Montessori vzdělávání - nápady, rady, zkušenosti

betelgeuzz
25. čer 2012

Chtěla bych tímto započat diskuzi, kde si budeme předávat zkušenosti a nápady ohledně montessori vzdělávání doma.

Objevila jsem montessori možná před rokem a zkouším nějaké zajímavé aktivity, které objevím na netu. TAdy je pár stránek, ze kterých čerpám nápady:
http://www.montessoridoma.cz/ - krásné stránky Mili, kde téměř denně přibývají nové nápady
http://zena007.cz/ - každý týden nový týdenní program pro mladší i starší děti
http://rustspolecne.cz/?page_id=13
http://narovine.cz/pomucky/ - spousta materiálů ke stažení
http://zlesa.blogspot.cz/
http://www.montessoriathomebook.com/Home.html/b... - ukázky z anglické knížky Montessori at home, je sice v angličtině, ale dobře srozumitelné a se spoustou obrázků
http://www.montessoriprintshop.com/Free_Montess... - anglická stránka, kde se dají koupit materiály k montessori, ale část je i volně ke stažení
http://dum.rvp.cz/vyhledavani/prochazet.html?rvp=P - stránky pro učitele, kde jsou ke stažení materiály i pro předškoláky

tannawe
13. črc 2012

@ciernavila Tácek je super, milej 😉

Jinak my jsme měli doma i tyhle pohárky http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/8002... a děti moc bavily, protože jsou multifunkční 😀

ciernavila
13. črc 2012

ah ja som na stranke kupendo cz nasla toooolko veci na montessori , uplne sa kocham v tom....

ciernavila
13. črc 2012

@tannawe jej tie mam tiez, zatial su na tej polici, maly si to brava aj do bazena

tannawe
13. črc 2012

@ciernavila 🙂 Ono se to pak začne valit ze všech stran, člověk někde něco vidí a už ho napadá na co by to asi tak použil doma 🙂 Je to fajn, aspoň nezakrňujeme haha...

ciernavila
13. črc 2012

@tannawe jej ta veza je krasna aj cela ta stranka je super....boze tolko je toho na vyber ze normalne neviem odkial zacat...

ciernavila
13. črc 2012

@tannawe ja zatial co tam take podobne mam je http://www.modroocko.cz/zbozi/3833/Vkladacka---... a este farebne drevene kolecka na tycke s hlavou medveda. A potom uz len semena, gulicky a rozne veci do kuchyne co som vcera nakupila, tak objednam tie podnosy a nejak to dam dokopy. Nemam doma nic na vkladanie tvarov do otvorov to objednam a manzel povedal ze z obalu od kavy urobi malemu kasicku. LEbo ta doma co mame je obrovska a tazka na naho a su tam len 50 korunacky, a on este teraz dava vsetko do ust hlavne ako mu zuby idu. Aj tie porcelanove velke gule co som kupila, hned jednu do ust strcil. Robi to ako provokaciu lebo mu to zakazujem. Cizrnu ked sme presypali ho bavilo do doby kedy zistil ze sa da cmulat v ustach a zase som ho nahanala po byte aby to vyplul . Tak ja neviem ci mam take aktivity zatial uplne vylucit ked ony ho bavia ale bojim sa ze sa zadusi s niecim.

rozarka65
13. črc 2012

@tannawe jedna maminka mi doporučila koupit balakryl a míchat s tónovačkama,že to vyjde levněji než akrylovky...používáš nějaký lak na přelakování?

tannawe
14. črc 2012

@rozarka65 ne, používám lesklý Balakryl uni takže to není potřeba. 😉

janakkk
14. črc 2012

@rozarka65
@tannawe diky, zkusím ten balakryl 🙂

ciernavila
15. črc 2012

prosim mate niekto typy este na aktivity pre 15 mesacneho?
Zapichovanie brciek a spajli - minimalny zaujem,
Presuvanie guliek keramickych z misky do misky - bavi ho chvilu, hnd gulu strka do ust a bezi prec, to iste aj s cizrnou,
vlkadanie brciek do flase - vydrzi chvililinku, hned ich vytahuje, rozsype vsade po zemi bezi prec,
tlcenie maziarom piskot - vydrzi par sekund,
stavanie veze - len s mojou pomocou, vydrzi minutu niekedy uplny nezajem,
kreslenie - vydrzi mozno 2 minuty...
Este ho bavi sroubovanie kolies na jednom auticku, to mozno aj 10 minut inak vsetko len chvilinku, tak rada by som sa s nim hrala, ale stale menime kazdu chvilu cinnost lebo pri nicom nevydrzi ☹

ciernavila
15. črc 2012

podobne je to aj s kolieskami ktore navlieka na tyc, pri com ako tak vydrzi je utieranie niecoho, alebo skorej vysavanie. Jedine vysavat vydrzi dlho. Ja by som sa tak s nim hrala, len ked pri vsetkom vydrzi 1-3 minuty, niekedy aj 5-10 pri citani napr. alebo to vysavanie aj dlhsie...len stale nejake striedajuce cinnosti, malokedy vydrzi sustredene pri jednej veci. Zaujem je este o sroubovanie, auta, kolesa.

betelgeuzz
autor
15. črc 2012

@ciernavila Ale to je normální, že takhle malé dítě udrží pozornost jen chvíli. Věkem se ta doba pozornosti prodlužuje a podle mě na to má vliv i to cvičení. Na některé z těch montessori stránek jsem četla, že je lepší začínat s menším počtem předmětů, třeba při přesouvání kuliček, zapichování brček apod., aby dítě stihlo během té chvíle soustředění činnost dokončit. Časem těch předmětů dávat víc a víc.

ciernavila
15. črc 2012

@betelgeuzz to je pravda,, aj ked pozeram na hracky co sa predavaju rozne vkladacky ci navliekacie vsetko mi to pride na neho este zlozite. Staci mu par zakladnych tvarov. Dokonca aj tie tyce s kolesami navliekacimi vsade pisu ze to je od 3 rokov...drevena zatlkacka tiez od 3 rokov, budem musiet povymyslat cosi velmi jednoduche a zabavne. Nemame doma ziadne puzzle, neviem...mozno take z 2 casti by zvladol ale nemam odskusane. MAme napr doma gumenne Clementoni kocky, ale aj ked tam je ze od 9. mesiaca tak Danka vobec nezaujali, jedine zvieratka z nich si vezme a akoze ich krmi. On ja taky starostlivy typ, vsetky zvieratka a hracky by krmil, detom ponuka svoje hracky.

imzadi
16. črc 2012

Holky, kde kupujete potravinarske barvy? Dnes jsem byla v kauflandu a albertu a nic...diky

sova33
16. črc 2012

@imzadi Opět ti napíšu - u nás v drogerii 😀

imzadi
16. črc 2012

@sova33 no jooo..ale u nas neni takova ta klasicka drogerie :( ale diky😀

betelgeuzz
autor
16. črc 2012

@imzadi kupovala jsem v tescu, mají to mezi věcma na pečení.
@ciernavila to, že tam píšou, že je to od 3 let, neznamená, že to dítě dřív nezvládne, ale že nemají atesty pro mladší děti, nebo to obsahuje menší dílky, které by mohlo dítě spolknout. Zkusila bych třeba lego duplo, malá ho dostala asi ve 14 měsících, ze začátku si jenom vyndávala sáčky s kostkama z krabice a dávala je zpátky 😀

ciernavila
16. črc 2012

@betelgeuzz duplo mame, kocky ho z neho nezaujimaju, par krat sa mu podarilo pripevnit kyticky na kocku, skorej ho bavi prestrkovat panacika cez okno, alebo manzel mu robi z toho aj lietadlo, ale s tym sa tiez zahra len chvilinku. Chcela by som najst taku cinnost ktora by ho zaujala aspon na taku dlhu dobu ako nas klasicky vysavac...verim ze cosi take existuje

sova33
17. črc 2012

@ciernavila Ahoj, u nás třeba zabírají obyčejná víčka od PET nebo od přesnídávek. Dala jsem mu krabici s malým otvorem a on je tam dával a zase vysypával. Duplo máme, prcka ho zatím baví spíš rozebírat, ale občas už se snaží i dát ty kousky dohromady. A taky zjišťuju, že to, co ho před týdnem vůbec nebavilo, ho teď zabaví třeba na deset minut (samotného, což je u nás úspěch 😀 ). Takže je potřeba to zkoušet opakovaně.

ciernavila
17. črc 2012

@sova33 to mas pravdu, vdaka za tip, budem zbierat tie vicka. Vidim ze sme na tom podobne s vekovym rozdielom deti, ja uz chytam strachy ked sa narodi druhe, ci sa bude vediet nejak zabavit ked sa prave v nejaku chvilu nebudem venovat jemu. Dnes mam za sebou strasny den a ked si predstavim ze budu dvaja tak sa torcha bojim ze ci mi aspon Montessori aktivity pomozu aby sa to dalo nejak zlvadnut, hlavne v snehovom ci dazdivom pocasi ked sa s novorodencom nebude dat ist von. /Este ze dnes to zachranilo detske centrum v PRahe kde sa vyriadil dosyta/

betelgeuzz
autor
20. črc 2012

Jeden včerejší zážitek: je to možná měsíc, dva zpátky, kdy jsem Ali dala na talíř pařáček a k tomu párátka na zastrkování. Tehdy ji to vůbec nezaujalo, zkusila pár párátek a pak chtěla, ať to dělám já. Včera jsem utíraly nádobí, našla v šuplíku pařáček a odneska si ho do obyváku. Za chvíli přišla, že chce tyčinky, nejdřív jsem nechápala, pak mi došlo, že chce párátka. Ty si taky odnesla a přišla, že chce talíř. Dala si pařáček na talíř a pak si nějakou dobu sama zastrkovala. Takže i když tehdy to vypadalo, že ji to vůbec nezajímá, tak si přesně zapamatovala, jak to vypadalo. 🙂
Podobné to bylo i s chlupatým drátkem a nastříhaným brčkem na navlékání. Poprvé žádný zájem a za pár dní si to vytáhla sama, teď si to taky občas vyndá a navlíká.

ofelieee
2. srp 2012

@ciernavila taky se snažím nacházet, co Kubu baví, a přijde mi, že i to jsou "období" - nedávno to bylo zametání, a teď jednoznačně vede voda - nalívat, přelívat, vylívat, stříkat... zrovna se to hodí, v týhle době 🙂

betelgeuzz
autor
4. srp 2012

@ofelieee Montessori přímo mluví o "senzitivních obdobích", kdy se dítě intenzivně věnuje nějaké činnosti/oblasti a v té chvíli je připraveno se nejvíce naučit.

Prosím o pomoc. Odněkud jsem si vytiskla dvě velká kolečka, která se slepí k sobě, z jedné strany jsou tečky s různým počtem, z druhé strany jsou různobarevné tvary (kolečko, čtverec, trojúhelník) a k tomu má dítě přidělávat kolíčky se stejnými vzory. Vypadá to podobně, jako tohle https://www.modrykonik.cz/fotoblog/lura/album/c... . Jenže nevím, odkud jsem to vytiskla a znovu bych to potřebovala. Nenarazil jste na to někdo. Už těch stránek mám prolezlých tolik, že nevím, odkud co mám 😒

betelgeuzz
autor
4. srp 2012

Tak jsem si přečetla můj první příspěvek se seznamem webů a trklo mě to. 🙂 Je to tohle http://rustspolecne.cz/?p=539

betelgeuzz
autor
4. srp 2012

@rozarka65 díky moc 🙂

sova33
10. srp 2012

Ahoj, tak se musím trochu pochlubit 🙂 U Mili na jejích stránkách jsem se inspirovala (už několikrát) a vyrobila obrázek na procvičování zapínání (náš prcek je na to zatím malý, ale moc se mi to líbilo, tak to bude zatím mít jako dekoraci v pokojíčku, který se mu chystá 🙂
Jinak pro ty, které mají děti kol. 1,5 roku trochu inspirace: zatím jsme s úspěchem zkoušeli modelínu (válení, vykrajování, řezání, trhání, ježka=zapichování párátek do plastelíny), navlékání nastříhaných brček na chlupatý drátek (bavilo ho to chvíli, zase se k tomu vrátíme), dřevěné korále (navlékal na špejli, bavilo ho to tou špejlí spíš jakoby nabírat a přendávat do misky), malování vodovkami (nadšení, ale spíš ho zaujalo namáčení barevného štětce ve vodě), víčka od PET dávat do flašky, barevné kolíčky (nacvakala jsem mu je na 4 barevné kelímky a on je sundávala zkoušel je tam i přicvaknout, potom je "třídil" podle barev, což mu moc samozřejmě nejde, ale bavilo ho to prostě do těch kelímků dávat a zase to vysypávat, kuličkovou dráhu z ruliček od toaleťáku (radostí u toho pokaždé jásá 🙂 ), dobývání "pokladů z ledu" (bavilo ho to chviličku, zase se k tomu jednou vátíme), zapichování špejlí do pařáčku (nevznikl z toho ježek, protože náš prcek tam strkal jen jednu špejli, zase ji vytáhl a tak pořád dokola), přiřazovali jsme plastová zvířátka k fotkám (tak to ho nadchlo a chtěl hned opakování, ale on je na zvířátka a jejich poznávání ujetý 😝 )
Nechci to tu zahltit, ale přišlo mi dobré vypsat, co se dá s 1,5 letým prckem dělat, a inspirovat maminky vrstevníků (ale každé dítě je samozřejmě jiné). Inspirovala jsem se u Mili http://www.montessoridoma.cz/?p=3998 a na stránkách rustspolecne.cz. Kuličkovou dráhu jsem "obšlehla" od @si .

mapriho
13. srp 2012

Ahoj holky. Jak to tady tak čtu tak také zkoušíte co jde.Já jsem byla na kurzu Montessori a musím říct, že dost věcí se mi také líbilo. Doma také zkoušíme.Mařenku věk necelé tři roky baví přendávat malé předměty pinzetkou, přendávat z misky to tvořítek na led a popřípadě je třídit. Co jsem pochopila na kurzu hodně je to o nás samotných..jak se dokážeme koncentrovat a žít právě tím přítomným okamžikem. Děti to u nás vidí a napodobuji. Pracuji na tom a začínám i vymýšlet a napodobovat pomůcky co mě napadne a co se mě líbí.

anlek
23. srp 2012

@ciernavila Aspoň u nás v 15m vedlo pořád objevování světa více méně bez mé pomoci. Lego bavilo tak, že vysypal z krabice a pak ho tam zas uklidil (bohužel tato vlastnost časem vymizela a museli jsme nastoupit s výchovou 😀 ). Jako puzzlíky jsme měli dřevěné obrázky, které se vkládaly do tvarovaných otvorů. To vydrželo děsně dlouho. Navlíkání velkých dřevěných korálků na tkaničky. Hrací zvukové hračky na 8h cestu autem (jak to doma nemíval, tak blikajicí a pištějící příšera oslnila 😀 ). Pak ho zaujaly dost obrázky zvířátek, co jsem zalaminovala. To jsme ukazovali/četli a přiřazovali k nim hračky. Popřípadě zvířátka ukazovali - znakovala jsem s malým. Dost slavily úspěch ukazovací básničky, ale musela jsem mu pomáhat ukazovat, to vyžadoval. Docela úspěch slavily hudební nástroje z Tchiba. Kamínky venku dokázal zkoumat děsně dlouho. A pak nás napodoboval ve všem, co jsme dělali - tak jsme kupovali malé apodobeniny věcí, co jsme používali doma (např. smetáček a lopatka). Přijde mi, že v 15m jsou ještě dost malý na řadu aktivit.

Sourozenci 18m od sebe na začátku jsou pohodička. Mladší buď dokáže spát sám a většinou prospí dost času, nebo je lehký a já prvních 8 týdnů absolvovala vše doma s prťousem na ruce. Pak byl ochotný být i odložený. Venku v šátku (oblíkání na ven se tím značně zjednodušilo - prtě jen teplé ponožky a čepice). Horší je to teď když jim je necelých 2,5 roku a 11m. Mladší chce všechno dělat s námi a poměrně ty klidné zábavy kazí. 😖 S tím musím něco udělat, ale moc nevím, co ...

Jdu také s otázkou, chtěla bych zařadit něco s magnety ... Kde nejlépe koupit magnetickou pásku/folii/magnety ? Pokud byste někdo znal prodejnu v Praze, tak by to bylo super.

anlek
23. srp 2012

Ještě mám v hlavě jeden nápad po dnešku (určitě objevuju Aaaaameriku 😀 ). U babičky má starší knížku, na levé straně je něco málo napsáno a pár obrázků k tomu. Je to popis, co kam pak má dát. Ty obrázky ukazují s jakými zvířátky se na té dané dvojstránce bude pracovat. Pravá strana je plstěná a je to podklad, kam se mají dávat plstěné obrázky z krabičky. Třeba dát slepici na plot a podobně (to je napsáno vlevo). To ho zatím moc nebaví. Ale radši tu slepici vezme a položí ji vlevo na obrázek slepice.
Chtěla bych mu udělat nějaky obrázek, kam by pokládal např. zvířátka a podobně. Malovat neumím a nejde mi nalézt žádný pěkný, kde je dost objektů, aby to nebylo moc lehké.