Moje dítě hodně zlobí. Jak to zvládat?

simalex
26. bře 2010

Ahojte,
mému synovi jsou 4 roky a bývá hodně zlobivý. Vzteká se, nechce pochopit, že něco nejde, začíná být trucovitý. Ve 2,5 letech prohodil skleněné dveře košem. V poslední době se to zlepšuje, ale pořád se objevují "špatná" období se záchvaty. Vztekání částečně souvisí s opožděným vývojem řeči, resp. se smíšenou dysfázií, kterou má.

Částečně se ale jedná taky o povahový rys (zřejmě genetika). Přivítám zkušenosti ostatních maminek, jak vzteky zvládat, případně úplně eliminovat. 😕

draga
3. dub 2010

přihlašuju se do klubu 🙂
teda ne že by moje dítě HODNĚ zlobilo ale prostě zlobí....když čtu vaše příspěvky v něčem ho úplně vidím...
půjčování hraček je problém až posledních pár měsíců, předtím mu to nevadilo, tak si říkám, že to všechno je asi k období vzdoru, ....umí udělat pěkné scénky venku i doma...někdy si říkám, že to asi nerozdejchám ale nakonec to zatím dávám...

jinak jsme byli teď u doktorky a já se jí ptala mimo jiné co mám dělat, že začal dost zlobit a vztekat se, a ona že opravdu nesmím polevit, mám se vykašlat na kolemjdoucí a očumující lidi a vzorné matky...prostě jednat...je fakt, že já mu na prdel dám ale on stejně zlobí...tak říkala klidně mu při záchvatu strčit hlavu pod studenou vodu, že ze zlosti přejde do lítosti a ta už se dá utišit...no ale s tím mám trochu problém jako ho strkat do studený vody...no prostě si říkám, že to snad přejde jako to přišlo....jen musím mít pevné zásady a hlavně nervy 🙂))

k tomu spaní...taky si chodím lehat s ním, ale máme už takový rituál, že si vyprávíme a usne docela dobře...někdy do 10minut někdy třeba až za hodinu...ale máme u nás Pana pytla (to je pán co chodí s pytlem a odnáší zlobivé dětičky co nechtějí spinkat) a ten teda už zabírá rok a půl...vždycky zatluču na postel a že už je tady pan pytel...no prostě taky straším 😀

martinka79
4. dub 2010

holky, moje dítě taky zlobí a je zcela jiné než to první a co zažívám je někdy šilené,ale nebojte ono z toho vyroste.. někdo je holt enerigtější někdo impulzivnější a do toho palice dubová... to je kombinace mého syna a co s ním??? 😝
Nic prostě to musím vydržet. 😠
Ráda vás čtu a vidím také svého šílence. 😅 😝
Máte všechny doma zlatíčka a vždy když vám je Ouvej řekněte si: jsem dobrá, mám takové dítě a zvládám to a nezvdám to. 😀
😎

zuzkafuny
4. dub 2010

Môj Miško je tiež besný... ale začala som s ním nevyjednávať... a ono sa to zlepšilo... Uznám že aj on má právo sa vyjadriť... ale pokiaľ vrieska a hádže sa o zem, neberiem jeho argumenty a musí! urobiť ako poviem... niekedy to trvalo aj pol hodinu či hodinu napr. upratať si hračky... ale upratal. Teraz už mu začína dopínať, že keď sa chce ešte hrať a príde pekne za mnou a povie tou hatlaninkou že sa chce ešte pohrať, tak sa dohodneme... napr. oki, ale len 10minút. Ukážem mu na hodinkách a či chce či nie, musí to rešpektovať... ale až by za mnou prišiel s revom, že sa chce hrať, tak by som mu to nedovolila... Keď začne vrieskať, odchod do izby... predtým tiež s tade utekal a metal sa, ale teraz niekedy ide sám 🙂 a badať na ňom pokroky. Do škôlky chodil s autíčkom a vreskom a hádzaním sa... a tak som mu raz povedala... Prestaň plakať, lebo ti vezmen auto... Neprestal a ja som mu ho vzala... vrieskal celou cestou a nedala som mu ho... Bolo mi to ľúúúto 😢 ale teraz nevrieska... stačí keď mu poviem, že mu niečo nedovolím za to ako sa správa a on normálne poslúchne... ale ešte to nie je 100% 😀 Pevné nervy... ide to 😉 🙂

