Nechat miminku zamrazit pupečníkovou krev. Ano či ne?

chila
11. črc 2008

Včera jsem od doktora dostala prospekty na odběr pupečníkové krve pro miminko -dá se to použít i v dospělosti. Jsou schopný to skladovat i několik desítek let a v případě onemocnění jako je leukémie nebo nádory v těle může tato krev zachránit život . Odběr stojí 21150,- a roční skladování 480,- trochu o tom přemýšlím za několik let to bude třeba něco tak normálního jako dát dítěti stavební spoření. Tak nevim co tomu říkáte?

tanuki
11. črc 2008

já jsem si ty brožurky také pročítala, ale došla jsem k závěru, že to na mě působí spíš komerčně než věděcky. Bohužel věda není tak daleko, že by se dalo říci, že za 20let rozmražené kmenové buňky z pupečníkové krve budou účinné, takže to, co slibují je poněkud neseriózní.
Nevím, možná kdybychom na to byli finančně skvěle, tak by mi těch 30 000líto nebylo a pro jistotu bych do toho šla- co kdyby to nakonec fungovalo. Ale v současnosti uvažuju spíš o darování pupečníkové krve - pomůže někomu a nedejbože jednou nám..
Zajímavé info jsou tady www.bpk.cz ještě vůbec nevím, jak se to udělá - oznámí v porodnici, ať si to oni zařídí 😅

ilonkaa
11. črc 2008

Ahoj holky,taky jsem ten letáček dostala do ruky a nevim nevim..S jedné strany dobrý nápad,ale s druhé přesně jak píše tanuki...Takže teké spíš přemýšlím,že spíš daruji pupečníkovou krev,ale ještě mám na přemýšlení spousta času.. 😅

meleri
12. črc 2008

chtěli jsme to taky, ale je to strašně drahé..fakt na to ani nemáme..navíc tomu moc nevěřím, manžel jo, ale já si říkám, že to není zatím možná dobrý nápad...

konja
12. črc 2008

Ahoj holky, já jsem se rozhodla, že při porodu pupečníkovou krev daruji.Pro své osobní potřeby na to nemáme finanční prostředky.Docela dlouho jsem o tom diskutovala se svoji známou lékařkou a i ona se přiklání k názoru, že uchovávat pupečníkovou krev pro svoji potřebu je spíše komerční tah, že více užitečné ji připadá dárcovství pupečníkové krve. Čím větší množství darované pup.krvev registru bude, tím větší šance, že v případě potřeby bude nalezena vhodná krev zrovna pro vás a naopak - pravděpodobnost, že vaši pupečníkovou krev bude potřebovat zrovna vaše dítě je velice malá, takže je spíše pravděpodobnější, že zachráníte život nějakému dalšímu děťátku. Já se tedy přikláním spíše k dárcovství krve. Nic mě to nestojí, nebolí to, je to chvilkový zákrok a krev, která se při tom získá se jinak vyhodí. Takže já jsem jednoznačně pro dárcovství.

tanuki
12. črc 2008

Jojo, přesně tak jsem to myslela - ne, že by přímo ta naše jednou pomohla našemu děťátku, ale od jiného dárce...
Takový odběr kostní dřeně z pánve je bolestivý a není bez rizika...a pomoci takhle s PK, když to absolutně nic není se mi zdá vážně úžasné. Škoda, že se o tom víc nemluví a v ordinacích jsou akorát ty letáčky Cryo-save...

Konjo a v které fázi před porodem jsi to v porodnici domlouvala? Jsou na to normálně připravení a stačí říct?

konja
12. črc 2008

Tanuki: mě bylo řečeno, že se to nemusí domlouvat předem, že vybavení na to tam mají pořád a že u příjmu se mnou vyplní nějaké formuláře, vezmou krev na rychlý rozbor atd. No a pak po odběru tu krev pošlou ještě na další důkladné testy než ji zamrazí.Zjišťovala mě to moje známá lékařka, tak snad to tak i bude, osobně jsem se v porodnici na to neptala. Tanuki,ale možná bude lepší když se na to zeptáš přímo v té porodnici kde budeš rodit, nemusí to být všude stejné.

palenda
12. črc 2008

Holky, vlezla jsem do téhle diskuze, protože jsem se o to začala taky zajímat - to uskladnění krve pro svoje dítě jsem zvažovala jen opravdu krátce - četla jsem různé názory a došla jsem k tomu, že raději krev daruji do banky pupečníkové krve ... oni ty odběry provádějí jen v některých nemocnicích, seznam těch nemocnic je na webovkách www.bpk.cz - já budu rodit v porodnici, kde odběry dělají, takže není co řešit

tanuki
12. črc 2008

Já tam ještě půjdu na předporodní kurs, tak se zeptám, ale myslím, že by to teda neměl být problém, jsem registrovaná u Apolináře a ti i spolupracují na výzkumu v tomto směru, tak snad 😉

meleri
12. črc 2008

Konjo;

dik za zajimave informace, taky se asi zeptame naseho doktora co si o tom mysli. To nas vubec nenapadlo.
Jinak s tim darovanim je to supr napad.
🙂

chila
autor
14. črc 2008

Dík za zajímavé názory asi tu pupečníkovou krev taky daruji do registru a nebudu ji skladovat pro možné někdy využití pro své děťátko a navíc doufám že tohle mé miminko je jedno z prvních narozených potomků plánujeme co nejvíc to půjde takž věda za 10 let bude zas o něco dál a pak možná.

