Nadprůměrně inteligentní dítě, jak ho rozvíjet?

janulenkaaa
21. led 2013

Ahoj Holky moje dcera má skoro už rok minulí týden jsme byly u dr nechala nám dělat testy podle všeho je dcera nadprůměrně inteligentní máte s tím někdo náké zkušenosti je to moje 2 dítě a první dcera je úplně normální takže ni nevím jak dobře rozvíjet dítě které je nadprůměrem budu ráda za náké rady zkušenosti vše co pomůže.Také řeším speciální školku vím že je to brzo ale dr říkala že bych o tom měla uvažovat jsme ze Znojma a o žádné speciální školce tedy nevím kdo nákou zná třeba i v brně budu taky ráda za info alspon orientačně je nato čas ale budu ráda za pomoc děkuji jana

agnessa
21. led 2013

Docela by mě zajímalo, jaké testy nechala Dr dělat cca ročnímu dítěti... Jak se malá projevuje? Je v něčem výrazněji šikovnější než vrstevníci (nebo než by podle tabulek měla být)?
Zatím bych to vůbec neřešila, malé dávej klasické podněty, jako jinému dítěti tohoto věku - nech ji všechno zkoumat, zkoušet, je spousta krásných her na rozvoj psychomotoriky, nejrůznější vkládačky, kostky, logico (i když tam si nejsem jistá, jestli je už pro takové cvrčky), knížky, prvky Montessorri apod. To, že je dítě v tomto věku šikovnější, nesouvisí jen s inteligencí, ale také zralostí nervové soustavy (tzn. že je třeba napřed, ale během několika měsíců se vrstevníci srovnají)...
Nechci nijak znevažovat stanovisko Dr, ale docela by mě zajímalo, na základě čeho v takto raném věku určila, že je dítě nadprůměrně inteligentní... (bez nějaké ironie, fakt jsem se s tím takto brzy ještě nesetkala, většinou se nadané děti odhalují a začíná se s nimi pracovat až od cca 2-3 let nebo v předškolním věku, některé se projeví až na škole, hodně z těch "malých géniů" jsou nakonec úplně průměrní studenti apod.)

llluckaaa
21. led 2013

Zkus se mrknout do této diskuze, tam nějaké nápady byly: https://www.modrykonik.cz/diskuse/ma-1-az-3-rok...

janulenkaaa
autor
21. led 2013

agnessa : byly jsme na nákém testování u psychologa upřímě sama si myslím totéž že se to srovná předci jen tak malé dítě je sice hodně dopředu ale i u dr i u psychologa mi bylo řečeno že mám o speciální školce uvažovat a rozvíjet ji klasicky sní hraji všechny dětské hry a ne napádá mě co víc bych mohla udělat přijde mi nesmyslné po ní chtít náké přemrštěné nároky, a taky mě to přijde zbytečné nechci jí brát dětství sama nevím první dcera je úplně normální a co děláme navíc.tak ve 4 měsících mi malá už seděla v 5 už stála a lezla a v 7 chodila teď už normálně mluví je jí celkem rozumět i když taky né vše umí spoustu slov hry pro děti zvládá celkem dobře hodně ráda poslouchá pohádky a potom se mě i ptá kdo je kdo těžko soudit zda je to či není normální mě to přijde že je hodně aktivní o vše se zajímá těžko se utahá chce se hodně učit ale nepřijde mi to nato že bych ted už měla řešit co sní dál jen se ptám zda s tím má někdo zkušenost a co s tím ikdyž mi to přijde zbytečné taky si myslím že se srovná do 3 let času dost

