Monitor dechu, je v dnešní době někdo, kdo ho nepoužívá?

karchinka
15. čer 2012

Ahoj, chtěla jsem se jen zeptat, jestli někdo ze současných maminek nepoužívá nebo přestal brzy používat monitor dechu. Máme skoro tříměsíčního chlapečka a už jsem ho nějakou dobu nezapla ani na noc a připadám si jako ta nejhorší matka, protože jsem si našla diskuze, jak dlouho používat monitor dechu - některá maminka tam snad psala, že ho používala do 2,5 let!!! První měsíc jsem ho zapínala i přes den, ale teď už mi to nějak nepřijde, prostě jsem klidná, nějak nemám potřebu ho zapínat ani na noc. Stejně tak jsme ho přestali používat i s prvním chlapečkem, asi kolem 2,5 měsíce a v pohodě. Ale když jsem ho teď chtěla zabalit a hodit na bazar, tak i manžel začal šílet, že ho ještě musíme používat (přitom už skoro měsíc nejede, on to ví a stejně si spokojeně chrupká 🙂) Je tu někdo, kdo má podobnou zkušenost nebo jsem jedna z mála maminek, která spí v klidu celou noc i bez monitoru? (malý už spinkává bez přerušení od 8 do 6, max. podám dudlík 🙂)

pipi02
10. črc 2015

@roozenka monitor může také dítě dostat z chvilkové apnoe, tělo začnu samovolně opět spolupracovat po silném vjemu z okolí 🙂 já bez něj taky vyrůstala a přežila jsem 🙂 ale já jsem raději když jej budu mít

nerreidda
10. črc 2015

Myslím, že je to na každé mamince, jestli bude nebo nebude monitor používat. Já jsem strašpytel a už jen to blikající světýlko mně uklidňovalo, že jsou " hlídaní". Asi to pro mně byla taková podpora 🙂 Jinak pokud ho už delší dobu nepoužíváš, tak asi nemá smysl ho dál nechávat.

roozenka
10. črc 2015

@pipi02 Ano, nedycha, netluce srdce, coz znamena prestane se okyslicovat mozek, ale ozivovani se musi zahajit tak jako tak. Ale to jsem tady nechtela chytracit, ikdyz s tim ma par let zkusenosti. 🙂 Hlavne pri alarmu nezpanikarit a jednat, pak by mohl byt jakykoli monitor k nicemu, pokud by se teda jednalo o zastavu SIDS nebo vdechnuti zvratku a u tech aktivit, treba apnoe. No kazdopadne vsem preju, aby tak s monitorem nebo bez nej tohle nemuseli prozit. 🙂

roozenka
10. črc 2015

@pipi02 Jojo, to jsem nenapsala? 🙂 prave treba jako u apnoe, co mimco alarm vzbudi.

roozenka
10. črc 2015

@pipi02 Ha, ted jsem si precetla tvuj posledni prispevek. 🙂 No, vyrostli jsme bez nej, jenze zrovna monitor je hodne indi vindi, jako snad vsechno v dnesni dobe. 😎

simonceli
10. črc 2015

Ja ho nemela ani na jedno dite. Obe teda se mnou spaly, syn jeste spi v posteli, to bylo pro me vetsi uklidneni jak monitor.

veronika182
10. črc 2015

My jsme monitor dechu pořídili, už jenom kvůli tomu, abych stále v noci nenatahovala ucho zda dejchá nebo ne (znám se), pokud bychom měli postýlku v ložnici. Jelikož ale bude vedle v pokoji, nebylo se nad čím rozmýšlet.

aklin
10. črc 2015

My ho nemáme a ani nám nechybí. Malá je v noci docela hlučná.

misulinka44
10. črc 2015

@pipi02 jasně že vím na co monitor je😃😃 taky vím jaké jsou ohrožené skupiny dětí ke vzniku sids.... mé dítě tam nezapadá=nemám sebemenší důvod ho pořizovat😉

pipi02
10. črc 2015

@misulinka44 jasnačka to je každého rozhodnutí moje mamča je též stejného názoru na tom nic není 🙂

evaamy
10. črc 2015

Taky nepoužíváme, dokonce ani chuvicku nemame

renabelly
10. črc 2015

Já jsem ho měla, ale mockrát jsem ho nepoužila.

