Motorický vývoj. Jak se vyvíjely vaše děti?

dlabinecka
23. pro 2011

Ahoj maminky, chtěla jsem se zeptat, jen tak anketně, jak se vaše děti vyvýjejí, či vyvýjela? kdy se začali otáčet na bok, pak na bříško, zpátky, kdy se začali plazit, lézt, posadili se, postavili, chodili atd 😉

pajapoj
26. pro 2011

@sisstin však jsem taky napsala z 99%, nějaké minimum dětí má problém ještě i jiný než motorický, o kterém tady debatujeme my a ty pak ani do tý školky třeba v těch 3 letech nejdou i když jsou třeba motoricky OK

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin širší norma? Takže po 18ti měsících to chce hlídat a po 24měsících co? utratit?

ofelieee
26. pro 2011

@jasekd jo, však taky přestanem až nám vyprší tenhle turnus, ani mi to nepřijde vlastně přirozený, když je tam pohromadě X dětí stejnýho věku, daleko milejší je mě i Kubovi společnost různejch věků...
@sisstin určitě máš pravdu. Právě to je prdlý, že nejvíc řečí okolo toho mají ty maminy děcek, který jsou o měsíc jinde - co mám zkušenosti s těma, jejichž děti opravdu mají nějakej problém, tak si o tom povídají úplně jinak...

sisstin
26. pro 2011

@dlabinecka po 18m to chce dohled odborníka, nicméně nejsou ještě důvody k obavám..pokud dítě nechodí ani po 24m, je třeba už absolvovat další vyšetření - genetika, ortoped atd. Takhle jsem to myslela 😉

sisstin
26. pro 2011

@ofelieee to je to, o čem tu mluvím....že prostě často se řeší kraviny, že dítě třeba ještě v 10m neleze, nebo já nevím, v 18m nespojují slova....to je prostě normální, není to průměrný vývoj...ale neznačí problém...a tabulky na to myslí...ale dítě, které má skutečný problém se prostě do těch tabulek nevejde...a o tom to je..

ne proto, aby si matky honily trika, co jejich dítě dělá o měsíc dřív 😉

ofelieee
26. pro 2011

nehledě na to, že moje pediatrička (teda Kubova, ups 😅 ) se nikdy nezajímala, co už dělá, natož jak a já žádný tabulky neznám, ani nevím, kam bych do nich měla koukat (a nechci to vědět 🙂 )...

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin Jasně. jenže podle mě by odbroník, který dítě vidí v těch 18ti měsících už měl docela rozpoznat, kde jestli a v čem je problém, ne? Kamrádc například syn chodil ve 23měsícíh, ted jsou mu 4 roky a určitě neodpovídá ani přibližně dětem svého věku. A myslim si, že psycho a motorický vývoj jdou celkem ruku v ruce, ne?

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin Ale třeba : Moje Eliška například v těch 10ti měsících nelzela, což by samo o sobě problém neukazovalo, ale problém měla.

sisstin
26. pro 2011

@dlabinecka no bohužel je odborník a odborník... a ne u každého dítěte právě jde ten motorický vývoj stejně s psychickým, takhle je to u dětí zdravých (průměrných) 😉 a je problém ten, že dítě, které se vyvíjí normálně motoricky, se nemusí vyvíjet stejně mentálně nebo může mít jednu tu složku vývoje prostě mimo (že se nevejde ani do té širší normy)...ale to právě většina lékařů neřeší 😉

každej pediatr bude řešit, jestli 18m dítě leze, sedí a chodí...ale třeba to, jestli sdílí pozornost, rozumí mluvené řeči ke svému věku atd., neřeší...a ani dost často neví, jak by to mělo být...bohužel 😉

pajapoj
26. pro 2011

jj s tím souhlas, ono od toho je v 18ti měsících prohlídka u pediatra, kterej by měl poznat, že něco není v "normě"

@ofelieee naše pediatrička teda všechno hlídá, dokonce jsme od nějakých 5ti měsíců chodili na rehabku, takže tam mě i rehabilitační pak ujistila, že má u všeho správnou techniku.

