Moje dítě hodně zlobí. Jak to zvládat?

simalex
26. bře 2010

Ahojte,
mému synovi jsou 4 roky a bývá hodně zlobivý. Vzteká se, nechce pochopit, že něco nejde, začíná být trucovitý. Ve 2,5 letech prohodil skleněné dveře košem. V poslední době se to zlepšuje, ale pořád se objevují "špatná" období se záchvaty. Vztekání částečně souvisí s opožděným vývojem řeči, resp. se smíšenou dysfázií, kterou má.

Částečně se ale jedná taky o povahový rys (zřejmě genetika). Přivítám zkušenosti ostatních maminek, jak vzteky zvládat, případně úplně eliminovat. 😕

simalex
autor
3. pro 2010

@draga
@lenik_25
Holky tak já jsem o rozpršovači taky slyšela. Ale v té mé roztržitosti jsem na to kolikrát zapoměla a jednou v zoufalství jsem mu ve městě na tvářičky "lila" jupíka. 😀 😀 Tak jem ho akorát umazala a naštvala, protože pak lepil. 😨 😨

Doma jsem ho pak třeba zavedla do koupelny a stříkala na něj vodu z kohoutku. Všude mokro, efekt nula, protože když potom viděl, že ho táhnu do koupelny, tak pro změnu dostával amok z té koupelny...

Ale nemusí to tak být všude. Myslím, že rozprašovač v mnoha případech může fungovat.

Jen se u Alexka často setkávám s tím, že když jde o nějaký opakující se trest, dostává další (nebo jiný) amok, když o tom jen slyší. Začarovaný kruh... 😉 😉 😉

simalex
autor
3. pro 2010

Holky,
chtěla jsem jen říct, co tady padlo někdy už na samém začátku (Marci nebo Martinka). Buďme rády za to, že ti naši raubíři jsou zdraví. Alexek chodí do speciální školky, kde jsou i postižené děti (DMO, děti s autismem nebo PAS, různé metabolické poruchy a vývojové vady, astmatici, těžcí alergici, atd.) a vždycky, když se tak rozjedu a strašně se na Alexka zlobím, tak se snažím si uvědomit, že jsou mnohem, mnohem horší věci. 😔 😔

Ne vždy to funguje, ale to neznamená, že by to nebyla pravda.

lenik_25
3. pro 2010

@draga Jo tak, ono taky záleží, jak to řekla. Tak to je v pohodě, měla jen starost.

lenik_25
3. pro 2010

@simalex Jupíka 😀 😀 😀 Tak to je fakt bomba 😀 😀 😀 Každopádně, prý to má být nečekaně, aby se lekl. Ale když se jde do té koupelny, tak už ví a asi to nemá tolik význam. Prostě překvápko. Raz, dva, šup voda!
S tím zdravím u dětí máte holky pravdu. Když má Daneček jen horečku, tak bych ho upusinkovala a mám o něj takové obavy... prostě ho miluju. Když jsem s ním byla s laryngitidou ve špitále, tak jsem si strašně přála, aby už zase zlobil, jen aby mu bylo dobře.

lenik_25
3. pro 2010

Byl vztek, zkusila jsem na něj chrsnout vodu z kohoutku, nečekaně. A řval ještě víc. Tak nic.

draga
3. pro 2010

@lenik_25 jj to znám taky jsme s larygitidou skončili v nemocnici a pk ještě jednou s kampylobakterií a když bezvládně ležel v horečkách tak jsem si říkala...panebože ať už zase zlobí... 😉 ...jinak ta voda a to fouknutí se doporučuje u těch afektivních stavů...když přestane dýchat...na vztek jako takový to asi moc význam nemá 😉

lenik_25
3. pro 2010

@draga No na vztek to fakt nedoporučuju! Je to ještě horší 😀 My byli v nemocnici s laryngitidou v 11 měsících, to už přestával dýchat, tak nás vezla rychlá a dávali mu adrenalin nebo co. No a v 7,5 měsících jsme byli v nemocnici s nějakou bakterií v bříšku, to měl 41 horečky a nešlo to srazit, pak měl vodový průjem a začal zvracet, nic nesnědl celý týden, pak třeba jen 1 přesnídávku za celý den a já byla šťastná. Prý to někdy můžou způsobit umělá mlíka, že to někdy obsahuje salmonelu nebo něco jinýho.

