Motorický vývoj. Jak se vyvíjely vaše děti?

dlabinecka
23. pro 2011

Ahoj maminky, chtěla jsem se zeptat, jen tak anketně, jak se vaše děti vyvýjejí, či vyvýjela? kdy se začali otáčet na bok, pak na bříško, zpátky, kdy se začali plazit, lézt, posadili se, postavili, chodili atd 😉

sisstin
28. pro 2011

@alenv tady jsou nějaký základní znaky např: http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=...

alenv
28. pro 2011

@sisstin já asi zítra zkusím, že si vymyslím znak třeba pro pití... a budu ho to učit.. zda se to znaučí a začně učelně používat.. jen jak mu to půjde

sisstin
28. pro 2011

@alenv tady je přesně vidět, že holčička, co říká...tak už ty znaky ani neumí 😉

https://www.youtube.com/watch?v=-ow1T5U-B3k
alenv
28. pro 2011

@sisstin jéé to e hezký ty děti jsou tak roztomilý

alenv
28. pro 2011

@sisstin tak přesně všude jak dělají tu rybičku tak to ted pořád dělá Alešek🙂

sisstin
28. pro 2011

@alenv já chci snad ještě jedno dítě někdy možná jen proto, abych zažila tu normoš komunikaci..já bych si to táááák užívala 😀 😀 😀 a znakovat chci taky určitě.... 🙂

alenv
28. pro 2011

@sisstin my zas máme normoš komunikaci, ale jsme věčně nemocný ☹ už i měsíc v Motole.... takže at je to jakkoliv.. zdravé dítě, štastné dítě... a štastní rodiče

dlabinecka
autor
29. pro 2011

@alenv To znakování je fajn, ale třeba naše Eliška na to přešla v podstatě sama, strašně rychle se naučila ukazovat například, jak dělá čáp, jak dělá rak, ježek atd. Ted mi ukazuje i čísla na prstíčkách, když to dítě pozoruješ, tak zjistíš, že ty znaky vlastně dělá, jen si toho prostě mamky nevšímají 😉

sarunatko
23. led 2012

Holky, měla bych na vás dotaz. Moje sedmiměsíční dcera se asi před dvěma týdny začala stavět na nožičky - samozřejmě s oporou, drží se postýlky a postaví se. Všimla jsem si ale, že někdy si stočí prstíčky jakoby pod sebe, takže nestojí na šlapkách, ale na těch prstíkách. Neudělá to vždycky, někdy si dá nožičku normálně, ale někdy se jí tam ty prstíky připletou. Mám to v jejím věku nějak řešit nebo se to ještě spraví samo?

dlabinecka
autor
6. bře 2012

@sarunatko JAk se to vyvýjí?

sarunatko
7. bře 2012

@dlabinecka Ahoj, v pohodě, už stoupá normálně a chodí kolem nábytku 🙂

dlabinecka
autor
7. bře 2012

@sarunatko TAk to je dobře!! atk jí nech hodně tapkat naboso kolem nábytku, to nožičkám moc prospívá 😉

sarunatko
7. bře 2012

@dlabinecka Fakt naboso? Nemá mít papučky?

dlabinecka
autor
7. bře 2012

@sarunatko No, papučky určitě ne. Ideální je střídat naboso a pevné botky (s pevným kotníkem ) , co mi řekli odborníci 🙂 My jsme totiž řešili, že Eliška trochu vytáčela nohy a tohle "obšlapávání" je na to nejlepší rehabilitace. A bylo mi řečeno, že úpokud tráví většinu doby už na nohou, tak dát pevné botičky, pokud mezitím ještě hodně leze, tak naboso.

sarunatko
7. bře 2012

@dlabinecka Tak ona skoro celý den stojí nebo sedí. Papučky mám kotníčkové, tak si myslím, že jsou dobré.

dlabinecka
autor
7. bře 2012

@sarunatko TAk to jo 🙂 Tak, at vám to hezky šlape 😉

dlabinecka
autor
25. bře 2012

@sisstin Ahoj!! Můžu se Tě zeptat? Elišce je dneska 22měsíců. Mluví , jak tatar 😅 Což je ovšem asi docela normální( např pomeranč je v jejím výrazu oučoč -nechápu 😝). Slovní zásobu určitě rozšiřuje, slova přibývají. Ale ještě pořád mi vůbec nespojuje slova. V hlavě jo, ale neřekne -např. Bráška hajá. Ale řekne Bráška, odmlčí se a pak třeba řekne hajá. Nebo řekne bráška, já řeknu, ano, tady je bráška, a ona dodá hajá. Je to ještě pořád v klidu? Nebo lze jí nějakým způsobem "donutit" mluvit ve větách. Ptám se spíš pro klid duše. Já se s ní domluvím, okolí si kdyžtak nechá přeložit 😅

