Monitor dechu, je v dnešní době někdo, kdo ho nepoužívá?

karchinka
15. čer 2012

Ahoj, chtěla jsem se jen zeptat, jestli někdo ze současných maminek nepoužívá nebo přestal brzy používat monitor dechu. Máme skoro tříměsíčního chlapečka a už jsem ho nějakou dobu nezapla ani na noc a připadám si jako ta nejhorší matka, protože jsem si našla diskuze, jak dlouho používat monitor dechu - některá maminka tam snad psala, že ho používala do 2,5 let!!! První měsíc jsem ho zapínala i přes den, ale teď už mi to nějak nepřijde, prostě jsem klidná, nějak nemám potřebu ho zapínat ani na noc. Stejně tak jsme ho přestali používat i s prvním chlapečkem, asi kolem 2,5 měsíce a v pohodě. Ale když jsem ho teď chtěla zabalit a hodit na bazar, tak i manžel začal šílet, že ho ještě musíme používat (přitom už skoro měsíc nejede, on to ví a stejně si spokojeně chrupká 🙂) Je tu někdo, kdo má podobnou zkušenost nebo jsem jedna z mála maminek, která spí v klidu celou noc i bez monitoru? (malý už spinkává bez přerušení od 8 do 6, max. podám dudlík 🙂)

zmrz_lina
13. črc 2015

@andelka vim, ale většina (tipuji 9 z 10) ma klasický deskovy. Dítě je tedy chraneno jen v postýlce, ale co kočárek, autosedačka adalsi místa, kde dítko pres den spi? Je vidět, ze ovmbchod se strachem funguje v případě monitoru dechu dokonale.

simhav
13. črc 2015

ani já jsem monitor neměla...malá většinou spala u mě, tak jsme ho nepotřebovali...a strach jsem neměla 😉

ilonkaseda
13. črc 2015

@zmrz_lina jak jsem psala,zpočátku jsem používala oba / hlavně kvůli nedonošenosti/ Nyní už en deskový.Ono postupem času strach trochu povolí.Navíc ve dne kdy občas spí jinde se to ohlídat jakž dá.Ale v noci chci spát a ne neustále hlídat jestli není problém..Nyní ho ocenuji hlavně v noci.U mě byl monitor samozřejmost právě kvůli té nedonošenosti.Ale bez rizik nejsou ani ty donošené..což si maminky mylně myslí.Jinak se tu snad ani nedá spočítat kolik maminek argumentuje tím,že dítě spí snimi a tím je hlídané.Přitom opak je pravdou.při společném spánku se rizika zvyšují

zmrz_lina
13. črc 2015

@ilonkaseda to není pravda. Je to naopak - při společném spaní se riziko snižuje

nonnni
13. črc 2015

@zmrz_lina nektere monitory se vyrabi jiz s multiple deskami, takze jen prenasis tu zavesnou krabku, ktera je mala a mas dite na monitoru v pohode i v kocarku..v autosedacce mi dite nikdy nespalo...pokud usnulo nekde, bez monitoru, byla jsem primo u nej, protoze by to bylo v lehatku a musela jsem ho u toho houpat....

Jako ja sice chapu tvou argumentaci, ale prijde mi to jako zbesila snaha omluvit to, ze samotna jsi ten monitor nemela, jinak nechapu, proc ta potreba porad zduvodnovat "neoduvodnenost" monitoru.

Moje dite ho mit bude (a psala jsem, ze dve predtim ho nemely), protoze mi to ted prijde dulezite (predtim jsem naopak mela silny pocit, ze potreba neni). Planny poplach nebyl jeste ani jeden, nemenila jsem ani baterky...dost se divim, ze majitele monotiru, ktere spousti planne polachy, monitor proste uklidi do skrine, misto toho, aby ho poslali na reklamaci, nebo sestelovani....kdyz je evidentne vadny.

Ja si treba osobne myslim, ze ze SIDS se resuscituje hodne blbe, jako treba u @gepe a sama verim nazoru lekare z NICU, ktery tvrdi (jeho vlastni zkusenost z praxe), ze pri klasickem SIDS dochazi v organismu k takovym chemickym zmenam, ze resuscitaci zvladne poradne jen zdravotnik a jeste je vysoke riziko neurologickeho poskozeni, ale taktez potvrzuje, ze vetsina tzv. ofiko SIDS je v realu apnoe, kdy naopak staci prave dite vyburcovat k nadechnuti.