samsa
3. pro 2010

Ahoj holky, já vás často čtu, doma mám 3,5 letou zuřivku 😀 , od narození náročné dítě, které nonstop řvalo, nesnášelo kočár, v noci nespala, ve dne nespala, no hrůza. Co jí zůstalo je vzteklá povaha, musí být vše a po jejím, jinak je zle. Musím ale říct, že je to mnohem lepší, nejhorší období bylo mezi druhým a třetím rokem, neustále s sebou házela na zem, ječáky, hysteráky, kopala mě, fackovala (přitom my ji vůbec nebijeme, tak nevím, kde to brala). Od třetího roku se to hodně zlepšilo a měsíc od měsíce je to mnohem lepší. Co se osvědčilo mně, pokud začíná hysterák a jí stačí opravdu málo (třeba jí nejde sestavit nějaká stavebnice), tak začít popisovat tu situaci. Řeknu jí, ty se zlobíš protože ti nejde sestavit stavebnice, že? Hmm, mně by to taky štvalo, je to těžké, tak co kdybych ti trochu pomohla.... (Mám to z knížky Sourozenci bez rivality). Nebo byly vždy hodinové hysteráky při odchodu, hlavně, když jsme pospíchaly na autobus apod., nechtěla se obléct, no hrůza. Tak to taky začnu v klidu: Tobě se nechce oblékat, že? Raději bys zůstala doma a hrála si, že? Já bych taky raději zůstala doma, vůbec se mi nechce ven.. a takhle melu pořád dokola a i když jsem tomu nevěřila, tak to opravdu zabírá. Tak třeba to někomu pomůže a taky zabere.

lenik_25
4. pro 2010

@samsa Ahojky, tak jak tak čtu, tak opravdu to bývá nejhorší mezi 2.-3. rokem. Tak to nechám být a uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Všude je to stejný. Teda skoro všude. Mám i kamarádky, které mají doma andílky 🙂 Díky za typy.

draga
4. pro 2010

@lenik_25 no a taky se pak připrav na období mezi 3. a 4. rokem 🙂)

lenik_25
4. pro 2010

@draga Jo? 😀 Vau, už se těším 😀

draga
4. pro 2010

@lenik_25 jj však vím o čem mluvím 🙂 někdy si říkám, že to je horší než to bylo...např. dneska šli jsme se projít ven (po nemoci) no házel sebou před barákem, že jsem se styděla :( a to jsme psala, že okolí už nevnímám dneska ano...

lenik_25
4. pro 2010

@draga Koukám, tvůj šikulka exceloval 😀

lenik_25
5. pro 2010

Náš nový přírůstek do rodiny:

draga
5. pro 2010

@lenik_25 jo protože ječel, že chce být venku a já na něj zase ječela, že jdeme domů, protože je zima a je po nemoci...děsný...králíček je krásnej ...my máme dvě kočky...

lenik_25
5. pro 2010

@draga My jsme taky měli dvě kočky. Jednu poloperšanku z útulku a druhou britskou color point s PP. Bohužel jsme ale všichni alergici na kočky. Pejska sneseme v pohodě. Věřím, že i králíčka, uvidíme.

Tak už u nás byl Mikuláš. Objednali jsme si dobrovolné hasiče, kteří to tady dělají každý rok a teda super. Protože je Dádula malej, tak jsme se s nimi domluvili, že čerty vynecháme. Byl jich plnej výtah a fakt brutální hororový masky. Tak to jako bych omdlela i já. Daneček způsobně stál před Mikulášem a andělem, držel si ručičky za zádama a potichoučku říkal, jak dělají jednotlivá zvířátka. Neplakal a NEZLOBIL. No a pak mi manžílek připravil překvapení... básničku za balíček jsem musela říct i já. Trapas 😀

marselina
5. pro 2010

holky,tak co ti naši čertíci??jak zvládli mikuláše a příšerky s ním spojené.tobísek plakal a kubík byl jak zařezanej,zpíval pec nám spadla,mumlal si to pod nosem a sliboval jak bude hodný,jsou pryč cca hhodinu a zatím seká ladinu,tak jsem zvědavá jak dlouho mu to vydrží a zítra do školky dojdou zase 😀

lenik_25
5. pro 2010

@marselina My měli jen Mikuláše a anděla, ale příští rok pustíme i čerty. Teď se mi na ty brutální masky (a že je fakt tihle mají) zdá ještě prťavej. Držím palce, ať tvůj synek seká latinu i dál 😀

littlejane
5. pro 2010

Ahoj holky,
můžu se zeptat, zda ti vaši lumpové se takto projevovali už od miminka? Já mám podobné problémy s chováním malýho jako vy, ale jemu je teprve 10 měsíců. Není den, kdyby se nevztekal, neměl úplný hysterický záchvat, když není hned po jeho. Nastartuje ho v podstatě cokoliv, nepodám mu hned hračku, co hodil na zem, nemůže se doplazit k hračce, vezmu ovladač z pusy a někdy prostě ani nemá důvod. Dnes mi seděl na klíně a řval mi do obličeje, mlátil mě ručičkama, chtěl mě kousat ... prostě děs. Vůbec nevnímá, naopak, když na něj promluvím, tak se vytočí ještě víc. Je to normální už v tomhle věku? Jsem asi fakt strašná máma a něco dělám blbě, nebo nevím :(

marselina
5. pro 2010

littlejane:ahojky,naše zlobidlo kubíček byl do roku a čtvrt hrozně hodněj,krásně spinkal,hezky si hrál,ale pak začal teror,poprvé jsme byli v pedpsych.por.už ve 2letech,je prostě hyperaktivní a hodně dělají i geny.myslím že jeníček v 10měsících je ještě hodně malinkej na nějaký závěry a nedej Bože přirovnání k těm naším tyranům. 😀