Ono dneska není problém se na nějaké vyšetření objednat a zkonzultovat i s jiným odborníkem

pajapoj
26. pro 2011

@sisstin má doktorka třeba tohle řešila, náš malej má ve zdravotním průkazu v té 18m kolonce "spojuje slova" zaškrtnuté NE a pak se mě ptala, jeslti mi rozumí co mu říkám, jestli splní o co ho poprosím a tak, jestli ukáže na zvíře a řekne zvuk,... člověk by mě prostě zbystřit, když se ho doktor na nic neptá a všechno je podle něj jen v pohodě

sisstin
26. pro 2011

@pajapoj no jenže dost často maminka nemusí vědět, že tam ten problém je (u fakt malých dětí) a pediatr to nepozná....a to ted mluvím hlavně o tom mentálním vývoji a řečovém vývoji 😉

syn má vadu řeči, a kdybych nestudovala ty tabulky, nehledala si informace na netu a nezačla to řešit tak brzo, tak pediatra by v tomto byla zcela laxní do tří let, páč motoricky se vyvíjel normálně, i vypadal jako normální dítě....a ten přístup je fakt v hodně ordinacích...a třeba rodič, který prostě tomu doktoru věří nebo si ty informace nenajde (z jakéhokoliv důvodu) pak ve třech letech zjistí, že teda tady fakt něco nehraje a že už to mohl řešit dávno 😉

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin Jenže já právě v tomhle ohledu pediatra za odborníka nepovažuju 😅 Je fakt, že se mě ted dátská ptala na 18ti měsíční prohlídce, jestli Eliška napodobuje zvířátka a to jí ke štěstí stačilo 😝 Ovšem zanedbala jiné věci, to je ale zase už o něčem jiném. Vlastně mi to přijde, že pediatr na dítě nestačí...

sisstin
26. pro 2011

@pajapoj tak mně se třeba doktorka zeptala, jestli rozumí mluvené řeči..já řekla, že ano ...páč syn rozuměl základní pokyny..ale třeba už nerozuměl dvojsložkovým pokynům...ale na to se mě Dr. už nezeptala, a já jako matka prvního dítěte jsem netušila, jak moc by měl rozumět 😉 nezeptala se mě, jestli sdílí pozornost...a co fakt máme v diskuzi maminky, tak se jich na tohle nikdo neptal ani jim k tomu nedal žádné informace..takže je to fakt běžné....

jsou jistě i dobří pediatři, ale v tomto směru je to stále spíš temno 😉

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin No, ale třeba moje kamrádka cvičí právě kuli mluvení dcery vojtovku - z toho jsem si odvodila, že všechno souvisí se všim.

ofelieee
26. pro 2011

jojo, já od ní vlastně od Kubova narození odcházím, jen jsem lenoch a eště jsem to neudělala ☹ tuhle byl Kuba nemocnej a já za ní ani nechtěla jít a nešla, to je jasná známnka, že je něco špatně 😉 ale to už jsem dost mimo téma...

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin Můžu se zeptat, co je dvousložkový pokyn? Naše dr se na nic takového taky neptala, tak jen, abych věděla, jestli to dcerka dělá?

jasekd
26. pro 2011

@dlabinecka No na moje deti obvodni pediatr rozhodne nestaci 😀 😠 Takze chodime vsude mozne, nicmene mel by poznat, ze neco neni OK a poslat dal.

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@ofelieee Je to mimo téma, ale k takové dr. bych teda taky nechodila...

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@jasekd Jasně, ale poslal vás tam ten pediatr nebo jste museli sami? Mě totiž pediatr poslat měl, a neposlal ☹

sisstin
26. pro 2011

@dlabinecka dvojsložkový pokyn je např. vem kostku a dej ji na stůl 😉 prostě dva pokyny za sebou. 18m dítě už má dost velkou pasivní slovní zásobu a rozumí všem pojmům, které se běžně a často používají a je schopné splnit dva pokyny za sebou, které jsou v jedné větě 😉 2,5leté dítě už chápe otázky typu : z čeho se pije, čím se jezdí, za co si koupíš v obchodě bonbonky atd. 😉