dlabinecka
autor
25. bře 2012

@sisstin Mmch, pěkně mě ted dojala naše dětská. byla jsem s prckem na 6ti měsíční kontrole, Zvážila ho, změřila, zeptala se mě, jestli se přetáčí a vodchod!! Jako třeba, jak vypadá na bříšku, zkontrolovat fontanelu, prohmátnout bříško -nic. A ještě málem omdlela, když jsem se zmínila, že malého na spaní pořád svazuju 😝

sisstin
25. bře 2012

@dlabinecka čauky, řekla bych, že je to normální 😉 uvidíš, jak to půjde dál..ale počítám, že ta slova začne spojovat a z těch její slov bude pomalu tvořit slova naše 😉 zatím bych se nenervovala 😉

dlabinecka
autor
25. bře 2012

@sisstin Děkuju moc a dokážeš říct, kdy je taková nějaká hranice, kdy to dítě už ty slova fakt spojovat má?

sisstin
26. bře 2012

@dlabinecka tak taková úplně standardní norma je mezi 18-24měsíci, ale hodně dětí má opožděný vývoj řeči, takže to může být i déle. Záleží, kdy dítě začne mluvit. To spojování dvou slov by mělo přijít tak do cca 6měsíců, kdy dítě začne 😉 já osobně bych počkala do 2,5-2,9roku. Pokud by dítě ani nadále nespojovalo, tak už bych navštívila na radu klinického logopeda 😉

krysot
24. zář 2013

zdravim holky, nevim jestli diskuze je jeste aktualni, nebo jestli mi nekdo odpovi, ale mam dotaz prave ohledne komunikace, muj druhorozeny ma 19m, znakovali sme od 10m znaky mu sli, pouzival jich zhruba 20 co jsme se ucili, od 18 m spojuje slova napr. kdyz neco chce : Toto mnam na, tam je ....auto..., kde je, co to je? tam je, pojmenuje vsechny cleny domacnosti, masinka je huhu, rekne jak delaji zviratka (asi 5 zviratek) ukazuje, to co pozna v knizce, na sobe ukaze vlasky, oci, nos, pusu, pupik, rucicky, nohy atd....slovni zasobu mame cca 25slov, ale horsi je to s tim porozumenim, prave jsem procetla celou diskuzi a jsou zkratka nektere pokyny, ktere malej splni a pak na ktere vubec nereaguje, sem tam se mi stane ze se ani neotoci na sve jmeno,ale z toho se ne me podiva po ocku a usmeje se,jako by mi rikal, no matko zase to zkousis,ale na me si nevyzrajes...ja se otocim,kdy chci ja, a s cizima lidma je to jeste horsi, to je jako by s nim vubec nemluvili, zkratka nereaguje.... Jeste kdyz spolu delame kolo kolo mlynsky, koulela se ze dvora, tak se zapojuje, nekdy me opravdu vyrazi dech kolik toho umi a z toho jsem z nej spatna, jak me ignoruje...nevim jestli je to v povaze, nebo nechape....jsem z toho na nervy, a pak si nadavm, ze ho silene pozoruju a ze bych si mela uzivat zdravyho prcka (starsi syn se narodil predcasne a toho jsem chudaka neustalym sledovanim otravovala celou dobu, ted je z nej jednickar....) diky moc za radu a treba i za uklidneni mejte se krasne alca a kluci 😉

lenicka07
24. zář 2013

@krysot Ahojky, moje malá je cca o dva měsíce starší, v tom co píšeš nevidím od nás nějaký extra rozdíl, a mě teda každej říká že je šikovná. Taky někdy nereaguje vůbec na moje pokyny, to že mi moc dobře rozumí, mám ověřené (stačí nabídnout něco co má hodně ráda, a je to úplně jiná reakce 🙂 když chce, umí všechno možné, když nechce neumí nic, nebo to schválně říká špatně. Spíš to asi řešíš tolik kvůli staršímu synovi.