ivis
10. črc 2015

sice jsem ho měla - v postýlce, ale děťátko od narození se mnou spalo ve velké posteli 🙂

roozenka
10. črc 2015

@evaamy Tak to klobouk dolu, to bys tady mohla byt jako ,,prirodni matka,,. 🙂 Myslim to v dobrem. 😉

ilonkaseda
11. črc 2015

@misulinka44 A co možnost udušení třeba při blinkání? Do této kategorie zapadá každé dítě.Nejde přece jen o sids. V noci chci spát a když vím,že mi ten monitor dítě hlídá,spí se mi mnohem líp.Ta investice do klidu se mi vyplatila..

fifina86
11. črc 2015

Taky jsme monitor dechu nemeli 😉

misulinka44
11. črc 2015

@ilonkaseda a kolikrát monitor nefunguje ? (Dítě je mimo desku, falešně houká) mimoto, když dítěti zaskočí, tak to slyšíš... a nikdy mi se mi nestalo, že by mu ve spánku zaskočilo. Kámoška má mimi, kterému zaskočilo kde co a kupodivu se zijev a i bez monitoru.

duracell79
11. črc 2015

Nu, já po porodu ani nevěděla co to nějaký monitor dechu je... 🙂 Než jsem tu narazila na maminku, které se o rok dříve a as 3 dny, narodila také první holčička. Porod bez komplikací, normální porodní váha kolem 3,5 kg, vše v pořádku, v 5ti měs. Dr. chválila, jak je holčička šikovná a ať maminka počítá, že v 7 měs. poleze... No a o 14 dní později se tato maminka probudila vedle mrtvého miminka. Holčičce už nebylo pomoci. Přitom před SIDS, který není výhradou len nedonošených, nemocných a blinkacích miminek...by jí zachránil monitor dechu, který se dnes dá připnout za plínu a nemusí se řešit nějaké pípání při zvednutí. Navíc, když náhodou sjede z plíny a nezaznamená dech, tak nejdříve 3x zavibruje (i to už maminu vzbudí)...zkouší vibracemi miminko vzbudit bo stačí malý podmět, aby začalo dýchat...když na vibrace nereaguje, tak čeká 5-10 sekund a teprve pak začne pípat. Malé vibroval 2x, jednou když jí spadl z plíny a podruhé nevím, ale jestli kvůli dýchání, tak mi zachránil dceru (porod bez komplikací, por.váha 3,7 kg, žádné problémy). Vůbec si nedovedu představit ráno, které musela ta maminka zažít!! Takže monitor, pro mě nebyl a není zbytečná vymoženost "hysterických matek", ale vymoženost, díky které jsem klidně spala. Je to každé věc... Ale jestli si mám vybrat, tak zastrčení monitoru za plínu bo u deskového, párkrát překousnutí alarmu, při zapomenutém vypnutí, není nic oproti tomu, než si pak do konce života vyčítat, že stačilo tak málo co jsem mohla udělat a mohla tomu zabráit...

hadruska
11. črc 2015

@ivis Tak sme to meli taky 🙂

evaamy
11. črc 2015

@roozenka hihi to asi tak trochu jsem😉 kamarádce stačilo říct, že používám látkové pleny a nedávám dudlík a ona " to jsi taková hodně alternativní, že?" 😀

ilonkaseda
11. črc 2015

@misulinka44 No tak já vím,že kdysi monitory nebyly a přežilo 99.99 procent miminek.Ale pokud vím,že i to 0,001 pravděpodobnosti,že něco může potkat i moje děti a dalo by se tomu zabránit,tak to udělám..A samozřejmě že ti přeji aby se ti dítě nikdy nezakuckalo v době kdy budeš tvrdě spát.A to myslím upřímně

misulinka44
11. črc 2015

@ilonkaseda jenže když se to stát má, stane se i s monitorem... a to bys nikdy nesměla mít mimčo v posteli, kočárku... ať si každý dělá, co uzná za nejlepší. Já to tak dělám😉

aneta15
11. črc 2015

já ve svém okolí snad neznám maminku, která by monitor měla

dannyblakely
11. črc 2015

Jak tady pořád píšete o těch falešných poplaších, tak nám teda nespustil ani jednou. Měli jsme půjčený, zkalibrovaný. Z obchodu jako takového bych si to nekoupila. A baterky jsme měnili 1x !

ilonkaseda
12. črc 2015

@misulinka44 však jo,to souhlasím, je to každého volba, mimichodem jsou i monitory např.respisense atd. kde může mít monitor dítě na sobě neustále,třeba v tom kočárku,posteli atd. atd A jak píšeš.když se to stane,stane se to i s monitorem,jenže s monitorem je šance okamžitě zareagovat a pomoci.

drakenn
12. črc 2015

Já jsem nepoužívala. Měla jsem děcka u sebe v posteli a přes den buď v šátku nebo na očích.. Kočárek vyjimečně 🙂

annabolla
12. črc 2015

@drakenn to já si neumím představit bez kočárku🙂 také mám malého v posteli nebo lehátku furt u sebe ale bez kočárku ani ránu 😀

pigpeppa
12. črc 2015

Ano, já. Chtěla jsem si ho půjčit v porodnici, ale tam se jaksi ukázalo, že monitor dokáže blikat zeleně, i když je postýlka prázdná. Tím to pro mě ztratilo na důvěryhodnosti, a tedy i významu. Syn pak stejně spal se mnou v posteli, podvědomě se na dítě napojíte a vnímáte ho - samozřejmě za předpokladu, že je dítě u vás a vy věříte své mateřské intuici, opravdu se nedá napojit na dítě spící ve své postýlce, jak mají maminky často ve zvyku argumentovat. Syn mi v noci přestal dvakrát dýchat a vždy jsem se probudila.
Pro dceru jako druhorozeně jsem koupila přenosný a neuměla jsem ho používat, v noci jsem ho ze spaní vypínala a schovávala. Dcera se mnou též spí v posteli.

alcar
12. črc 2015

Ja ve svem okoli neznam maminku a nemam ani zadnou kamaradku, ktera by monitor aspon v prvnich mesicich zivota nepouzivala. A kdyz to tady tak ctu, tak jsem rada, ze mam stejne smyslejici kamaradky, jako jsem ja. Protoze nektere argumenty tady dost dobre nechapu... 😅 (bez urazky).

kopretinka266
12. črc 2015

Já na monitor nedám dopustit. Používali jsme do cca 2,5 let, dokud jsme nepořídili velkou postel. Pro mě to bylo klidné spaní, věděla jsem, že je v pořádku a hezky dýchá. V noci se stačilo podívat, jestli bliká a nemusela jsem vstávat a kontrolovat.

Když jsem chodila před několika lety do předporodního kurzu, tak tam také přišla řeč na to, zda-li je to vůbec nutné. Porodní asistentka to zavrhovala a říkala, že to nebylo ani za našich mladých let. Na to se však ozvala jedna z těhotných maminek s tím, že pracuje někde v sociální oblasti státní sféry a za dobu jejího pracovního poměru se jí v několika případech stalo, že maminkám zemřelo dítě.

I kamarádce mé kamarádky (osobně neznám) prý zemřela holčička snad v 7 měsících. Takže já říkám monitoru rozhodně ANO. Pokud by se cokoliv dělo, hned o tom člověk ví a může reagovat, podat první pomoc, začít resuscitovat a volat záchranku. Jak zachráníte dítě, které přestane ve spánku samovolně dýchat a Vy to zjistíte třeba až za 2 hodiny nebo ráno. Pro mě to nebyli v žádném případě vyhozené peníze, naopak nejlépe vynaložené a nikdy jsem nelitovala! Takže ANO, ANO, rozhodně ANO.