Na jídlo nemám chuť. Jak se stravovat v těhotenství?

dagina
30. kvě 2008

Ahojky, zajímalo by mě, jak jste nebo byli ostatní ohledně "kvalitního" stravování zejména na začátku těhu. Asi od 5tt mám dost velké nevolnosti, ale nezvracím ( jednou jsem si zkoušela dát i prst do krku, aby se mi zvracením ulevilo a prostě nic). Na jídlo nemám moc chuť, každé sousto mi roste v puse 😝 . O pálení žáhy ani nemluvím☹ . Jde mi hlavně o to, že absolutně nemám chuť na zeleninu, kterou bych zejména teď měla jíst hodně. Za posledních 14 dní jsem snědla s donucením 2 malá rajčátka, prostě si nemůžu pomoct.... ☹ . Ovoce můžu jen některé, tak se snažím jíst aspoň to. A když už mám na něco chuť, tak to jsou samé nezdravé jídla, které jsem nikdy před tím nejedla...., nějak mi to nejde na rozum. Bojím se, aby mimčo nějak nestrádalo, přeci ty první 3 měsíce jsou hodně na zdravý vývoj důležite 😒 ... . Vitamíny baštím, snad to trochu zachráním tím. Zajímalo by mě, jestli jste některá na tom byla podobně, popř. jak jste to řešila...... . Díky za reakce 😉 .

campi
30. kvě 2008

Ahoj dagi,

resim podobny problem - zatím zvracím teda celkem s radostí, přece jenom konec pátého týdne, tak to tolikrát nebylo 😅 . Jsem blinkací typ, jakmile je mi delší dobu těžko v žaludku, tak to musí ven.

Kdyz jsem objevila pozitivní testík, tak jsem si nakoupila různá semínka, kefíry, luštěniny, mořské řasy a teď se na ně nemůžu ani podívat. Obávám se, že suchý bílý rohlík (který jsem do těhotenství vůbec nekupovala), meloun a pizza s mozzarellou moc výživných látek nemají. Gynekoložka mi doporučila těhotenský multivitamín, že tam všechno je, ale raději bych to do sebe dostala zdravou stravou.

Teď popíjím zázvor zalitý horkou vodou a vypadá to, že zabírá. Zkoušela jsi to?

evamik
30. kvě 2008

Ahoj holky, mám to podobně... Nezvracím, ale nemám vůbec na nic chuť... Naštěstí ještě na zeleninu a ovoce relativně nejvíc... Dagi, snažím se jíst opravdu zdravě - kupuju si hlavně bio potraviny, fresh džusy apod.
Jo, ještě by mě zajímalo - Ty to Campi možná budeš vědět, jestli se smí v těhotenství mozzarela a feta?? Na obou píšou čerstvý sýr, ale myslím (na etiketě to není), že jsou z paster. mléka...

campi
30. kvě 2008

Evi: to jsem ráda, že jsem natrefila na fanouška biopotravin. Já jsem do nich strašnej blázen, je to můj velkej koníček. Nekupuju teda bio uplne vse, ale vzdycky necham v biopotravinach tisicovku ani nemrknu. A treba biomozzarella z Intersparu je fakt super. Ja mozzarellu jim - jinak bych si musela objednat suchou pizzovou placku, stejne jako feta syr. A co taková tak čerstvá lučina, jak se prodává zabalená jako kostička, jak z ní teče ta voda? To je taky čerstvý sýr, ne?

Ze sýrů bych nejedla sýry s plísní (typ hermelín, niva a zrající tvrdé sýry), jinak bych to neřešila.