macca5
5. dub 2010

ahojte,už dlhšie som tu nebola a pravdu povediac všetky príspevky som ani nečítala ,ale velmi sa mi páčia povzbudivé slová od martinky 79.Presne tieto slová potrebujeme počuť.Zuzankafuny,aj u nás to tak podobne funguje,len do druhej izby odchádzam ja,a keď ho prejde zlosť,tak sa ma príde opýtať,či ho ľúbim.Vtedy mu poviem,že ľúbim,ale som nahnevaná na neho,pretože sa špatne správal. 😉

mayap
5. dub 2010

macca5,
nebuď nahnevaná na neho!!!!... ale na jeho škaredé správanie... 😉 . a to mu treba zdôrazňovať neustále. jednoducho mu hovor, že ho ľúbiš, ale keď robí niečo zlé, tak mu zdôrazni ako ťa jeho správanie bolí...
... u nás toto skôr zaberá, aj keď nie vždy... 🤐

macca5
5. dub 2010

mayap,presne o to sa snažím,je pravda,že niekedy mám zlosť aj na neho a on to vycíti ,musím si dávať viac pozor na slovíčka.Máš pravdu a dík za radu. 😉

mayap
5. dub 2010

je to s tými našimi rohatými anjelikmi ťažké, ale život bez nich si nevieme predstaviť, však?
aj môj teraz keď spinká vyzerá tak nevinne, ale keď ráno roztvorí tie krásne modré očká viem, že nudiť sa určite nebudem... 😝 😀

a je zaujímavé, že čo platí na jedno dieťa, tak na druhé určite platiť nebude... fakt treba len skúšať a dúfať, že práve toto bude ono...

... a mojim niekoľkokrát denne poviem ako veľmi ich ľúbim, že som šťastná, že ich mám a pritúlim si ich...

martinka79
6. dub 2010

macca5: je těžké se někdy udržet a nepřenášet vtke z jednání dítka na něho samotného, ale já se přiznám, že vážně jsem naštvaná na tu danou situsvci a to jak to nezvládl a já samo také... a pootm rádi rádi... a toto aplikuji i u starší dcery... vědět, že je milujeme a že ikdyž něco provedou a my se zlobíme je jen chvilkové.... v nitru jkosu to naši andílci...
Jsme vážně dobré matky..... a to si říkejme denně. 🙂

macca5
6. dub 2010

mayap,martinka,ďakujem za povzbudivé slová,moji synovia sú pre mna všetko,nadovšetko ich milujem,starší to vie aj oceniť-máme velmi pekný vzťah,mladší je vačší čertík,bez ktorého si môj život neviem takisto predstavíť.Ano,je náročnejší na výchovu,ale vie byť aj milý a tak to je a má to tak byť.Sú dni dobré a zlé ,ale tie máme všetci.Porovnávať výchovu staršieho syna s mladším sa vôbec nedá,presne čo platí na jedno dieťa neplatí na druhé. 🙂

