Na kolik stupňů perete miminku?

irii
24. kvě 2013

Milé maminky,
pomalu bych chtěla začít prát výbavičku pro mého drobečka, ale nevím jak na to. Docela mě překvapilo, že spousta novorozeneckých kousků oblečení se může prát pouze na 40. Nejraději bych tam na poprvé všechno hodila na 90 🙂 Ale to by to oblečení nemuselo vydržet. Většinu mám po příbuzných, takže nejde o úplně nové věci, ale leželo to na půdě a tak podobně. Moje pračka má i BabyProgram, který umožňuje nastavení teploty na 40, 60 a 95 stupňů. Děkuji za rady!

ckei
24. kvě 2013

@irii nové jsem prala jenom na 40, oblečky od kamarádek a od rodiny - tedy již nošené, jsem dala na 60 a teď, když má něco fakt fleky a potřebuji se toho zbavit, tak našplíchám přípravkem na skvrnu a klidně to dám na 80-90 😅

rasha
24. kvě 2013

já peru bílé na 40 a barevné na 40 nebo 30

brisalek
24. kvě 2013

já podobně jako @ckei. Nové jen na 30-40 ruční/jemné....starší věci a špinavé , když už to pak dcera nosila na 60 třeba i s předpírkou (ale fleky mi stejně zůstávaly☹ ). Na 90 už bych asi některé nedávala, aby z velikosti 86 nebylo 56🙂.

stavba
24. kvě 2013

Já teda vždy ať nové nebo použité oblečení prala na 40°C, na víc bych se bála. Většina kojeneckých oblečků je ze 100% bavlny, tak bych měla strach, že se to srazí.

evcounek
24. kvě 2013

já peru na 40 záleží jak oblečení vypadá a co je to za materiál. Zrovna teď jsem si přinesla oblečení co bylo na půdě dobrých 25let (tepláky a trička na doma a zahradu - vše originál po mě a sestřičce) 😀 věci jsem namočila aby nejhorší prach pustil (a to to bylo zabalené v asi ve třech igelitkách) a pak prala normálně na 40. svetříky (co pletla moje babička) a zimní bundy (co šila moje maminka) tak na 30.

alyssa.anna
24. kvě 2013

Tak já také zrovna doprala a brala jsem to takto - barevné, s potisky apod. jsem prala na 40, jednobarevnné, bez potisků s starší jsem dala na 60 a ryze bílé na 90. A stejnak pak ještě žehlíš 🙂

irii
autor
24. kvě 2013

@ckei
@rasha
@brisalek
@stavba
@evcounek
@alyssa.anna Holky, díky moc všem za rady! Jsem ráda, že to nemusím s teplotou přehánět 🙂

katyxq
24. kvě 2013

Peru stejně jako nám - na 40 a nežehlím, stejně ve skříni ani jinde doma nemáš sterilní prostředí, navíc na domácí baktérie si miminko zvyká už během těhotenství (přes protilátky z tvojí krve) a během vaginálního porodu jich dostane plnou palbu 😉, nám porodní asistentka na kurzu doporučila si na porodní sál vzít vlastní plínku a deku na přikrytí miminka na maminčině těla, aby tam bylo alespoň částečně domácí prostředí.

mafeska
24. kvě 2013

@irii já peru pořád na 30 st, bavlněné plíny na 90 (je ale těžký s nima naplnit pračku takže je peru spíš na míň), babyprogram naše pračka nezná 😀, věci který se bojim dát do pračky přeperu v ruce. Peru dost často a věci jsou pořád krásný. Bojim se je dát na 40😀 na odolné skvrny naliju připravek, enchám působit, pod kohoutkem přejedu v ruce a hodim k ostatnímu prádlu. Žehlím téměř vše mimo tepláků a ponožek 🙂

mafeska
24. kvě 2013

@alyssa.anna tyjo to bych se bála, nedovedu si představit že bych bodýčka šoupla do pračky na 90. 🙂

petoska
24. kvě 2013

já peru na 40, a bílé věci (body, plínky, povlečení ) na 90, někdy jen na 60. A žehlím teda, nedovedu si představit to nevyžehlit :D

evelp
24. kvě 2013

když byl ještě v šestinedělí, tak jsem většinu prala na 95 (hodně blinkal a kadil 😀 ) a ted peru všechno na 60 a spoustu věcí už nežehlím, jen to, co je zmačkané..

agne
24. kvě 2013

První praní oblečků hlavně z druhé ruky na dětský program na 60, kromě pletenin, nový stačí i na 40 dle doporučení výrobce. Další už budu prát všechno na 40. Jen klasický pleny se mají poprvé vyvařit, aby ti dobře sály na 90. Jinak důležitý je hlavně dvojitý máchání.

ebsian
24. kvě 2013

@mafeska To by se bohužel rozpadla brzo 😅 😅 Já peru běžně na 30st, nebo 40st, víc už jen pleny, osušky pro ni..Když Anet něco pokaká, ihned jdu namočit a přejet mýdlem, skvrna obvykle je hned pryč..Horší, jak to bude po příkrmech 😅 😅 Žehlím to pro malou všechno, co žehlit lze 🙂
Je ale pravda, že malá má oblečení na sobě třeba i overálek na spaní jen jednou a hned jde do pračky, někdy to mám třeba body jen hodinu a je dopoledne pokakané a hned zase převléci. To i v porodnici by ji nechali v jednom oblečení snad 3 dny, nebýt toho, že se šla koupat, takže to měla 2 dny na sobě od nich 🙂 to doma nehrozí teda tak dlouho.

