Motorický vývoj. Jak se vyvíjely vaše děti?

dlabinecka
23. pro 2011

Ahoj maminky, chtěla jsem se zeptat, jen tak anketně, jak se vaše děti vyvýjejí, či vyvýjela? kdy se začali otáčet na bok, pak na bříško, zpátky, kdy se začali plazit, lézt, posadili se, postavili, chodili atd 😉

dlabinecka
autor
26. pro 2011

@sisstin Jo, to jsem se dozvěděla, až když jí byl skoro rok..☹ Měli nás tam poslat hlavně už z porodnice...

sisstin
26. pro 2011

@dlabinecka to je právě to, já jsem to prostě nevěděla....o děti jsem se nikdy nijak nezajímala, měla jsem první dítě a ani žádný z mých kamarádek děti neměla...tak jsem to netušila...syn třeba začal sdílet pozornost až okolo druhého roku, do tý doby taky chabě rozuměl...páč prostě jak neukazoval, tak se mu nerozšiřovala ta pasivní slovní zásoba...pak začal ukazovat, a do tří let měl to porozumění v normě (jsme od dvou let hlídaný u psycholožky, která je fakt špička v oboru)....ale musela jsem to prostě začít řešit já, pediatra ze mě akorát dělala blba...všechno jsem si našla, vyběhala.... 😒

jasekd
26. pro 2011

@sisstin jak to tak popisujes, tak to se nase ptala, spojovani slov, ukazovani, porozumeni pokynum atd, jen to nenazvala dvouslozkovy pokyn. Martin kdyz chce, rozumi, problem je, ze moc nechce, neposloucha, to je dalsi problem, ze mam spratka, to uz jsem si taky vyslechla 😝
@ofelieee mne celkove tyhlety krouzky prijdou divny 😅 Ae ja jsem takovej asocial trochu, ostatni maminky, pokud nejsou moje kamaradky, nemusim 😀 To plavani bylo jedine, co bych asi skousla, kdybysme mohli...

sisstin
26. pro 2011

@jasekd jestli se můžu do toho vměšovat... 😉 pokud dítě občas rozumí a občas ne (ted se to teda netýká věcí, které prostě dělat nechce 😉 )...tak bych měla o tom porozumění pochyby 😉 páč děti se výborně orientují neverbálně, takže pokud je něco jasné ze situace nebo ty mu k tomu dáš neverbální nápovědu (ukážeš, naznačíš atd.), tak dítě může udělat pokyny, aniž by mu slovně rozumělo.... a pak právě, když něco není jasné ze situaci nebo ty mu nedáš tu berličku v podobně neverbálna, tak pak nerozumí 😉 není to o tom, že je dítě spratek 😉

sisstin
26. pro 2011

@jasekd příklad. dítě vidí kyblík a rozházený kostky, a ty mu řekneš "dej kostky do kyblíku"...tak to dítě splní...ale když mu řekneš, přines si kyblík s kostičkama (aniž by tu věc viděl ), tak dítě, které nerozumí k věku bude ztracené 😉 tím netvrdím, že tvůj klučina nerozumí.... jen to, že prostě můžou být děti, které občas něco splní a občas stejnou věc nesplní...a není to tom, že jsou to parchanti nevychovaný...ale prostě nerozumí.... takhle malé děti se běžným pokynům (pokud to třeba není něco, co fakt dělat nechtějí - jít spát atd.) nevyhýbají schválně 😉

jasekd
26. pro 2011

@dlabinecka no je to trochu zatez na nas, hlavne na moje nervy 😔 Deti jsou v pohode, ani jednoho nastesti nic neboli a neprudi, akorat M. bere ty antibiotika uz dlouhodobe a jak furt nekde lezeme, boji se doktoru a dela tam sileny sceny, oni mu az tak brutal veci nedelali, ale neco za sebou ma a navic asi ma trochu vzteklou a zaroven litostivou povahu (po mne 😝 ), des bes, co predvadi, a jak nechodi, je to fakt ostuda, naposled u detske (sla jen Vendy a on jako doprovod, nemam hlidani), rev uz pred barakem, dovlecu ho do cekarny, postavim k zidli, on se hrouti, vzteka, place, slinta az na zem, slzy strikaji, do toho tahnu v tasce Vendy, ta se rozplace z jeho revu... Pani kojila dite a mela sebou asi 10lwtyho kluka, kouka na nej, na nas a rika tak nahlas, abych to spolehlive slysela "Tohle jsi, Pepanku, ani jako malej, NIKDY NEDELAL!!!"