marselina
6. dub 2010

zdravím všechny po velikonočních svátcích.
tak jak jsem pořád říkala,že je kubík nějaký hodný že mě určitě čeká ticho před bouří,tak je to tady!!!!
v soboru jsme byli na návštěvě u jedné z manželových sester,mají skoro 3měsíční miminko a už se mohlo stát neštěstí a bylo by po miminku.
celou dobu se miminko chovalo v náručí a vše probíhalo v pohodě a kubíček byl hodný a hrál si s mončou(dcerou sestry mm,ona 19let),až se miminko položilo na sedačku tak se náš kubíček rozběhl a na sedačku skočil.naštěstí jen tak že lokty měl přesně kolem miminka a ho samotného se ani nedokl.jenže mimi plakalo a plakalo a nikdo pořádně nevěděl co,mimi se jen leklo a my samo taky.
zbytek dne mi bylo špatně,v tu dobu jsem myslela že kubíčka opravdu snad zabiju a dokonce proběhlo z mé strany pár hnusných slov a ječení,výprask žádný.
dotěď to nemůžu strávit a mám to pořád před očima co se mohlo stát za katastrofu.na jednu stranu to kubíčka omlouvá protože nevěděl že tam miminko leží,ale na druhou stranu jsem se za něj tak styděla až hrůza.ted působí jako správný nevychovanec a já nevím co všechno ještě.
pak jsem se ale kubíkovi omluvila a všechno jsme mu s manželem vysvětlili,od neděle je zase hodný chlapeček a dělá nám radost a i pomáhá s čím je potřeba,jen doufám že se zase nic nestane.
ale na jednom jsme se s mm shodli a to že si dáme ted na dlouhou dobu pauzu s návštěvama kde jsou malinký miminka a půjdeme jen tam kde si bude mít kubíček s kým hrát.

martinka79
6. dub 2010

marselina co na to druhá strana... příbuzenstva? jak ta se tvářila a mluvila o Kubíčkovi...? hele to se stane. vážně, věřím, že je to dost na psychiku,ale to bude Ok.
Míša jednou stáhl z motorky násilím ml. kamarádku až jí vytrhl chomáč vlasů. 😠

simalex
autor
6. dub 2010

marselina:
Věřím, že to byl dost otřesný zážitek. Ale malý za to asi fakt moc nemohl. Teda jestli to dítě neviděl? Naštěstí vše dobře dopadlo. Trochu poučení pro rodiče - když jsou na návštěvě malé děti, potřeba miminka "uklízet" na co nejbezpečnější místo. 😕

Jednou jsme měli návštěvu - známou s miminkem. Olina přebalovala malou na lůžku a Alexek poskakoval kolem nich. Obě jsem se miminko jakoby chránily rukama, ale stejně. Byla jsem tehdy na sebe naštvaná, protože jsem úplně hloupě zareagovala, resp. jsem nezareagovala ve smyslu, že bych malého třeba i násilím odtáhla pryč. Vůbec nic se nestalo, ale pomyšlení, že by mohlo mi sem tam ještě dnes nahání hrůzu. ☹

simalex
autor
6. dub 2010

Ahojte,
o víkendu jsem se bavila se známou, která pracovala v kojeňáku a ta vzpomínala, jak těžké bylo si některé děti "oblíbit". Přestože evidentně sestřičky měly od začátku stejný přístup ke všem dětem (tedy žádné rozmazlování, nedůslednost apod.), byly některé děti bezproblémové a jiné už od malička zlobivé a "protivné".

zuzkafanny:
Vždycky sleduju toho mojeho malého čertíka a říkám si, kde jsem udělala chybu. O pár samozřejmě vím, ale ta důslednost je v našem případě a určitě i v mnoha dalších případech tak strašně těžká. To bych si tak mohla vzít měsíc volno a nevyšli bychom ven, dokud by se neoblékl, dokud by nebyl hodný apod ☹.
Ale musím bojovat. To je jasné. Teď nám přišla druhá vlna období vzdoru (všechno je "ne"), tak si držím palce.