On se pediatr zeptá, jestli dítě rozumí...ale už nezkoumá, jak rozumí 😉 a tohle neví i dost psychologů, prostě v tomhle směru je to tady fakt strašná bída 😉

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin Aha, tak to jo. To naše Eliška rozumí. A splní - obvykle😅 Ale musim teda přioznat, že tohle naše dr neřešila ale vůbec. na 18ti měsíční prohlídce jí změřila, zvážila (zdála se jí podvyživená, tak řešila, jak jí -zajímavé , zrovna naše Elí vysloveně žere 😅), prohlídla jí, zkontrolovala fontanelu, bříško, pusinku, zoubky. Zeptala se mě, jestli napodobuje zvířátka a to bylo vše...žádné spojování slov, jestli rozumí nebo tak jí nezajímalo.

sisstin
26. pro 2011

@jasekd já jsem si žádanky od pediatry musela vyloženě vyprosit, měla u toho sto keců...až když jsme přišli s diagnozou, tak čuměla..a od té doby mi napíše, co si řeknu 😝

sisstin
26. pro 2011

@dlabinecka a třeba to sdílení pozornosti, že dítě na něco ukáže prstem, podívá se na maminku, udělá nějakej zvuk a čeká od ní odpověd, je fakt NESMÍRNĚ důležitý....je to téměř nejdůležitější krok ve vývoji...a kolik pediatrů tohle zkoumá 😖 proto píšu, že všude se furt řeší jenom to, jestli sedí, leze, chodí...ale tyhle věci nikoho nezajímaj 😒

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin Aha, tak to naše Eliška dělá, to by mě vůbec nenapadlo řešit, a naší dětskou zjevně taky ne. Ale když se nad tím zamyslím, tak je pravda, že tohle je rozhodně důležitější, než jestli v té době už chodí 😉

jasekd
26. pro 2011

@dlabinecka jj, poslala, Martin uz vymetl gastro, ocni, nefro, urologii v Praze, neuro kvuli te motorice, boze, snad aspon bude normalne mluvit, rozumet atd. Venyna si strihla ultrazvuk ve spitale u nas a ted valime do Motola, protoze ani tady nevedi, co ma/nema za problem, tak nam to zaridili tam. Od novyho roku budeme mit novou doktorku (nase jde do duchodu), uprimne ji svoje deti jako pacienty nepreju 😝 S cim vas neposlal, ze Eli mela cvicit a necvicila? Martin necvici ani ted, dle neurologa netreba 😕 Neurolog ma na baraku i svoji rhb, tak asi skutecne M. nepotrebuje cvicit, kdyz ho tam neposila... Neurolog nejsem, musim tedy verit, ze nepotrebuje.

sisstin
26. pro 2011

@dlabinecka právě, tohle je základ komunikace - dítě jednak nabírá pasivní slovní zásobu (páč ty mu říkáš, co se jak jmenuje) a jednak s tebou komunikuje 😉 takhle komunikují miminka od 9 měsíců, "limit" na to je 18měsíců...a pokud to dítě nedělá ani po roce a půl..tak někde je problém, a ne zrovna malej... 😉

ale kolik pediatrů se tě na tohle zeptá, řekla bych, že z 10 tak jeden...a možná ani netuší, jak moc důležité to je... 😒

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@jasekd Naše Eliška měla neurologický problém. Do půl roka jsem jí musela svazovat, aby se jakžtakž zklidnila. šíleně sebou cukala a trhala, jako když se lekne. Nesnášela být na bříšku, ale totálně. Byl to následek porodu. Už ten porod byl důvod k návštěvě neurologa. A naší doktorce jsem o tom cukání a trhání řikala - obvykle jí to přišlo děsně vtipné ☹
Teda vy si s těma dětma taky užíváte, to je peklo ☹

sisstin
26. pro 2011

@dlabinecka tak "dráždivé" dítě je vždycky důvod pro neurologa, ach jo 😒

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin No, naše dr. podle mě vůbec netuší, že je tohle k něčemu důležité ☹ Ale je fakt, že mě to nikdy nenapadlo, ale nEli rozhodně někde kolem toho 10-11měsíce začala na všechno ukazovat a vyžadovat, abysme to pojmenovávali...