Monitor dechu, je v dnešní době někdo, kdo ho nepoužívá?

karchinka
15. čer 2012

Ahoj, chtěla jsem se jen zeptat, jestli někdo ze současných maminek nepoužívá nebo přestal brzy používat monitor dechu. Máme skoro tříměsíčního chlapečka a už jsem ho nějakou dobu nezapla ani na noc a připadám si jako ta nejhorší matka, protože jsem si našla diskuze, jak dlouho používat monitor dechu - některá maminka tam snad psala, že ho používala do 2,5 let!!! První měsíc jsem ho zapínala i přes den, ale teď už mi to nějak nepřijde, prostě jsem klidná, nějak nemám potřebu ho zapínat ani na noc. Stejně tak jsme ho přestali používat i s prvním chlapečkem, asi kolem 2,5 měsíce a v pohodě. Ale když jsem ho teď chtěla zabalit a hodit na bazar, tak i manžel začal šílet, že ho ještě musíme používat (přitom už skoro měsíc nejede, on to ví a stejně si spokojeně chrupká 🙂) Je tu někdo, kdo má podobnou zkušenost nebo jsem jedna z mála maminek, která spí v klidu celou noc i bez monitoru? (malý už spinkává bez přerušení od 8 do 6, max. podám dudlík 🙂)

jitavrtule
9. črc 2015

Taky nemáme. Pořízení jsme zvažovali, ale u donošeného zdravého dítěte s normální váhou mi to nakonec přišlo zbytečný.

yildiz
9. črc 2015

Ja u holek nikdy nemela ani neuvazovala...pokud by bylo ale mimi nedonosene pripadne nejake komplikace, tak mozna asi ano? Jinak za normalnich okolnosti ne..prijde mi to vetsi stres kdyz se spatne hejbne a je poplach...ale zalezi na kazde znas zda chce ci ne.

tammy6
9. črc 2015

Ahoj holčiny, docela jsem se začetla do Vaší diskuse, a řekla jsem si, že též přidám svůj názor.
S prvním synem jsem monitor dechu neměla, a ani jsem ho nepotřebovala, jelikož syn šel přesně na termín, a vše bylo v pořádku. Ted čekám druhého chlapečka a monitor pořizovat nebudu, jelikož opět těhotenství v pořádku. Pořídila bych ho v případě, nějakých komplikací, ale nemyslím si, že nějaké nastanou, když doposud bylo a je vše v pořádku. Nehledě na to, že dnes už se dá pouze půjčit. Sestřenka ho měla a sama říkala, že ho má vlastně zbytečně. Ono se toho v dnešní době hodně napíše, a my samozřejmě hned jdeme a kupujeme vše možné na naše dítka, proto holky zapojte svůj vlastní rozum a promyslete , zda je to opravdu potřebné.

bunny123
9. črc 2015

Mno, ženy, tak vaši odvahu bych chtěla mít. Kvůli SIDS je monitor dechu min. do půl roku nepostradatelnou záležitostí, nechápu, jak někdo může říct, že je to zbytečnost. Chtělo by si o tom něco víc přečíst 😉

mercedesse
9. črc 2015

No nějak mě hlavně zaráží, jak si maminky myslí, že když mají donošené dítě, které nemá problém s dýcháním, tak ho nemůže postihnout SIDS. To je blbost. My monitor měli a byla jsem ráda. Klidně jsem spala a nemusela kontrolovat vstáváním k postýlce, jen jsem jukla na světýlko a bylo. Pár zbytečných poplachů bylo, ale lepší 100x zbytečně, než jednou vůbec. Nikomu ho nevnucuju, je to každého věc.

terezapetrova
10. črc 2015

Tak ja budu pořizovat a spis mozna půjčovat az kdyz se malý narodí treba váhové nedonoseny, bude jiný problem, bude doporučen lékařem atd na druhou stranu samozřejmě chapu, ze pokud treba u někoho prvnímu ditku zachránil zivot daji ho na další dite bez nějakého rozmysleni

svobodpetika
10. črc 2015

Já ho nejdřív chtěla prostě jse to brala jako samozřejmost. Pak mě to ale nějak přešlo když jse zjistila že ho opravu každý nemá a žije v klidu bez stresu. V nemocnici jsme ho měli a já zjistila že to nenávidím popravdě jsem to nezapínala prostě mě to vadilo a tím se i rozhodlo jestli si ho půjčíme nebo ne.

