Nechat počůrávat nebo připomínat? Jak to děláte vy?

anicka164
26. dub 2012

Pořád bojujeme s plínkama.
Když M. řeknu, aby šel čůrat, tak jde, ale sám od sebe jde málokdy, většinou, když nemá ani slipy ani plínku.
Jak jste to dělaly vy? Nechávaly jste dítě se počůrávat, aby se to naučilo samo nebo jste dovedly k záchodu, svlíkly a nechaly vyčůrat?
Díky

blandik
2. kvě 2012

@anicka164 - nepřipomínala jsem, reagoval na to negativně...myslím, že je rozdíl třeba jen pozorovat signály, kdy se chystá čůrat (stáhne se do koutku, přestane si hrát, tak nějak ztuhne..) a pak se zeptat - chceš čůrat? (ale nenutit pokud řekne, že ne...) nebo ho k čůrání vybízet a nutit ho čůrat - ta druhá varianta - tedy nutit čůrat - se mi zdá nevhodná...Jinak u našeho jsem nepřipomínala, nechala jsem to a něm, na začátku míval třeba kolečko na slipkách, pak ok...někdy i tancuje, je vidět, že se mu chce, ale i když se ho zeptám, tak mi řekne, že nechce...takže to neřeším, beru to jako s jídlem - jen on ví, kdy se mu chce...

anicka164
autor
2. kvě 2012

@blandik Díky, vidím to podobně... Tak snad se to taky naučí vychytávat 🙂

radka_h
3. kvě 2012

Já teda připomínala a vlastně i do dneška. Když jdeme ze školky,nebo vyrážíme autem, když jdeme do obchodu... Už jsme v takovém věku, že si sám stáhne trencle a jde se ke stromu sám vyčůrat, ale i tak se pro jistotu optám. 😉 A hlavně, když je zabranej do hry je dobrý mu připomenout, jestli nechce čůrat kor, když před tim vypije flašku vody..

blandik
4. kvě 2012

@anicka164 - nevím, jsem si jistá, že naučí:o), myslím, že připomínání nadělá více škody než užitku a je to opět přenesení zodpovědnosti - když rodič připomíná, tak dítě tím naštvává a přebírá za to zodpovědnost.. když si to dítě samo řídí, je to jeho zodpovědnost, jestli mi rozumíš..věřím, že tohle má co dělat se zralostí organismu a není třeba to dítě učit nějakým připomínáním...Jinak ani moc nejsem pro učit dítě se vyčůrat než se jde ven, ze školky apod..

pumuckl
4. kvě 2012

První týdny bez plinky jsme mívali nehody denně, pak si malej začal sám chodit do koupelny, kde byl nočník permanentně v pohotovosti. Doteď se nám stane, že najdu v koupelně počůraný slipky nebo pyžamový kalhoty, že to prostě nestihnul, ale on ví jak se pozná, že se mu chce a tak si chodí dle potřeby sám. Já sleduju, když hodně pije, tak ho pošlu vyčůrat, ale když nechce, tak nenutím, protože vím, že by z toho nic nebylo. Ze začatku, když jsem ho poslala, tak se i rozplakal a nechtěl si ani na nočník sednou, pak jsem vypozorovala, že je to proto, že věděl, že nic nebude a nevěděl že to není průšvih nic nevyčůrat. 😅 Teď ho posílám minimálně. Ráno, když vstane,tak si chodí sám, ale i teď někdy zapomene a nedoběhne, tak mu radši po probuzení říkám, ať se jde vyčůrat, stejně tak když od někud přijdeme nebo někam odcházíme, to ještě sám preventivně nechodí. Pak když je někdy doma nahulatej, tak jak vidím, že má velkej zvoneček, tak mu vždycky řeknu, ať upaluje, ale že bych celej den to jeho čurání řídila a musela mu říkat tak to ne. Občas ani nepostřehnu, že si zašel na nočníček. 🙂