agnessa
21. led 2013

A kolik jí přesně je? Podle toho, co popisuješ, tak je na roční dítko opravdu hooodně šikovná, potom se nedivím, že to Dr řeší nějak dál, ale taky je možné, že se to časem nějak srovná a vrstevníci ji "doženou", nebo taky ne... Psycholog nic konkrétního nedoporučil? To se mi vždycky moc líbí, když je rodičům řečeno, že je dítě např. nadané, má nějaký problém (ADHD apod.) a tím to pro spoustu psychologů končí. Místo aby poradili, jak konkrétně s dítětem pracovat, nebo kde se víc informovat. Pokud je fakt už taková zvídavá, tak bych asi volila i nějaké dětské encyklopedie, kartičky, možná i to logico primo (spousta dobrých nápadů je v knížkách např. od nakladatelstvní Portál, Grada). Také zde jsem v albech u některých maminek zahlédla spoustu krásných nápadů a inspirací.
Asi bych ji ještě tak cca rok až dva nijak úmyslně nerozvíjela nadstandardně, spíš jen podle toho, o co sama projeví zájem (pokud je hodně šikovná, může to být třbea v oblasti zájmu dětí o rok i víc starších, ale pokud k tomu dospěje sama přirozeně, budeš mít jistotu, že ji nepřetěžuješ nebo nestimuluješ až moc).
Pokud by malá takto pokračovala dál (že by stále byla velmi výrazně před vrstevníky), můžeš se zkusit obrátit na pedagogicko-psychologickou poradnu, kde by poradili, co dál (určitě i s výběrem školky apod.)

janulenkaaa
autor
21. led 2013

právě že mi vůbec neřekli co mám sní dělat jak jí rozvíjet nic co vlastně můžeš dělat s tak malým dítětem proto aby se rozvíjelo co už je pro něj moc a co málo zatím jak říkáš ty ji nechávám dělat si co chce o co si řekne a v tom ji podporuji i wc už začínáme celkem zvládat přijde mi že je tak o pul roku určitě dopředu když to srovnám s první malou tak to každopádně.spíš se jí snažím brzdit hlavně s chozením sem se oto snažila hodně sem ji nosila bylo to náročné nespěchám na ni spíš se snažím aby to bylo normální ale nejde to dělá sama co chce a zakaž jí to takže ji nechávám a snažím se dohnat její tempo a pokusit s eji podpořit v tom co zrovna chce ale jak říkáš ty ne hrotit to tolik jen prostě chtěla jsem radu co dál někdy opravdu už nevím co sní jak ji utahat jak jí zaměstnat a co vlastně dělat aby to mohla dělat nic si neudělala a nebylo to moc na její věk to je nejhorší nejraděj bych měla normální dítě

berenika39
21. led 2013

@janulenkaaa můžu se zeptat, co chtěl přesně psycholog po ročním dítěti? jen tak mě to zajímá, protože v roce umí přesně to, co odpovídá jeho věku - vyvíjí se, některé rychleji, některé pomaleji, ale každopádně to nemůže být směrodatné - v té době se všechno vyvíjí skokově, ted je napřed, může chvíli stagnovat a za dva měsíce bude jako její vertevníci, pak zase v něčem napřed. můžeš prosím nějak popsat ten test?
děkuji🙂

slundo
21. led 2013

Osobně nejsem moc zastáncem školek typu Montessorri... měla jsem možnost vidět takovou školku a když jsem viděla jak si malé děti místo hraček hrají s encyklopedií .... přijde mi, že pak ztrácí kontakt s ostatními dětmi. Souhlasím s berenikou39, že se může vývoj zase pozastavit a ve 3 letech bude stejná jako vrstevníci. Já bych to asi neřešila. Věnovala bych se jí a podle všeho ona sama si určuje to o co má zájem. Tak bych ji v tom podporovala, ale nebrala bych jí dětství jak říkáš. Pokud opravdu bude inteligentní, bude mít čas se sama rozvíjet ve škole , ale přijde mi brzo takto oddělovat děti od ostatních vrstevníků.

berenika39
21. led 2013

@slundo
@agnessa
@llluckaaa
dámy, asi jsme si naběhly,a to já jsem opatrná 😀

@janulenkaa
a ty si musíš pamatovat, kam co píšeš. možná jsi se spletla, tady nebo jinde, ale něco bude jinak.

tady v listopadu 2012 je malé Markétce 5 měsíců, máme leden, to je o dva, dejme tomu tři víc...
https://www.modrykonik.cz/diskuse/spolecny-term...

tady jí v listopadu byly jen 4 měsíce...
https://www.modrykonik.cz/diskuse/prvni-rok/kdo...