jasekd
26. pro 2011

@sisstin no nestras! Mne ale pripada, ze fakt spis nechce, ale budu ho teda pozorovat vic...

sisstin
26. pro 2011

@jasekd když něco nechce, měl by dát najevo nesouhlas 😉 bud zakroucením hlavy, nebo říct ne..prostě poznáš, e to fakt dělat nechce 😉 pokud je nulová reakce, už bych byla obezřetná 😉

to porozumění se dá fakt nenásilně trénovat, pokud chceš, tak ti hodim nějaký tipy do IP...on pokud je trošku opožděný v tom motorickým vývoji, tak je docela možnost, že celkově ten vývoj může být trošku opožděný 😉

sisstin
26. pro 2011

@jasekd zkoušela jsi kontaktovat Ranou péči? Vy by jste pro ně už podle mě byli klienti 😉 tety přijedou k vám domů, chlapečka ti zkouknou (formou hry), budou se tě ptát na podstatné věci...a pokud se zachytí problém, tak k vám pak budou jezdit jednou měsíčně, dovezou didaktický hračky, poradí, co trénovat atd..a vše je zdarma 😉

mají i různé rehabilitační programy a terapie, prostě super pomoc...

jasekd
26. pro 2011

@sisstin koukne, usklibne se stylem "vis co mi muzes" a odleze pryc. NE rika hlavne na jidlo, spani, nocnik, kdyz se fakt vzteka. Myslim, ze kdyz nerozumi, spis tak "hloupe" kouka a ceka, co bude. Ty tipy mi dej, ja vim, ze mas i speci diskusi, ale to se mi nechce cist, uz jste tam rozjete a spacializovane a doufam, ze to nebudem potrebovat. Podle me to muzes dat i sem, treba to bude zajimat i dalsi, nebo kdyztak IP, jak chces, budes hodna 🙂 Ty mas urcite prehled, co by mel umet co se tyka jemne motoriky (21 mesicu)...?

sisstin
26. pro 2011

@jasekd jj, to je právě, co píšu...že nechtějí dělat věci typu - jídlo, spaní, nočník atd. Ale třeba prostě schválně neignorují, když ho poprosíš, aby ti něco podal nebo tak 😉 takhle to prostě nefunguje u těch malých dětí.... právě je dost dětí, které mají to porozumění opožděné - a pak ti okolí tvrdí, že určitě rozumí, jen máš parchanta, kterýho si neumíš vychovat 😝

já ti to písnu spíš do IP, ono to chce ušít každýmu dítěti " na míru" , nějaké takové všeobecné rady mám tady ve fotoblogu a v článcích 😉

jasekd
26. pro 2011

@sisstin Ne, ted jsem koukala na net, to je ale pro postizene deti? Martin je snad zdravej, aspon doufam... 😕 JIank jsem koukala, kde sidli, a my jsme jaksi mimo jejich dosah (severni Cechy).

sisstin
26. pro 2011

@jasekd ee, to je i pro děti s "jenom" ohroženým vývojem 😉 my taky nespadáme do postižení, a normálně nás vzali 😉 stačí, že dítě prostě něco dělá pozděj, než má...nebo je nějakej problém (nemusí to být postižení)....ty pobočky jsou po celé CR, na netu nejsou uvedené všechny...odkud jste? 😉 Ona ne každá RP se zaměřuje na všechno, třeba ta "naše" bere prostě vše...ale některé se zaměřují třeba na děti s motorickými problémy, některá zas na děti se špatným zrakem atd. Chce to napsat do té nejbližší, a ta, pokud se na vás nespecializuje, by vás měla odkázat na příslušnou RP. Dojíždí po celé republice, nejde od vzdálenost 😉

sisstin
26. pro 2011

@jasekd vy by jste tam s tou opožděnější motorikou spadali si myslím, a při tom už si "proklepnou" i ten vývoj celkově...fakt je to super v tom, že ti půjčí všechny ty super hračky a pomůcky, který jsou jinak pěkně drahý a dítě to třeba za dva měsíce přestane bavit 😝 takhle máš neustále přísun nových hraček, které třeba neznáš nebo by tě nenapadly koupit...

my už jsme vyřazení od prázdnin, a je to teda na mojí peněžence ukrutně znát 😝 všechny pomůcky si kupuju už sama a levná záležitost to fakt jako není 😖

sisstin
26. pro 2011

no a to mě přivádí k další věci, že se o té Rané péči neví...ideálně tam chodí miminka už od narození, kde je problém předpokládaný (předčasně narozené děti, nebo nějaká vývojová vada), popř. pokud dítě nějak vybočuje z průměru závažněji, tak by pediatr měl dát kontakt...

no ale jelikož je to neziskovka, a tím pádem pro odborníky z toho neplynou žádné prašule 😝 , tak samozřejmě ticho po pěšině. Já jsem ty letáčky nesla pak k pediatře, se mě zeptala, co to jako je (ta RP sídlí přesně naproti té ordinaci), řekla "aha", letáčky strčila do stolu a dle mě jsou tam dodnes 😝

dlabinecka
autor
27. pro 2011

@sisstin A můžu se zeptat, čím to u vás jako je? To se nechá považovat za vrozenou "vadu"? Nebo jakto? Ještě k vaší diskuzi, mě to přijde, že Eliška moje povely plní celkem s nadšením, tedy krom toho nočníku 😅 A pokud vím, tak je to pro děti přirozené, že chtějí maminkám dělat radost (samozřejmě se to netýká toho, že opravdu nerozumí). Elí má akorát třeba to, že něco hledá - dudlík. nemůže ho najít a začne okamžitě vřískat, pak už neslyší, nevidí. At jí řeknu, co řeknu, tak ječí. S těma doktorama je to fakt k naštvání. kdybysme bejvali byli dávno u toho neurologa, mohly jsme si ušetřit spouty slziček..☹
@jasekd Ježiš, tak to je fakt o nervy. ale chápu, naše Elí u doktorky taky vždycky vřeští. Pořád se uklidnuju tím, že je to vlastně správně, protože se prostě intenzivně brání něčemu, co jí vadí 😉 A ty řeči jsou šílený, vím, že ignorovat j¨to je těžké, ale nic jiného se s tím asi dělat nedá. A m: už začal pořádně chodit, nebo se mu pořád nechce?

sisstin
27. pro 2011

@dlabinecka to je vývojová vada řeči, takže vznikla někde v průběhu vývoje - v těhotenství, při porodu nebo v tom raném kojeneckém věku 😉 ty přičiny nejsou ještě tak úplně známé, ale obecně jsou to negativní vlivy v těhotenství, nebo špatný porod, novorozenecká žloutenka silnější a hlavně dědičnost - kluci k tomu mají sklony více, než holčičky a právě se to dědí...otec syna měl výrazně opožděný vývoj řeči a právě děti pak už můžou mít dysfázii 😉 Ono se to časem srovná úplně na normu, ale hrozí pak ve škole různé specifické poruchy učení (dysgrafie, dyslexie atd.), ale tak tyhle SPU mají i děti bez dysfázie...to může mít jakékoliv dítě 😉

dlabinecka
autor
27. pro 2011

@sisstin Jasně, je dobré, že ted se o tom už alespon ví, dřív to muselo být horší. Já jsem taky disgrafik 🙂 A to se projeví "jen" v mluvení nebo i nějak jinak?