misulinka44
10. črc 2015

Taky jsme ho neměli vůbec... a netrápilo mě to, spala jsem v pohodě🙂 A opravdu znám riziko SIDS, jsem zdravotník... Nicméně si myslím, pokud je dítě donošené, v pořádku, bez komplikací, prospívající atd, není dl mě třeba... A pokud má dítě SIDS postihnout, stane se tak i s monitorem ( zkušenost z rodiny bohužel...) To je jako bát se jít ven... Jasně srazit auto mě může, ale prostě to riziko je vždy... malé, ale je... A monitro není všemocný. Chápu ho jako přímo nutnost u dětí nedonošených, nebo nemocných.. Znám pár lidí, co mají nedonošené mimi s respiračními problémy a monitor nemají, to už je dle mého hazard obrovský ☹ @bunny123
@mercedesse

roozenka
10. črc 2015

@bunny123 Pro klid neci duse ano, ale i tak jak psala @misulinka44 monitor neni vsemocny. Bohuzel, u hodne pristroju, veci, leku a vseho moznyho je neskutecny marketingovy tah za tim, u lidi vyvolat nervozitu, ze bez toho to proste nejde. ☹

@misulinka44 pod tvou zpravu se podepisuji

blanka88
10. črc 2015

My ho taky pořizovat nebudeme. Nechci se stresovat při každém samovolném spuštění. Až kdyby přišel nějaký problém při porodu nebo cokoli jiného, půjčíme si ho z nemocnice.

zmrz_lina
10. črc 2015

Mam ho zdedeny a nepouzivam ho, ani kdyz je malý v postýlce (většinou spi s nami). Je to akorát obchod se strachem a nehodlám ho podporovat. Zajímalo by me, kolik z majitelů monitoru vi, co dělat v případě, ze zacne houkat? Podle meho názoru tak polovina, a to jsem možná dost optimisticka.

nonnni
10. črc 2015

Nemela jsem na dve deti, citila jsem, ze ho nepotrebuji...ale mam ho na treti, Nevim proc, uplne stejne, jako jsem citila, ze ho nepototrebuji u tech dvou predchozich (ani jedna nebyla donosena mmch), tak jsem citila, ze ho potrebuji ted a zapinam ho jeste v jejich bezmala deviti mesicich a budu, dokud se mi na nej nevrhne a nezacne ho rozmontovavat. Nedokazu vysvetlit, proc jsem ted tu potrebu ho mit mela, proste mela a mam.

uzjetotak
10. črc 2015

Pokud bude malý nedonošený, půjčím si ho z nemocnice na půl roku. Pokud bude vše v pořádku, riziko 0,22 případů na 1000 narozených dětí mě nechává klidnou. Stejné riziko jsme měli pro Patau+Edwards. Jinak jsem dle doktorů neměla být vůbec přirozeně těhotná, a jsem. Prostě ne, nenechám se zase vystresovat tak jako už tisíckrát před tím.

tammy6
10. črc 2015

Já naprosto souhlasím s misulinka44. Pokud dítko má toto postihnout, tak se to stane at už s monitorem nebo bez něj. U rizikového těhotenství, problémového porodu a dalších komplikací touhu po monitoru chápu, ale u zdravé ženy, těhotenství v pohodě, a dobrému porodu kde vše proběhlo ok si myslím, že tak důležitý není.
Ale samozřejmě je to každého věc a rozhodnutí, někdo s ním může být klidnější, já osobně jsem neměla potřebu ho pořizovat a ani ted u druhého syna který se má za chvíli narodit ho taky nemám potřebu mít. Tot jen můj názor ..

daika
10. črc 2015

Nas pujceny monitor dechu stale lezi manzelovi pod posteli. Necitila jsem potrebu ho dceri davat... Je to kazde maminky vec, nektera je diky nemu klidnejsi, nekterou by neprimerene stresoval... 😉

blahova_andrea
10. črc 2015

já neměla monitor dechu ani u jednoho dítěte a vůbec mi to nevadilo. naopak. nesžila jsem se s ním ani v porodnici, doma by mě to obtěžovalo a stejně by byl vyplý 😅 já na něj pořád zapomínala a navíc stačí, když se dítko posune mimo podložku nebo je špatně nakalibrovaný a už houká na falešné poplachy. pro mě mít monitor znamená zbytečný výdaj a nervy. ale každý to cítí jinak. někdo má nervy spíš z toho, že ho nemá. rozhodně nepopírám, že to dokáže dítěti zachránit třeba život. u nás naštěstí nebyl potřeba a všichni jsme to spokojeně přežili 🙂

dannyblakely
10. črc 2015

My ho měli do roka.. Jako o co jde? Lepší je přece mít jistotu, že je dítko ok. Monitor dechu je taková věc, která fakt nepřekáží. My ho přestali používat, jak malá začala zkoumat tu krabičku na postýlce.. tj. cca od 10 měsíců..

nicol22
10. črc 2015

Já ho taky nemám. Jenom by mě stresoval. Kdyby se někdy spustil i kdyby omylem, už bych nikdy neměla klid.

kami1984
10. črc 2015

No u prvniho jsem ho mela, ted poridila taky, ale syn chce byt s emnou v posteli, takze byl pouzity asi 2x?

