Názor na zavinování dítěte při usínání. Děláte to také?

kejcvil
8. led 2020

Ahoj . Mám otázku , respektive zajímalo by mě kolik z vás to dělá taky. Máme syna má měsíc a týden a každou noc zhruba ve stejnou hodinu mezi 10-11 začne plakat , ale úplně šíleně. Pláče když je nakrmenej, prebalenej, břicho ho neboli ,prdi i kaká každou noc hezky . Nepomáhá ani noseni na rukách, nepomáhá když ho dám do košíku a vozím ho, nepomáhá nic. Jde na něm vidět že by spal ale asi neví jak na to, pořád kolem sebe macha rukama a kope nohama a přijde mi ,že ho to rozčiluje , bouchá se přitom do obličeje , někdy se i píchne do oka a hlavně se leká tím jak se vždycky bouchne. Teta mi poradila že ho mám zavinovat aby měl ruce vklidu že mu to pomůže usnout. Zezacatku jsem to dělat nechtěla, nebylo.mi to sympatický. Ale poslední noci furt jen pláče klidne i 5hodin v kuse a je k neutiseni ,začala jsem ho teda zavinovat do šátku nebo velké pleny. Pláče pak jen chviličku , maximálně dvě minuty a pak hned usne, ale trápí mě že to takhle musím dělat, že nedokáže usnout normálně. Dělal jste, nebo děláte to někdo taky takhle? A jakej na to máte názor? Neškodim mu?

kacenka115
8. led 2020

@kejcvil Lidi jsou na dva tábory, zavinovat/nezavinovat asi jako nosit v šátku/nenosit. Podle mě to některé děti uklidňuje a jiným to nevyhovuje. Fajn je nevázat nohy kvůli kyčlím, jinak bych řekla ok. ;)

ondul
8. led 2020

Já měla za to, že to není nijak kontroverzní téma, že někteří novorozenci prostě mají rádi být pěkně v balíku, pevné ruce, volné nohy.

zanda90
8. led 2020

@kejcvil já jsem měla velice uřvanou a uvztekanou dceru. Zavinování byl jediný způsob, jak v klidu a bez problémů usnula. Bylo mi to taky nepříjemné, byla jak ve sveraci kazajce, ale byla spokojená. Přečetla jsem o to m hodně článků, názorů maminek i odborníků. Jediné, co mě ale vystrašilo byl názor, že takhle se dítě nemůže nadechnout při apnoické pauze a mohlo by dojít k náhlému úmrtí. Že dítě dá ruce od sebe, roztáhne se hrudník, nadechne se. To je prý při zavinování ztížené. Takže jsem malou zavinula, čekala jsem až usne a potom, když jsem věděla, že tvrdě spí, tak jsem jí ruce uvolnila. Nechci nikoho strašit, přečetla jsem o tom dost, byl to snad jeden názor z tisíce. Zavinovaní byl ale jediný způsob, jak dceru uklidnit, nechtěla jsem, aby brečela a vztekala se několik hodin vkuse.

blondynka400
8. led 2020

@kejcvil nemyslím si, že mu tímto nějak škodíte. Mně osobně se to taky moc nelíbí, ale jsou miminka, kterým to dělá dobře... Kdyby mu to vadilo, určitě za dvě minuty neusne. Jak psala zanda90, zkusila bych po usnutí ručičky uvolnit. Starší třeba jako malé miminko spala v rychlozavinovačce a ve sleepru (speciální autosedačka, která vypadá jako hluboká korbička, jen je o hodně užší) a jak tam byla fixovaná, hned usla a dobře spala. Všude jinde to byl děsný boj. Trvalo to asi měsíc a pak už usínala normálně...

emamaira
8. led 2020

Syna jsem zavinovala od narození, bylo to stejne jako u vás budil sam sebe, jak máchal rukama. Pak když ze zavinovacky vyrostl, cca ve 4 měsících, tak jsem ho dala do pytle a už ničemu nevadilo, že měl volné ruce a spal klidně.

me_druhe_ja
8. led 2020

Když necháš volný nohy, je to v pohodě. Ale chápu, že ti to "vadí". Nicméně věř, že kdyby mu to vadilo, neusne. Malej má zas peřinku na kyčle. Já jsem z toho hotová, je mi ho líto, ale on je úplně v cajku.

blondynka400
Autor odpověď smazal
Zobraz
baruz
8. led 2020

Taky jsem vůbec nechtěla zavinovat. Přišlo mi to jak svěrací kazajka. Ale první dcera byla vzteky bez sebe a mlátila rukama a neusnula bez zavinovačky. Respektive usnula na mě a hned bxla vzhůru, jakmile ucítila volnost v postýlce. Když byla zavinutá, vydržela spát i po položení ( ne dlouho) takže jsem zavinovačku vzala na milost. Druhá dcera to nevyžadovala, za což jsem byla ráda. Spala a spí sice taky mizerně, ale zavinovačkou to není. Každé dítě je jiné. Jestli to malému vyhovuje, tak bych zavinovala, ať si odpočine a ty taky

pabka
8. led 2020

@kejcvil mě teda vůbec nenapadlo to řešit a nikdy jsem se nad tím nepozastavila, dcera měla zavinovani rada, tak jsem ji vesele zavinovala snad do půl roku a dělala bych to tak i znova, jsou ji 4 a žádnou újmu z toho nemá 🙂

mariladka
8. led 2020

Me zavinovani ukazali uz v porodnici, pomoci plinky prelozene na trojuhelnik, zadělali se jen ruce, nozicky byli volne, a do rychlozavinovacky. Nozky byli volne, takze s nima mohl kopat v pohode. Syn sw prpste jinak budil tema rukama. Ikdyz jsem uspala na ruce pres den, musela jsem ručičky drzet. Zavinovali jsme snad do pul roku, pak jak sw vrtel se v noci rozvazoval, tak js zjistila ze to zvladne, takhle spat. Proste kazde ditko je jine, jine rado spi od narozeni s rucickama volne, jinemu vyhovuje je mit zavinute, mizna ten pocit tesnosti se jim libi, nevim, ale delala jsem to pro nej, prtze pak proste spal. A uprimne me ani nenapadlo premyslet, ze to je spatne.

kejcvil
autor
8. led 2020

@mariladka No já to taky dělám pro něj ,ale prostě mě trápí že ho zavinuju protože je vzteklej a brečí a neuklidní se taky hned jak ho zavinu ale až po pár minutách vztekáni kdy se z toho snaží dostat. Ale za pár minut spí . Takže těžko říct jestli se mu to líbí nebo ne.

mariegroth
9. led 2020

Pouzivala jsem zavinovacku swaddle me. Ta stahne diteti ruce, ale ne nohy. Mimca takhle rada spi. Je to pro ne prirozene. To co popisujes jsou Morovy/lekaci reflex. Nazavinujeme od cca 11.tydne, kdy zacal ukazovat naznaky prevalovani. Osobne mi prijde zavinovacka swaddle me mnohem bezpecnejsi nez perinky.

mariladka
9. led 2020

@kejcvil mela jsem j3dnu knizku, kde to bylo hezky popsané, i dalsi metody na zklidneni. Psali tam taky, ze ikdyz zavines, ze se uplne hned nezklidni, ale chvilku to muze trvat. Nam taky pres den občas po zavinuti plakal, nekdy se zklidnil hned, ale v noci to bylo hned. U nas ten ulekovy reflex byl velky, tak aby se vyspal. Ale treba do kocarku jsem nezavinovala. Ale obcas se temi rukami budil, ale hned jsem uhoupala

zzuzinda
9. led 2020

Já měla zavinovací obě děti. Kdyby nebyly za "kukličky", nevyspí se. Adam chtěl být zavinutý ještě asi v 9 měsících. ZAvinovačka mu byla malá, nožky mu čouhaly, ale ručky musel mít zavinuté 🙂 Zavinovali jsme i do kočárku. Oba jsou letní, takže jsem je zavinovala jen do plenky.

badyr
9. led 2020

@kejcvil můj nedonošený syn vyžadoval uspávání během dne vyloženě zavinutý do zavinovačky, později do deky a houpat na míči. Nechával se tak uspávat cca do 14 měsíců.po usnutí jsem ho rozbalila. Nyní bude mít dva roky a dali jsme ho na velkou postel, protože naopak vyžaduje prostor a postýlka mu už nevyhovovala.

zuzineckah
9. led 2020

@kejcvil mám tři děti, z toho dvě byly absolutní zavinovači 😀 prostě milovaly ten pocit, když se nemohly hnout, nebo nevím, čím je to uklidňovalo. Asi větší pocit jistoty. Takže jsem zavinovala dokud jim netrčely ze zavinovačky nohy 😀 Nejmladší zavinovačku naopak nesnášela, nedokázala v ní spinkat, nebo jen výjimečně. Takže asi tak. Co kus, to originál😉 Ve tvém případě bych zcela jednoznačně zavinování zkusila.

gruyerre
9. led 2020

@kejcvil nechápu, proč tě to trápí. Trápit by tě to mělo pouze pokud bys to dělala, přestože se mu te nelíbí. Pokud je díky tomu spokojený, tak nějaké výčitky snad nejsou na místě, neděláš nic špatného.

eithelwing
9. led 2020

Nesnáším jakýkoliv fanatismus... A nejvíc fanatiček je snad mezi matkami. :D
My zavinovali pro zachování duševního zdraví všech přítomných. Dcera v důsledku kiss syndromu řvala jako tur. Zavinovala jsem podle Karpa, to jest ruce stažené, nohy ponechané. Dcera se taky pofackovala, poškrábala, no děs. Při zavinování prostě pozor jen na ty kyčle, ale právě to zavinutí podle Karpa je ok.
U nás se zavinovalo až skoro do roku, dcera to milovala, vždy si lehla jako hřebík a vyžadovala to, jinak řvala a řvala. Pak jsme postupně vyndali jednu ručku, a pak přišla na to, že to jde i bez zavinovačky. 🙂
Na druhou stranu já taky miluji být pevně zabalená do peřiny. 🙂 Takže něco na tom asi bude. :D

marla86
9. led 2020

Ja jsem vzdycky zavinula a kdyz usnula, zavinkvacku jsem povolila, ale nechala ji v ni zachumlanou 🙂 Meli by mit volny nozky ;)

kejcvil
autor
9. led 2020

Já ho ale nezavinuji do zavinovačky, ale do plinky nebo šátku, se skříženýma rukama na hrudi ,nebo podél těla ...napevno .

mariegroth
9. led 2020

@kejcvil Delas to dobre 🙂 To co delas ty se take jmenuje zavinovani. Takhle se zavinuji mimca u nas. Po anglicky “swaddle”. Pokud si to zadas do google, tak ti vyjede to, co delas ty.

zanda90
9. led 2020

@kejcvil právě tak jsem to dělala i já u dcery

puhelin
Autor odpověď smazal
Zobraz
lula86
9. led 2020

@kejcvil Tak já syna zavinuji na noc jen mu nechávám volno u nohou. Zavinu ho do plíny a potom zavážu zavinovačku a spí jako dudek buď celou noc nebo se mi 1 za noc probudí. Přes den jinak nechávám volně spát. Je na to zvyklý od narození. Každý to má jinak se zavinováním.. u nás je to rituál a když už je syn třeba rozmrzelý, tak ho to hned uklidní a za chvilku spí jako dudek.