Mmch, ktera s tech, co tady tak brani nepouzivani monitoru a mysli si, ze spani s miminkem je nejlepsi monitor, si zadala SIDS do vyhledavace tady na konikovi? Lze najit velmi smutny pribeh... a je jich tu vic, posledni pripad SIDS jsem tu zaznamenla a asi pred mesicem...

carrie_b
13. črc 2015

@zmrz_lina Napriklad k sids dochazi zejmena v noci v dobe od 1 do 6. hodiny ranni. Monitor mozna dite neochrani, ale ten pocit, ze jsem udelala vse pro to, abych svoje dite ochranila, je pro me neskutecne dulezity. A zrovna me nejlepsi kamaradce pomohl monitor dechu zjistit, ze jeji 14 denni syn ma vypadky v dychani.
Tyhle diskuze jsou mozna zbytecene, kdo monitor proste kupovat nechce, si svuj nazor vzdy nejak obhaji, stejne to plati i naopak. Zrovna jedna byvala konikarka pred narozenim ditete monitor kupovat nechtela a po modrani ditete, prevozu rychlou a diagnoze silneho refluxu pro nej "letela".

andelka
13. črc 2015

@zmrz_lina souhlasím s tebou, taky mi dítě spalo často tam, kde se monitor nedává.

zmrz_lina
13. črc 2015

@nonnni ale já jsem tu nepsala, ze monitor nemam. Mam, zdedeny (kdybych homela kupovat, nekoupim). Ale u nás se nepoužívá, uz jen proto, ze dítě spi v postýlce minimálně. Ja se jen snažím napsat, ze spousta mamin si neuvědomuje, ze tyhle problémy nemusí přijít jen v noci, kdy je dítko v postýlce (kolik maminek nechá miminko spat na zahradě v kočárku např.) a ze sám monitor nezachrani, pokud dospely nevi, co ma dělat (tzn.by měli lidi taky vědět, jak poskytovat první pomoc, což bohutel spoooousta lidi netuší).

jitule1989
13. črc 2015

@zmrz_lina souhlasim s nazorem o prvni pomoci, proto jsem se prihlasila na kurz PPpro miminka, verim, ze pujde i manzel.. bohuzel hodne lidi nevi jak poskytnout PP dospelemu natoz miminku..

nonnni
13. črc 2015

@zmrz_lina pokud ma dite jen vytrhnout a apnoe, tak zachrani i bez resuscitace. Existuji monotory (jak jiz bylo zmineno) na plenku, ktere das s ditetem kamkoliv, monotory s multiple deskami...ze si o tom nekdo nezjisti dost je jejich problem, celkove to nema co do cineni s funkcnosti onech monitoru.

V podstate je mi jedno, jestli ho nekdo ma, nebo nema...sama jsem opakovane psala, ze jsem na dve ze tri deti nemela, ale tvrdit zase, ze je monitor uplne na nic, je asi tak na stejne urovni, jako si o nem myslet, ze je vsespasitelny....

zmrz_lina
13. črc 2015

@nonnni ja taky netvrdim, ze je na nic. Můj názor je takový, ze není samospasny, jak se často tvrdi a jak se snaží výrobci komunikovat. A hodne lidi na nej spoléhá az nezdrave + nemaji zjištěné info a spolehaji na klasicky deskovy, ale už je nenapadne, ze mimco hodně casu stravi spankem jinde než v postýlce. Jen jsem se snažila na to upozornit ;) nic víc, nic min. Každý at dela, jak uzná za vhodné. Ale psát, ze je nezodpovědné monitor nepoužívat? To mi prijde prostě taky dost na hlavu...

mysicka_lb
13. črc 2015

@ilonkaseda
@evca32
Holky, já měla po porodu tak blbé období, že mě vůbec nenapadlo, že by mohla být chyba v samotném monitoru. Pořád jsem jen hledala chybu v sobě, já JÁ jsem ho špatně připnula, že JÁ jsem ho špatně koupila, že JÁ jsem tak neschopná, že nezvládám vstávat k planému poplachu několikrát za hodinu. Měla jsem ho určitě reklamovat, ale došlo mi to zpětně až v době, kdy prcek dávno žádný monitor nepotřeboval🙂

elvira
13. črc 2015

Já jsem monitor nepoužívala - je to sice už pět let...
Měla jsem jasno, že pokud porodím donošené dítě, bez poporodních problémů, tak monitor nepotřebuji.
Osobně jsem byla v porodnici nervozní z toho, že jsem každou chvíli zapomněla monitor vypnout a začal ječet.
Ovšem pokud to některé dodá klid, tak ať si ho pořídí.
Někdy mi připadá, že se všechno moc "technizuje" - prostě kupují se a připojují přístroje a měřiče skoro na všechno...

filajka1
13. črc 2015

U zdraveho, donoseneho novorozence, je monitor dechu velky obchod se strachem rodicu. Vyhozene penize..

alcar
13. črc 2015

@filajka1 a jak muzete vedet, ze je novorozenec zdravy? Mnoho maminek zjisti, ze ma ditko problemy s dychanim ci srdickem, az s monitorem dechu, ac si do te doby myslelo, ze maji zdrave dite. Donosene neznamena automaticky zdrave.

filajka1
13. črc 2015

@alcar valna vetsina vad se srdcem je zjistitelnych fyz. vysetrenim.. jsem lekar-intenzivista, monitor nemame a povazuji jej za zbytecny vydaj. U zdraveho donoseneho novorozence to povazuji za velky obchod se strachem. Nedelam si iluze, ze 99% maminek/rodicu, by stejne nevedelo co delat v pripade, ze by se alarm spustil..

alcar
13. črc 2015

@filajka1 ano, spravne jste napsala, ze vetsina vad, ale jsou i skryte vady... Vic k tomu nemam co dodat. Mudr neznamena patent na rozum. Ja se "rada" bojim o sve dite... a ktera matka ne. Takze mluvit o tom, ze firmy obchoduji se strachem rodicu je zcestne. S mym strachem nikdo neobchoduje, rozhoduji se na zaklade svych zkusenosti a postoju k zivotu.

lennus
13. črc 2015

@alcar Otázka taky je, jak moc se konkrétně na SIDS umíralo dříve. Vždyť monitory dechu jsou na trhu jen pár let.

@filajka1 Díky za názor, od odborníka to ráda slyším. 😉

lenuardos
13. črc 2015

Mě by spíš zajímalo jaký typ máte odzkoušený.. Chtěla bych si monitor pořídit, ale je jich moc. Díky

nonnni
13. črc 2015

@lennus treba od odborniku porodniku, kteri jsou za vyvolavane porody a nastrih? On take neni odbornik, jako odbornik, ze ano...

Statistik na to, jak se snizila umrtnost na SIDS je plny net, staci vyhledat.

evca32
13. črc 2015

@lennus nevím co je pro tebe jen pár let já měla před 14lety senzor a kamarádka před17lety. takže na trhu už nějakou tu dobu je.

evca32
13. črc 2015

@lenuardos já jsem pro babysense mám ted babysense5 a za rok a půl žádný falešný poplach.

filajka1
13. črc 2015

@alcar omlouvam se, ale nevidim , ze bych psala neco o patentu na rozum.. mam jen osobni zkusenosti, nevedela jsem, ze se nemohu podelit s opacnym nazorem. Priste budu rozumnejsi a alespon se mi nedostane utocne odpovedi.

nonnni
13. črc 2015

@lenuardos Hisense Babysense II a respisense....

lenuardos
13. črc 2015

@evca32 Díky

lennus
13. črc 2015

@nonnni Moc nevěřím, že jen díky monitoru.

@evca32 Třeba naše generace. Myslím tím spíš, že je to teď větší móda.

Navíc diskuze je spíš pro ty, kteří ho nepoužívají a uvádějí tu své postřehy, proč ne. Proč ho používat, tak to se obecně ví. 😉

lenuardos
13. črc 2015

@nonnni Díky

nonnni
13. črc 2015

@lennus a ja tvrdim, ze jen diky monitoru? ... ptala ses "Otázka taky je, jak moc se konkrétně na SIDS umíralo dříve. Vždyť monitory dechu jsou na trhu jen pár let. " tak jsem ti odpovedela, ze ty statistiky umrtnosti drive a ted jsou k dispozici volne na netu, z mnoha ruznych zdroju.

evca32
13. črc 2015

@lennus aha špatně jsem pochopila diskuzi.... Takže ho nepoužívat když vím že mému dítěti se nic nestane. žádne apnoe, vdechnutí zvratků, sids.