Draga:
Studenou vodu jsem už cca 4x uplatnila. Zkoušela jsem jen postříkat nebo polít obličej, nic moc. Pak jsem už ale fakt musela přistoupit na studenou sprchu. Hrůza. Jednou rukou jsem ho držela ve sprše, malý dostával amok, protože z toho má hrozný strach. Vztek se změnil ve strašnou lítost. Opravdu jen pro silné nervy. Bylo mi do pláče z toho, jak tam potom stál, drkotal zuby, ještě se třepal ze vzlykání. Měla jsem hrůzu z toho, že mě začne nenávidět.
😢

marselina
6. dub 2010

no druhá strana byla ve stejným šoku jako my a omluva nebyla.vyjeli po něm,stejně jako my s manžou a pak jen se slovy,poučení pro příště a kubík už si musí dát příště pozor.
já věřím,že za to kubík opravdu nemohl,protože nevěděl že miminko tam leží,v obýváku byla zároven i kolíbka a kubík naposledy mimi viděl v náručí otce miminka,ale i tak ta ostuda.
člověk reaguje v první chvíli opravdu nepřiměřeně a vyjede na chudáka kluka jako by to snad udělal schválně i když neudělal.není ale hodina abych si na to nevzpomněla a neviděla celou situaci pořád před očima.
holky,já jsem tak ráda že v tom tady nejsem sama.manža mi taky říká že dětí jako je kubíček jsou na světě tisíce,jen si to přiznat 😒

simalex
autor
6. dub 2010

macca5, myap, martinka, všichni:
Taky večer vždycky koukám, jak Alexek spinká, hladím ho a je mi do breku, že se ten den zase neobešel bez křiku. Je to hodně podobné jako se vztahem. Člověku je strašně líto, že se jakoby zbytečně ochuzuje o šťastné chvíle kvůli hloupostem (známe, hádky kvůli kravinám atd.). Samozřejmě je mi líto i Alexka, že jsem po něm křičela místo toho, aby si spokojeně hrál. Začarovaný kruh.

mscat: Strašení se zatím trochu vyhýbám. Bojím se, že by si mohl vypěstovat nějakou fóbii. I když zrovna u malého pocchybuju, protože on stejně hodně věcí rychle zapomene. Souvisí to i s jeho dysfunkcí (dysfázie, mj. špatná výbavná paměť), někdy se ale nestačím divit, co všechno má v tom mozečku zapsané. Někdy na něj platí policajti. 😲

lucie:
Ano, Opava. 😉

martinka79
6. dub 2010

marselina: no já to chápuonas i ta situace a návštěva tě dohnalxy ke křiku.... hele fakt nic se nestalo a basta, žádné kdby si neříjkej... musíš začít být splachovací jak na reakce okolí tak na oči těch co tě budou soudit. 😝 je to náročné..., ale zvládne se to.

simalex: no sprchu jsem aplikovala jendou na st. dceru a to tedy byl masakr podotýkám byla větší a chytil jakýsi histerák...
synovi jen obličej a pak ho posadím.... jé jednou jsme na něj ječela jak krá..... no šílené... je to holt náročné. My tedy polsední dny pohodové... jen občas scénka jelikož chce maminku ne tatínk,a le jinak OK. 😉

draga
6. dub 2010

marselina víš jak ...jednou máš větší dítko tak ty co mají menší by si měli dávat pozor...já tohle třeba řeším pořád v herně kam chodíme, když byl Dála menší pořád jsme chodila kolem něj...teď už je raplík co lítá a a je tam takové odd. kde se jezdí autíčkama, jasně, že tam kluci řádí a maminky (některé) nechaj lézt po 4 svoje malé dětičky, pak se diví, když do nich někdo najede...podle mě ty malé děti neumí rozlišit co to je někomu ublížit, prostě jednaj...netrap se nic se nestalo ...

jinak holky právě si říkám, aby to dítko z té sprchy nechytlo ještě větší vztek nebo amok...jak říkám já odvahu neměla, ne že by mě to už kolikrát nedohnalo k té myšlence..Konec a jdu ho tam dát...ale pak se zase stopnu...

já zase vždycky strašně blbě nesu, že je třeba hezký den, malej je hodnej, žádné větší zlobení a najednou prostě vypukne ta chvíle...prostě to jakoby zkazí...vzteká se kvůli kravině, mrská se...mlátí....si říkám proč?

