Nechci žádné návštěvy v porodnici. Jak to říct?

wafina
3. srp 2019

Čau báby, když už jsem zde po delší době vlezla, tak sem hodím následující zajímavý dotaz, některé mé kamarádky a rodinní příslušníci automaticky chtějí dojít za mnou do porodnice. Ne, že by se ptali ale ony mi to prostě oznamují (coz me stve jeste vic). Takoveto: super, porodis v pondeli a my hned v utery dojdem a budem s tebou cely den. Me to strasne desi a k vuli tomu nechci ani nadstandard, abych se mohla vymlouvat na ostatni maminky. Jsem divna? Vzdycky jsem byla spis samostatnou jednotkou a kor v porodnici chci byt jen ja a muj muz, ale nevim jak to vsem rict, ony jsou strasne druzne a mohly by se urazit....

zuzajulie
5. srp 2019

Nejsi divna, to oni jsou divni, ze se nezeptaji, jestli vubec muzou a max na chvilku :D

posterez
5. srp 2019

Já byla naopak ráda a všechny jsem sama zvala, ale chápu, že to máme každá jinak. Já si nemyslím, že by ti tvoji blízcí oznamovali svoji návštěvu automaticky proto, aby Vám nějak narušili soukromí a klid po porodu. Prostě Vám chtějí udělat radost, těší se, chtějí podpořit... A pokud se na to necítíte, není nic jednoduššího, než říci: "Moc ráda tě uvidím, ale spíš až po šestinedělí, protože si budeme muset na vše zvyknout. Zkrátka budeme potřebovat hodně prostoru pro sebe. Ani nevím, jestli bude porod probíhat fyziologicky a třeba budu tak vyčerpaná, že ani nebudu schopná se někomu slušně věnovat tak, jak bych si přála. Ale po šestinedělí tě opravdu moc ráda uvidím! Zajdeme třeba někam na procházku?" Tímhle přece nejde nikoho urazit! 🙂

2hanah
5. srp 2019

@radkaem Mně spíš vadí a jsem smutná z toho, že ze strany tchýně to většinou není pràvě ta làska k nám ke snachàm, ale jen k tomu vnoučeti, a proto ho hrozně chtějí hned vidět, nejlíp si odnést k sobě domů a nás/mě přehlíží, nikdo se ani nezeptal, jak mi je, jen to malé je zajímá, a proto nikdo nevidí, jestli potřebuje člověk klid a soukromí třeba na odstříkání mlíka.

radkaem
5. srp 2019

@2hanah Tak mě třeba tchyně ani nezdraví 🙂 Dřív se mě to dost dotýkalo a bývala jsem kvůli tomu podrážděná, dokud jsem nepochopila, že to z její strany není ignorance vůči mně, ale že je natolik zahleděná do sebe a natolik soustředěná jen na naši malou, že si ani neuvědomuje, že nás ostatní přehlíží. Od té doby mě to spíš pobaví než pobouří.

brigule
5. srp 2019

@ahyt mě přijde že spíš to co ty tvrdíš je braní těhotenství a porodu za nadpozemskou skutečnost, ne maminkou, ale právě tím okolím, které právě proto musí všichni hned hned okamžitě hned po porodu vidět miminko jinak by to byl asi nějakej průšvih. Já třeba někdy když se vrátím z práce unavená tak taky nemám náladu na milion návštěv. A když někdo rodí tři dny tak je asi taky unavenej, proč taky ne? Neustálé volání jestli už je taky dost nevhodné. Až se dítě narodí, stejně se to všichni dozvědí. A když nevolají, tak asi buď se dítě ještě nenarodilo, nebo není čas telefonovat, protože se třeba dítě už narodilo ale všichni se zabývají dítětem a nemají náladu odpovídat na telefonáty. Ať si to každej dělá jak chce. Kdo se cítí na návštěvy, ať si je k sobě pustí, kdo ne. Já zas nechápu "povinnost" vidět dítě co nejdříve po porodu. Až budu babička tak dítě taky ráda uvidím, ale podle sebe pochopím, když dcera nebo snacha si to nebudou 3 hodiny po porodu přát. Mě naštěstí nikdo nevolal, zato za mnou přišli všichni na návštěvu...

