Necháváte děti strkat věci do pusy?

baterie
24. črc 2014

Dcera v roce a půl stále všechno zkoumá pusou. Nejsem příliš úzkostlivá, resp. byla bych, ale to bych nedělala celý den nic jiného, než jí rvala něco z pusy, tak jsem rezignovala a utěšuju se, že alespoň nebude zhýčkaná. A je fakt, že ještě nikdy nebyla nemocná, ťuk ťuk 🙂 Doma to neřeším vůbec, ale venku oblizuje cizí bábovičky, strká si do pusy písek a všechno co najde, tak se snažím jí v tom zabránit, ale ne vždycky jsem úspěšná a stihnu jí věc vzít dřív, než ji lupne do tlamy. Teď mě ale kamarádka nahlodala, že v dnešní době bych neměla být k tomu tak laxní a ať jí alespoň nechám naočkovat proti žloutence. Nejsem fanda očkování, po povinné hexe válčíme s hnusným ekzémem a nechci nic dalšího. Ale zase nechci riskovat něco horšího. Co si myslíte?

lv
24. črc 2014

Evelinka si nestrka do pusy písek, kamínky atd, za to si cuca palec - když je unavená, když spadne atd na uklidnění..někdy ji ty zaprasene ručky aspoň stihnu otrit vlhkým kapesnickem, někdy holt ne..

zulitvi
24. črc 2014

Tomu se dá nějak zabránit?

olusenka
24. črc 2014

syn si v tomhle období taky všecko strkal do pusy, doma určitě, venku občas, ale hlavně si cucal a stále cucá prsty (cucání prstů jsem se snažila zabránit, ale nepomohl ani pepř, ani náplasti na prsty, ani obvaz, ani hořký lak, prostě nic). Očkovat ho proti žloutence jsem se rozhodla, půjdeme za pár týdnů, je mu něco přes 2,5 roku.

eficenka
24. črc 2014

@baterie
moje dcerka není očkovaná vůbec, do pusy strká také všechno a po vzoru našeho psa nosí občasi venku v puse klacek a šišky... budou jí 2 roky a nemocná ještě nebyla 🙂 neřeš to, přehnaná starostlivost a čistota naopak škodí 😉

zuzana_ka
24. črc 2014

@baterie na žl. áčko bych šla určitě, mám s tím osobní zkušenost....
Jinak písek a bábovičky bych až tak neřešila, pokud to není pískoviště, kde chodí na volno i psi...
Naše malá zase olizuje madlo a řetízek v nákupním košíku a když jí odeženu rukou, tak se začne vztekat 😀

pavlapl
24. črc 2014

já jsem raději nechala děti očkovat proti žloutence. Člověk nikdy neví kdo co měl v ruce a jakou měl nemoc. Ač mám děti už relativně velké taky se stane že prostě chtějí něco skusit a nebo si neumyjí ruce. Takhle jsem alespoň trochu v klidu.

deenyska
24. črc 2014

@baterie Nenechávám, ale jak už tu někdo píše, zabránit tomu nejde. Mám ráda kolem dětí čisto a dezinfikováno 😀 , ale nejsem zase tak ujetá, jak by se mohlo zdát. Něco jinýho je to u malých miminek, že, ale co se týče těch starších dětí, taky souhlasím s tím, že je nesmysl všechno přehnaně čistit apod. Jak tu někdo píše, doma to takový problém není. Oni si tu imunitu musí nějak vytvořit a jak je známo, dřív, kdy se žilo "špinavěji" než teď, nebylo tolik alergií jako dneska. Ale!!!.... seznámím vás s tím, co mi vyváděl syn. Nikdy jsem s ním neměla problém se strkáním věcí nebo prstů do pusy. Do nedávna ani doma spadené křupky z podlahy nezobal, takže nebylo ani potřeba cokoliv zakazovat. O to víc mě překvapilo, co mi loni naprosto nečekaně vyvedl v parku... uviděl na zemi kornout od zmrzliny, zvedl ho a než já stačila zareagovat, ukousl si. A to jsem mu teda tenkrát pořádně vyčinila, protože při představě, co všechno by z toho mohlo být, jsem šílela. A tím se rozjelo takové pitomé období, kdy neměl problém strčit do pusy klacek nebo vajgl, jakože kouří a pod., no a vlastně se tím rozjelo i to papání spadlého jídla z podlahy doma. Takže tenkrát jsem zakazovala i toto jíst, protože mu bylo něco málo přes dva roky a nechápal rozdíl mezi tím, co spadne doma nebo co zvedne venku. Prostě se učil, ze věci ze země se do pusy nestrkají ať už leží doma na čisté podlaze nebo někde v parku. Vyplatilo se, protože to během krátké doby přestal dělat. Dneska už je zase o rok starší, takže i to chápání a domlouvání se s ním je jednodušší, takže víme, že do pusy nic kromě jídla nedáváme, že jídlo venku na zemi je pro ptáčky nebo pro pejsky včetně jídla, které spadne nám samotným. No a doma to neřešíme. Co se očkování proti žloutence týče, myslím, že je to dobrá a vhodná věc, nic se tím nezkazí. Nicméně ani očkování není stoprocentní ochranou a nejen žloutenka z tohohle dětského "mlsání" a olizování může být, takže si taky myslím, že tady ten opravdu laxní přístup taky není nejvhodnější. Opatrnosti není nikdy dost.