lisounek
30. kvě 2008

ahoj holky neda mi to, abych Vam nenapsala - vubec se nebojte, ze mimi o neco ochudite..ja jsem treba prvni mesic lezela v nemocnici a to co nam tam davali jako stravu pro tehule bylo desivy...jako vyziva teda strasny, ale kdyz jsem mela na neco chut, tak mi to donesli a ja to bastila...dulezity je, abyste do sebe alespon neco dostali...paklize mate nevolnosti (ja je teda vubec nemela, ale nechutenstvi to pak veliky), tak zkuste snist neco sussiho nez vstanete (par piskotu, rohlik, nekomu vyhovuje banan)...a zkuste nemit vubec hlad...protoze prave v tehu je spatne nejvice na lacno...a paklize nemate hlad a nedokazete do sebe nic dostat, tak alespon pijte ruzny stavy 100 % nebo redeny, zkuste ovocny salaty, mlecne vyrobky proste co jde...ja jsem treba mela hroznou chut na mliko a to mi na te gynde nedali ani jednou...takze jsem to pila po krabicich od navstev 😅 jinak jsem se ale musela do jidla nutit a ja sama jsem vyzivar, takze jsem i vedela co bych mela, ale dulezity prave je, abyste se nenechaly zahnat pocit, ze tohle a tohle nesmite nebo ze neco spatne jite...takhle se to posuzovat neda...ono neco by se melo a praxe je jina..mimco si z vas vezme co potrebuje, tak jako tak ...a ty chute jsou i tak prizpusobeny...(ja jsem treba taky mela chut na pizzu, spenat a takovy veci)...a sladke vubec a ted je to uplne naopak..ono to bude lepsi a lepsi, je pravda, ze zazvorovy caj nebo lizatka pomahaji....nekomu ano a nekomu moc nee, ale vyzkouset se ma vse...jinak ja treba sama moc nejsem pro ty ruzny umely vitaminy, protoze to neni pro telo prirozeny a tak, ale to je kazdeho vec...jo a ze syru hlavne nejist hermelinu a nivu - ostatni by nemelo delat problem....tady tech diskusi o jidle uz je tolik, ale nekdy to spis desi nez pomuze..at je Vam brzy lip.. 😉 ono kazde obdobi tehu ma neco ... 😵

dagina
autor
30. kvě 2008

Ahojky Campi, na IVF máš gratulaci k dvojčátkům 😵 . To mi povídej..., pizzu jsem měla předevčírem, a jak jsem si na pošmákla, sice mě pak po ní bylo těžko, ale to už druhá věc. Včera jsem si musela stůj co stůj koupit kupovanou sekanou, kterou bych za normálních okolností nikdy nevzala do pusy, a také mě náramně chutnala 😅 . Hm, tak zázvor u nás jen tak neseženu 😖 , ale vím že se dají koupit zázvorový lízátka, tak třeba by to k něčemu bylo. Evamik, já jsem před těhu jedla přiměřeně zdravě, ale teď mě to opravdu nejde, podívám na okurek nebo papriku.... se mi zvedá žaludek.
Jak to máte holky s vůněmi??? Já když přijdu do koupelny a už se mi obrací žaludek. Když se mažu mlékem, tak to je utrpení, vadí mě jakákoliv vůně...., já nevím co to budu mít za mimčo 😵 .

evamik
30. kvě 2008

Campi, já nakupuju biopotraviny spíš v marketech, což není úplně ideální - štve mě, že je hrozně úzkej výběr... a to nemluvím o tom, jak jsou drahý... No, ale teď mi to za to samozřejmě stojí...

No, ono když si ji dáš na pizzu, tak to nevadí 100%, prot. je to tepelně upravený - já ji jím s rajčaty, což už nevím, jestli není rizikový... Já četla někde na netu, že se namají čerstvé sýry, kt. neprošly pasterizací - ale bůhví, který to jsou, že?! Plísňový to je jasný, ale u těhle 2 jsem nevěděla... No asi si je dám, prot. to už bych fakt nemohla nic! 😠 Já skoro nejím maso, ale říkám si, že teď bych ho měla zařadit... Nevíš, kde lze sehnat třeba krůtí bio??

evamik
30. kvě 2008

Dagi, no vůně, teda spíš smrady 😉 mi vadí skoro všechny... Hl. to, co mi vadilo dřív trochu (výtah u nás v domě, uzeniny apod.), tak z toho se mi teď vyloženě zvedá žaludek!

