Moorův reflex nebo něco jiného?

18. led 2020

Ahoj,

mam dvoumesicniho syna a od zacatku mi dela takove divne pohyby: z niceho nic najednou vymrsti ruce i nohy ke stropu, celej ztuhne jakoby v kreci, v obliceji trochu zrudne a nekdy teka ocima na pravou stranu a malinko jakoby poskubava ruckama a nozkama. Obcas mu jen vyleti ty ruce a nozky a hned je v pohode, obcas se k tomu pridaji i oci a to drobne skubani. Pak casto kouka hodne doprava a zaklani tam hlavicku. Deje se to parkrat denne a nevypozorovala jsem zadnou souvislost s cimkoliv. Obcas mam po neho uplne strach, i kdyz to trva par vterin. Pak je uplne v pohode a nic. Podle dr je to udajne Mooruv reflex....Ja jsem v tom taky zila, ale proste nezda se mi takovy to celkovy ztuhnuti, jakoby prestal dychat (ale dycha). Mate nektera taky zkusenosti? Ja bych to nejradeji dr nahrala a ukazala, ale to se proste neda zachytit.....:-/

ivisek7
18. led 2020

Že by dítě při Moorove reflexu těkalo očima a mělo záškuby se mi nezdá.. Ideální by bylo, pokud se to děje opakovaně, mít po ruce telefon a tuto situaci natočit. Může klidně jít i nějaké křeče.. I pro neurologa by byl video záznam velmi přínosný a i dle něj by to mohlo uspíšit diagnostiku. Já bych se svou dr nenechala jen tak odbýt a chtěla bych apson vyšetření neurologem 🤔

priefi
18. led 2020

Pokud to je reflex, zacne odeznivat.

theuska29
18. led 2020

Moorův reflex trvá většinou do 1. měsíce a poté odeznívá. Určitě bych to dále řešila 😉 Raději vyšetření neurologem a mít jistotu, že je vše v pořádku než něco zanedbat.

autor
18. led 2020

@ivisek7 já bych to strašně ráda natočila, ale přichází to nečekaně a trvá to pár sekund, to je skoro nemožný to stihnout 🙄 já jí to asi budu muset holt zdůraznit na té tříměsíční prohlídce, že mi to jako klasickej Moor nepřijde. Četla jsem k tomu už asi 1000 diskuzi a článku a některý maminky to měly podobně, což mě trochu uklidňuje, ale už tam nebyl výsledek. Každopádně mě to děsí.

autor
18. led 2020

@priefi
@theuska29 Jj, vím, že by měl odeznít. Ale pokud je to fakt ten Moor, tak by to mohlo být až do 4m.10.2. jdem na tříměsíční prohlídku, tak to zkusím znovu a vice popsat....

malytlustyhroch
18. led 2020

K tomu nataceni: jetli to ten Mooruv reflex, tak by mel jit zamerne vyvolat a ty muzes byt pripravena natacet - co vim, tak se projevuje ve chvili, kdy dite nabude dojmu, ze pada. Vyvolava se treba tim, ze clovek trochu škubne prebalovaci podlozkou, na ktere dite lezi. (U meho mladsiho syna ho tedy vyvolavaly i hlasite zvuky, polozeni do kocarku, ze zacatku i rozepnuti pliny atd., nekdy i jen tak samo ve spanku. Tesne kolem dvou mesicu ho jeste mel. Zvlastnich pohybu ocima jsem si nevsimla, ale obykle se tvaril vydesene a/nebo ukrivdene, na okamzik ztuhnul - to ano, ale kdyby ten "reflex" beznymi podnety vyvolat nesel a vybavoval se nezavisle na cemkoli, tak bych tu neurologii resila. )

martiina_k
18. led 2020

Mooruv reflex obvykle po ukončeném třetím měsíci mizí, ale jsou děti, který přetrvá a to i do dospělosti. Tvůj popis mi ale na Moorův reflex nesedí. Jak píše malytlustyhroch, zkusila bych ho vyvolat záměrně - nenadálým zvukem, ttřeba zvonkem u dveří, nebo spadnout hrnec v kuchyni nebo něco takového, prcek by měl rozhodit ručičky, ale to prohýbání a těkání očima mi tam teda nesedí.

autor
18. led 2020

@malytlustyhroch Jo, to vím, ale upřímně mě děsí to vyvolávat schválně. 😮 Stalo se to právě třeba, když jsem s ním moc rychle trhla při koupání, když jsem ho dávala rychle do postýlky. Ale nejvíc se to stává, když leží sám a nic se neděje: v kočárku, na gauči, v postýlce....taky se to stává, než tvrdě usne, často ho to probudí...a ještě se to stává i u kojení....takže běžnými podněty to vyvolat jde no....
@martiina_k no a takový to hyper ztuhnutí, drobné tekani ockama (je to malinko) a jemne škubání ručkama, plus to zčervenání se neděje pokaždé....občas prostě jen vymrští ty ruce a nohy....jo a vždycky se prohne taky že jako vyspuli zadek a hodně si prdne, někdy vyletí i hovínko....to velký ztuhnutí má tak 1-2x denně teď....a většinou po něm ještě tak dvakrát vystřelí ručkama, ale to už mě tak neděsí...

martinau5
18. led 2020

Rodila jste přirozeně nebo CS? Malý to neměl uplně jak vy, ale taky mě jeho pohyby občas vyděsily a také byl více lekavější, ale to kvůli toho, že se narodil CS.

autor
18. led 2020

@martinau5 Přirozeně. Ale hodně těžkej porod, ke konci ho tahali ven zvonem a lžíci, nedýchal. Apgar v první minutě měl jen 3, v pěti už 9 a v deseti 10. Tak jestli to není s tím spojený.🤷 To mě nenapadlo.

martinau5
18. led 2020

Myslím si, že to může být taky tím.

autor
18. led 2020

@martinau5 Chjo.....Ale fakt to nemam ráda, kdyz to dělá. V tom únoru to té doktorce znovu zdůrazním, hlavně to ztuhnutí, tekani a škubání....S tema miminkama je furt něco mi přijde. ☹

slunickovm
19. led 2020

A netlaci u toho? Nekombinuje se to Mooro a tlaceni? Nas syn se taky lekal,kdyz si mel odrihnout, prdnout, pri refluxu klasicky rozhodil ručičky a vyděšeny vyraz. Když tlacil rudnul, ztuhnul, prohybal se. Ale tyto dve veci reflex a tlaceni se daly od sebe dobře rozeznat. Pri reflexi i rychle uklidnit. Pokud se vam to nezdá můžete i sama zkusit najit a kontaktovat neurologa. Lepsi mit video, ale oni si to asi kdyz tak sami zkusi vyvolat. Jen pokud to nema.vzdy takové, tak to nemusí zachytit. Nechejte si to vyšetřit nez vas naockuji.

600den994
19. led 2020

Vyzadala bych si vysetreni na neurologii pro klid duse...to co popisujete nic byt nemusi,ale muze a lepsi drive nez pozdeji...Rozhodne bych necekala do unora.Pracovala jsem na detske neurologii.

autor
19. led 2020

@slunickovm Nene...To není spojený. Když tlačí hovínko, tak je to klasický tlačení - taky zrudne, ale to je běžný tlačení. To, že si u toho někdy prdne nebo i trochu kakne je podle mě tím tlakem najednou.... A naočkovanej už je, pár dní před 2m. Teď má 2m a týden...

@600den994 hmmm....ve mě se zas mlátí pocity, že nechci být hysterka, že jsem to minule dr popsala a ona byla v klidu s tím, ze mě to děsí. 🙄 Jinak se chová úplně normálně, usmívá se, žádný jiný divný chování nepozoruju....Asi ho budu víc pozorovat, když se to stane a v kdyžtak ji ještě zavolám...

600den994
19. led 2020

OK

katka316
5. dub 2021

Ahoj zakladatelka, vím že už je to delší doba, ale můžeš napsat jak to s vámi dopadlo? Mám 3.měsíční holčičku a až nedávno se to u malé také projevilo a dnes několikrát za sebou. Jsem trochu vyděšená co to může být. Mám strach zda to nemůže být i něco jiného než jen Moorův reflex. Poslední dobou i při kojení najednou přestane pít a začne hrozně plakat.

nanaxx
6. kvě 2022

@katka316 Ahoj, jak to nakonec dopadlo? Miminko mi to udelalo pár dní zpět, jsem z toho nesvá...

nanaxx
6. kvě 2022

Jak to nakonec s miminky dopadlo? Odeznělo to, nebo se to nějak řešilo? Chlapeček 2mesice mi to udělal pár dní zpět, dost mě to vyděsilo...

autor
6. kvě 2022

@nanaxx Bohužel se jednalo o epileptické záchvaty typu infantilní spazmy. :( Nicméně od prvního podání léků je bez záchvatů a brzo bude i bez léků úplně. Mozek poškozen není, takže v rámci možností je to dobré cestě. 🙂 Pokud se cokoliv nezdá, natočit a doktor! Jinak taková pomůcka: pokud se jedná o epileptické záchvaty tak to není možné nijak přerusit vnějším zákrokem. Musí to samo odeznít.

nanaxx
6. kvě 2022

To je super, že je to na dobré cestě 😊 Nám se právě stalo, že rozhodil rukama jako u moorova reflexu, zůstaly mu v té poloze a k tomu zrudl a vykulil očička. Bylo to tak 3-5 sekund, hned to odeznělo a začal plakat. Stalo se to v jeden den 2x, od té doby už nic, je to týden. Po neděli jdeme na neurologii, snad to bude v pořádku 🙂

autor
6. kvě 2022

@nanaxx Nechci malovat čerta na zeď, ale úplně OK mi to nepřijde, i když to bylo jen 2x. Ale super, že už jdete na neuro. Uvidíte.... Pokud by to byla nedej bože epi, tak někdy se může stát, že to EEG ani nezachytí hned. Takže raději být obezřetný i do budoucna. Ale snad to bude ok. 🙂

katka316
9. kvě 2022

Tak já ještě ten den jela na pohotovost a nic jí nenašli. Tvrdili mi, že to Mooroův reflex není, že jí asi bolí uši 🙈 No to nám druhý den na ORL vyloučili. Nikdy se to už neopakovalo, takže si myslím, že šlo opravdu jen o Mooroův reflex.