lucie5779
6. dub 2010

marselina tak to je síla, ale je fajn že to dobře dopadlo, náš Alík si taky dost věcí neuvědomí jim to prostě nedojde, ptž nemají vyzratou část centrálního mozku, takže občas dělají to co dělají, já musím říct tuk tuk že u nás až na občasný vztek dobrý, ignoruju, převedu na jinou věc a basta. Nesprchuju to jsem udělala jednou a myslím že to bylo ještě horší měla jsem strach ať mi neupadne do šoku ☹
no budu taky muset dávat pozor na mimčo až se narodí ptž Alda je jak z divokých vajec a věřím že bude závidět a upozorňovat na sebe takže provede určo nějakou lumpárnu, pořád to dělá i teď se synovcem 🙂
simalex tak doufám že se někdy potkáme 😉
martinka79 Ty mě holka nabíjíš pozitivní energii 😉
drago úplně Ti rozumím, parádní procházka třeba a pak je vzteklý večer kvůli jedné maičkosti a moje nálada je na bodu mrazu, ach jo a kolikrát si taky říkam proč co jsem komu udělala, věřím že z toho vyroste jednou 🙂

zuzkafuny
6. dub 2010

Simalex... to "nie" na každú otázku poznáme 😀 😀 😀 papal si? nie... hral si sa? nie... čo nové? nič... 😀 😀 😀
Ale dnes môjho chytil rapeľ že sa nejde prezliecť do pyžamky, tak som mu povedala, Michalko prezlečieme sa a môžeš sa traktoríkovať... on nieeee a nieeee a vrieskal a metalo ho 😖 , tak som mu vzala traktor a odišla som z izby a jemu som povedala, že keď sa ukľudní, nech príde... trvalo to asi pár sekúnd 😀 😀 😀 ale traktor dostal až keď sa prezliekol... 😝 ja s ním budem kývať... nie on so mnou 😉 🙂
Martinka... ta sprcha... nie je to drastické?

mayap
6. dub 2010

simalex,
nechcem byť zlá, ale skúsila si si studenú sprchu sama na sebe????

keď už studená voda, tak len troška pofŕkať, alebo dať pod studenú vodu ručičky, alebo umývať tváričku....

ja viem,že deti niekedy vytočia do nepríčetnosti, ale ja radšej buchnem po stole a hnev sa troška zmierni, alebo odídem z izby a idem si uvariť čaj či kávu, troška vychladnem a potom jednám. pretože v tom amoku by som mohla urobiť niečo, čo by som neskôr ľutovala.

a dnes, ke´d začal malý zúriť, vytiahla som staré noviny a začali sme ich trhať... pomohlo nám to obom. a neporiadok sme si v kľude upratali...

marselina
7. dub 2010

lucie:kubíček vlastnímu bráškovi ale nikdy neublíil má ho rád a hodně si spolu hrají,ted zrovna blbnou taky.
u tý švagrový to byla prostě shoda náhod,si říkám,nevěděl že tam ten mareček leží,ale v první chvíli člověk reaguje opravdu jinak než by reagoval třeba za hodinu nebo až druhý den(v mém případě) 😀

martinka79
7. dub 2010

no tak to byla náhoda marselinko... fakt.. je to prima kluk a holt byl rozdivočenej.... ber to sportovně. dnes je krásně usmějte se 😀 holky na svět a hurá vymyslet prima den pro naše ratolesti. 😉
my bojujeme s konkurecí dětí z venčí... je zvyklý být na zahardě s pár kamarádky a městská hřiště mu pootm činí problém, ale já jsem na takové ty maminyka připravená... Michálkovi vtloukám do hlavy život je miláčku boj... a nikdy nemůžeš mít co hcceš hned... a buď odolný jen silný článek vyhraje.... sice tomu prd rozumí, ale mě to uklidňuje a dává do pohody a maminy čučí s pusou dolů... 😕
Jinak sprcha u dcery, nijak jí neublížila pomohla jí... Nikdy jindy jsme jí nezkusila nebyla to ledovice ... jinak kdo jiný mi dítko vychová než já sama. takže moje chování bylo možná trochu přehnané ☹ , ale na druhou stranu.. v ten okamžik účinné. 😉
te´d jsme s dcerou ready, někdy narážím na předpubertu a to je pootm veselo 😠 😝 😲 ale vždy se tomu zasmějeme.

