Moje dítě hodně zlobí. Jak to zvládat?

simalex
26. bře 2010

Ahojte,
mému synovi jsou 4 roky a bývá hodně zlobivý. Vzteká se, nechce pochopit, že něco nejde, začíná být trucovitý. Ve 2,5 letech prohodil skleněné dveře košem. V poslední době se to zlepšuje, ale pořád se objevují "špatná" období se záchvaty. Vztekání částečně souvisí s opožděným vývojem řeči, resp. se smíšenou dysfázií, kterou má.

Částečně se ale jedná taky o povahový rys (zřejmě genetika). Přivítám zkušenosti ostatních maminek, jak vzteky zvládat, případně úplně eliminovat. 😕

marselina
10. lis 2010

draga::já už našeho kubíčka ani neřeším,jednou jsme dole podruhé zahoře.ted má období že je hodný,začalo ho bavit kreslení tak si pořád maluje a maluje,ted hráváme i hry od čtyřlístku něco jako šlověče nezlob se ale je toho víc z pohádky do pohádky atd.chci aby se naučil soustředěnosti a trpělivosti a hlavně umět prohrávat,to totiž neumí(asi to má po mně) 😀 😀

lucie5779
10. lis 2010

holky nestíhám vyrábím malýmu do školy něco na Vánoce tak se nezlobte, jak se jinak máte ? 🙂 🙂 🙂 🙂
@marselina já nemám ale za to sháním TOY STORY 🙂

martinka79
13. lis 2010

@marselina máme ale nebyla jsme u vás pormiňte už ji máš???

denisocka
15. lis 2010

no začala som čitať prvu stranu a nevem,či pokračovať,či napisat ake je to moje dieťa divé,alebo ,,,,, a odkedy mame tobiasa,tak je uplne iný, taky čert je z neho,všetko robi naschval - len čo sa zobudi,tak začne dupať ,darmo mu vysvetlujem že maly spí,alebo že je skoro rano a susedia ešte spia ... ked nieje po jeho,tak si päsťami trieska do spánkov - už sme skušali všetko, nevšimať si ho-to trieskal kým sme si ho nevšimli, všimali sme si ho - trieskal 5x častejšie aj zatoked mu niečo nešlo , rukami trieska o sklenenu vypln dverí a kedže je už väčší,len čakam kedy ich rukami prerazi a pozeže sa. nič na neho neplati,iba fakt -zamestnať ho VON nie v byte. lenže dvor nemáme a von chodime len ked mame ako a je pekne,to ani neviem že mam dieťa. jak dojdeme zo školky tak doma chvílku poleží-ma svoje ritualy / plienka latkova a cumel musi byť aby sa ukludnil,večer mu musim mlieko podat ja ,culem musi položiť vedla seba nalavo ,nie inde ... no des 😀 . ja to nezvladam psychicky vobec,asi psychiatra potrebujem ja nie on, často dostane na zadok - odkedy mame tobiasa,dovtedy na zadok nedostal a všetko sa mu dovolilo, kedže som musela cele tehu preležať tak nam s ním pomahala svokra aj teta a tam mal proste anarchiu a doma je nejaky rezim. aj v školke bol zo začiatku problem,ale teraz už je fajn,už mi učitelka aj povie že je riadne divý . V trede maju jednu babu predškoáčku, miesteho podnikatela dceru,ktora može všetko a je jej to toletrvane odkedy chodi do školky.takže može si nosit hračky do školky,v školke kadehoho odsoti lebo ona chce prave to čo ma druhy,ona nemusi spat,a čo je najhoršie, dost bije deti,za každu prkotinu proste odoti dieťa celou silou,uštikne ho, zrazi k zemi .... sama som to videla ako ho predomnou celou silou uštikla do ruky, alebo na vystupeni ked plakal za mnou tak ho tahjala na stoličku a skoro si urazil hlavu ked ho coflo dozadu .

čo ma ale trapi je, že začal maly na nás dvihať ruku , nechápem či zato,že mu davam po zadku,či vplyvom školky,ale proste npr.ho idem dať cikať a poviem,nech skusi ak kakať či nechce tak mi jednu urve po papuli že nechce, alebo mu niečo nedam tak mi taku prisype že amen. nato že je taky krpec ma strašne vela sily a MM často jednu streli po vajciach 😀 tak,že muž sa zvyja od bolesti a on solpivý sa smeje .

inač je to "zlate dieťa" ,nik mi neveri aky je,pre každeho je len usmievavy šimonko, čo sa každemu pekne pozdravý,s každým sa porozprava,ale doma je to horor. neviem ako ho mam zabavit -sice rad striha,ale všetko postriha na milimetrove rezavce a nahadže na zem,ked doje tak hodi tanier na zem,ked nechce už niečo jest,tak to rozsype po zemi,alebo to vypluje na zem ..ako ,fakt neviem čo som to vychovala a hovorim si iba "niekde sa stala chyba" --- ale kde 😖

tak som sa tu verejne vyžalovala,hadam mi poradite,lebo čitať 45stran nemam kedy 😵

ináč,teta mi vravi,vraj ja som bola taka ista za mala,že mamka plakala čo mi nevedela rady a mne to bolo fuk -nemyslim si že som vyrastla a je zo mna zly človek,len mam v povahe sa uražať ked nieje po mojom ---- tak pokial to maly dedi po mne,to je ta lepšia stranka,akoby som mala z neho vychovat nejakeho grazla

marselina
15. lis 2010

denisocka: přečetla jsme si co píšeš o šimonkovi a změna nastala pravděpodobně co se narodil tobísek.podle mě žárlí a vynucuje si pozornost.zkus si najít pár chvil(vím s miminkem to moc nejde)jen pro něj.bude to těžké,ale musí cítit že ho máš ráda a ne raději než tobiska.
přeji hodně sil a pevné nervy

simalex
autor
15. lis 2010

@denisocka
denisocka, to je mi moc líto. Musíš mít nervy na pochodu a musí ti to být moc líto. Souhlasím s marselinou, určitě to souvisí s narozením Tobiaska. Taky tady máme tohle období vzdoru.

Jak píšeš o těch dveřích, tak malému se ve 2 letech a 8 měsících (tuším) podařilo skleněnou výplň rozbít prohozením koše (to jsem zkoušela jednu z metod, dítě dát na chvíli do jiného pokoje a počkat, až se uklidní). To jsem se teda už fakt polekala a zašla za pedopsychiatrem. U nás to je ale složitější, protože Alexek má vývojovou dysfázii (komunikační porucha, donedávna strašně málo rozuměl i mluvil a vzteky v tomto případě souvisí i s nedostatečným porozuměním a schopností adekvátně se domluvit s okolím).

Co mě ale trochu zarazilo je tahle Vaše potřeba rituálů. Můžeš o tom napsat víc? Nemůže to třeba souviset i s potřebou jiných rituálů, které jste ještě neobjevili? Pozoruješ nestandardní chování i v jiných oblastech? Asi ne - zdá se, že Šimonek je jinak běžné dítě bez atypických rysů.

Kdyby tak člověk věděl, jak na ty naše děti. U nás to kolikrát nejde ani po dobrém, ani po zlém, ani fikaně, ani jinak. A někdy jde všechno bez problémů. U nás to taky někdy nejde bez tělesných trestů (po zadečku), ale vysledovala jsem, že se to snaží po mě opakovat (když můžu já, může i on - asi si myslí). Taky po mě opakuje takové ty fráze, které si nemůžu odpustit v rozčilení - "mám toho dost", "mám toho plné zuby, jak se to chováš". Pyšná na to nejsem, ale fakt si nemůžu pomoct a potřebuju to pro něj nějak oddělit od běžné komunikace (aby pochopil naléhavost situace). Jenže mi to taky teď začal vracet, takže jsem v začarovaném kruhu.

je mi moc líto, že musíme prožívat i tyhle ošklivé chvíle, ale asi to jinak nejde a musíme jen věřit, že to snad někdy bude lepší. Protože klasické metody jsme určitě vyzkoušely všechny (pevné objetí, odpoutání pozornosti, neustálé vysvětlování, krátkodobá izolace, než vztek přejde,...)

