Necháváte děti "kramařit"?

baterie
19. srp 2014

Dceři je rok a půl, teprve začíná chodit a je uchvácená vším kolem. Všechno prozkoumává a bádá a všechno jí zajímá víc, než její hračky 🙂 Asi jako každé dítě ráda otvírá šuplíky a všechno vyhazuje, přemisťuje, nemám v nich cenné ani nebezpečné věci a vždy jí jedním okem sleduju i když něco dělám. Připadá mi to přirozené a proto jí nechávám. Ale manžel a moji rodiče jsou z toho úplně běsní, že ji rozmazluju a že jsem akorát líná jí to zakazovat. Zvláštní, že nejsem líná to po ní několikrát denně uklízet. Nemyslím si, že jí rozmazluju, co jí půjčit nechci, to jí nepůjčím, i kdyby se postavila na hlavu. Ale nedělá mi vrásky, že vyhazuje pastelky, bloky a další různé pitominy. Jak to máte vy?

veuni
19. srp 2014

Já to nějak neřeším, náš malý má rok. Kramaří šuplíky, skříně, hrabe se v květináči, prozkoumává, bádá...vše vyhazuje ven, přemisťuje 🙂 nechávám ho, když ho to zajímá... 🙂 jen to uklízení :D je až neuvěřitelné co dokáže malé dítě za 10 minut :D :D :D

hojda
19. srp 2014

Myslím, že je to přirozené, že to děti dělají.

petrusew
19. srp 2014

Nechávala jsem a nechávám, je to naprosto přirozené, jen jsem časem začala uklízet jen když spí 😀

chroustinka
19. srp 2014

@baterie mame urcene mista, supliky ktere jsou ke kramareni a pak mista kde se kramarit nesmi protoze je to - mamy nebo taty (treba pracovni veci), nebo veci typu uklidove prostredky. u syna se mi to osvedcilo, dcera je trosku jiny kafe ale i tak to v tomhle ohledu docela funguje. jinak uklizime spolu od roku (co chodi). umi odnaset spinavou plinku do kose, svoje vlastni pohozene treba lzicky do mycky nadobi, mycku mi pomaha vyklizet, to same s prackou a pradlem. takze i kramarenim se deti svym zpusobem uci ale je dobre je take ucit to davat potom spolecne zas dohromady. zvlast u vice deti je to potom na palici kdyz jenom delaji binec.

katyxq
19. srp 2014

Nechávám - ale jsou místa, kde může kramařit jen něco (úklidové prostředky, bere si sprej na mytí oken), kde nemůže (dokumenty, vysvětleno pozotovním způsobem - že vytahovat věci smí jen jinde), neutrální (je mi to fuk, obvykle stejně jsko u předchozích nemá potřebuntá hrabat) a pak místa, kde je jí to vřele doporučováno 🙂 ... dítě potřebuje zkoumat, učit se tak

adul_ka
19. srp 2014

Ahoj, syn je od malinka strašně zvědavý a obrovský průzkumník, hračky ho nikdy moc nebavily, takže kramařit ho nechávám. Samozřejmě na něj dohlížím, aby si neublížil. U dětí je hodně důležité jim dát prostor pro hru, velmi snadno aktivují svoji fantazii, např. když jsou ve vaně, představují si, že jsou v moři. Když jim to člověk utne, nemají moc šancí se do světa fantazie zase dostat-pro jejich vývoj je to strašně důležitý. \Nech jí prozkoumávat, ošahávat, ochutnávat..... 🙂 Každopádně tě chápu, ani já nejsem matka, co povolí naprosto úplně všechno(vysypávání mouky na zem už jsem teda zatrhla) 🙂 Pokud by tě něco štvalo, navrhni jinou alternativu. Např. syn mi neustále vyndaval pytlíky s moukou apod z šuplíku, tak jsem ho posadila k jinýmu, kde jsou papírový tašky, aby vyndaval a přendal ty. Každopádně tohle je na celou věc pouze můj názor, určitě si nehraji na alfu-omegu 🙂

frantiska85
19. srp 2014

Syn se na dovolení neptá a kramaří 🙂
Než bych bych mu to stokrát zakazovala, raději ho nechám a pak to uklidím. Aspoň mám motivaci nemít doma zbytečnosti. Nebezpečné věci jsem odstranila.