lucie5779
7. dub 2010

marselinko tak jsem zvědavá co Alešek 😀 😀 😀 😀 😀 😀

marselina
7. dub 2010

luci:určitě bude super bráška a bude pomáhat.kubíček byl taky hrozně starostlivý,ale ze začátku si představoval že tobiášek bude natolik veliký že si budou moct spolu hned hrát.pak ho jednu chvilku tobík vůbec nabavil a ted když tobík lítá tak bez sebe nedají ani ránu.tobík ho pořád požduchuje,tahá za uši a to velký tele se nechá dokud ho to opravdu už moc nezabolí pak přijde a žaluje maminko tobiáš mi udělal to a to a za pár let bude ještě veseleji 😀 😀 😀

simalex
autor
7. dub 2010

mayap:
ad sprcha, jasně, že to je jeden z posledních kroků. Přistoupila jsem k tomu ale jen v případech, kdy se Alexek nedal nijak utišit a já jsem se bála, že upadne do nějakého šoku ze samého křiku a vztekání. Naskáčou mu skvrny a totálně se přestane ovládat (se vším hází, kope, jednou už rozbil skleněnou výplň dveří). Nesmí se na něj promluvit, protože se to rozjede nanovo. Na konci záchvatku je už z toho strašně unavený, ale nedokáže přestat.

Teď ho spíš třeba tou sprchou postraším, ale snažím se moc nestrašit. Resp. nestrašit něčím, co potom nebudu schopna dodržet. 😲

Ale třeba včera jsme měli hezký den. Ráno cestou do školky mi moc neujížděl, na všem jsme se tak nějak domluvili: "Dostaneš brumíka, když si poskládáš věci", apod.

Obecně musím říct, že už to není tak špatné, jako když měl Lexík 2 - 3,5 roku. To trávil poměrně hodně času v poloze ležmo na chodníku, s křikem pochopitelně. Někdy úplně zapomněl, proč tam vlastně leží, přestal křičet a jen tak ležel, koukal do nebe a trhal si kůžičku ze rtů (oblíbená to činnost). 😀

simalex
autor
7. dub 2010

luci, taky věřím, že to s novým mrňouskem zvládnete. Malý vypadá moc roztomile, určitě se nějak s novým členem rodiny domluví. 😉

Je super mít dvě a více dětí. Taky bych malému strašně ráda pořídila sourozence, ale nějak není příhodná doba ☹.

simalex
autor
7. dub 2010

... ještě pár hezkých slovíček ke konečně hezkému počasí 🙂

Vše,co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole. ( Robert Fulghum)

O všechno se rozděl.
Hraj fér.
Nikoho nebij.
Vracej věci tam, kde jsi je našel.
Neber si nic, co ti nepatří.
Když někomu ublížíš, řekni promiň.
Před jídlem si umyj ruce.
Splachuj.
Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře.
Žij vyrovnaně-trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj.
Každý den odpoledne si zdřímni.
Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě.

draga
7. dub 2010

simalex tak to mě uklidňuje že by to mohlo kolem 4 roku být už lepší jo a tu kůžičku ze rtu...tu si Dála rve pořád...někdy až do krve drnada malej 😔

lucie5779
7. dub 2010

marselinko a simalex děkuju , snad to zvládneme 🙂
Alešek mi jasně dal najevo že pomáhat bude ale pokakané plínky rozhodně neeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 😀 😀 😀 😀 😀 😀
simalex my jsme v procesu stavby tak asi taky není moc vhodná doba ale co, nechci mít moc veliký věkový rozdíl mezi dětma tak snad to zvládneme 🙂

lucie5779
8. dub 2010

jak se máte maminky v krásném počasí se zlobidlama 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