Moje dítě se bojí dětí, poraďte

misheee
13. srp 2013

Ahoj všem!
Mám na vás prosbičku - poraďte.
Dceři jsou 2 roky a 2 měsíce a bojí se dětí. Hlavně těch mladších, které se snaží mluvit...různě piští, hekají, hlasitě se projevují. V takovém případě začne dcera velice žalostě plakat, je v tom opravdu strach. Děti které jsou klidné a spíš nemluvné dokáže akceptovat a být s nimi na jednom "písečku". Nijak zvlášť se s nimi nedruží, ale neprchá před nimi. Když jí dítě vezme hračku nechá si vždy všechno líbit. Když si někde hraje a přijde jiné dítě, raději odejde jinam a nebo jen stojí a pozoruje. Zkoušela jsem mateřská centra, ale jen párkrát a teď přes prázdniny nefungují. Každopádně nikdy jsme tam nevydržely dlouho. Vždy se stalo, že nějaké dítě plakolo nebo vřískalo radostí a to ji rozplakalo tak, že jsem ji už nemohla uklidnit. Máte některá radu, nebo zkušenost? Už zvažuju návštěvu psychologa. Vždyť jí čeká školka, škola....všude budou její vrstevníci. Lékařka mi poradila, že mám každý den být v kontaktu (stačí jen krátkodobý cca min.) s kamarádkou, která má stejně staré dítě a pomalu ji zvykat. V tom je ale problém, bydlím v Liberci krátce a nemám tu žádné kamarádky.... Poraďte!
Předem díky!
Michala

speedygon
13. srp 2013

My měli víceméně ten samý problém s Leničkou a odeznělo to samo...chtělo to jen čas...hlavně nenásilně a nic nelámat přes koleno...neboj, zvládne to 🙂

misheee
autor
13. srp 2013

Jak byla stará když to odeznělo? Víš doktorka mi naznačila i to, že třeba Anička nebude na třech letech připravená začlenit se do kolektivu jako je třeba školka a že budu s ní rok muset zůstat doma....

ivular
13. srp 2013

@misheee Je dost pravděpodobné, že jí to spraví samo a rychle. Mívá s tím problém víc dětí - bavily jsme se o tom např. tu https://www.modrykonik.cz/diskuse/prozivam-to-s...

speedygon
13. srp 2013

@misheee no, u malé to přešlo snad ve 2.5 letech myslím...teď přesně nevím...nám zas byla školka doporučena kvůli OVŘ...jenže jelikož mám před porodem, tak si ji nechávám doma...buď to zkusíme příští rok nebo půjde až do předškolní třídy...uvidíme

misheee
autor
13. srp 2013

@ivular díky moc za ten link. Hned si to pročtu.

misheee
autor
13. srp 2013

@speedygon No a to je další věc. Zmínila jsem se před doktorkou, že bychom se chtěli koncem roku pokus o druhé mimčo.
Řekla mi, že to si vůbec nedovede představit. Že s takovým přístupem k dětskému pláči by se to v Aničce mohlo nějak zlomit a mohla by prý na toho mimíse třeba i zaútočit. To se mi moc nezdá, vzhledem k dětem je spíš bázlivá, ale když to říka MUDr.... Nevim no.......

speedygon
13. srp 2013

@misheee a nebo naopak se to taky může změnit k lepšímu...když bys ji zapojila do péče o miminko(podávat nějaké drobnosti)....zas ať dr neplaší.....

ivanka8485
13. srp 2013

My máme taky takového bázlivku, je mu 1 a 8 měsíců a děti, zejména pištící holčičky nesnáší. Taky hned spustí srdceryvný pláč ze strachu a chce na ruce a pak už je jen pozoruje z mé náruče. Snažím se to nelámat. Nestresoat. Přitom třeba mimina a děti "přivázané v kočárku", které ho "neohrožují", tak ty celkem bere. Starší kluky taky, ty sleduje a vzhlíží k nim. Já to nehrotím, to se samo vybere. My jsme s mužem taky povahou spíše byli bázlivější a v jeho věku stydlíni, takže počítám, že asi hyperaktivní nebude 🙂 Myslím, že i školka bude problém, bude plakávat, stejně jako já nebo můj brácha nebo můj manžel. Hold s tím počítám a snad to nějak přežijem. Máme naštěstí babičky v kondici, tak nebude nutně muset nastoupit do školky. Náš se ale dlouho bál i jedné z babiček, naprosto bez důvodu. Takže vím, co to je mít doma "poseru" 🙂 A na druhou stranu mi to přijde jako výhoda, nikam se nežene bezhlavě, je opatrný, klidnější. Takže každá mince má dvě strany. Druhé teď neplánujeme. Ale já bych se toho nebála, kor u holčičky. Ona si zvykne a bude to velká ségra a pomocnice 🙂

romcovaklarka
13. srp 2013

@misheee K tomu miminku - můj starší taky ostatní děti, stejně staré nebo mladší, nemá moc rád, když se s ním chtějí družit, utíká před nimi, když si ho nevšímají, je už poslední dobou ochotný je kolem sebe tolerovat. S miminkem ale problém v tomhle směru nebyl (klasická žárlivost ano, ale to je jiná věc), i když stále ještě se odtahuje, když po něm malá natahuje ručičku a když se ji osmělí pohladit, vypadá u toho, jako by právě sebral odvahu pohladit třeba aligátora 😀

dorinek
13. srp 2013

@misheee - než se začnete snažit o druhé mimi, než se to zadaří a než se to narodí, tak uplyne spousta času a vaše prvorozená bude zase o dost starší a už na tom bude třeba úplně jinak. Navíc bude v rodině další miminko, které ale nebude cizí. To, že brečí, to ji budete muset vysvětlit. Na příchod miminka ji řádně připravit, mluvit o tom, zapojit ji. Naši dceři taky vadilo, že bráška brečí a ze začátku vždycky spustila jekot (a to byla 3letá), ale postupně si zvykla a pak už jen suše konstatovala - mami, zase řve, nakoj ho 😀 😀 Neodkládala bych další mimi, jednak bude mít svýho parťáka, který nebude cizí, jednak mezi nimi nebude tak velký věkový rozdíl. A to že mu něco udělá, toho bych se taky tolik nebála. Stejně nemůžeš nechat mimčo bez dozoru, takže ze začátku to určitě pohlídáš a pak si zvykne. Možná, že čím větší věkový rozdíl, tím hůř by si zvykala na příchod nového člena.
Ale jinak si myslím, že tenhle problém se vyřeší pouze postupným zvykáním a opatrným začleňováním. Ale pokud nebude děti přijímat a bude se jich bát, tak bych tu školku opravdu zvážila, aby to pro ni nebylo spíš psychické trauma. Navíc pokud budeš doma těhu, tak ti nebude vadit to o rok odložit.