adul_ka
19. srp 2014

Ještě jsem chtěla dodat, že u nás je uklizeno pouze přes noc 😀

maroussia
19. srp 2014

Na všechny šuplíky jsem dala zarážky... :D :D Ale hlavně proto, že když se malá pustila třeba do kuchyňského šuplíku, tak bylo dost nebezpečné mezi všemi utěrkami a miskami kličkovat... a donekonečna skládat vyházené prádlo bylo taky na hlavu. Nevadí mi, když si vyháže svoje hračky - pak je společně uklízíme, ale ráda si ušetřím zbytečnou práci 🙂

eimmy
19. srp 2014

JE TO PŘIROZENÝ VÝVOJ DÍTĚTE. VEČER UKLIDÍM VŠE DO KRABIC VYSAJU KOBEREČEK RÁNO TO NAŠE TORNÁDO VLÍTNE DO OBÝVÁKU PUSTÍ ANIMÁČKA A KRABICI PO KRABICI VYSYPE NEMÁ CENU TO UKLÍZET PROTOŽE TO ZA 5 MINUT UDĚLÁ ZNOVU.KDYŽ JDE SPÁT ZASE TO UKLIDIM. NECHME PROSÍM NAŠE DĚTI HRÁT DOKUD JSOU MALÉ.

lv
19. srp 2014

To bych chtěla vidět, jak by tomu muž zabránil, kdyby byl s dítětem cely den a mel běžně povinnosti /uvařit dospělým, dítěti, nákup a třeba prát/..když varim, kramuje se v lince, pomáhá.. Oblíbený je botnik, apod.

konidana
19. srp 2014

@baterie Nechávala jsem, kuchyň jsem kvůli dětem uspořádala tak, aby mohly (vařečky dole, na talíře a ostré nože nedosáhnou ještě teď - tedy když si vezmou židli, tak jo). Jediný zákaz byl odpadkový koš, který lákal dcerku od půl roku, co už lezla, samozřejmě úplně nejvíc. Časem jsem se je snažila vést, když něco vykrámují, aby to pak vrátily zpátky, ale bez připomínání to zatím stále moc nefunguje ☹ Asi jsme bordeláři všichni 😀

lenkaef
19. srp 2014

První jsem kramařit nenechávala, u druhé jsem povolila a u třetí už nic neřeším! 😀😀

Ba ne.Samozřejmě,že zkoumají a ošmatávají.🙂 V ramci možnosti jsem nechávala,ale musely si to po sobě aspoň srovnat.🙂

anina32
19. srp 2014

Má 3 bedny s hračkama ve kterých může kramařit co hrdlo ráčí, ale nějak ho to nebere. Ve skříních, šuplících a lince kramařit zakazuji, dítě by mělo mít určité mantinely. U staršího jsem to dělala zrovna tak.

vkkc
19. srp 2014

Já rozhodně nechávám, nebezpečné předměty jsem dala pryč, skříńku s úklid.prostředky jsem zamkla, aby tam kluci nemohli a zbytek pak prostě vždycky vrátím na místo, až je to přestane zajímat. Je jim rok a podle mě mají nárok všechno prozkoumat, moc se mi nelíbí, když jim to třeba tchýně zakazuje, nemyslím si, že takhle malý dítě pochopí, proč tam nesmí... a manželova babička tomu nasadila korunu: "pleskni ho přes ruku, ať ví, že tam nesmí!" Tak to jsem viděla rudě 🙂
A zrovna před chvílí jsem četla v jedné Montessori příručce: Dítě by mělo mít neomezenou příležitost pozorovat, pohybovat se a zkoumat - doma, v zahradě. Ať objevuje sebe sama a svět kolem sebe.

leeena_4
19. srp 2014

Kramařit nechávám - přeci neochudím dítě o tolik zajímavých věcí. Takže jsem uděala bezpečností opatření (úklidové prostředky, ostré a snadno rozbitelné věci šly z dosahu) a nechávám ho poznávat svět. U toho se snažím vysvětlovat co na co je a jak se to jmenuje. Bordel vždycky večer uklidíme buď spolu (když je nálada), nebo ho uklidím já.