krysot
25. zář 2013

ASi mas pravdu, ale stejne me to mrzi, mame kolem sebe hodne deti (o 6-7m starsich) vetsinou holcicky a nekdy me mate to, jak ony reaguji,zapojuji se a rady komunikuji, nejenom se svoji maminkou, i se mnou a mladej zkratka jak se mu zrovna chce....tak doufam ze z toho vyrosteme, protoze ja jsem ukecana az moc 🙂 kolikrat si rikam jak me ta potvora zkousi, jsou veci, u kterych si rikam tak to neda,a on to da, a pak me neposlechne ani kdyz mu davam uplne zakladni pokyny, sedni si, dej mi rucicku, atd..... 😖

lenicka07
25. zář 2013

@krysot nemůžeš ho srovnávat s dětmi o půl roku staršími... u naší vidím jak obrovský pokrok udělala za půl roku.. a nemá cenu srovnávat ani stejně staré děti... každé je nadané na něco jiné.... třeba naše napočítá do desíti, pozná několik písmen, od roka a půl je bez plínek přes den, tuhle se snažila odříkat celou básničku, ale např. neumí pít z ničeho jiného než z flašky, hrnek s pítkem odmítá a ze sklenice jí to vůbec nejde, i s jídlem je hrozná, než se naučí jíst lžičkou, to bude ještě běh na dlouhou trať... ale není to tím že by měla horší motorické schopnosti (už několik měsíců si např. dokáže obout botičky na správnou nohu a zapnout suchý zip. A ohledně toho jídla ještě - větší kousky se naučila jíst až teprve nedávno. Takže je to strašně individuální a vůbec nesrovnávám, protože bych se z toho musela zbláznit 🙂

lenicka07
25. zář 2013

@krysot jo a pokud jde o to poslouchání, tak doma docela poslechne, když jsme jen spolu nebo s taťkou, pokud přijde návštěva, tak mi přijde že malá asi nemá uši 🙂 to samé venku, ale tam se to za poslední měsíc dost zlepšilo... s dětma se komunikovat snaží, ale jen s některými, asi podle sympatií, na některé vůbec nereaguje... cizího dospělého by neposlechla a pokud jde o komunikaci, tak se stydí, musela by se rozkoukat, pak by se možná začla předvádět

krysot
30. zář 2013

@lenicka07 tak nejaky pocitani do deseti..., pismenka atd nehrozi 😉 , plinky taky mame porad, nechce mi sedet na nocniku a ja ho lamat a poslouchat to rvani nechci, vsak on na to prijde sam, nebo koupime trenovaci kalhotky, a uz si kluk lina rozmysli, jestli chce mit zadek v mokru a studenu...., opravdu jsem spis resila tu jeho ignoraci,az jsem si rikala, jestli neni trosku nahluchlej, dokonce jsem zkusila i trisknout mu u ucha hrncem a varechou /nelekl se/ 😖 ale tohle je asi k reseni s pediatrickou, pak jsem mu treba zkusila dat nejaky ukol, aniz by se na me podival /hral si s kremem na zadek, a ten uz mi nekolikrat celkem vydatne ochutnaval/ rekla jsem mu at mi ho prinese,a poslechl me, takze aniz by mohl odezirat, tak slysel, a udelal co jsem po nem chtela, tak nevim nekdy si opravdu rikam ze prehanim, a mela bych ho nechat zit....ale diky za odpoved uzivej podzimu s malou a preji zdravicko.... 😉

lenicka07
30. zář 2013

@krysot Tobě taky hodně zdraví a fakt na něj netlač.. oni ty broučci vše nejlíp dělají, když to po nich vůbec nechceš 😀 Tak mu dej volnost, podej mu to třeba formou hry, když chceš aby něco udělal. Třeba naše si nechtěla sušit vlasy ručníkem, tak jsme koukali na pohádku Máša a medvěd, máša tam má nějaký šátek, a když chci malej něco dát na hlavu, tak si hrajeme na Mášu a najednou jí to vůbec nevadí že na té hlavě něco má 🙂

lidi
1. lis 2015

jak můžu více podpořit mimi 8 měsíců v lezení. Na břicho a záda se točí jak drak. Potom začala plazením couvat a jak couváním narazila do nábytku pokrčila kolínka a šup zvedla se na zadek. Teď už si sama sedne i v prostoru,ale lození nějak minula. Když se chce "pohybovat" pro hračky atd. kopká nožičkama různě přesedává a točí se po zadečku. Teď už u nábytku se natahuje nahoru a stoupá si na kolínkách ... trochu mě trápí, že nechce lozit a už si chce stoupat.
Už nevím jak motivovat. Sama lozím, nabízím hračky, máme hrací válec,balonky dokonce už ji lákám i na jídlo,ale zatím žádný úspěch.
Každá rada dobrá děkuji