littlejane
5. pro 2010

@marselina - tak se spinkáním ani nemluvím. zatím se nám nepoštěstilo prospat aspon půl noci.Většinou k němu běhám tak 5 - 6x za noc (z toho 1 mlíko). Ale on je takovej od malinka, co se spaní týče. Ten vztek zacal asi tak měsíc, 2 zpátky. Právě že je ještě maličkej, vubec nevím, jak se k němu chovat při těch záchvatech :( Když jsem zkoušela nechat řvát, tak to vydržel hodinu ... opravdu ... pak jsem to vzdala :( takže tato rada nezabírá

lucie5779
5. pro 2010

@simalex a proc tam chodíííííííííííííííííííííí ???
vy jste se nejak rozkecaly nestacim docítat 🙂

lucie5779
5. pro 2010

@marselina u nás taky ok, malý málem zapomnel co chtel zpívat ale dobry, slibil ze bude hodny ale dlouho mu to nevydrzelooooooooooooooooooo a zitra ma ve skolce znova 😀 😀 😀 😀 😀

lenik_25
6. pro 2010

@littlejane Určitě nejsi strašná máma, i když samozřejmě tyhle myšlenky na mě lezou taky, když se Daneček opakovaně vzteká. Dáda byl do 1,5 roka andílek, hrozně hodnej, každej se až divil, jak mám hodné dítě. A pak to pomalu začalo. Po 2. roce peklo.

@marselina Ahojky, prosím tě, jak se ve dvou letech Kubíček projevoval, že jsi ho vzala k odborníkovi?

@lucie5779 Krásná fotka, sluší vám to tam.

paolin
6. pro 2010

ahoj holky! my nemikulášujeme. tedy spíš chodíme po venku a když chce Vítek za nějakým jít, tak může. domů nezvu. až tak za pár let 😉
@littlejane Vítek byl uřvaný už od miminka. v podstatě po porodu spal půl dne a pak už jen řval a řval a řval...přestal tak nějak v době, kdy začal lést. ale hysterie byly pořád. on se strašně rychle vykolejil, takže vše muselo být bez velkých změn. museli jsme vše 1000x promyslet, jestli to na něj nebude moc. to vztekání měl taky. vše muselo být raz dva tři HNED!
holky, musím zaťukat....už pár dnů je Adámek bez řvaní...snad mu to pár dní vydrží, než začne s něčím novým 😉

littlejane
6. pro 2010

@paolin - tak to je u nás taky. vždycky, když to někde vyprávíme, jak vyvádí, tak to všichni berou jako úsměvnou historku 🙂 no, ale já se v té chvíli moc nesměju, teda ... 🙂

marselina
6. pro 2010

lenik_25:kubíček byl do roku a čtvrt taky hrozně hodný,pak začal zlobit,neposlouchal,tím že nemluvil tak i ve školce zlobil,hned rozházel papíry na malování,byl divoký,pořád lítal,žduchal dětí ptž si chtěl s nimi hrát a nevěděl jak na to.a ničil věci doma,od koberce až po hračky a já nevím co ještě.nic ho nebavilo,malovat nechtěl,knížky si prohlížet ani číst nechtěl,hrůůůůza.ted maluje pořád a hrozně rád knížky ale nemusí doteď

paolin
6. pro 2010

@marselina tak i u nás. malování, čtení..a jiné málo akční zájmy neprovozujeme 😀 spíš ty destrukční - trhání, rozhazování věcí a taky hromadění hraček na jednu kupu 😉
říkáš, že časem se to krapet spraví? supéér 🙂 😉

paolin
6. pro 2010

@littlejane dřív to taky byly pro ostatní úsměvné historky. teď mi lidičky buď nevěří nebo jsem prostě za blbce matku 🙄

simalex
autor
6. pro 2010

@paolin
Tak kupení věcí a destrukce to bylo Alexkovo potěšení. Na jedne kopě byly peřiny, oblečení, vytahal ložní, ručníky, boty (!!!), knihy, hračky - prostě ať je kopa co nejvyšší. Na čtení, zpívání reagoval odmítavě - ne že by to ignoroval, normálně ho to rozčilovalo. Jenže v té době jsme měli ještě podezření na PAS (porucha autistického spektra), tak u nás všechno bylo jiné (Alexek měl svoje "potřeby"). Vy k odborníkovi chodíte, tak tyhle případné diagnózy určitě máte vyloučené.

PAS už máme taky vyloučený (skončili jsme na vývojové dysfázii), jen nám zůstaly některé auti rysy, které postupně ustupují. Sem tam se vrací kupení věcí, domečkování, dárečkový stůl, kde Alexek kupí každý bonbonek, který dostane a papírek, kerý najde na cestě. A taky to trvání na některých rituálech nebo nesmyslech. Ale jestli to bude jako u nás, tak se to bude postupně ztrácet, nebo aspoň zmírňovat. Teď už Alexek kreslí, modeluje, stříhá a lepí, vypichuje, má moc rád knihy a pracovní sešity.

Ono ale alfou a omegou u těchto dětí je to, že ve svém věku (u Vás 2r7m) třeba dostatečně nerozumí verbální komunikaci a pak se pochopitelně zlobí.