lenicka07
19. srp 2014

Nechávám, pokud tam nejsou nebezpečné věci. Celkem rychle se oba naučili, do kterých skříněk můžou a do kterých ne. A co nejdříve je učím, aby si po sobě i uklízeli. Holka je dokonce v úklidu většinou tak vzorná, že ho chce dělat sama, takže jí s uklízením hraček a jiných věcí vyloženě nesmím pomáhat 😀 😀 Ale taky se mi stalo, že mi už politicky vysvětlila, že uklízet hračky po sobě nebude, protože jí bolí záda 🙂

edeltraut
19. srp 2014

Nechávám, jen u oblečení jsem fááákt "happy" 😀. Ale zase o ní půl hodiny nevím, když si zkouší trička a tepláky 😀. V kuchyni spolu vždy šuplíky "uklidíme", tedy nahážeme to zpátky. 🙂. Přijde mi to přirozené - jejich způsob zkoumání světa... 🙂

kamino
19. srp 2014

Myslím, že odpověď najdeš na tomto videu 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=Oeq5dRKwPSk
cibetkaa
19. srp 2014

Mojí dceři je 19 měsíců a kramaření miluje. Souhlasím s tím, že je to naprosto přirozený způsob, kterým děti v tomhle věku objevují svět. Postupně jsme přerovnali věci v bytě tak, že všechny nebezpečné nebo snadno rozbitné věci jsou mimo její dosah. Snažím se dopřát jí hodně možností, jak poznávat a zkoumat svět kolem sebe. Samozřejmě v rámci rozumných mezí - občas by moc ráda prozkoumala třeba nůžky nebo nějaké důležité dokumenty - v takových případech musí jít zkoumání světa stranou 😀 Vždycky jí v klidu vysvětlím, že jí tu konkrétní věc dát nemůžu a nabídnu jí nějakou jinou. V poslední době přibývají případy, kdy po sobě uklízí, což je fajn. V takových případech hodně chválím, aby měla motivaci příště si to zopakovat 🙂

olusenka
20. srp 2014

syna jsem něco ne nebezpečného nechala, ale po pár měsících uklízení mě to taky už lezlo na nervy, a pak je těžké najednou to zakazovat. Třeba nejdřív vyhazoval CD, prohlížel si je, tak jsem ho enchala, jak byl už větší dokázal krabičky otevřít, obaly zničil, i CD, takže jsem musela šuplík zadělat, aby se tam nedostal. Psací potřeby byly vždy uklizené, aby nedošlo k čmárání na zeď. Nechala jsem rabovat v kuchyni, ale později mi to taky pak vadilo, zvlášť když člověk nedokázal vysvětlit a on pochopit, že si tam nemůže hrát, když vařím (překračovat u toho dítě, věci po zemi, není zrovna bezpečné teda). Takže u dcery to teď hodlám víc omezit, snažit se jí převést pozornost jinam, uvidím, jak to půjde v praxi s oběma dohromady . To je totiž těžké, na začátku před 1.naroz. berou do ruky, prohlížejí, takže to je takové neškodné, kolem roku a půl dovedou pěkně zničit už, co jim přijde pod ruku, takže člověk musí být obezřetný nebo jak to říct, může lehce litovat, že nejdřív něco dovolil, a později......

olasek
20. srp 2014

Urcite nechavam. Prijde me to naprosto normalni. Skrinky, kde nechci, aby hrabosil mame zabezpecene detskym bezpecnostnim zaviranim z Ikey nebo DMka ( CD, DVD, doklady a ruzne smlouvy, albumy, cistici prostredky) , ale treba v kuchyni ho necham kramarit bezne. V koreni mam uz nekolik mesicu nehorazny neporadek, cajove pytliky obcas najdu i v pracce 🙂) Nastesti nema tendenci nic ochutnavat, jen prohlizi a prerovnava. Ale jsem spokojena, ze je maly spokojeny, rozviji se a ja jsem schopna aspon neco souvisle udelat. Obcas se sejdu s nazorem, ze jejich deti teda tohleto nedelaly, ale spis to delaji deti od znamych taky 🙂))

kacenka1111
20. srp 2014

Taky nechavam, ale docela toho lituji. Mame 1+1, vsechno venku a jak nekdo psal, je docela nebezpecny litat mezi tim vsim. Hlavne kdyz varim a mam horky hrnec, tak se mlada rozhodne mi stahnout neco dost nebezpecnyho napr. z linky, kudlu a tak, to kdyz varim, tak je tam holt polozena, sice vzadu, ale ona uz dostane☹ Navic luxuju a vytiram 2x denne kvuli velkymu chlupatymu psovi, takze vsechno 2-3x denne musim uklidit. Nakonec to dospelo do stadia, ze se ji neda nic vysvetlit a jsem z toho docela nestastna ( zrovna chvile, kdy se mi vymstilo KR )...Kazdy rikal, at ji nenechavam, ale chtela jsem ji doprat a je to az neunosne. Uklizi po sobe, ale treba ze utre stul, pomuze neco utrit z nadobi a vari, ale hracky atp- neexistuje. Vsude bordel, chaos a chlupy. Jsem z toho na palici. Kolkrat se ani nedostaneme ven, protoze je vsude silkenej humus a proste musim uklidit, v chaosu se zit neda. A bordel v byte, stastne dite je sice hezky, ale kdyz se stitite sahnout na sve veci, tak proste uklidit se musi... Hadry chlupaty a spinavy, nadobi mi teda nevadi vubec, to je jasny, ze chce varit s mamou---CDcka rozflakany, DVDcka to samy, papiry rozkubany, jak na neco prijde, nez stacim dobehnout, je to na cimprcampr...Zkousela jsem pozitivne vysvetlit i placnout pres rucicku, nic nepomaha....Cekame druhy a ja chci co nejdriv koupit zarazky a prekopat byt a starsi vysvetlit a uz je dost velka, aby se zabavila jinak, nez tahanim toaletaku po byte. To podle me delaji deti kolem roku...Mladsi bud mit narok spolu se starsi pouze na mamou a tatou dovolene vceci, zbytek zamykam. Kamaradka mi radila dobre. Dokonce rozflakany i ovladace a jeden zniceny telefon. Nejsme milionari. Proste si myslela, ze kdyz muze neco, muze asi vsechno. Doporucuju si to udelat po svem a ne poslouchat nejaky vychovny prednasky.

konidana
20. srp 2014

@kacenka1111 základ je mít uspořádaný byt tak, aby dítě nedosáhlo na nic na co nemá. Roztahaný toaleťák je podle mne neškodný, no a telefony a ovladače jsme pokládali zásadně někam do výše hlavy dospěláka, CD DVD totéž. Ted to je horší, protože si je už pouští samy a neustálým posunováním a rvačkami o ně je ničí. Taky jsme v 1+1, takže podlaha je pořád něčím zanesená. Hraček děcka nemají moc a snažím se je udržovat spíš jen v dětském pokoji(předělali jsme ho z kuchyně a v bývalém obýváku máme kuchyň se spacím koutem). Ale i ten musí být na noc aspoň trochu uklizený. Papíry mně neva, po tom se dá šlapat ("Výrobky" z kartonu se válejí po bytě často). Ale chápu tě, že ti chaos vadí. Já mám též radši uklizeno, ale to se mi poštěstí 1x za uherský rok, když jsem sama doma. Sama jsem taky chaotik, tak to nějak dávám:D