lenka5731
24. črc 2014

ono asi hlavně záleží na tom, kde se s dítětem pohybuješ ... pokud si v lese strčí dítě do pusy šišku nebo klacek, tak není důvod k obavám, ale pokud olizuje polstrování v MHD, ochutnává odpadky a rochní se v louži v podchodu, tak bych ostražitá byla. 🙂

blanka.k
24. črc 2014

@baterie syn docela rád věci olizuje :P Pediatr ho chtěl očkovat na žloutenku až ve školce, ale vysvětlila jsem mu, že jezdím Xkrát týdně tramvají, často vlakem atd. a on mi olízne tyč v MHD, okno ve vlaku, i houmlesák mi na něj sáhl v MHD (taková rychlost, že jsem tomu nezabránila)... Jinak se přiznám, že mám doma spíš "bordel", u babičky na vesnici je mi jedno, že na zahrádce něco dobrého utrhne strčí do pusy (už jsou mu 4, tak už je to s ním lepší 😀 ), ruce od písku...to beru jako takovou "zdravou" špínu,ale tím, že bydlíme ve velkém městě a nemám auto, tak jsem do žloutenky šla. 😉 Takže já očkovala spíš kvůli tomu velkoměstu, počtu "individuí" a nunosti jezdit MHD (kamarádka neočkuje, dítě má 4 roky,ale v životě nesedělo ve vlaku nebo MHD, nakupovat do Globusu atd s ní nechodí, takže ani košíku se nedotkne...to náš rád strkal do pusy ty řetízky, jak se secvakávají košíky dohromady 😝 ).... Až se divím, že to moje "čuňátko" ještě nikdy žádný zdrav.problém nemělo 😀

terezapetrova
24. črc 2014

muj synekted prisel "na chut" vajglum, supr! 😀 nastesti je zatím nestrka do ust 🙂 a nechapu co se mu na nich libi 🙂

blondynka400
24. črc 2014

@terezapetrova to dělal od manžela bratránek, když byl malý. Prý jakmile viděl vajgl, hned ho snědl. Prý to pro něj byla největší pochoutka a přestal až někdy když šel do školy.... A dnes je z něj zdravý chlap, jen si z něj všichni dělají legraci 😉
@baterie podle mne je to normální a časem to přejde. Snažila bych se vysvětlovat, ale zabránit tomu stejně nikdy nemůžeš. Oni to časem pochopí. Určitě bych ale nenechala batoleti očkovat žloutenku typu A (to tedy ani jinému dítěti). Je to jedna z nejhorších vakcín, navíc jenom málokteré dítě pak skutečně protilátky má.

kajalka
24. črc 2014

Můj muž jedl slepičí hovínka a taky je stále mezi námi 🙂 Dítko nechávám zkoumat kde co. vajgly teda ne, ale kamínky, větvičky, atd. Věřím, že až uspokojí tuhle touhu, tak sám přestane. A dřív, než děti, které mají vše zakázaný.

maia74
24. črc 2014

@baterie múj kluk v cca 1/2 roce dolezl do koupelny se záchodem a "vyčistil si zuby" záchodovou štětkou... Doktor se jen smál a říkal, že si vybudoval krásnou imunitu 😀 . Asi měl pravdu. Je mu 16 a ani jednou neměl ani chřipku. Sousedovic kluk doslova po hrstech jedl písek ( asi chudák když kakal...) teď už je mu 25 a žádnou újmou z toho netrpí

tkanicka
24. črc 2014

starší si v tomhle věku cucala palec, klidně i od písku, no snažila jsem se otřít, ale většinou byla rychlejší, naštěstí bez následků a myslím, že jí to hodně posílilo imunitu, žloutenku jsme nechali píchnout až teď před školkou. Mladší neustále strkal do pusy kamínky a jednou jsem z něj vylovila i vajgl (to se mi teda udělalo trošku šoufl, při představě, kdo to oblizoval) a taky naštěstí bez následků. Nejradši bych ty lidi umlátila, když jsou tohle schopný kolem sebe rozhazovat na dětským hřišti

lucifereeek
24. črc 2014

malá má 2roky a taky si vše strká do pusy bohužel se s tím nic dělat nedá, nemocná ještě nebyla, měla jen 2x rýmu, to je vše. Očkování dle mě stejně nepomůže na vše a v roce a půl bych o očkování na žloutenku vůbec nepomýšlela.

nisulka
24. črc 2014

Deti v tomto veku všetko skúmajú a všetkými zmyslami .... inak si tým posilňujú imunitu, ale na ten piesok by som dala pozor, pretože sa tam zvyknú vyprázdňovať túlavé mačky a psy...

kathy.skal
24. črc 2014

snažila jsem se rozlišovat "vhodné a nevhodné". My teda bydlíme na statku, takže když si malá strkala do pusy peří ze slepice, to už mi třeba vadilo, ale že jedly holky trávu, listí, větve, hlínu a kamení mě až tak neděsilo. U toho kamení jsem se nejvíc bála, aby to spíš nespolkly nebo nevdechly. Nejhorší zážítek mám, když malá kousala kolíček - já to teda neviděla, protože jsem si všimla, až když se dávila a téměř v krku měla takový to péro z kolíčku... to mě tenkrát fakt bylo dost ouvej, když jsem si představila, jak to mohlo dopadnout...