petra49
27. pro 2011

Tak náš prďola se do 11m jenom plazil, v 11m si klekl a stoupl u nábytku, začal sedět, kolem roku začal lézt a od 15m chodí sám, ale já jsem prý nechtěla chodit skoro ve 2 letech 😀

sisstin
27. pro 2011

@dlabinecka tak třeba u syna je to "jenom" v tom mluvení, jinak je jako ostatní běžný 4letý dítě 😉 ale pak jsou právě ty formy, kde je špatný i to porozumění mluvené řeči, a tam jsou pak i jiné problémy, které z toho vycházejí 😉 taky hrozně záleží, jaká je ta míra postižení velká ...syn má tu vadu lehčí, takže ten by do nástupu do školy měl mluvit úplně jako vrstevníci, a to riziko těch SPU je tak 50:50....ale jsou taky fakt těžké formy těch dysfázií (kde je opožděné i to porozumění) tak tam se ta řeč se do normálu nedá úplně už nikdy...a i to porozumění řeči v některých oblastech je špatný (ironie, vtipy, slovní úlohy atd.) 😉

dlabinecka
autor
27. pro 2011

@sisstin Aha...Tak o něčem takovém jsem fakt ani nevěděla, takže děkuju za ponaučení a hlavně, at s tím má syn co nejméně problémů 😉

sisstin
27. pro 2011

@dlabinecka no přitom právě těch dysfatických dětí je v poslední době fakt strašně moc, ale furt se o tom nic moc neví...všude slyšíš, že ten a ten nemluvil do 3(4,5,6) a je z něj pan inženýr...všude ti řeknou, že kluci jsou líný a pomalý a že se přece rozmluví každej...a pak jsou právě děti, který tu diagnozu dostanou třeba až ve 4-6letech, a pak už je dost těžký s tím něco udělat 😉

takže by to chtělo větší informovanost okolí a hlavně té odborné veřejnosti (zejména pediatrů), protože ten to dítě vidí nejčastěji (mimo rodiče) a nějaký odchylky v tom řečovém vývoji by měl zachytit...a to se právě neděje, jak jsem psala, furt se jen řeší, jestli dítě sedí, leze, chodí...ale to jestli se i jinak vyvíjí normálně, to se nijak moc neřeší..a nějaký problémy s mluvením se řeší (když má rodič štěstí) ve 3letech 😝 a i tak maj kecy, že to není třeba, že se rozmluví ve školce a bla bla... 😝

já měla fakt štěstí, že jsem se k těm informacím dostala fakt brzo (syn měl 20měsíců) a už jsem prostě tušila, že něco není v pořádku...takže jsme na tom začli makat brzo, a je to znát 🙂

ofelieee
28. pro 2011

@sisstin páni ty sis prošla teda kdečím koukám... a je úžasný, jak to máš nastudovaný. Já tady machruju, že žádný tabulky neznám a nechci, ale to si samozřejmě můžu dovolit jen proto, že Kuba fakt teprv začíná nějaký komunikování... díky moc za ty informace, taky se začnu snažit dávat pozor...

@jasekd Já už je taky nemám ráda 🙂 Na začátku jsem tam šla, protože Kuba byl hodně pohodový mimino, tak jsem se nudila a někam jsem chtěla...

holky, snad to trochu patří do týhle diskuze - v jaký fázise maj děcku pořídit boty? Čekat na krok? Nebo už stání je ten správnej čas?

fram
28. pro 2011

Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi, ale moje zkušenost - když jsem byla se synem v poradně na 8 měsících, poslala nás dr. na rehabilitace a do očkov. průkazu napsala "lehce opožděná motorika", protože syn nelezl. Mě vomejvali a obrečela jsem to. Podotýkám, že to bylo před 14ti lety, takže jsem neměla internet. Rehabilitační sestra ho vyšetřila, řekla , že na lezení má dost času, že je úplně v pořádku. V té době už se uměl postavit a chodil kolem nábytku. Lézt začal v 10ti měsících (asi po 3 dnech plazení) a v 11 měsících začal chodit. Dnes (v pubertě) JE ÚPLNĚ JEDNO, kdy začal lézt. Taky se pozdě rozmluvil, ale je normální a i docela chytrej 😀

alenv
28. pro 2011

@sisstin ahoj prosím tě vidím, že tu řešíš právě oblast mluvení.. synovi je 8,5 měsíce a stále neříká žádné, ba,ta,pa,ma.. někdy se mu v breku povede me nebo mam... ale jiank prostě nic.. já nevím jestli to neřeším moc brzo.. ale pořád mi to vrtá hlavou.. dělá různé grr. huláká, křičí, výská napadobuje zvuky, které na něj dělám, ale nedokáže nic říct.. akorát co ted začal dělat je vlastně dělání jakoby pa nebo ma pusinkou jako rybička, ale nedokáže tam použít ten hlas. Jinak umí dělat věci, napodobovat, dělá papa... vidím, že je chápavej, když chce...jen prostě žádné ty slabiky... myslíš, že je brzo se s tím zatěžovat?

sisstin
28. pro 2011

@alenv to je fakt brzo 😉 ale podle mě to žvatlání přijde už za chvíli, okolo 9-10 měsíce 😉 když napodobuje atd, tak to je zatím určitě v pohodě 😉 průměrný dítě má první slovíčko okolo toho 9-12měsíce, většinou třeba jen první slabiku slova (ma je máma, ba je babička atd.), ale spousta dětí v tomhle věku neřekne cíleně fakt nic...v tom kojeneckým věku je to fakt hrozně různý. Spíš si hlídej, jestli ukazuje (jestli to ještě nedělá) a rozumí nějakým těm základním věcem...a to fakt zatím stačí 😉

pehaka
28. pro 2011

malej se přetočil ve 4m přesně 🙂 posadil se v 6 měsících sám se přitahoval o šprušle v postýlce až do sedu v 7 si sednul sám bez pomoci lést začel v 10 měs. ovšem v 8 už stál u postýlky sám se ale rozběhl přesně ve 14 měs..🙂 všechno jsem nechala na něm žádná chodítka, žádné tahání za ruce...vžďyť kam spěchat momentálně téměř 30 měs..běhá jak drak a pusu nezavře...😀DD

alenv
28. pro 2011

@sisstin jéé to jsi mě uklidnila. já bych to zřejmě tak neřešila... ale tady na MK mě to občas strhne... mám pocit, že některé děti jsou při nejmenším geniální a snad mluví už v 5 měsících 😀 Napodobuje ted začíná hodně.. třeba zakašlu a on se opičí.. vypláznu jazyk, tak on taky.. udělám nějaký zvuk a on se ho hned snaží udělat také. Umí udělat hlavičkou nene, ale to dělá skoro na všechno 😀 takže se mu to asi líbí. Dneska jsem s ním cvičila taak sem velikej.. a za chvilku už začal zvedat jednu ručičku tu druhou nechtěl😀 papa umí udělat a některé věci už chápe jako je hami hami😀 a myslíš ukazuje na něco? To nedělá... jen když někam chce třeba v náručí tak se zaměří a to by mě podrápal jak vidím, kam přímo chce.. ale, že by natáhl ručičku a ukázal tak to ne jestli to takhle myslíš. spíš začně jakoby mávat

sisstin
28. pro 2011

@alenv ono právě to napodobování, nebo dělání "jak jsi veliký, papa atd." je komunikace, to samý ukazování 😉 Jako první dítě chápe, když ty mu něco ukazuješ - dívá se tím směrem 😉 druhý stupen je to, že samo ukazuje (ale jen na věci, které chce nebo potřebuje) a třetí nejdůležitější stupen je to sdílení pozornosti, tj. ukážu na něco, co mě zajímá, udělám zvuk, podívám se na druhou osobu a vyžaduju od ní interakci (pojmenování té věci) 😉

alenv
28. pro 2011

@sisstin jinak co mu jde perfektně je bum bum to umí dlouho.. to začně hned mlátit do všeho.. a pak řeknu hned udělej papa a krásně to rozliší, že přestane mlátit, ale mávat