lisounek
30. kvě 2008

dagi: mas to koukam jako ja, jsem nemohla zahnat chut na parky, sekanou a pizzu a pritom jsem to nikdy moc nejedla..a zaludek se mi obracel pri pomysleni na cokoladu nebo susenky...ted uz mam chut snad uplne na vse...ale taky jsem mela takovy kolisavy obdobi... 🙂

dagina
autor
30. kvě 2008

Evi, jj, já nemůžu ani vařit, vadí mě i kuchyňské smrady 😝 😝 . Ahoj Věrčo 🙂 . O té nivě a hermelínu jsem také četla, že by se neměla v těhu, normálně jsou moje oblíbené, ale teď rozhodně nééé 😉 . Já si fakt nepochutnám skoro na ničem, jím jen proto, abych neměla hlad. Také doufám, že po 12tt už bude lépe 😵 .

dagina
autor
30. kvě 2008

Věrčo, myslíš že i tyto nechutě můžou trochu naznačit pohlaví dítěte 😕 ????? To je asi blbost, viď.

campi
30. kvě 2008

Tak pachy mi nastesti nevadi! Vcera me chytil na Andelu nejakej kluk a snazil se mi prodat jakejsi uzasnej parfem, tak tak jsem ho zastavila, aby ho na me nestriknul. Jsem na nej rychle vybafla, ze jsem tehotna a ze ho pozvracim - HAHA, ten koukal.

lisounek
30. kvě 2008

dagi: no rika se to, ze kdo ji slane na zacatku, tak ceka kluka a kdo sladke basti tak holku, ale ja mela nejdriv to slane a tak (a porad jsem si byla jista, ze cekame kluka to i nekolik tydnu 😀 ) a pak bac byla to holcicka, takze se to asi spis dle toho brat neda 😀

pachy mi vadily hlavne vune a tak, ale dalo se to - mela jsem nos jak pes 😀 😀

dagina
autor
30. kvě 2008

Campi, to ještě může přijít, ikdyž bych ti to nepřála. Mě to všechno postupně začalo po tom 5tt, do té doby jsem nevěděla že jsem těhu 😉 . Ještě absolutně nemůžu nic větrového, mentol, pepermint..., u čištění zubů to byly muka, naštěstí mě byla doporučena jedna homoepatická pasta a je to lepší.

lisounek
30. kvě 2008

noo ja taky mam rada hermelin a je fakt, ze kdyz byl treba na pizze tepelne opracovany, tak jsem ho snedla, ale samotny si ho nedam..pritom mam na nej ale tak nekdy chut..my si ho vzdycky delali na grilu, tak musim pockat az potom noo, ale holky pri kojeni je to pak mnohem vetsi masakr, aby mimco nemelo prdiky, tak se to podoba temer diete takze ted si jeste muzeme vybirat.... 😅

dagina
autor
30. kvě 2008

Jj, to máš Věrko pravdu, kojení bude "dieta" 😅

slunickooo
30. kvě 2008

Holky - tak Niva i Hermelín se jíst může, já se taky bála ze začátku těhu a dokonce jsem psala do on-line poradny nějakýmu mudrcovi - takže to mám ověřený přímo od doktora 😉

evamik
30. kvě 2008

Sluni, to fakt slyším poprvý, naopak všude vyloženě plísňový sýry zakazujou!!
Campi, 😀

lisounek
30. kvě 2008

slunickoo: s tim jako odbornik fakt nesouhlasim... 😠

evamik
30. kvě 2008

S tím asi nesouhlasí nikdo - kromě jednoho dr. z on-line poradny! 😉

dagina
autor
30. kvě 2008

O té Nivě jsem přímo četla, že by se neměla jíst z toho důvodu, že může hrozit nákaza listeriozy, jinak asi sám o sobě by nijak neškodil. Proto jak píše Lisounek, zakazují plísňové sýry, kde je větší pravěpodobnost této nákazy 😒 .

