Moc přibírá. Je to opravdu tak moc, nebo to neřešit?

slunicko801
22. led 2021

Ahojda maminy, jdu si pro radu. Byli jsme u dr. na šestitýdenní prohlídce a malej prý moc rychle přibírá na váze. Že ho zbytečně překrmuji. Porodní váha 3300g a 49 cm. Ve třech týdnech 4070g a 49cm a v šesti týdnech 5070g a 56cm. Krmím Nutrilonem, dávala jsem někdy 135ml, někdy 150ml a někdy 166ml. Občas něco nesnědl, ale když jsem dávala méně tak plakal hlady. Po návštěvě dr. jsem se teda vrátila k jí doporučené dávce 120 ml, ale to mi už hodinu před krmením brečí. Krmím přes den po třech hodinách, což je nejnižší rozestup u UM, aby se namíchalo v břiše staré a nové mléko, to prý dělá neplechu. Takže dávám zase 135ml a 150ml. Krmím 7x denně a dnes po vážení, tedy v 8 týdnech má 5815g a 58cm. Za dva týdny tedy nárůst o 745g. Je to opravdu tak moc nebo mám kašlat na tabulky, podle kterých asi dr. jede? S manželem oba měříme skoro 180cm, takže se dá čekat, že to nebude žádný prcek.

leniczka23
22. led 2021

@slunicko801 kolik vypije za celý den? Vejdete se zhruba do té doporucenne denní dávky? Jinak co se týká váhy, jeví se jako že má hodně, ale zase vzhledem k výšce není úplně mimo. Je na nějakým 75 percentilu. Jako nemůžeš ho nechat řvát hlady, proste každý dite je jiný, ale je zas potřeba na to UM dát pozor, protoze tím opravdu prekrmovat jde.

klokanka31
22. led 2021

@slunicko801 Na Nutrilonu není psaná doporučená dávka? Jak podle ml, tak podle počtu dávek za den?

klokanka31
22. led 2021

@leniczka23 Jsem ze zvědavosti koukla, výškově je na 42.percentilu, ale váhově víc než 97. Což je hodně...

leniczka23
22. led 2021

@klokanka31 to nemůžeš ale zvlášť, vždy je důležitá váha k výšce. Moje děti byli vždy váhové hodně nahoře ale váha k výšce kolem 50-60percentilu takže ok. To je důležité.

klokanka31
22. led 2021

@leniczka23 Já tam zadala oboje dohromady. Tak asi blbá kalkulačka...

leniczka23
22. led 2021

@klokanka31 no ono to je fuk, určitě je potřeba na to dát pozor když je dítě na UM. Uvidíme co autorka napíše jak to mají s celkovou denní dávkou.😊

slunicko801
autor
22. led 2021

@leniczka23 celková denní dávka je okolo 1000ml, což je podle propočtů šestinové váhy i 150-180ml x váha hodně. Ale když dostane méně, tak prostě hodinu před jídlem brečí a není k utišení. Občas zabral čaj, ale tím už se taky nenechá oblbnout.

klokanka31
22. led 2021

@slunicko801 A pláče opravdu hladem? A třeba si už zvyknul na větší a častější porce tak mu pak míň opravdu nestačí... Moje malá je od 4. měsíce na sunaru, a nikdy jsem nepřekročila doporučenou dávku. A vždycky jí to stačilo.

slunicko801
autor
22. led 2021

@klokanka31 no jako 100% to nevím, protože na můj dotaz jestli má hlad zatím ještě neodpovídá 😀, ale pláče i v náruči, nejde moc utěšit. Na chvíli ho oblbne dudák než mu dojde, že z toho nic neteče, pak ho vyplivne a okamžitě nahradí rukou, kterou saje.

klokanka31
22. led 2021

@slunicko801 A ze začátku jsi mu dávala doporučené dávky, a stejně plakal, nebo jsi mu dávala kolik tě zrovna napadlo?

zmrzlinka
22. led 2021

Kašli na tabulky a dávej mu jak si řekne.Deti jsem měla na Sunaru a nikdy nejedli podle návodu na krabici.Nekdy si vzali víc a někdy míň.

jipo11
22. led 2021

@slunicko801 Já mám teda holčičku, porodní váha 3380g a 48 cm, v šesti týdnech 4850g a 54,5 cm a cca v devíti týdnech 5550g. Pijeme teď cca 166ml, ne vždy vypije vše, někdy levou zadní. Také pije víc než by měla, ale jinak řve hlady. Doktorka bez problému, že jde vidět, že ji chutná..

barulina
22. led 2021

Krm jak si ditko rekne. Na dr se vyprdni, tohle miluju. Ona s vami nezije, nevi a za 2 tydny cca 800g neni moc. Je to akorad

antoinet
22. led 2021

Tak za prvé lékař to řešit musí, nemůže si vybrat. Děti, co jsou tabulkově výrazně pod i nad váhou, můžou mít zdravotní komplikace, s tím tě musí lékař seznámit a řešit to, nemůže mávnout rukou nad tím, že dítě může být obézní, s cukrovkou, vysokým tlakem...
Miminko je maličké, ještě je těžké ho zabavit, sání ho uklidňuje. Zkusila bych kombinovat pevné zavinutí v šátku a dudlík, k tomu případně bílý šum. Dávku mléka upravit na doporučenou postupně, ne naráz. Kolem tří měsíců už si děťátko podrží hračku, povídá si s tebou, lépe vstřebá podněty a bude snazší vyplnit čas mezi krmením 🙂
A ještě doporučím zachovat při krmení podmínky jako při kojení - matka, objetí, pohled do očí. Ne učit dítě samo držet lahvičku a pít třeba ve vajíčku, dítě se pak tolik nenasytí potřebného kontaktu.

marti89
22. led 2021

Na UM se přibírá snadněji než na MM, malý taky pije dost (na začátku 3. měsíce si vzal 130 - 160 ml po hodině a půl cca), teď ve 4. měsíci má 69 cm a 7 kg. Pokud se ti to pocitově zdá špatně, zkusila bych postupně snížit dávku, ty skoky jsou špatně, popř. večer trochu zahustit kaší, jestli vydrží mezi krmením dýl. A přes den uhoupat v kočáru, houpačce,.. prostě to co nejdýl protahovat.

miba10
22. led 2021

@slunicko801 buď bych dávala min a častěji nebo bych nechala,tak jak to děláš. Tohle jsem řešila u syna. Pediatr řekl, dát na požádání,jako když se kojí. Neomezovat.
Takže jsem to tak dělala a vše v pohodě.

klokanka31
22. led 2021

@antoinet Taky si myslím že to doktoři musí řešit, přece jen od toho se do poradny na preventivky chodí...

keksik002
22. led 2021

@slunicko801 sama za sebe bych se vykaslala na tabulky a dala diteti tak aby nebylo hladove.. Ma v geneticke vybave velky vzrust, takze nekde to nabrat musi 🙂 az zacnete s prikrmy da se to lepe korigovat, holt proste mate hladovce 🙂
Nesnazte se jej zbytecne nacpat do tabulek, kazde dite je jine..

jsme
22. led 2021

Schválně jsem se šla podívat do průkazky, nemám tam tedy 8 týdnů ale až 3 měsíce. Mladší měl 63 cm a 6385gr. Přitom v 6 týdnech 57 cm a 4480gr. Nevím proč váží tak často ale mě přijde že je mimčo ok. Já teda nevím ale naší kluci nikdy nebyli jako mimča kostry ale buřtíci taky ne. Teď jsou reklama na hlad oba, přitom tabulkově prý super 🤦‍♀️🤷‍♀️

jsme
22. led 2021

Jo a doplnila bych že mladší byl kojen jen 4 týdny pak byl na UM a skoro hned pil 150ml i když měl mít těch 90-120ml , v půl roce už měl 210 ml nebo kolik to je, prostě skoro plná láhev.

mamikry
22. led 2021

@slunicko801 Muj prvni syn mel na pul roce 10,5 kilo. Byl plne kojeny a teprve jsme zacinali s prikrmy. V sestinedeli mely obe deti cca 6 kg. Doktorka mi nikdy nic nerekla, sestra me jednou sprdla, ze ho prekrmuju MM. Jejich tata ma dva merty a na pul roce byl uplne stejny, proste geny.

klokanka31
22. led 2021

@mamikry Otázka je kde jsou geny, a kde fakt překrmování. Nejde jen o to jak některá mimina pak vypadají, ale není to dobré ze zdravotních důvodů, srdíčko, atd. Moje příbuzná má 10 měsíční holku, taky váží víc než by měla. Diví se že je malá jen ležák, nesedí, neotáčí se, neplazí se, prostě nic. A doktor nadává, že by měla malá trochu zhubnout, protože pro to tělíčko to je pak náročnější se zvednout. Nechápu jak si někdo může vědomě děti ničit.

miba10
22. led 2021

@slunicko801 tak jsem se dívala dětem na míry v šesti týdnech. Malá měla 5050g a syn 5000g. Jen dodám,že porodní váhy byly u dcery 2700g a u syna 2900g

jolana24
22. led 2021

Nemůže mít jen žízeň? Na jednu stranu je super, že tak přibírá, ale na druhou stranu je 800g za 2 týdny celkem dost. A bohužel na UM se to víc řeší, protože tím překrmit fakt jde celkem lehce

baruneckam
23. led 2021

Taky jsem dávala po příchodu z porodnice Nutrilon. Jenže malý strašně pribiral. Mrkni na složení, obsahuje palmový olej. Přešli jsme na Sunar a od té doby ok.

slunicko801
autor
23. led 2021

@jolana24 zkoušela jsem mu dávat čaj nebo vodu a to nechtěl. Začal tahat, ale jakmile zjistil, že to není mlíko, tak to vyplivl. Dostala jsem radu, že mám zkusit dát víc vody na míň odměrek. Udělat prostě řidčí mléko. Takže teoreticky dostane mléka tolik kolik má + trochu vody navíc. Uvidíme jestli to pomůže.

slunicko801
autor
23. led 2021

@baruneckam nakoupili jsme do zásoby, takže mám doma ještě 8 balení. Ale zkusím ho naředit, víc vody, míň mlíka. Třeba to pomůže. Výživově dostane kolik má a pocitově dostane kolik chce on. Uvidíme zda to zabere.

jade85
23. led 2021

@mamikry nemůžeš srovnávat plně kojené dítě a dítě na um. Mateřským mlékem nelze dítě překrmit 🙂

baruneckam
23. led 2021

@slunicko801 zkusit to můžete, jen aby to neteklo moc. Přinejhorším jdou ta balení prodat různě na fb skupinkách. 😉

mamikry
23. led 2021

@jade85 Vsak ja jsem nic nesrovnavala. Jenom jsem chtela ukazat, ze obri muze byt i kojene dite a sestra me sprdla, ze ho prekrmuju. Tedy, ze nekdy muzou hrat roli i geny. 😉 Netvrdim, ze to tak je v tomhle pripade, ale je to dalsi uhel pohledu.