Návrat do práce po 28. týdnech-praktické rady, jak na to

marlusa
15. kvě 2014

Ahoj, máte někdo zkušenosti, jak to nejlépe zvládnout? Na jaká úskalí jste narazily? Prosím o konkrétní zkušenosti, ne spílání. Do práce musím, ze vzduchu se žít nedá.
Nejvíce řeším kojení. Chtěla bych ho zachovat co nejdéle. Děkuji M

slunicko01
15. kvě 2014

@marlusa Ahoj, vracela jsem se když byly malý 4,5 měsíce. Teď má 11 měsíců a stále kojím 🙂. Zvládnout to jde, záleží, jaký úvazek budeš mít. Já měla 50procent. V práci jsem odstříkávala ze dvou odsávaček najednou, tak to šlo rychle 🙂

odavika
15. kvě 2014

To se takhle radit nedá, když nevíme, kde pracuješ. S tím kojením, umožní ti každé 3 hodiny zavřít se někde na cca 20 minut a odstříkávat? Jedna možnost je, že doma budeš kojit a jinak bude pít malé UM. Druhá možnost je že když nebudeš doma, bude mu hlídač dávat tvoje odstříkané MM. Ale to bys musela mít v práci zázemí, kde v čistotě odstříkáš do vyvařených nádobek a pak lednici, kde to odstříkané mléko budeš během pracovní doby uchovávat.

veruska007
15. kvě 2014

@marlusa Ve 28 týdnech, to už bude mít mimčo okolo 5 měs., ne? To už se dá pomalu přecházet na příkrmy. Já bych brzy ráno a ráno nakojila (třeba v 5.30 a v 7.30), dopolední svačina: přesnídávka, oběd: uvařit nebo skleničku, odpolední svačina - když se zadaří, už budeš doma, když ne, buď dát UM nebo odstříkané MM, časem jogurt. Večeře: kaše, potom kojení.
Podle mě to jde. Úskalí je samozřejmě hlídání. Nepíšeš, kdo a jak bude hlídat a jak daleko bydlíš od práce, příp. zda budeš mít možnost třeba v polední pauze odskočit domů nebo Ti někdo může okolo 10.h přinést dítě k nakojení do práce apod. Ale obecně se to dá.

j.a.n.i
15. kvě 2014

@marlusa Nepíše kde pracuješ, zda ti bude někdo hládat nebo půjde dítko do jesliček... Jako obecně to zvládnout jde, ale já tedy pracovala z velké části z domova a do práce jezdila tak 1-2x týdně. Kojení vydrželo, malou jsme navedla na příkrmy, takže po dobu hlídání baštila příkrmy a kojila se jen ráno a pak až po mém příchodu, já zezačátku v práci odstříkávala, ale moje děti odstříkané pít nechtěli, takže jsem ho vylévala a to odstříkávání bylo jen kvůli mé úlevě. Postupem času přestalo být nutné.

j.a.n.i
15. kvě 2014

@odavika Přestávky ke kojení umožnit musí, ty jsou ze zákona - do 1 roku 2* půl hodyny a pak další 3 měsíce jednu.

odavika
15. kvě 2014

@j.a.n.i Vidíš, to jsem ani nevěděla. Ale jak už jsem psala, zakladatelka neřekla, kde bude pracovat - jestli poloviční úvazek v kanceláři nebo 12-tka u pásu. Některé povolání to zase až tak nedovolují se ve stanovenou dobu někam "zašít". Jako kojící jsem si zkusila pár služeb v nemocnici a nebylo to zrovna to pravé ořechové. Dětem bylo půl roku, příkrm měly jen v poledne, takže jsem ještě kojila celkem dost. Vždycky, když už jsem si v práci řekla, že je čas jít odstříkat, se něco semlelo, a třeba další dvě hodiny jsem neměla šanci se vzdálit ani na minutu. To jsem pak měla prsa jako šutry a u odstříkávání jsem skoro brečela.

marlusa
autor
15. kvě 2014

Budu pracovat v kanceláři. Klasicky 8,5 hodiny. Na rodičovskou jde manžel. Po ruce bude i babička. Bydlím cca 15 min jízdy autem, takže do půl roku bych chtěla zkusit, aspoň jednou denně kojit v práci. Odstříkávat tam taky teoreticky můžu. Jak píše J.a.n.i., zvažuju i příkrmy. Bez nich to asi nepůjde. Myslela jsem, že nejprve zkusím kojit a krmit z odstříkaného mléka. Budu to zkoušet dopředu, abych věděla, jestli to mrňousek akceptuje. Pak zvážím ty příkrmy. Jak dlouho dopředu je třeba příkrmy "trénovat"? To asi záleží na každém dítěti, že? A co odsávačky? Je možné si je někde půjčit nebo musím kupovat? Jaké jste používali? Ruční nebo el.?

j.a.n.i
15. kvě 2014

@marlusa Používala jsem ruční od Aventu a pro odstříkání z důvodu úlevy je naprosto dostačující, není na to, aby se s ní udržovala laktace. S těmi příkrmy je to různé, starší moc příkrmy nechtěl a zpočátku držel hladovku a čekal na můj návrat, mladší jak objevila lžičku a neco na ní, tak se mohla utlouct a snad druhý den zbaštila celou malou sklaničku.