lisounek
30. kvě 2008

a ja jsem i tehdy tu jeho odpoved cetla a absolutne jsem nechapala, jak muze napsat, ze to nikdy neslysel...to je panecku poradna jak vysita 😒 tohle uz se resilo prave i v jiny diskusi a nerada bych, aby se to preneslo i sem, protoze to pak pro ostatni je docela zcestne... 😕

lisounek
30. kvě 2008

ale holky tady jsou na stesti rozumny... 😉 🙂

evamik
30. kvě 2008

Já myslím, že hodně gynekologů tohle vůbec nezajímá... Mojí kamarádce gynekolog doporučil urologickej čaj, kt. je v těhu vyloženě zakázanej! 😠

lisounek
30. kvě 2008

jj gyndari na to dlabou co se smi a nesmi...ten muj se se mnou nikdy o vyzive nejak nebavil a akorat se divil ze piju mliko po litrech, ze pry vetsinou tehotnym vadi 😀

campi
30. kvě 2008

To je zvlastni s tou nivou, ja myslim, ze jak je v něčem plíseň, že to může být potenciálně škodlivý, i když jsou to plisně normalne poživatelne.

Ja nechapu, jak se muze nekdo nakazit listeriozou treba z kupovanyho salatu - ten jsem si koupila naposledy nekde na gymplu. Vcera kupovala nejaka pani v Tescu Eidam a kilo bylo za 9,90 - chapete, co to muze byt za Eidam????

Evi: tahle farma je dobra - http://www.eko-farma.cz/kontakt.html. Biokrutu jsem teda nikde nevidela. Akorat se tam musis dostat ve vsedni den?-:(. Az ti bude lip a v 2. semestru budes plna energie, muzes si tam udelat vylet.

evamik
30. kvě 2008

Campi, myslíš 9,90 za 10 dkg, ne?! 😕 Z takových těch majonézových salátů taky nechápu! Díky za odkaz! 🙂

palenda
30. kvě 2008

holky - můj gynekolog mi vyloženě nic nezakázal, jen říkal, ať si dávám pozor na ty plísňové sýry (kvůli listerióze, jak jste tu už psaly)

.....ptala jsem se Dr. na železo, protože teď nemám vůbec chuť na maso a pan doktor mi řekl, že se nemusím bát, že v prvních měsících je miminko jako parazit a že co potřebuje, to si vezme - a i holky, co hodně zvrací, hubnou, tak mají normálně se vyvíjející se miminka

campi
30. kvě 2008

evi: to nevim, pani jenom vykrikovala ve fronte u pokladny, ze to je za 9,90 - ze by kilo? Ja vubec nevim, kolik takovej syr muze stat.

puzzi
30. kvě 2008

Ahoj 🙂
Mně doktorka taky nic ke stravě neříkala, ale v knížkách a na netu lze vyčíst dost.
Třeba teď v práci byly chlebíčky a na nich vejce a majonéza. Řekla jsem, že nebudu, bojím se té listeriozy a ten chlebíček by mi pak dlouho vrtal hlavou. Na to dostanu odpověd, že jednou to přece nevadí. No pravděpodobně ne, ale náhoda je blbec a někdo může jíst jeden hermelín denně a nic, někdo si dá jeden za celé těhu a zrovna listerie. Takže to raději zkusím nejíst.
Dala jsem si chlebíček někdy v 6tt, pak jsem o tom začala přemýšlet a týden jsem z toho byla celá nesvá.
Lučina a spol. - taky by mě to zajímalo, zda se smí, ale mylsim, že jo, když jsem četla, v čem je listerie, tak o podobných sýrech typu lučina ani slovo.

puzzi
30. kvě 2008

Levné sýry a uzeniny taky nechápu. A z čeho se mi docela dělá šoufl, když vidím v hypermarketu u uzenin takový ty misky s nakrájeným salámem na ochutnávku. každej tam hmátne, šup do pusy, olíznout prst a šup ještě kousek. To se mi fakt trošku ekluje. A navíc podobný uzeniny už x let nejím.
Z hotových salátů mám taky strach, že tam nakrájej třeba něco zkaženějšího, páč v tom nálevu a v majonéze se to nepozná. Radši si udělat všechno doma. A taková domácí česneková pomazánka se nedá s tou kupovanou vůbec srovnávat 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru