Moje batole mě neustále štípe, poradíte?

jankadudova
27. čer 2012

Maminky, potrebuji radu. Muj syn - 15 mesicu me neustale stipe! Zni to jako banalita, ale temi malymi prstiky to boli jako cert!!! Samozrejme vzdycky zakricim "auau" a to ho uplne vyburcuje a ma chut dal pokracovat v niceni svoji matky🙂
Znate to take? Jak mam postupovat nebo reagovat. Uz jsem i placla pres ruku, vim ze je to nanic, ale proste stalo se...Jsem z nej trochu zoufala. Dekuji.

bocinka
27. čer 2012

@jankadudova mě radila sestřička u MUDra ať jí udělám to co ona mě.... Sofie hodně kousala, mě, tatínka, babičky, ostatní děti.... Jakmile mě kousla kousla jsem ji taky, ne silně, ale tak aby to cítila, a řekla jsem, že to bolí i mě.... Pokud Tě to uklidní, na to, že nebyl den, kdy by někoho nepokousala, tak ji to přešlo a dneska si na to - ťuk ťuk - ani nevzpomene.... 😉 😉 😉

olicek
27. čer 2012

Máme stejně staré děti 🙂 , ten můj mě zasse pořád taha za ucho a za vlasy. Okřiknu ho, že nesmí plácnu přes ruku a už si dává pozor 🙂 . Když zatáhne víc, zatáhnu taky a je klid. Už to pomalu ustupuje, tak snad dá pokoj 😉 😅

katka_mel
27. čer 2012

@jankadudova Já jsem jí to normálně taky vracela stejně jako @bocinka . Neptala jsem se sice nikde, ale pomáhalo to, takže dělám dodnes. Jen kousání do nohy ji nevracim, to pomáhá, když jí řeknu, jakou mi dává krásnou pusinku na nohu a ona místo kousnutí fakt dá pusu.

venika86
27. čer 2012

Můj syn začal štípat, když se nám narodil Alešek. Asi chce upoutat pozornost. Taky jsem mu to vracela, ale u nás to úspěch nemá, protože prostě začal šťípat i sebe. Ale je fakt, že teď už to skoro nedělá. Na bráchu si zvyká a je to lepší. Myslím, že tímhle obdobím si projde hodně dětiček a jediné, co tě může uklidnit je fakt, že ho to prostě přejde 😉

ofelieee
27. čer 2012

já o tom přemýšlím takhle - chci zareagovat tak, jak bych chtěla, aby se on naučil reagovat na to, když to někdo dělá jemu. Takže - pokud je to jen trochu možný, nenechám ho to udělat - prostě tomu zamezím, rukou, odchodem... a když to opakuje, jdu do "bezpečný" vzdálenosti. Pokud opravdu kousne/štípne/... říkám AU, to mě bolí (vyvaruju se perel typu "to se nedělá")

luciebx
27. čer 2012

no nevim.. radu na toto asi nemam.. mozna odejit.. zakricet auuu..snazit se to vysvetlit ze se to nesmi.. nechat malyho byt.. odejit nevsimat si ho... ale ze bych to ditku vracela to rozhodne teda ne.. pac si ditko jedine vyvodi to ze kdyz me nekdo bouchne.. muzu bouchnout zpatky.. proto se deti vsude mezi sebou mydli.. mozna mam jedina takovy nazor na vychovu.. napriklad ja ziji v anglii.. mamka za mnou doletela a sli sme do detskyho koutka a do skolky.. mamka nechapala ze behem 4 hodin se nikde nikdo nepostuchuje.. neboucha do druhych proste se nemlati.. rikala ze byt v cr tak do sebe decka jen rezou.. a mozna to bude tim ze kdyz dite bouchne maminku tak maminka bouchne zpet.. tim padem ditko ma v hlave.. no kdyz me nekdo ublizi.. budu ublizovat taky.. podle me je to spatne.. ted me tu mozna ukamenujete.. ale verim ze nejsem jedina kdo si toto mysli

kooblich
27. čer 2012

já mám ůplně stejnej problém.Malej mě terorizuje že štípe,kope i kousal ale to ho neštěstí přešlo. Oplácela sem mu štípance a když mě kopnul v leže do tváře tak dostal na holou. Nedalo se jinak, má velkou sílu a brzo bych byla bez zubů. Pak když sem mu to oplatila chytnul takovej rapl,že domě bušil a štípal a já ho nemohla uklidnit.Tak sme se s manželem domluvili,že mu to nebudem vracet ,že si asi myslí že je to normální.Snažili sme se tomu předejít a když sme viděli "nebezpečí" utekli sme . Kamoška mi ale řekla, že to tak nejde aby si takhle dovoloval . Tak sme začli víc křičet a bít víc přísní. No a ono to i docela pomohlo. Ty jeho vsteky zůstali ,ale už si ten vztek nevybíjí na mě.