misa84
14. črc 2008

ahojky, chci se zeptat, kdyz porodnice, kde budu rodit odber PK neprovadi, tak mam asi smulu, co? 😒

kruguer
15. črc 2008

My do zamražení jít chceme. Pořád si říkám, že kdyby se nedej bože v budoucnu něco stalo, tak takhle je pořád větší šance. Myslím, že za 10 let bude využití kmenových buněk už někde jinde než dnes. Nestojí to málo, ale zase ta investice je do zdraví dítětě. Nechci si jednou vyčítat, že jsem řešila 20 tis a mohla jsem tak prckovi třeba zachránit život. Je to ale věc každého a co člověk to asi názor.

kacka.va
15. črc 2008

asi před půl rokem byl v MFDnes rozhovor s nějakým českým doktorem/vědcem a ten si o tom myslí, že v současné době je to tahaní peněz z lidí. Já chtěla darovat, ale nakonec jsem si nevyzvedla papíry a pak už jsme rodili.

haninka
15. črc 2008

Ahojky,
já jsem byla přesvědčená, že si pupečníkovou krev necháme pro naše děťátko uschovat. Přecijen 20tis je částka která se dá snýst v případě, že to doopravdy může zachránit život.
Jenže jsem se nakonec radila se svým gynekologem a ten měl názor takový, že je to v současné době jen tahání peněz z lidí (jak už jste taky zmínily). Před pár lety byl ohromný boom, slibovali co všechno se bude moct léčit kmen. buňkami, ale roky uběhly a věda v týhle oblasti moc nepokročila. Takže doktoři to berou dost s rezervou.. Dál mi řikal, že existuje nekomerční banka pupečníkové krve bpk.cz, kam se dají buňky pupečníkové krve darovat. Je to registr který se stále zvětšuje a zvětšuje, protože šance, že by se našel tak "totožný" dárce a pacient je hrozně malá. A tak je velmi vysoká pravděpodobnost, že kdyby ten náš prcek jednou ty buňky měl potřebovat, měly by tam být uschovány..
Proto jsme rozhodli pro dárcovství do bpk.cz 🙂

palenda
15. črc 2008

miso84 - jestli chceš krev darovat do BPK, tak to opravdu nejde - to je jen v těch určitých porodnicích, jestli chceš odběr pro uchování pro své dítě, tak to problém myslím není, oni to asi dělají všude... ale to už by bylo lepší se zeptat přímo v té společnosti, která by to měla odebírat

thea71
15. črc 2008

ahoj, mozna to neni dnes jeste uplne vyresene, ale veda jde strasne rychle kupredu. rozhodla jsem se, ze to udelam, protoze kdyby nedej boze v budoucnu se memu diteti neco stalo, pak by clovek byl urcite ochoten dat i miliony za vyleceni, takze tech 20 000 nejak dohromady dame... krome toho pry z 25% lze pouzit i na sourozence pripadne rodice.... 🙂 i kdyz samozrejme toto vidim spise jako uplne posledni variantu tak se mejte fajn zdravim vsechny tehulky

poletucha
31. led 2009

tak ja bych rada obnovila tuhle diskuzi...taky chceme uchovat kmenovy bunky,ale ted jsem vlezla na stranku cryo-save a ty informace me moc nenadchly...za prvy uchovani uz nestoji 20000 ale 40000...a hlavne me zarazilo,ze maj ted docasne zastavenej provoz ty firmy pry z duvodu reseni zakonu atd...to na me nepusobi moc verohodne 🙄
najdou se tu nejaky tehulky,ktery ted nekdy planujou odber pupecnikovy krve pro uschovani pro potreby jejich miminka?

hupcza
31. led 2009

polet: no já to mám pořád s otazníkem ...a nevím ...už bych skoro měla mít pořešeno 🙂 ..ale nejsem si nějak jistá ....

poletucha
31. led 2009

hupcza a zjistovala jsi,kdy ta firma zase zacne odebirat? na strankach pisou az vyresi problemy se zakonem,ale kdy... 😅

micanek
31. led 2009

Ahojky holky.
Nevím jak je to teď, ale já rodila v květnu 2008 a chtěla nechat malímu zamrazit pupečníkovou krav.
Dr. mi to ale roznluvila, že prej u nás se to ani nesmí zatím používat .. že kdyby něco, tak musíš do Švícarska a tak si to nechat udělat.
Kdo plánuje druhé dítě .. tak si počkat, třeba už to bude schválené a tu pupečníkovou krev z druhého porodu můžeš použít pro obě děti i sebe.