ebsian
24. kvě 2013

No a padlo tu téma žehlení..Tož žehlím spíš proto, aby to bylo rovné a ne jak ze zadku krávy 😉 Jako kvůli bakteriím..No, doma sterilitu teda nemám určitě, máme 3 zvířata, králíčka, psa a kočku doma, takže to nebude hrozit nikdy, ačkoliv budu vytírat podlahy denně..Takže u prádla by mi o tohle až tak nešlo, kvůli tomu jako přímo nežehlím...Nebo jen je to jeden z důvodů spíš.

sarkabou
24. kvě 2013

@irii prádlo z obchodu přeperu na rychlý režim těch 30 minut (myslím, že je to na 40st) a pak vše na 40; počurané pleny na 60, pokud jsou to plenky špinavé od jídla, tak na 40 - záleží, jak mám volno v pračce 😉

kh83
24. kvě 2013

Já peru všechno oblečení na 40° - i různě barevné dohromady a zatím žádná katastrofa. Látkové pleny na 60°, jen ze začátku pokakané a poblinkané na 90°. Akorát ke všem programům přidávám extra máchání, abych měla jistotu, že se odstraní všechen prášek. Nežehlím téměř nic, ani látkové pleny - když jsem přišla z porodnice a přijela dr na první kontrolu, řekla mi, že je to přežitek a abych zbytečně nebláznila a věnovala čas radši miminku, než plenám 😀

mafeska
24. kvě 2013

@ebsian taky žehlím jen proto že je to prostě jak "sežvejkaný od krávy" a vypadá to prostě strašně. taky mám doma zvíře, králíka, každý den luxuju, 1x-2x týdně vytřu, peru na 30, vyžehlím a jsem spokojená. 🙂

ebsian
24. kvě 2013

@mafeska Přesně tak, stejně sem tam chlup od kočky má i na dupkách, stane se, prostě souznění s přírodou odmalička 😀 😀 Poctivej venkov a barák, žádná sterilita 🙂 Ale mít u doktora pomačkanou plenku? Takovej trapas, to bych nepřežila 😅 😅

mafeska
24. kvě 2013

@ebsian no asi tak s tou plínou.. Dokonce ty bodýčka žehlim z obou stran. já sama bych nevylezla z baráku v nevyžehleným tričku který je zmačkaný natož abych to dávala malý. 🙂

ebsian
24. kvě 2013

@mafeska I overálky, jako i sežvýkaný overal v noci, kde ji nikdo nevidí by vadil mně..

elana
24. kvě 2013

@irii já od začátku vše peru na 40°C, ale od začátku taky žehlím...zprvu i kvůli hygieně, teď už prostě proto, že se mi to nevyžehlený nelíbí, je to i takový tvrdý (a sušičku nemáme). Ale vždy dobrý a to měl syn jeden čas období, že byl dost cíťa na kůži.

mafeska
24. kvě 2013

@ebsian je to prostě o pocitu, a taky miminko má být čisté, nažehlené a voňavé. takže poctivě žehlim a malé věcičky ráda, naše velké mě nebaví 😀 teď už peru v klasickém prášku co mám pro nás a i s aviváží takže nemusím dělit koš na praní na tmavé dospělé, červené velké, červené malé, bílé velké, bílé malé. to byl děs.

alyssa.anna
24. kvě 2013

@mafeska Pokud jsou bílá, bez potisků a ozdob tak proč ne? Nezničilo se mi ani jedno.

snowvwhite
24. kvě 2013

Já peru v Lovele na 40°C a přidávám ocet. Aviváž ne, to je zbytečná chemie. Plínky mam jen na utírání u jídla a pusy, tak je peru stejně. Kdyby byly na zadek, tak je peru jako ložní na 90°C. Žehlim všechno (něco i po rubu), syn je po otci atopik. Tak do roka sem prala malého věci od našich odděleně, hlavně od manželových propocených z práce, teď už nám peru dohromady. Až bude novorozeně, bude to mít zase prané extra. Někdy je při tom náročný naplnit pračku, aby netrpělo moje ekonomické cítění. 🙂 Jo a na skrvny je ideální jak píše někdo výš vzít hned tuhý mýdlo na praní (jelen) a hned to zaprat v ruce, případně pomydlit a nechat chvíli namočený. Obzvlášť mrkvový příkrmy od Hami barvily jak divý. A pak ať mi nikdo netvrdí, že v tom neni chemie... když sem uvařila mrkev doma, nikdy nebarvila tolik.

betysek
25. kvě 2013

Mám taky hodně oblečení pro mimčo od příbuzných nebo ještě i po nás. Prala jsem běžně na 60 vše co bylo 100% bavlna. Pokud je to jen bavlna tak se to nesrazí, jen blednou dříve barvy, ale tím že to nebylo nové, tak to bylo stejně dost vybledlé. Nové oblečení pro mimčo do 1 roku jsem se snažila kupovat taky převážně 100% bavlnu, alespoň trička a dupačky....Asi od půl roku peru oblečení na 40.

jancovka86
25. kvě 2013

Všechno na 60, cedulka necedulka. A nic mi nebledne, nezvětšuje ani nezmenšuje. Hlavně, když je to nové, tak vyšší stupeň, člověk ví prd, kdo na to hrabal a kde se to všude válelo 🙂

gilotek
25. kvě 2013

pro staršího i dvojčata jsem prala a peru "jen" na 40 a žehlím jen co je hodně zmačkané. Na co prát na 60 nebo dokonce 90? 😕 😕 😕

konidana
29. kvě 2013

Plíny a bílé na 60, ostatní na 40. Nežehlím, plenky jsem žehlila tak první měsíc, pak už ani ty ne.

leikkka
1. čer 2013

v 6tindělí jsem prala oblečení na 60 a pleny na 95, teď už jen na 40 i pleny, pokud nejsou moc poblinděné, ci jednou za cas je na 90 vezmu a nikdy jsem nežehlila, jen pleny v 6ti nedělí