Říkám si ale, že Šimonek je ještě malý a že to určitě přejde, až se vyrovná s novým členem rodiny. Taky tyhle nehezké vlivy spolužačky ve školce. To je problém, se kterým rodiče těžce zápasí.

denisocka
15. lis 2010

@marselina no to hej, najväčšia zmena bola narodenie,proste zrazu novy človek u nás doma a simon musel začal byt takpovediac za všetko okrikovaný - nebuchaj,nedupaj,nechod tam teraz, nedam ti,nemožem ist teraz,ticho kojim ..... nato začal chodit do školky , to boli šokove terapie na dalšiu temu, nato som mu hned prvy den školky vzala ja hlupana cumel , bez ktoreho nevedel zaspať - sice zaspaval aj bez neho,ale prestal nam poobede spať a nevedel sa vobec spratať do kože . po mesiaci sme mu ho dali na žiadost učitelky MS ,že maly im tam nevie spať poobede,ako dostal cumel,zmena o 180stupnou .... no ale spravanie je sice v niečom lepšie,ale v niečom je hrozny,hlavne to že nás bije .

ja som si vždy myslela že žiarlenie na surodenca -to bude nejak ho biť,alebo čo ..ale nie,ved on na neho neda dopustit,straži ho,chrani ..... ale asi sme sa mu prestali venovat 😖

denisocka
15. lis 2010

@simalex no on začal opakovat take že - "rychlo to polož tu ! " pod tu a rychlo " ty chod tam ! -- proste ako my na neho,tak asi aj on na nás

čo sa týka rituálov,tak mali sme dlhe obdobie ,ked som musela počas tehotenstva len ležať,že všetko musel robit len tat-tata ho obul,tata ho obliekol a potom ako som od 34tt začala chodit a pretahovali mu pinda na urologii,tak odvtedy musim všetko ja - so mnou cikať,ja ho oblečiem ..samozrejme ma dni ked mu je jedno kto .... ale rituály su ta plienka na uspanie, a dudku si musi položiť nalavo ..ono nie vždy nalavo,občas aj na brucho si ju,skor my mame problem ten,že ked on niečo robi - čokolvek,nik mu nesmie pomoct. asi to poznate viacere . proste ide sa prikryt s perinou trebars a nevie si ju narovnať,tak mu idem pomoct a už je zle,už lieta všetko čo ma po ruke a on nervy v prdeli. dokaže sa aj pekne zahrat sam s autíčkami,ale ked mu nejake nepasuje tak ako chce,koniec .... autista nieje 😀 ale hyparaktívny maximalne.

velky problem vidim to,že proste od januara do augusta som s ním nemohla vobec chodit vonku ,ani nič ani na ruky..len som ležala doma a MM ho nosil k svokre na 2dni v týždni a 3dni mi tu chodila teta .... proste 2 druhy vychovy plne anarchie , dali mu všetko,aby nebolo zle /mam video kde ho svokra krmi krupicovou kašou a on dlanou mieša tu krupicu a obaja sa z toho smeju a ona medzi tu dlan nahana krupicu po taniery a dava mu do ust/ a doma sa tiež nejak nepohodneme o výchove,bud kričim ja a MM ho zastava alebo naopak 😖

kristi
15. lis 2010

ja furt rikam, ze deti jsou proste deti a kdyz prijde do rodiny novy clen, tak si to do urcityho veku neumi prebrat a zarli a strhavaji pozornost na sebe, asi bych s tim neumela nejak dobre zit, vim, ze bych byla vynervovana a to mam holku, od ktery se tak nejak ceka, ze bude klidnejsi

@denisocka preju hodne a hodne sil a pevny nervy, jednou to prejde

draga
15. lis 2010

@denisocka deni co poradit...já sama mám jen jednoho ďáblíka a mám co dělat to zvládnout...určitě to může být změnou (příchodem miminka) ale může to být i věkem období vzdoru...musíme věřit, že jednou bude líp 😉 tak se drž 😉

denisocka
15. lis 2010

ukludnite ma ak mi poviete,ze je to zial normalne,xixi

kika29
17. lis 2010

Kto mi poradí ako si dať rady s 4 ročnou slečnou. Jej správanie sa velmi pohoršila až som sama z toho prekvapená. Nebola taká. Jes správanie sa zhoršilo ked nastúpila do hornej triedy v škôlke. Ked sa mi narodila druhá dcérka tak tá staršia velmi žiarlila. No mali smepeko ale postupne si na sestričku zvykla a má ju velmi rada čo ma nesmierne teší. Problém je v tom že v poslednom čase jej musím opakovať jedno a toisté 100x a aj tak neposlúchne. Ale ked ona niečo chce tak ja musím skákať hned. Je velmi tvrdohlavá. Ked jej niečo nedovolím tak na mňa kričí sem tam ma buchne alebo tresne dveramy či trieska päsťami po dverách a papuľuje mi. Trestala som ju varechou, zavrela som ju do izby kým sa sama neukludnila pokričala som na ňu aj obiatie skúsila bohužial všetko fungovalo na 5 minút.
Ked jej nekúpim v obchode hračkú / to je teraz najnovšie, že kolkokrát ideme do obchodu tak chce hračku/ tak mi vynadá že som zlá mama, že bude zlá ked jej nekúpim že bude pišťať a podobne vydieranie. Má dni ked je velmi zlatá aj ju pochválim pomojkám vypusinkujem a podobne ale ked ju chytí tak mám nervy na dranc. Už som aj plakala že čo som to vychovala ☹ dakedy nechápem.

kurci
17. lis 2010

@kika29 nemaj strach, ja mám 2 eti a už sú obaja takí vyšpekulovaní, že ked začnú mravčať tak som sa neudržala a bolo po ich, ale teraz ma jedna psychologička tak sfúkla, že či chcem vychovať arogantnú mládež. Tak sme si s deťmi určili pravidlá, ktoré aj ked mravčia, kričia tak nesmiem popustiť, hoci by som ich "dobila" až až 😀 😀 . a predstav si začalo to fungovať, hoci ešte skúšajú 5 minút, ale potom sa utíšia a je dobre. Hoci možno len na hodinku a potom skúšajú opať 🙂 🙂 . Ty si rodič, si autorita a výprask je len tvoje zlyhanie, tak si to pamataj a ozaj to funguje.

ywana
17. lis 2010

@kika29 ...teraz čítam knihu "5 dní, ktoré zmenia vaše dieťa" od Dr. Lemana...mnohé veci som pochopila, najmä tie, ktoré robím nesprávne...skús si ju prečítať...

denisocka
17. lis 2010

nema niekto poziciat knihu maly tyran?

lalus
17. lis 2010

@denisocka ja som to nečítala, ale kamarátka áno a vraj v celej knihe sú popisované prípady ako to tyranstvo vyzerá a záverom je recept na všetko: pevné objatie....takto v skratke mi bol porozprávaný obsah 😨 tak neviem, čo je na tom pravdy, možno niekto odtiaľto čítal.

kika29
17. lis 2010

a ja som si myslela že to len moja slečna ma tak trízni 😀 . teraz som za ňu popratala izbu konečne 😝 ja by som ju niekedy roztrhla ako žabu 😠 a to maešte jedno čaká. ked aj toto 7 mesačne ma bude týrať tak si dám lano.

kika29
17. lis 2010

a kde sa dá zohnať tá kniha? asi som ju videla niekde na inzeráte v bazáre.

lenkatomo
17. lis 2010

taka som rada, ze sa mozem podelit o nasho certa, ked som citala vase prispevky v mnohych som videla nasho Tomaska.....posledny asi rok je divoky, na vsetko ma odpoved, je drzy, ludom hovori zle veci, hlavne v skolke napr. Timejka ty si tucna, dedo smrdis, ujovi v obchode, ujo kupis mi kinder pingue, lebo mamina mi nechce kupit, na vsech svatych sme ho nahanali po celom cintorine pomedzi hroby, stokrat som mu vysvetlovala uz v aute, ze kde ideme a co tam je, hroza, v skolke mi povedali, ze ho to prejde, ale rozmyslam, ze pojdem s nim k detskej psychologicke....na druhej strane, ked mu vysvetlujem, co robi zle, povie mi, maminka uz budem dobry, uz ti nebudem ublizovat, lubim ta najviac na svete a ja zmaknem .....moj manzel skor bitka po zadku, drzim jazyk za zuby, ale nemozeme byt zas rozdielnivo vychove, len mu dohovaram, ked maly zaspi, ze to nie je riesenie, i ked niekedy to zabralo.....
dufam, ze sa polepsi.....

denisocka
18. lis 2010

@lenkatomo ooo aka známa veta 😀 "maminka uz budem dobry, uz ti nebudem ublizovat, lubim ta najviac na svete "

jajik25
18. lis 2010

Holky mohla by jste mi některá z vás poradit?Synovi je 3,5 roku,od září chodí do školky a nemluví.Dnes sem se dozvěděla že si na něho stěžují rodiče ostatních dětí,že je agresivní a že s tím máme něco dělat.Prý do nich kope,strká,háže hračky.Doma má mladšího bráchu kterýho občas strčí ale není to tak hrozný jak to popisují učitelky.Budu ráda za každou radu. ☹

denisocka
18. lis 2010

@jajik25 ešte nehovorí,či vôbec nehovori? 😖

jajik25
18. lis 2010

@denisocka něco málo řekne ale moc toho není,většinou jen žvatlá ale není mu nic rozumět

denisocka
18. lis 2010

@jajik25 jaj,ale tak raz hovorit bude? či ma nejaku poruchu rečovu?

jajik25
18. lis 2010

tak jestli trpí poruchou řeči nevím,v polovině prosince nás čeká psychologický vyšetření

draga
18. lis 2010

@jajik25 no asi bych to viděla na toho psychologa...mluvit by přece jen už měl...možná má nějakou poruchu a tím pádem je i agresivnější aniž by chtěl...tak držím palečky...nahlíželas tu do témat o mluvení? hodně o tom ví sisstin 😉

marselina
18. lis 2010

jajik25:tak tohle přesně dělal kubíček,bylo mi sice malinko přes 2,do dětí teda nekopal ani po nich neházel hračky ale žduchal do dětí.byl ve školce nový,nemyslel to zle ale chtěl na sebe upozornit aby si s ním děti hrály,nemluvil taky jen žvatlal a měl svojí řeč,třeba díí byl králík,kcha byl traktor ale i kladivo a bim bim byla baterka,ted se tomu smějeme ale bylo nám ouvej.mysleli jsme že snad mluvit nikdy nebude,začal se rozmlouvat až ve 3,5letech a ted hubu nezavře,neumí některá písmenka jako je r,ř a ted bojujeme se z,ale chodíme do logo a učíme se.nevěš hlavu brzo se rozmluví,každé dítě je jiné a ve školce na sebe poutá bez tak jen pozornost .

lucie5779
19. lis 2010

@marselina souhlas s Marse uvidíte víc po vyšetřenííííííííííííííííííííííííííííííííí
náš Alík tuk tuk hodny zatim a spiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii usnul sam od sebe hehehe 🙂
jak se jinak vsechny mate, darky uz kupujete ??????????????????????????????????????????,,

lucie5779
19. lis 2010

@simalex no kde jsteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ????????????????????

lucie5779
20. lis 2010

@jajik25 souhlas s Marse uvidíte víc po vyšetřenííííííííííííííííííííííííííííííííí to patřilo Tobě 🙂