kacenka1111
20. srp 2014

@konidana Ja te taky chapu, driv jsem tohle taky vyznavala, ale kdyz chlap a navsteva radsi asi nesedaji a boji se z neceho napit a nechteji úlapat po hadrech a ja nikam nemuzu, protoze uklizim a holka si dela co chce, to uz dle me neni vychova. Mame byt uzpusobeny namiru... Ovladace taky, jenze uz dosahne vsude, ma stolicku a vysoke skrine tri metry fakt nemame. Kdyz varim, nuz se proste na lince vali, je uplne vzadu, ale ona si ho proste vezme a na me nereaguje. To je ta slavna KV😀 Na nasi prtku proste tohle nema zadny vychovny efekt. Jediny, co se stalo je, ze se neumi zabavit s hrackama, jen mi stoji za zadkem a kramari...Ale ona nekramari, kazdy den vytaha cely byt. Pokud jsem s ni, jime rohliky. Ne, ani to mi neprijde vychovne. Vari se mnou a kdyz to dodelame a ja chci trosku umyt nadobi, par taliru a necim jizkusim zabavit, vyprdne se na to a jede celej byt. Opet mi to neprijde vychovne, ani se mi to nelibi. To si muze rikat kazdy kdo chce co chce, ale tohle proste ne. A teda na jedny fotce v albu mam toaletak roztazeny po pokoji a pres psa, to si mlada hrala. Dobry, no, ale me teda neprijde normalni mit roztrhanej hajzlak po byte. Deti jsou fajn, ale az tohle udela u babicky, tak ji posle domu a myslim, ze by nebyla jedina. Tohle se proste nedela. Jak rikam, varecky a hracky, to je jasny, zkouma svet, ale co je moc, to je moc. Srat na hlavu si nenecham....Me se osobne dost vymstila kontaktni vychova. Rozhodne v tomhle smeru ( jinak na nei nedam dopustit ). Proste holka si dela co chce, na nas prdi a z bytu skladiste a hnus. Flaka se pobyte a dela chaos. To neni normalni. A to jsem se hodne snazila. Fakt hodne.

blondynka400
20. srp 2014

Já tedy vždy nechávala kramařit obě, nikdy jsem před nimi nic nezavírala. To co bylo pro ně nebezpečné nebo by mi vadilo, kdyby to zničily, šlo nahoru, kam nedosáhly. Podle mne je to důležité a lepší než všechny hračky dohromady.
Obě toho nechaly cca tak v 15m (začaly někdy kolem 8m). Od začátku jsem obě nutila, ať mi s úklidem pomohou. U první to tedy trvalo déle, druhá pomáhá ráda už někdy od roku.
Jediné, co kdy zničily byla dvd mechanika od domácího kina.
Podle mne nechat kramařit neznamená nemít nastavené hranice... Je otázka, jak se k tomu člověk postaví. Třeba tahat toaleťák po baráku bych jí nenechala. I když do toho roka bylo nejoblíbenější činnost vytáhávání kapesníků z krabičky 😀
Manžel z toho tedy taky občas šťastný nebyl, ale nikdy nic moc neřekl, asi by si nedovolil 😀

kacenka1111
20. srp 2014

@blondynka400 ja ji taky nenechala tahat toaletak....proste si ho vzala ( na toalete nemame okenko a proto nechavam otevrene dvere a na strop ho nepridelam )...kdyz ho vzala poprve, vysvetlila jsem ji, ze ne, ale dela si chce, protoze jsem ji od mala nechala kramarit )....

blondynka400
20. srp 2014

@kacenka1111 to co píšeš už mi taky v pořádku nepřijde, to souhlasím.
Ale nesouhlasím, že si dělá co chce protože jsi jí nechala kramařit.

kacenka1111
20. srp 2014

@blondynka400 Mozna jsem to pojala spatne od zacatku a v ramci KR ji nechala delat si co chce. To je taky mozne, ze jsem to spatne nastavila ja. Ted ale jak z toho ven🙂

kammka
20. srp 2014

tak já bohužel nemám tolik úložných prostorů, abych nechala kluka takhle lízt do skříněk, abych z nich vyndala a dala jinam to, co by mohlo být pro něj nebezpečné. prostě do skříněk nesmí a šmitec. kastroly mám se skleněnou poklicí, dar od tchýně a od našich, aby mi vytahal skříňku s textilem a já to pak musela rovnat zpátky, když to bylo vyprané a poskládané, to teda taky ne, prostě se už snad konečně naučil, že za dvířka nesmí.. klidně mu půjčím plastové misky a vařechy, krabky na vajíčka nebo nějaký starý kastrol. byly doby, že jsem nedělala celý den nic jinýho, než různě zajiš´tovala ty tři skříňky tady v obývací kuchyni, aby se do toho nedostal, mám to všechno narvané k prasknutí, úklid by mi zabral celé dopoledne, nehledě na možnost zrobití skleněných věcí, zavařenin... taky zkoušel lízt do myčky, do trouby, to už vůbec nesmí, aby se mi posadil na otevřená dvířka a já pak platila za opravu, ani náhodou. může vyklopit několik beden s hračkama a to mu už konečně teď ve dvou letech stačí..