Množstí cukru u 16 měs. dítěte. Jaké množství?

teerka
24. črc 2011

Dobrý večer maminky, prosím o vaše názory. Zrovna jsme přijely z oslavy a můj malý miláček zbaštil co se dalo, hlavně sladkého, 4 čokoládové bonbóny, buchtičky, 2 chlebíčky, ovoce, zeleninu. No prostě vše, co bylo na stole. Dokonce i 3 kostkové cukry. Nechala jsem ho, abych nebyla za hysterku a věčně zakazující. Teď spí a já mám výčitky, aby se mu něco nestalo. Třeba žlučníkový záchvat ??? Je to možné? ☹ Ještě si kladu otázku, proč by vlastně děti neměly mít ve stravě cukr? Kvůli zoubkům nebo aby mi nepřestal jíst jiná jídla? Nebo je to vyloženě škodlivé třeba jako sůl?
Děkuji všem za odpovědi

weri1
24. črc 2011

určitě se mu nic nestane....ale proč ho nechat přecpávat, bolet ho bříško určitě může ale nemusí . Jinak cukr neublíží...jen kazivost zubu, obezita atd

mamkamarketa
24. črc 2011

ahoj. ja bych to nehrotila. takhle male dite nemuze mit zlucnikovy zachvat. je jasny,ze se dite nemuze stravovat tahle kazdy den...ale jednou za cas si dite muze neco doprat 😉 rozhodne to neni idealni jidelnicek batolete,ale videla jsem batolata v mekaci se cpat hamburgery,hranolky...ani poradne neumeli mluvit a uz lemtali colu ☹ coz proti tomu nekolik bonbonu jednou za cas nic neni 😉
vetsi mnozstvi cukru se nedoporucuje kvuli vysoke kaloricke hodnote s cimz jsou spojeny jine nemoci moderni doby (cukrovka,obezita...) a samozrejme kvuli zoubkum.
jinak za me vseho s mirou 😉

lucie777
24. črc 2011

Já bych se bála spíš toho, jestli se pak nepoblinká, když toho tolik stláskal, ale jinak buď v pohodě, moje dcera taky občas plácá všechno možný, i když kostkový cukr by mě vážně nenapadl.. 😀 Příště bych to asi trochu korigovala..

bertica.h
24. črc 2011

je to tvoja vec..ale 4čoko bonbony nedovolím ani svojej 6ročnej dcére..skor mi ide o to,že si ho nechala aby si nebola za hysterku...mám názor že pravidlá platia dekolvek sme..to si išla proti sebe?hoci si nechcela by to jedol ale dovolila si,aby si okolie o tebe nepomyslelo?ale neboj,nič sa mu nestane 🙂

sova33
24. črc 2011

Myslím, že jednou za čas se mu asi nic nestane, možná trošku bolení bříška nebo něco takového.
Ten cukr je pro děti nevhodný nejen kvůli zubnímu kazu, ale obsahuje vlastně jen prázdné kalorie, žádné vitamíny, minerály apod., má negativní vliv na střevní mikroflóru (co si budeme povídat, i pro dospělé není nejvhodnější)
A úplně tě chápu, že jsi nechtěla být za hysterku 🙂 Někdy mám podobný pocit, když přijedu k našim 😀

hasky24
24. črc 2011

jednou za čas je to v pohodě ale nesmí se to přehánět 🙂 😉 🙂 😉

olgas
24. črc 2011

Nedá mi než reagovat. mám doma 18ti měsíčního syna, takže asi něco jako ty. Tvůj Mireček má zřejmě taky rád jídlo , a můžu teda za sebe říct, že je dost těžké tak malé jedlíky korigovat na návštěvě nebo oslavě, kde je prostě všechno nastavěné na stole a děti to vidí a samozřejmě z chtějí všechno ochutnat. Takhle malé dítě podle mě nepochopí, proč by si už nemělo vzít a chápu , že když by jsi mu to zakazovala na té návštěvě, tak bude řvát a to není příjemné . A ty tam nebudeš dělat nic jiného než ho odhánět od stolu.
My když někde jsme , tak to tak taky někdy vypadá, že Kuba sní co se dá. Doma to tak běžně ale není. Pokud je návštěva u nás a je nejhůř, jako že fkat už nechci aby to jedl, tak prostě každému řeknu, ať si vezme a odnesu to na linku /i když teď už si vyleze na židličku/, takže budu muset uklízet úplně z dosahu očí. Je to blbý. Ale přece na návštěvě nemůžeš říct, odneste to a hotovo, že. Takže jednou za čas o.k. i se stojícími vlasy na hlavě , ale běžně ne. 😉

kalo
24. črc 2011

mamkamarketa: Tak já jsem radši pro ten občasný hamurgr u Mekáče než pro sladkosti. (Na čistém mletém mase pečeném na grilu nevidím nic tak hrozného) Jsem absolutní odpůrce bílého cukru a zastávám názor, že je to pro děti jed. Dráždí jejich nezralou nervovou soustavu. Po sladkostech jsou podrážděné a vzteklé a hyperaktivní (a spousta maminek o těchto účincích neví). Stačí občas upečená bábovka, koláč, sladká šťáva atd.

Jinak souhlas..všeho s mírou 🙂

kamila297
24. črc 2011

kalo: Odkdy mají v mekáči čisté mleté maso? 🙂

ikarkulka
24. črc 2011

@teerka teď už je asi pozdě řešit, zda se mu něco nestane...
padly tu názory, že "jednou za čas neškodí". což je v podstatě pravda, nic se nemá přehánět, zakazovat dítěti zcela sladké taky není ideální.
ale tvůj výčet toho, co 16měsíční dítě snědlo, mě celkem zarazil. příště bych byla opatrnější.

bílý řepný cukr je prostě jed, stejně jako umělá sladidla. není to nic, co by malé dítě potřebovalo a ještě v tak velkém množství.
zubní kaz je asi jeden z nejmenších zdravotních problémů způsobených cukrem.

romana29
25. črc 2011

Prostě měl hlad, no. Kdyby byl pořádně najezenej, nemá šanci tohle všechno zťápat - takže bych spíš radila, než někam jdeš, pořádně dítěti dát najíst a hotovo 😀

brisalek
25. črc 2011

Urcite se mu nic hrozneho nestane. Castecne souhlasim s romana29 a lucie777. Myslim, ze jde spis o to, ze deti se cpou tim co vidi, ze jedi ostatni deti, tim co treba doma nedostanou a nebo doma ani nevidi. Ze se po tom poblinka mozna ani nevadi...aspon bude vedet, ze to priste to priste takhle opravdu nejde a misto zakazu pak staci rict " pamatujes jak ti minule bylo spatne?"🙂.

lena27
25. črc 2011

co bych za to dala kdyby mi takhle jedl. já stále mixuju, kousky plive. ale pokud dostane sušenku nebo čokoládu tak ví co s ní. proč by neměli jíst sladké? to spíš do toho roka a pak pomalu v míře zavádět. my dáváme trochu a starší syn když dostane čokoládu tak se chodí ptát kolik si může vzít. ví , že by ho bolelo bříško. Neteři sladký nedávali snad ještě po 2 roce a když někde něco našla tak pak měla tak plnou pusu, že to nemohla kousat
co se týče mekáče tak tam s námi nikdy děti nepůjdou. my tam taky nechodíme

luthien.k
25. črc 2011

Za mě - cukr žádný nebo jen minimum. Já jsem asi hrozná krkavčí matka, ale ani na oslavě bych dítěti takové množství věcí spořádat nedovolila, ať si o mně každý myslí co chce.
Proč je cukr pro děti špatný - o tom je moc pěkný článek tady: http://www.celostnimedicina.cz/deti-a-cukr.htm
(pro @lena27, @weri1 atd.)

m1rti
25. črc 2011

Můj názor je, že všeho s mírou, nezakazuji malé jíst sladké, ale vytáčí mě, když dojedeme k babičce a jediný co se dítěti nabízí (ani ne od babičky, ale od tetiček, a děti bráchů asi nic jinýho nejedí) jsou sladkosti - bonbony, čokolády, tyčinky, brambůrky .... jakoby nic jinýho neexistovalo. Výsledek je, že malá za celý den nesní žádný pořádný jídlo. A to mi moc normální nepřipadá. Jednou se mě švagr zeptal, proč jí nechci dát banánek v čokoládě - to měla snad rok? Chápu že děti nemá, ale vysvětlovat takový banality, to je fakt moc ..... naše generace byla naučená že největší odměna a dobrota jsou sladkosti, okolí furt drželo diety, holt jsme tak vychovaní. Já doma před staršíma dětma sladké neschovávala, a myslím si , že to s ním nepřeháněli právě proto, že jim to nikdo ani nepodstrkoval, ani nezakazoval. Markétka začla sladké typu bonbony až někdy kolem 1,5 roku - spíš měkké želatinové bonbony, čokoládový věci nemám ráda, jednak je zapatlaná a jednak jsou to rychlý cukry, a děti pak mají narušenou psychiku jak jim náhle stoupá a klesá cukr

elvira
25. črc 2011

Všeho s mírou - když to vezmu do detailu, tak kromě cukru bychom těch "jedů" našli nepočítaně a nemohli bychom těm našim drobkům dávat vůbec nic.
Souhlasím s tím, že je důležité, aby dítě jedlo zdravě, mělo dobrý základ v podobě vyváženého jídla, ale sem tam nějakou tu sladkost dávám a necítím se jako vražedkyně. 😀
U nás se zatím úspěšně vyhýbáme smaženým jídlům, ač pokusy o zařazení do jídelníčku tu hlavně ze strany babičky byly. Uvidíme, jak dlouho to vydrží.
Takže z jedné "přežírací" epizody bych nedělala aféru, ale pro příště bych, jak už tu někdo psal, dítě před podobnou akcí "nacpala" hodnotným jídlem. 🙂