Ted je jí tedy rok, a je nadprůměrně inteligentní.

možná se pletu, třeba máš dětí víc.




@janulenkaaa

slundo
21. led 2013

@berenika39 že člověk raději nedrží pusu než se do něčeho pustí 😀

agnessa
21. led 2013

@berenika39 já jsem se teda hned dívala u obrázku tazatelky na věk dětí a bylo mi to trochu divné, ale nechtěla jsem vypadat jako škarohlíd, co někomu nepřeje nadprůměrně inteligentní dítě... :D Ale tak aspoň jsme někomu oživily jinak asi nudný den (nevím, co jiného než nuda vede některé lidi k vymýšlení si příběhů a psaní fiktivních dotazů do diskuzí :D ).

berenika39
21. led 2013

@agnessa no má tam jen jednu holčičku, ta druhá je variabilní🙂)))

camelinka
21. led 2013

@berenika39 dobrej detektiv 😉 😉 😉 😉 😎 😎 😎 😎 😎

slundo
21. led 2013

Pravda, že se dvouma dětma by na takovéhle blbosti neměla tazatelka čas 😀

poletuszka
21. led 2013

😀 achjo zas jedna pani, co nema co delat.. jen by me zajimalo, kde prisla k nadprumerne inteligentnimu diteti, kdyz sama ma potize s cestinou.. neurazim, jen se nad tim pozastavuji..

janulenkaaa
autor
22. led 2013

Tak za prvé abych to tu všem vysvětlila nemám zapotřebí lhát!!!Ano já mám problémy s češtinou to je pravda nikdy jsem osobě netvrdila že jsem inteligentní....já rozhodně ne!!!Bylo by fajn nesoudit aniž bych to mohla vysvětlil já sama neuvádím nikdy nikde přesný věk svých dětí ani fotky nikde nedávám přijde mi to docela velký zásah do soukromí proto je tu uvedeno co je je mi líto že soudíte jen podle toho co je tu uvedeno nemá smysl dál o tomhle tématu debatovat chtěla jsem jen radu nic víc proto jsem si tenhle web taky našla

janulenkaaa
autor
22. led 2013

a taky by to třeba nemusely bejt informace pro mě ale to se nikdo nezeptá tak nesudtě

janulenkaaa
autor
22. led 2013

dál se k tomu už nebudu vyjadřovat nemá to cenu mrzí mě že lidi vše překroutí ale dalo se to očekávat budu ráda když už jsi této diskuse nikdo všímat nebude a nebude reagovat děkuji

janulenkaaa
autor
22. led 2013

Abych to uvedla jasně informace nebyly určené pro mě.....

petule246
22. led 2013

@berenika39 - když diskusi založila, měla tam i druhou dceru - 6 měs. a 2 týdny, takže mi dotaz zněl hodně podivně a byla jsem zvědaá, co se z toho vyvrbí.

berenika39
22. led 2013

@janulenkaaa kdyby nebyly pro tebe, nebylo by tam "ahoj holky, moje dcera má skoro rok".

berenika39
22. led 2013

@janulenkaaa a prosím, můžeš tedy odpovědět na otázku, jaké testy konkrétně po tom testovaném dítěti chtěli? ptala jsem se ještě před tím..dík.

llluckaaa
22. led 2013

@berenika39 A jéje. já jsem takový prosťáček a všemu naletím 😀 Po mně moje děti určitě nadprůměrně inteligentní nebudou 😀

januzza80
22. led 2013

Ahojky,teda nevim jestli se vubec delaji nejake takove testy v 1roce,ale kamoska ma chlapecka,ktery je skoro stejne stary jako muj 1.syn a ohledne inteligence se to zjistovalo az v predskolnim veku a ne drive.Byl velmi sikovnej uz v roce,ale az ve skole ji rekli,ze by mel chodit do te specialni skoly pro chytre deti.

