku míň, s postupem času přidává na intenzitě - spíš proto, že ví, že se jí nic nestane. Můj taťka to prý dělal jako malý taky. U Lucky mi to přišlo, že na gauči prostě blbla nebo to dělala, když se nudila a v postýlce to dělala proto, že se jí třeba nechtělo spinkat, ale častokrát se tím uspí. Řekla bych, že jí to přináší určitý druh euforie. Je hodně opatrná na to, kde to dělá, takže si vybírá měkká místa a nejdřív si je opatrně otestuje. Když si třeba lehá na zem, jde opatrně přes bok a hlavu pokládá hodně pomalu, aby se nepraštila. A evidentně se jí líbí ten pohyb - miluje houpání na koni, pořád nás tahá za ruce, a když ji držíme, prohne se do luku a chce spouštět k zemi a při tom se směje. Aktuálně mě pořád tahá na gymnastický míč a chce na něm hopsat. Pevně doufám, že teda opravdu jen blbne.
K tomu palci - tohle řešíme odmala, nikdy nechtěla dudák, ale cucala si palec. Teď si ho přes den cucá už jen málo, ale při usínání, nebo když se v noci probudí a je v polospánku, to si ho cucá dost vehementně. Tam bych řekla, že se zklidňuje, ale ráda bych to začala odbourávat...

petardice
autor
21. únor 2011

teď jsem ještě zkoušela něco vyhledat a na jiných fórech se řešilo totéž - http://www.mojetehotenstvi.cz/bouchani-do-hlavicky nebo dětské zlozvyky na miminetu - http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubrik..., případně to kývání hlavičkou - http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree.... evidentně to dělá víc dětí a zřejmě to fakt není nic extra neobvyklého.

haskova7
21. únor 2011

petardice, náš Kuba, je mu rok a pět měsíců, to dělá občas taky, když se nudí a sedí třeba na sedačce, tak do ní mlátí hlavou. A v postýlce, cestovní, ve které spinká, se tak taky občas uspává. Někdy mě to zbudí ráno a jdu ho skontrolovat a on sedí takhle v postýlce, bouchá hlavou do síťky a uspává se, protože to péruje. Je to normální zdravej klučina - občas až moc 🙂) Nemyslím, že by to bylo něco nenormálního..... časem z toho vyrostou.... 😵

petardice
autor
21. únor 2011

@haskova7 jsem ráda, že se ozval někdo s tím samým "problémem". mě spíš vyděsilo to její noční čtyřapůlhodinové mlácení, ale po uklidnění neuroložkou jsem usoudila, že jen nemohla zabrat, nemohla z postýlky, byla tma, takže si nemohla hrát a jednoduše se nudila a krátila si tak čas. Je to přesně tak - ona ta síťka péruje (taktéž gauč, máme kožený, hodně polstrovaný a měkký) a evidentně se jim to líbí. Ráno to teda nedělá, to spíš během dne, dřív bych řekla z nudy, když jsem třeba vařila nebo něco dělala a nevěnovala se jí a zrovna si nehrála s žádnou hračkou. Postupem času bych řekla, že to dělá pro vlastní potěšení. Sedíme na gauči, prohlížíme si knížku a ona se najednou rozhoupne vpřed ke špičkám nohou, práskne hlavou do gauče a kření se tomu. No, budu klidnější, až mi neuroložka potvrdí, že je prostě jen potrhlá, ale po pár přečtených fórech jsem usoudila, že to není úplně neobvyklý jev, a že to časem odezní samo. Už aby to ale bylo!

haskova7
21. únor 2011

@petardice přesně jak píšeš, myslím, že se jim to prostě jen líbí. Kuba to taky dělá když sedí na sedačce opřenej a prohlíží si knížku, z ničeho nic vystřelí , bouchne hlavou do polstrování, udělá to několikrát za sebou a směje se tomu.
Myslím, že by to chtěl napodobovat jako v postýlce, tak proto to dělá i na sedačce. 😉

petardice
autor
21. únor 2011

@haskova7 jo, tak to dělají přesně to samé. akorát u nás to, myslím, začalo na gauči a až potom to testla v postýlce. občas dělá i to, že vsedě na gauči sebou prostě práskne dozadu, ale ne směrem k opěradlu, ale na sedací část, takže jde do lehu. taktéž jí to přijde děsně vtipný. mě tedy ne, protože se děsím toho, že by si to jednou mohla blbě vypočítat, ale v tomhle směru je na sebe (zatím) velmi opatrná, aby se náhodou nepraštila do tvrdýho (když tedy opomenu její jeden výlev v obchodě, kdy sebou vztekle několikrát po sobě mrskla na zem a záměrně bouchla hlavou o zem).

eveluska
9. říj 2011

@petardice u nas se taky hodne mlati hlavou napr. v autosedacce, o zem atd. ... uz to u vas preslo?

eveluska
9. říj 2011

@haskova7 od jakyho veku vam to dela a prestal nebo stale jeste? diky za odpoved 🙂

haskova7
20. říj 2011

@eveluska dělal to od té doby co si dokázal sám sednout, takže asi okolo 7 měs., pár měsíců to dělal, ale jak dlouho přesně to si teda nevybavuji. Teď už jsou mu dva roky, takže už to nedělá.

eveluska
20. říj 2011

@haskova7 diky 🙂 u nas to ted taky nejak ustava... ale uvidime, ocekavam, ze az se zacne poradne vztekat, ze se to vrati v plny sile 😅

petardice
autor
27. říj 2011

@eveluska nepřestalo, veškerá vyšetření OK a závěr byl, že prostě blbne a krátí si chvíli. Dělá to doteď, a to je jí dva a čtvrt roku, ale podstatně míň, než dřív. Pokaždé si ale dává sakra velký pozor, aby to za ní bylo měkké 🙂