jitavrtule
10. črc 2015

@bunny123 nepostradatelný...... asi jako polohovací válečky a probiotické kapky 😝 možná pokud by moje dítě spalo jen a pouze v postýlce, ale spí běžně přes den v mojí posteli nebo na gauči nebo na hrací dece - tedy na místech, kde (hádám?) nikdo stejnak monitor nemá. Za popularitou monitorů v posledních letech je především skvělý byznys se strachem a marketingová masáž.
krásně to shrnula @misulinka44
a představ si, že i my ostatní umíme číst.

lennus
10. črc 2015

@karchinka My si taky nebyli jistí, manžel nechtěl vůbec, hodně známých mělo planý poplach. Nakonec jsme si ho půjčili z porodnice na půl roku, protože se náš malý narodil skoro o dva měsíce dříve. Přijde mi to jako dobré řešení půjčit z porodnice, protože ten půl rok stačí a navíc je tam seřizují. Pokud se druhé dítě narodí v termínu, zřejmě do něj nepůjdeme. Navíc v kočárku dítě spí často dlouho a monitor tam nemá, i když už prý existují i monitory na nohu.
Jde o to se nebát. A taky jsou některé údaje, vč. příbalového letáku vakcín, že může mít vliv na SIDS brzké očkování. To je samozřejmě diskutabilní, ale stojí za to se nad tím zamyslet.

ladik1
10. črc 2015

My ho měli (Nanny) a po dvou bezdůvodných alarmech jsme ho přestali používat 😀 jako do začátku, pro uklidnění maminky asi fajn, ale bacha pokud bydlíte u rušné silnice či tramvaje, řve to jen tak... nebo i když se dítě jen převalí do rohu postýlky a tak.. při druhém dítku, které mělo zdravotní problémy, jsme pořídili ten přenosný monitor, který se dává na plínku, to bylo fajn, ale jen než se malá začla přetáčet, pak už to taky bylo na nic...nevím jak ostatní maminky, ale já po nějakém čase u obou dětí vždycky poznala když se něco dělo (i ve spaní...) jsme na to asi naprogramované - ty poplašňáky můžou sice uklidňovat, ale nikomu bych nepřála ten pocit, když to začne v noci řvát, byl to strašný zážitek ☹ ...a zbytečně... PS: a třeba fibrilní křeče to nepozná, takže asi to zas tak dobře nefunguje...

w1era
10. črc 2015

Ahoj, malému je měsíc a monitor dechu nemáme.

vendullkaa
10. črc 2015

U prvního prcka jsem neměla a za měsíc čekáme druhé a taky nemám v plánu kupovat - jen v případě, že by byly nějaké zdravotní problémy. Být tebou jsem úplně v pohodě - každý má právo se rozhodnout. Za nás nebyly a taky žijem 😉

nae
10. črc 2015

Nemala som ani pri jednom dieťati, deti zdravé, donosené.

kupi
10. črc 2015

Synovci zachránil monitor život, naštěstí je jeho mamka zdravotník, takže věděla jak postupovat po té co nedýchal, nebýt monitoru tak by tady nebyl. Jo a byl donošený a do té doby žádné problémy, nebo komplikace při porodu.

pipi02
10. črc 2015

@misulinka44 Tak jako zdravotník by jsi měla vědět, že právě to, že monitor vydá poplašnou zprávu zahajuje se resuscitace, která je v době časné fáze životzachraňující. Monitor však musí být v pořádku a musí jej majitel umět používat a nezapomínat na něj.
@zmrz_lina To stejné co u kohokoli jiného když zjistíte, že nedýchá a ani tohle neví polovina lidí, ale to už je bohužel jejich mínus, že je pro ně zatěžko namlátit si do palice životzachraňující úkony, které se dokáže naučit i dítě v ZŠ - není to problém monitoru ale lidské demence.

Osobně jsem si raději jeden pořídila a vyřadila jiné nepotřebné věci z kolekce "co koupit pro miminko", protože u takto podstatné věci budu ráda, že jej mám a nepoužiji, než kvůli jediné chvilce po zbytek života litovat. Tím nikoho neodsuzuji, jen si myslím, že opravdu mnoho lidí kupuje miminku hlouposti a u takovýchto věcí řekne, že je to blbost.

roozenka
10. črc 2015

@pipi02 Resuscitace se nezahajuje alarmem z monitoru. resuscitace jsou na sebe navazujici postupy od kohokoli, aby se obnovil prutok okyslicene krve do mozku. 😉

annabolla
10. črc 2015

také jsem monitor nepoužívala ani u jednoho dítka🙂 ted mám 5 měsíčního chlapečka a něměli jsme ho ani v porodnici🙂

pipi02
10. črc 2015

@roozenka jop ale pokud dítě nedýchá a následně přestane tělo dodávat i krev........výsledek je stejný 🙂