volodka162
7. srp 2019

Těhotenství u mne proběhlo bez komplikací. Bohužel porod už byl problémem sám o sobě...dlouhý a nakonec císař. Už je to pět let, ale vím, že jsem si nepřála, aby někdo po těch 14 dnech co jsem četla samé sms "kdy už"...aby někdo / kdokoliv věděl mimo manžela, že rodím. Rodila jsem 17h, nikdo o tom nevěděl, jen manžel co byl se mnou a pak teda volal ráno do práce, že nepřijde...(to chápu, že se musí omluvit). Až když byl kluk na světě, volal rodičům. Moje mamka zprvu byla naštvaná, jaktože nevěděla, že už jdu rodit a že nemohla na nás myslet. Po informaci, že jsem na JIP a že jsem ji volala až za dva dny (z důvodu, že po narkoze celkové jsem nemohla den mluvit na doktora natož do telefonu) se mamce vše rozložilo v hlavě....a pak už mi jen brečela do telefonu a byla vůbec ráda, že mluvím, že žiju. Bydlí od nás 200km, jsem ráda, že přijeli až po 14 dnech. Byla zprvu naštvaná, že u švagrové byla v porodnici cca po 5h od porodu...a věděla už předem xxx hodin, že to začlo atd... Já to prostě nechtěla a i za těch pět let si za tím stojím, že "já" bych měla rozhodovat o tom kdo mi přijde do porodnice nebo domů. Každý má svůj průběh a někdo to nemá lehké. Přetvařovat už se nechci a nebudu. Jsem dospělá a rodina by to měla chápat. Teď před cca 3 týdny porodila manželova neteř. Ostatní se diví, že jsme u nich ještě nebyly, ale z sms co jsme si psali, tak z ní vyšlo, že je taky ráda, že dejchá, že pořád k ní někdo leze, takže jsem jí řekla, že až bude na tom ok, tak ať dá vědět nebo když bude u své babi (tj. u mé tchýně), tak ať dá vědět a stavím se a předám dárky...prostě CHCI CTÍT SOUKROMÍ.

drep
7. srp 2019

Pokud nechceš, tak to prostě řekni. Ale možná bych to nezvrhovala předem. Já porodila v pátek ve čtyři ráno a moje mamka přišla někdy po obědě, tchýně taky tak, muž tak nějak intermitentně přibíhal a odbíhal podle toho, kolik měl zrovna práce. Kolegové se stavili v sobotu. Byla jsem ráda, mohla jsem si dojít do sprchy a vyčůrat a najíst se a malou někdo pořád choval, návštěvy mi nosily jídlo, pití. A na kojení prostě buď odešli (tchýně a kolegové) nebo si na chvíli sedli a počkali (mamka). Je pravda, že jsem měla pohodový porod a tchýně, když mě viděla, jak sedím s nohama křížem a vyskakuju z postele, tak valila oči, neměla jsem bolesti, neměla jsem problémy. Teda fyzické, psychicky jsem měla správné blues a o to raději jsem byla, že je tam někdo se mnou.

verinikki
7. srp 2019

Chápu, že si stěžuje ten, který má neomalené a nevychované příbuzné, kteří se mu bez předchozího upozornění objeví na pokoji...já jsem měla takových pár návštěv doma v šestinedělí, doma nepořádek a já v kojících a poblinčených věcech, případně jen v županu...no radost.
Na druhou stranu nechápu stížnosti těch, kteří jen nejsou schopni na rovinu říct, že návštěvy nechtějí a pak příbuzné pomlouvají.

priefi
7. srp 2019

@verinikki no ja se treba z prvniho poucila a manzelovi rekla, ze mi extremne vadi neohlasene prepadovky a ze odmitam tohle akceptovat. Tchani se tak trochu urazili, ale nakonec respektovali

wafina
autor
12. srp 2019

Nektere ty priklady jsou strasne, hlavne takoveto jak se v prvni rade chcete "skamaradit" se svym miminkem jen vy, naucit se znat jeho potreby, pak doleze nekdo kdo to vi samozrejme lip, protoze ma 3 deti a uplne vam to znechuti. A vy tchyne co tady pisete ze mate pravo na vse, tak nemate. Opravdu nemate narok na to mi prohrabavat skrine, ano vime, ze chcete pouze "videt" kolik mame polic ve skrini, nemate ani pravo se divat jak mam srovnane nadobi, ani ze by bylo lepsi dat toto kvitko sem a toto sem. Pak se nedivte ze takove babky doma nikdo nechce,....

wafina
autor
12. srp 2019

@verinikki to neni o pomlouvani, kdyz mi prave tchyne lezla do skrine a ja vyvalila na muze oci, tak mi poseptal v klidu ne? A ja "janicko, tady mam suplik jeste s kalhotkama", a byla jsem za nejvetsi kravu, ze je to preci normalni prohrabat obleceni, ze se jenom podiva. Nebo kdyz mi prolezla suplik po supliku v kuchyni a ja ji to zavrela, ze jestli neco hleda, tak ji to podam, jinak mi to prijde neslusne, tak to same. Asi neznate obdobne situace a to vam zavidim, protoze neznate asi kdyz sedite u jednoho stolu cela rodina a tchyna rika svemu synackovi: az si najdes jednou poradnou slecnu a budete mit deti, budes mluvit jinak.... halooooo ja tady sedim, haloooo slysim te. Takze nez me odsoudite, popremyslejte ;). Moje znama ma tchyni ze k ni na navstevu chodi jak domu a nadava ji ze ma doma bordel, kdyz se ozve, tak dostane pojeb i od sveho muze...nepomuze byt hodna ani zla, tchyne ma 3 deti a zvladala vse lip!!! Tefa pardon nejlip!

volodka162
12. srp 2019

@wafina Tak takovou tchýni bych do minuty poslala bez pardonu pryč...ukázala ji dveře...ale jako opravdu :-/ Stačilo mi jeden jediný rok žití pod jednou střechou kdy jsem čekala až pujde ven, abych se vyčůrala, kdy nebude doma, abych si uvařila čínskou polévku (aby nebyl bordel a nemusela zbytky jídla od nás vyhazovat slepicím i když její jídlo jsme mohli jíst 3-4 dny)....no už jsem ticho, zažila jsem si své.

josephin
12. srp 2019

@wafina Tak to mi říct tchýně u stolu, že až si můj manžel najde jednou pořádnou slečnu, tak bych ji okamžitě vyhodila, to si neumím představit, že by mi někdo v mém domě, u mého stolu řekl.

wafina
autor
12. srp 2019

@josephin to bylo u ni. Jakoze sere me, ze muj mi rekne ano mas pravdu, ale az jsme spolu sami, pred ni ne. A pak se divi ze tam nechci jezdit. Snazim se to brat s nadhledem, ale uvedomuju si ze zacinam byt hodne ironicka az neslusna, a to prave nechci, furt mam nejakou uctu...ale da to zabrat

sahrazad1
12. srp 2019

@wafina holka ale tos měla napsat hned. Ale narovinu ti píšu, že tohle co se děje, že si za to můžeš jen ty sama. Proč mlcis, a narovinu v klidu se neohradis? Ale ihned, ne až někdy...neříkám abys byla neslusna, ale normálně v klidu říct, co si to dovoluje, že je na návštěvě a ne u sebe doma. Že ji doma věci taky neprohrabavas, tak at to nedělá ona tobě. Zkrátka to zarazit ihned v zárodku. Kdybys napsala tohle hned v úvodu, tak ti napíšu ať do porodnice pozves jen manžela a SVÉ rodiče. Ono s tchyni to budes muset vyřešit, jinak se dostanete do situace, ze ji budes celoživotne nesnaset, a vzhledem k dítěti to neni nejlepší. A propos, tvuj manzel, to je tedy taky úrověň, ze jen mlčí a nezasáhne. Tohle by mi vadilo snad ještě více. Kams to hlavu strčila, do jaké rodiny, zakladatelko....

volodka162
12. srp 2019

@sahrazad1 Tohle je velmi dobře řečeno, až teda na poslední větu. Holt tchýni si nevybereš...manžel může být ještě nějak slušný a holt ctí matku a nechce s ní být v konfliktu, ale čeho je moc, toho je příliš. Já mám manžela víceméně na 90% taky na své straně, ale jsou okamžiky kdy (holt každý má nějaký názor) je za tchýní. Jako automaticky se hned koukat jaká je tchýně a podle toho volit budoucího manžela se mi zdá trochu nesoudné...ale záleží zda to má paní autorka takhle od začátku (ještě před svatbou) nebo to vygradovalo až déle... Tady můžeme jen dát rady, ale každý je štěstím svůj strůjce.

josephin
12. srp 2019

@wafina Já jsem byla slušná 18 let, postupně ty její blbé narážky a pomluvy na mou osobu vyústily tak, že když jí nestačilo hanit mě, začala hanit i svého syna, který se na její stranu nepřiklonil a nakonec to dopadlo tak, že se se mnou a s manželem nestýká ani jeho bratr ani sestra, přitom my sami s manželem jsme si s jeho sourozenci nic špatného neřekli, prostě najednou se přestali stýkat, dokonce to zakázali i svým dětem. Jediný, kdo se s námi stýká je tchán, sice pořád vše fotí a dává na internet, což mi vadí, no ale jinak zlý není, nedělá pomluvy ani naschvály, tedy když je sám, ne se svou ženou. Tchýně i na něj začala žárlit, dokonce mu zakázala brát si naše děti, když ona není doma (a ona si je vzala za 11 let dvakrát na jeden den), takže to byla poslední kapka, před dvěma měsíci jsem ji řekla, že mám dost jejich narážek, pomluv a zloby, kterou šíří, že i to její věčné prohledávání našich soukromých věcí je vrchol hyenismu a že stejně se za ta léta o nás ani o děti nezajímala, jen když měla příležitost získat informace a udělat drby, takže si její přítomnost v našem domě nepřeji. Tím to skončilo a my jsme zjistili, že jsme vlastně rádi, že máme klid. Na co mít ve svém okolí negativní osoby, které z nás vysosávají jen energii? Léta mě ty její zákeřnosti trápily a nic jsem neřekla, byla jsem vstřícná a slušná a teď mám klid a vůbec nikomu z nás baba nechybí (naštěstí manžel je při nás, ale nikdy s matkou neměl hezký vztah).

josephin
12. srp 2019

Jen pro upřesnění, nám tchýně během stěhování se pokradla ze skříní, co se dalo a vždy řekla, že to je její...přitom to bylo po předcích mé rodiny atd.

wafina
autor
13. srp 2019

@sahrazad1 no tak to pozor, k vůli tomu, že máme jednu věc s mužem odlišnou, neznamená, že bych ho vyměnila. Za nic na světě! Jediné co tady řeším bylo jak slušně odmítnout návštěvy v porodnici, protože mě přijde, že každý je vytlemený z toho že čekám dítě víc jak já, já to beru jako přirozený proces, všeci kolem mě jak mimozemskou invazi. Co se tchýně týká, nijak nechci ovlivnit její vztah se synem, kdybych se projevila tak jak se projevuju u lidí co mi jsou jedno, tak se s ní nebude bavit ani on. Ale to nechceme nikdo. Já spíš nedokážu pochopit, že někdo nezvládá slušné chování což je např. hrabání v cizích věcech (já nehrabu ani do manželova šuplíku).

sahrazad1
13. srp 2019

@wafina o výměně mužského přece nikdo nemluví. Spíše mohl při těch chvílích říct něco jako : maminko, tohleto je žena, kterou jsem si vybral a kterou mám moc rád. Byl bych šťastný kdybys to přijala. Jako mám rád tebe, svou maminku, mám rád a vážím si i jí, matky našeho dítěte. Tak to prosím respektuj. ....to je celé. Ne aby se s ní hádal, ale dal najevo, že je pri vás..

leneee
14. srp 2019

@sahrazad1 tyjo neznam muze,ktery by takto se svou matkou hovoril 🙈

normalnimatka
14. srp 2019

nejsi. mě by naopak ani nenapadlo se k někomu zvát do porodnice. vždycky zeptat a nebyla jsem za žádnou kamarádkou a ani příbuznou (švagrový) a ani oni za mnou. přípustná mi přijde jen nejbližší rodina - rodiče (moji!), muž. a to nemáme žádný špatný vztahy. ale tohle je prostě dost intimní nepotřebuju, aby mě všichni viděli, jak jsem strhaná po porodu. a i kdybych se cejtila v pohodě..nevim, no. po porvním porodu jsem nechtěla vidět vyloženě nikoho, protože se nedařilo kojení a já jsem z toho byla v háji. stačilo, že jsem ani tak nemohla nikam zalíst a bejt sama a furt jsem byla s dalšíma dvěma matkama a jejich dětma na pokoji. nepřijde mi nic neslušnýho nebo blbýho na tom ty návštěvy prostě odmítnout dopředu s tím, že uvidíš, jak se budeš cejtit a když je tam chtít budeš, dáš vědět.

bamak
14. srp 2019

@wafina tak by ses měla přizpůsobit a taky jen oznamovat. Ne, nepřijdete. Jinak úplně tě chápu. Já před porodem zakázala návštěvy celé 6ti neděli 😀. Jasne, Že jsem to nedodrzela, ale navštěvovala mě jen nejbližší rodina a na mě výslovne pozvání. Byli rádi, že vůbec můžou přijet 😀

zelenaesmolda
14. srp 2019

@normalnimatka
za mnou byli i kamaradi a jsem za to rada 🙂

normalnimatka
14. srp 2019

a koukám, že se to trochu sstrhlo k diskuzi o tchýni:D no...pravda je, že budeš muset vymezit hranice. jiskřilo to už teďka, ale garantuju ti, že s dětma to bude o hodně horší. ty máš nějaký představy o tom, jak jednat, vychovávat, výst děti, a tchýně bude mít jiný, a samozřejmě, že "lepší". je nutný, aby tvůj muž stál při tobě a abyste se vyjádřili, co jak chcete. jinak to bude čím dál horší, ale hlavně to dost škodí vztahu mezi tebou a mužem, když tam ten soulad není a nechce se za tebe postavit. v týhle pozici by prostě měl, zvlášť když jsou tvoje snahy o vymezení hranice k ničemu a tchýně je vesele ignoruje.

normalnimatka
14. srp 2019

@zelenaesmolda každej to má jinak, ale přijde mi samozřejmý se ptát - ne oznamovat. a dopředu fakt nevíš, jak to bude. u druhýho porodu jsem tam taky někoho cchtěla, po prvním nikoho. a i mi přišlo jako docela nemožný najít nějakej čas, to byla hrozná hoňka v tý porodnici taky to závisí i na dítěti. jestli ti spí, nebo věčně řve a ty se pořád snažíš o nějaký kojení, apod.

verinikki
14. srp 2019

@wafina
Vzhledem k mé první větě, tak nechápu Vaši reakci...to co popisujete mi připadá jako neomalená a nevychovaná tchyně, ne?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru