Motorický vývoj. Jak se vyvíjely vaše děti?

dlabinecka
23. pro 2011

Ahoj maminky, chtěla jsem se zeptat, jen tak anketně, jak se vaše děti vyvýjejí, či vyvýjela? kdy se začali otáčet na bok, pak na bříško, zpátky, kdy se začali plazit, lézt, posadili se, postavili, chodili atd 😉

alenv
28. pro 2011

@sisstin aha. no tak první stupen ano.. to se už dívá kam mu ukazuju, ale jak říkám neukazuje dává mi to najevo jinak. podívá se tam, chce tam a jakoby zahučí no a na třetí stupen jsme malý 🙂

alenv
28. pro 2011

@sisstin co je u něj ted novinka, že leží a vydává ze sebe různé zvuky, snaší se třeba hodně zakřičet.. jako kdby zkoušel co ten hlas dokáže.. je to srandovní. Ale je hodně šikovnej na jemnou motoriku, dokáže sám rozepnout zip, sebe ze země vlas a hraje si s ním, drobeček všechno a právě si zaměřuje na takhle malé věci. ale slabika žádná

sisstin
28. pro 2011

@alenv to má ještě fakt čas....nejdřív jenom jakoby bude koukat na to, co chce..pak k tomu bude natahovat celou ruku..a až pak natáhne ten ukazováček 😉 to sdílení je průměrně okolo toho 15měsíce věku, někdy dřív, někdy dýl...ale těch 18m je už fakt hranice, kdy by to dítě mělo dělat... 😉

alenv
28. pro 2011

@sisstin aha tak tu ruku natahuje.... třeba v náručí jak jdu k umyvadlu tak vždycky chce strakat ruce pod kohoutek a hrozně natahuje celou ručku a celým tělem se snaží jakoby dostat k místu kam chce... tak uf uf. jsi mě uklidnila až řekne ba, ta, ma tak budu štastná 😀

sisstin
28. pro 2011

@alenv podle mě jste určitě zatím v pohodě...ono to žvatlání jakoby zas na to mluvení nemusí mít takovej vliv, že dítě, který brzo žvatlá brzo mluví...to vůbec 😉 jako ta fáze žvatlání být musí, ale ta intenzita nebo to, jestli to dítě začlo dělat v 6m nebo v 9m nijak zásadní vliv na to, jak se ta řeč bude vyvíjet nemá 😉

alenv
28. pro 2011

@sisstin já strašně moc děkuju... uklidnila jsi mě... asi to moc řeším. ale já to do něj fakt hustím denně 😀 😀 😀 😀 a zajímavý je, že něco mu ukážu udělá to hned a mama mu říkám denně 100x a ne a ne 😀

sisstin
28. pro 2011

@alenv to prostě dokud nebude připravenej, tak to neřekne 😉 to nijak neuspíšíš...max. můžeš ten vývoj řeči podpořit, ale nějak ho "donutit" mluvit nebo opakovat, to fakt nejde 😉

Zkopčim ti sem, co jsem psala na postižený děti, ale určitě je to právě vhodný i pro malý kojence 😉

takže první "hra" - dítě na slovo "teď" musí začít dělat nějakou činnost, třeba začít jezdit autíčkem, nebo kutálet míčem atd. Na slovo "ted" zbourá věž z kostek, nebo se rozběhnout. Možností je spousta, prostě co dítě baví dělat.

na "raz dva tři hop" může skočit, seskočit atd., to podle motorických možností dítěte

na "raz dva tři nahoru" ho zvedni, nebo vyhod míč..

na raz dva tři bác" zboř věž z kostek, nech něco spadnout atd.

aby dítě rozlišovala hlas a ticho:
vyber mu nějakou činnost, třeba zatleskej (popř. paci paci). Vyslov jeho jméno a pokud neumí paci paci, ukaž mu to.

Pak vyslov jeho jméno, ale jenom pohybuj rty - to by tleskat neměl. Má zatleskat, jen když řekneš jeho jméno nahlas.

poslouchání slov:

musí udělat nějakou činnost na určité slovo, např. zajet autem do garáže, zatroubit atd., když řekneš slovo "auto"

nebo třeba zachrastí chrastítkem, když řekneš "dítě" (mimi)

při nakupování může dát jabko do košíku, když řekneš "jabko", ve vaně dá lodičku do vody, když řekneš "voda". To si můžeš různě modifikovat s různýma slovama.

pak takové ty básničky s ukazováním:

řekneš: spadla lžička do kafíčka, udělala BÁC. Při slově "bác" by měl pustit lžičku na zem, nebo "jako" spadnout, nebo třeba bouchnout paličkou do bubínku.

Abys ho podpořila v řeči, tak vydávej různý zvuky a citoslovce. Třeba se "jako" bouchni a řekni výrazně (klidně i přehrávej) "auuuuu", nebo otevři krabičku, udělej překvapený obličej a řekni" jééééé", gestikuluj u toho, šleb se, prostě to přeháněj.

Nebo si kousni do jablka a řekni "mmmmmm", a pomlaskávej si.

alenv
28. pro 2011

@sisstin děkuju moc.. jsi hodná a ochotná... a hodně věcí z toho dělám.. teda spíš s tím bác, jéé, mmm. No on vždycky sleduje právě moje rty, když něco říkám co ho učím.. stihne a kouká a pak začal dělat tou pusinkou jako rybička, že to vypadá, že říká potichounku pa, pa, pa.. ale neřekne to nahlas

sisstin
28. pro 2011

@alenv ještě dobrý je dítě nezahlcovat slovama, takže ne "podívej se, to je krásný červený autíčko", ale pokud bude mít v ruce auto, řekni "auto". Takhle komentuj cokoliv, co bude dělat, co budeš dělat ty. Ale jednoslovně, výrazně a stále stejně 😉 Takový to přehnaný mluvení na dítě v dlouhých větách je spíš na škodu, oni pak neví, o čem mluvíš 😉

hodně říkej ty citoslovce, když uvidíte ptáčka, řekni " ptáček- píp píp, pejsek - haf haf, atd. 😉

sisstin
28. pro 2011

@alenv super je takhle knížka, fakt pro malý miminka mi to přijde úplně ideální 😉 http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=49249169&tab=7

alenv
28. pro 2011

@sisstin tak já ho nezahlcuju, jelikož vím, že mě nechápe... spíš když projede auto tak jsem řekla brm brm, když vidí naše pejska řeknu haf haf i když bych teda asi měla používat auto a pes😀 a jediný co ho učím je mama a tata.. nic víc a papa. Ale určitě vím, že není na stupni kdy mu budu vysvětlovat jak dělá pejsek, když ještě ani neřekne haf. Mě právě udivuje, že tak hezky napodobuje třeba prskám on začně taky, ale nic vyslovit nechce

alenv
28. pro 2011

@sisstin díky za tip 😉

sisstin
28. pro 2011

@alenv právě ty citoslovce jsou dobrý 😉 tím děti začínají a nejlíp jim to jde vyslovit, stejně pak bude vědět, že "haf haf" je pes... 😉 ten vývoj řeči jde tak, že auto je nejdřív "brm (tů), potom je to třeba jenom "au", potom "auo", a finální slovo "auto" je až po všech těch fázích. Akorát u některých dětí to jde rychle, že si rodič ani nevšimne, že všechny ty fáze proběhly...někdo se na tom "brm" třeba zasekne na dýl 😉

sisstin
28. pro 2011

@alenv a můžeš začít znakovat, to je úplně mega super věc (malej se ti na to bude dobře chytat, když tak pěkně napodobuje) a domluvíš se s ním krásně už třeba okolo toho roku. Ten vývoj řeči to taky podporuje, nejdřív bude znakovat a až to slovo bude umět říct, od znaku automaticky ustoupí 😉 🙂 Takže pak děti i krásně tvoří "věty", něco řeknou, něco doznakují 🙂

alenv
28. pro 2011

@sisstin jéé tak jsem začla správně mě přávě přišlo divný ho učit auto, jelikož vím, že by mi to neřekl 😀 .. ale my třeba chodíme k oknu (psa máme ne zahradě) a já mu řeknu zavolame na Hafa? hafí Hafí a pes přiběhne a pak jsem ho učila papa hafí tak mu začal za oknem mávat a ted právě přijdem k oknu a on už začně mávat, aby haf přiběhl. Ale to znakování vubec neznám..

dlabinecka
autor
28. pro 2011

@sisstin
@alenv zankování je super, taky docela používáme, malá na to začala sama 😉

sisstin
28. pro 2011

@alenv je tady o tom téma v batolatech tuším - babysigns 😉 ono v podstatě i "papa" nebo "prosím" je znakování. Jsou to prostě gesta, která znamenají určitá slova 😉 Funguje to tak, že když řekneš to určité slovo - uděláš u něho znak (třeba auto je pohyb rukama, jako když točím volantem) 😉 Musíš být důsledná a znak udělat pokaždé, když to slovo řekneš. A dítě postupem času začne ten znak samo od sebe užívat, takže je ti schopné říct spousty slov. Jednak si říct o to, co chce (pití, jídlo, hračka), jednak "komentovat" to, co vidí...no prostě super...fakt už s ročním miminem si "popovídáš", i když třeba ještě vůbec nemluví 😉

tak mrkni do toho tématu, holky ti poradí určitě 😉 a fakt to vývoj řeči nebrzdí (jak si někdo myslí a bohužel i někteří "odborníci"), ale naopak podporuje. Vždycky je lehčí něco říct, než to znakovat (naznačovat, ukazovat atd.), takže jestli bude připravený něco říct, tak to prostě řekne a ten znak přestane dělat 😉

alenv
28. pro 2011

@sisstin aha tak to je super! Prosím tě a ty znaky jsou dané nebo si můžu znaky vytvořit sama?

alenv
28. pro 2011

@dlabinecka docela mě to zajímá...

sisstin
28. pro 2011

plus vlastně rozvoj motoriky rozvíjí řeč, a to znakování rozvíjí i porozumění....je to naprosto přirozená věc, dřív se lidi dorozumívali jenom znakama (v pravěku, když ještě nebyla ta řeč) 🙂

nechápu, že to znakování má furt tolik odpůrců, např. i paní Kejklíčková, která je vedoucí Logo kliniky 😠

sisstin
28. pro 2011

@alenv jako znaky jsou dané, jsou i kurzy...ale spousta dětí si je vytváří sama...určitě se nemusíš striktně držet toho, co se v babysighns používá 😉

alenv
28. pro 2011

@sisstin no vidíš to je zajímavé... nenapadlo by mě, že by to dítě mělo brzdit ve kominikaci, přece když zatočím jakoby volantem a řeknu brm brm. tak to dítě se bude snažit postupně napodobovat oboje.. si myslím... já se podívám do té diskuze počtu si a budu zřejmě používat jen to co se mi bude hodit🙂 strašně děkuju

sisstin
28. pro 2011

@alenv no oni tvrdí, že jako dítě nebude mít potřebu mluvit, když si to může zaznakovat a ty mu rozumíš 😝 ale takhle to prostě nefunguje...komunikace (a to hlavně mluvení) je jednou ze základních lidských potřeb, a pokud to dítě (člověk) není omezený nějakým handicapem, tak prostě mluvení pro něj bude vždycky první a nejdůležitější možností před jinou alternativní komunikací 😉

alenv
28. pro 2011

@sisstin a kdy dítě tak přestane používat znaky? Jde mi o to, aby pak třeba nešlo do školky a neukázalo nějaký znak s tím, že mu budou rozumět.. jak dlouho dítě znaky používá?

sisstin
28. pro 2011

@alenv tak jakmile to slovo umí říct, tak prostě ten znak vypustí...tj. při standartním vývoji řeči do školky fakt už se znakama nepůjde 😉

sisstin
28. pro 2011

@alenv a stačí, že už umí říct "brm", tak prostě ten znak pro "auto" přestane dělat 😉

alenv
28. pro 2011

@sisstin 🙂 tak já to začnu zkoušet 🙂 díky moc.. mě právě záleží právě na té komikaci ne moc na tom, když začně chodit a klekat si jako na tom, aby jsme si rozuměli 🙂

sisstin
28. pro 2011

@alenv uvidíš, někdo se chytne třeba za měsíc..někomu to trvá dýl... 😉 někdo znakuje už v těch 9m, někdo třeba až v 15m..to záleží na vývoji toho dítěte 😉 takže nevzdávat, když třeba za měsíc znakovat ještě nebude...ale já myslim, že se chytí rychle 😉

alenv
28. pro 2011

@sisstin on mi právě přijde v tomhle celkem šikovnej... napodobuje pěkně a ted poslední dny mi přijde šikovnej, napodobuje zvuky jen ne ty slabiky 😀 mě napíná ví, že na to čekám

sisstin
28. pro 2011

@alenv první prý děti dost znakují "světlo"...- natažená ručička ke světlu a rozevírání a otevírání pěstičky 😉