petja
27. čer 2012

určitě nevracet,tím akorát ukážete,že je to normální,nemůžu přeci dělat to,co nechci aby dítě dělalo mě.

kaeth01
27. čer 2012

ja to dceri nevracela.. ale vzdy kdyz takhle s necim zacla - tak ji rikam: ted ti ukazu jak moc to maminku bolelo - a stipnu ji taky - pak se ji zeptam jestli ji to boli a jestli by se ji to libilo kdybych ji takhle ublizovala..
mozna reknete ze uz mam starsi ditko a mluveni na ni plati vice jak na batolata. ale ja s ni mluvila i tehdy.. kdyz stipla zeptala sem se ji jestli muzu ted ja?? ona kroutila hlavou jako ze ne ne.. tak kdyz se na to chystala rekla jsem: rozmysli se, protoze vis jak to boli a maminka te ma rada a bude moc smutna.. - vetsinou to zabralo a detem ani me a ani nikomu nikdy neublizovala.. ale samo ze to zkousela..
takze za me: vratit ano - ukazat ze to boli, ale jen jednou dvakrat a pak najit kdyztak jine reseni..
jak ale psaly prispevky nademnou - prejde to.. jen byt dusledny v tom ze kdyz ditku reknete jednou a neposlechne, pak podruhe a potreti - tak pak je bez pohadek cely den (nebo najdete neco co ma rad) a to dodrzet. to u nas zabira vazne skvele. a to mam prvni dcerku pekneho vzteklouna 😉

apollo11
27. čer 2012

Dát jasně najevo, že se ti to nelíbí - ruku chytit, podívat se do očí, pokud ho to ale jen víc provokuje (líbí se mu ta reakce), přehnaně nereagovat, popř. odvést pozornost jinam, k něčemu pozitivnímu. Udělat mu to samé nebo plácnout - podle mě - může v tu chvíli zabrat (a spíš ani ne), ale dlouhodobě se tím učí, že fyz. "násilí" je norma a dělají to všichni, včetně rodičů 😉 u 15m dítěte je to jen zkoušení, jak lidi reagují nebo upoutávání pozornosti, ale u tříletého už to pak může být záměrné chování, které bych fakt nepodporovala tím, že mu budu ukazovat, jak "přebít" druhého. Další věc je, že v tomhle věku je to úplně běžné vyjadřování, přejde to samo, až přijde na jiné, lepší způsoby komunikace 😉

madormi
27. čer 2012

bych ho přes tu ruku praštila, nejsem zastáncem příliš liberální výchovy, nebudu batoletti hodinu vysětlovat,ž e to není hezké od něj, řeknu nedělej to, udělá to znova, ještě jedna šance ať nedělá a potřetí dostane a hotovo. a bude přes tu ruku tak bito, dokud se to neodnaučí! akce- reakce ! 🙂

kaculetka
27. čer 2012

Všeho takového nebo podobného si nevšímám, dělám, že to necítím a malá toho nechá. Pokud se budu nějak projevovat, jako třeba křičet auuu nebo neee, bude to dělat dál a s větší intenzitou, to už mám vyzkoušené...v těch 15 měsících to opravdu ten prcek nemůže pochopit, že to bolí a že se to nedělá...

blandik
27. čer 2012

no tak absolutně bych mu to neoplácela, že bych zpátky štípla, kousla...jak se má dítě naučit, že tohle bolí a jinému to ubližuje, když sami to začneme dělat dítěti..bohužel ani prudká reakce typu - auu, to bolí, dítě nezastaví...protože se mu líbí naše prudká reakce a vůbec nechápe, oč nám jde..nějaká empatie, že to mámu bolí je mu na míle vzdálená a jestě docela dlouho bude..snažila bych se, jak se bude blížit mu říct - já chci pohladit...nebo se pak s ním začít hodně mazlit, honit ho po bytě, aby se mohl vyblbnout..