Já jen co ni říkala v květnu dr.

micanek
31. led 2009

Jinak odběr pupečníkové krve nedělají automaticky ve všech porodnicích. já rodila v Boskovicích a tam mi řekli, že pokud bych to chtěla, tak musí přijet specializovaný team z Brna ... nebo jít rodit rovnou do Brna.

karca21
2. únor 2009

Taky jsem o tom přemýšlela a hledala na internetu názory odborných lékařů a lidí z oboru a nakonec došla k závěru, že si jí neuchováme. Dočetla jsem se totiž, že když by to dítě potkal nějakej problém, ať už třeba leukemie, nebo jakákoliv jiná nemoc, tak oni stejně nechtějí používat ty látky z vlastní pupečníkové krve, protože všechny ty buňky si v sobě s největší pravděpodobností nesou ten údaj o leukemii a tudíž není dobré léčit nemoc ze stejné pupečníkové krve, ze které ten problém pochází, protože je tam veliká pravděpodobnost, že to za 3-5 let propukne znovu. No a pak jsem se taky dočetla, že ne vždy se ta vlastní hodí, ani na lidi z rodiny, takže se velmi často stejně hledá jiný dárce, i když má člověk valstní pupečníkovou krev schovanou. Není to prostě tak jednoduchý, jak to ty firmy v článcích prezentují, je to bussiness jako každej jinej. Asi kdybychom měli hodně peněz a nehrálo těch 20 tis. či 40 tis takovou roli, tak proč ne..., nemůže škodit to mít v záloze. Ale rozhodně to není zaručená spása.

aponchie
2. únor 2009

nebudeme si ji uchovavat,nerikam,ze je to blbost to ani nahodou sama mam tetku onkolozku a rikala,ze budoucnost v tom je jenze se nevi jak dlouho vubec je to ve hvezdach zatim

hupcza
2. únor 2009

polet: ne ne ..zatím ne

apo: jj ..jenže věda jde kupředu .... vem si, že před 20 lety tu nikdo ani neslyšel o epidurálua dneska jsi málem za exota, že ho nechceš .... to bude i tak v tomto

deathy
2. únor 2009

Mě sestřička taky dala na začátku ten letáček.. Jako neinformovanou mě to šíleně nadchlo, ale nejsem z poměrů, který by si to mohli dovolit, tak letáček šel po přečtení do koše. Jedna věc je, jak to prezentují na papíru, druhá jak to funguje. Určitě to není špatná věc, ale jak se výše psalo, asi je lepší tu krev prostě jen tak darovat do tý banky. To si myslim, že pomůže víc, než jen to, že si já sama pro svojí potřebu, nechám takhle zamrazit krev, a ještě za tyhle peníze, který mě teda připadají nekřesťanský. Člověk ani nemůže vědět, zda to bude nebo nebude potřebovat. Myslím, že dárcovství je prospěšnější, a když o tom bude vědět víc lidí, tak v případě, že to budu jednou potřebovat, tak tak krev bude, od toho ta banka je, ne?

tanuki
3. únor 2009

ahoj maminky, rodila jsem u apolináře, kde už nedávají dotazník v poradně ☹ a musíte si o to sami říci před porodem. (údajně jsou problémy s financováním, tak do toho už maminky tak vehementně netlačí)
A jak to dopadlo? vzpomněla jsem si na to ve chvíli, kdy dr kontroloval porozenou placentu 😅 tedy..pozdě.. škoda, že jsem neměla žádný ten dotazník, to bych si na to vzpomněla 😉 ..

maximka33
22. čer 2013

@konja
@chila tak co holky, darovaly jste pupečníkovou krev?
@haninka Máš tu pup. krev zmrazenou?

jak to vypadá dnes, myslíte, že je větší šance na použití?

haninka
22. čer 2013

maximka, nám to nakonec nevyšlo..dcera se cestou ven vykakala, takže se ten odběr nemohl provést..no a u druhého porodu mi sestřička řekla, že banka pk má nějaké problémy, takže to nemá smysl..

kristeen19
18. pro 2013

Ahoj.. Nikdy jsem o pupečníkové krvi neslyšela, ale dočetla jsem se na internetu, že je to dost drahé. Tak asi budu mít smůlu, protože nevim kde bych tolik peněz sehnala 😒

blahova_andrea
18. pro 2013

nečetla jsem celou diskusi, ale část ano a řešilo se tu darování pupečníkové krve, nestihnutí papírování, protože přišel porod atd...holky, já rodila o měsíc dřív a odběr pupečníkové krve provedli po mém souhlasu přímo na porodním pokoji. nemusela jsem nic vyběhávat a řešit. prostě se zeptali, nevím jestli jsem i něco podepisovala, v tom množství a při těch bolestech bych byla schopná podepsat i adopční papíry ☹ ale prostě to nebyl problém.
pro sebe jsme si nic neuchovávali, taky to beru jako tahání peněz z lidí a my na tom tak dobře nejsme, aby jsme utráceli za všechno, co se "nabízí".