berenika39
22. led 2013

@llluckaaa klid. já jsem poučena 😀 😀 a většnou, když se mi něco zdá podivné, tak si nick dám do vyhledávače tady na MK a kouknu, co maminka píše jiného a jinde. Nenajde to všechno, ale když vyskočí v listopadu jsem tu nová a mám 5 měsíční dítě a v lednu mám roční, nějak mi to nedalo🙂

januzza80
22. led 2013

Jeste jsem chtela napsat,ze jestli dite chodi drive,leze a zacalo i mluvit,tak to neznamena ze je inteligentni.To by bylo skoro kazde druhe dite.Neverim,ze se delaji takove testy kazdemu diteti,ktere zacalo chodit driv nez v roce.Takove veci se opravdu zjistuji,az dite zacne chodit do skolky a skoly a treba uz umi cist a psat.To bych chapala,ale ze by se kazde dite vysetrovalo jen kvuli tomu,ze je akcni to se mi nezda.

amallie
22. led 2013

@llluckaaa 😀 😀 😀

@janulenkaaa chození nesouvisí s inteligencí a jak už bylo řečeno, děti se v tomto věku vyvíjí skokově
počkala bych nějaký ten rok a pokud skutečně bude nadprůměr a v běžné škole, školce, by se nudila a zlobila, uvažovala bych o nějaký speciální školce a pak škole, menze atd......
ono se to časem pozná na 100%, bohužel často takové děti mívají zas jiné poruchy a je nutné docházet k psychologovi a speciálně s nimi pracovat pod vedením, není to jen o vymýšleníé složitějších říkanek

čímž nechci říct, že všechny inteligentní děti mají problém, ale často tomu tak je, že v něčem vynikají, např. počítání, ale jsou třeba nesoustředěné a jinak odlišné

ad druhá kauza, proč teda neuvedeš, že máš kamarádku, co má dítě atd.....???? proč si vymýšlíš, že takové dítě máš ty, když vlastně nemáš? pak se nediv, že se do tebe ostatní pustí, když lžeš už při založení diskuze 😖

amallie
22. led 2013

@berenika39 čoveče možná je to tak, že je to tak výjimčně dítě, že i rychleji stárne, takže v listopadu 5 měsíců, v lednu rok a příští rok bude na beremku řešit svatební šaty 😀 😀 😀

vendullka
22. led 2013

Už jsem se začínala těšit, že budu mít taky nadprůměrně inteligentní dítě🙂))))))

adelka21
22. led 2013

@janulenkaaa nezoufej, tady projdeš nejdřív pořádnou lustrací, než dostaneš odpověd 😀 Mně teda tvoje otázka nijak neirituje, nikoho neurážíš, do nikoho se nenavážíš, nic neztrapnuješ či neponižuješ...jestli je to dotaz pro Tvé dítě nebo jiné, je přeci jedno. Slušně ses zeptala a chtěla jsi znát názor. Nikde nevystavuješ své děti a neříkáš "Jééé podívejte se, jak chytré a interligentní děti umím porodit" 😀 😀 😀
Zkus ten odkaz od @llluckaaa, nebo další odkazy: http://www.nadanedeti.cz/pro-rodice-typicke-pro..., http://www.babyweb.cz/mate-doma-nadane-dite-0, http://www.nadanedite.cz/ apod.

janulenkaaa
autor
22. led 2013

je pravda že jsem měla uvést o co se konkrétně jedná a přesně uvědomuji si chybu a taky říkám byla to jen otázka nic víc stačilo jen odpovědet ač tak či tak je pravda že každé dítě je jiné proto jsem se o toto zajímala nevím proč se to zvrhlo ale příště budu psát přesná znení otázek a taky proč se nato zrovna ptám a pro koho se nato ptám aby nedocházelo k tomu co ted jen mě mrzí že toto téma se zvrhlo jinam než jsem původně chtěla