simonek32
27. čer 2012

Malá od kamarádky kousala děti, kamarádka ji taky kousla aby věděla jak to děti bolí a přestalo to 🙂

prdecek
27. čer 2012

oplatila bych mu to, ať ví, že to bolí

ebsian
27. čer 2012

Podobně je to i u psů. Štěně si něco dovolí, tak se mu to nevrací, ale zakáže a odvede se pozornost jinam třeba na jinou hračku 😉 . Tak to koukám platí i u dětí 😀 😀

andrisek07
27. čer 2012

Náš malej už měl 2 roky a dělá to taky.A vracení u nás teda akorát znamená to,že to udělá znovu s větší silou.Prostě mě osobně příjde,že když vidí že já mu dám na zadek tak mu to pak příjde normální.Takže on mě štípne,já řeknu že je zlej a at de pryč,at příjde až nebude zlobit.On Teda neodejde je to mámanek a někdy bud přestane nebo pokud ne,odejsu já a to už pak fakt přestane.Ale dovoluje si na všechny,doufám že z toho brzy vyroste

dana3262
27. čer 2012

Nas syn prestal asi před 14ti dny..mozna uz jsou to 3nedele. Strašně stipal, kousal a pistel. Zazcal dudlat a je pokoj 😒

camelinka
27. čer 2012

ja zkousela oplacet, ale v polovine pripadu to byl uspech a v polovine mi to vratila jeste vetsi silou. Je dost nerv po me takze se ji musim snazit spis tlumit 😅 ,treba odejit, odnest ji pryc od sebe atd, protoze jinak to jeji vzteklost zvysuje,ale co mam povidat, obcas to se mnou cloume ze mam chut ji narezat, coz vim ze by nemelo absolutne zadny efekt 😔 😅

ined77
27. čer 2012

já na svou holčičku při něčem takovém zavrčím 😅 .ona teda neštípe, ale ráda mě plácá po obličeji nebo tahá za vlasy...když vidím, že se k tomu chystá, chytnu jí ručičku, podívám se na ni a vážným hlasem řeknu au to bolí.když to nestihnu a plácne mě, zavrčím, podívám se na ni vážně a většinou to neopakuje.když jsem přehnaně reagovala, že mě to bolí a vykřikovala něco jako au, to nesmíš, měla z toho prču a dělala by to nejraději pořád dokola 😝 ...klasické batole 😉 .
plácanec takhle malý prcek nemá šanci pochopit.
nej v tomhle věku je odvést pozornost, na cokoliv...později je to už složitější 😅

hamma
27. čer 2012

U nás se taky osvědčuje nekřičet auau, protože z toho má děsnou srandu a dělá to o to víc. Většinou to řeším tak, že s ním začnu dělat nějakou jinou legraci, která nebolí - chytnu mu ručky a dělám paci paci, plácám mu s nima, když chce kopat, nohy mu taky chytím a dělám jedeme na kole nebo dělám, že mu je chci sníst - prostě jakákoli jiná kontaktní legrace - pusinkování, mazlení, cokoli. Podle mě to děti dělají jednak proto, že si prostě chtějí hrát, mazlit se, dělat si legraci, ale ještě nevědí jak a pak taky samozřejmě proto, že když máma křičí auau, tak je to pro ně ohromná švanda.

jennyska
16. říj 2013

Ahoj Maminky,

na Modrém koníkovi si všechny těhulky, maminky a snažilky společně vytváříme knihovničku pojmů a zkušeností kolem všeho mateřského 🙂

Dnes v ní přibyl i článek na téma Batole a proto bych Vás ráda poprosila, zda byste mohly své zkušenosti právě s batolecím obdobím Vašeho dítěte napsat k článku https://www.modrykonik.cz/batole .

Maminky mají v této oblasti spoustu dotazů a zajímá je, jak i Vaše děti tímto obdobím prošly. Jaké měly stravování, spaní, výchovu, jak se učily novým věcem, jak a s čím si hrály atd. Vašimi zkušenostmi jim s tím můžete velmi pomoci 🙂

Děkuji Vám a přeji krásný den!
Janča