Nepase a nepase. Poraďte

pomfrita
27. led 2008

ähoj holky, malej nám vůbec nechce pást koníky, i když hlavu drží dobře - prostě když ho dám na bříško, tak třeba 5-10 sekund vydrží, ale pak mu hlava spadne a "ryje" do deky. Jinak sa pohybem žádný problém - přitahujem ho do sedu, to se mu moc líbí....když ho mám opřeného o kolena, tak se snaží dostat z polosedu do úplného sedu a to celkem úspěšně 🙂
Jo a taky by mě zajímalo, kdy by se měl otáčet na bok, bříško, záda, kdy může sedět a kdy by mohl začít lézt (samozřejmě vím, že každý dítě to má jinak, stačí mi to vědět jen zhruba). Díky moc za případný rady 😉

aponchie
27. led 2008

kazdej je jinej kasli na to co kdy by mel jestli je tvoje doktorka spokojena s tim co zvlada a ty rikas ze jo tak to opravdu neres nektere deti preskoci a pak zacnou neco jineho treba se mu to proste nelibi 😀 nektere deti se plazi a pak chodi nektere lozi ale dlouho nechodi to je ruzne

majaaita
27. led 2008

Pomfrito, s tím pasením to řekni doktorce, už by pást měl.
Možná má snížený svalový napětí, nebo potřebuje prostě posilovat zádíčka, ruce, krk. Lehni si naproti němu (taky do polohy pasení), ale tak, aby nemusel zaklánět hlavičku a motivuj ho mít ji zvednutou, je to o trénování. Dobrý jsou takový ty hračky, jak se nedají položit - tkaový pajďuláci na polokouli, nevím, jak to popsat, nebo cokoliv, co ho bude opravdu zajímat a pozornost to přitáhne.

S tím sezením opatrně, ještě je opravdu hodně brzo - respektive, dítě to zvládne, ale páteř je na to ještě hodně nezralá.

Otáčení na bok - pátý měsíc, přetáčení ze zad na bříško - šestý měsíc, z bříška na záda - sedmý měsíc, plazení a kolínkování - osmý měsíc (může předcházet válení sudů), lezení - devátý měsíc.

pomfrita
autor
27. led 2008

holky, díky moc. u doktorky jsme byli 17.1. - chytla ho palcema za ručičky a chtěla ho přitáhnout do sedu a šup spadla mu hlava, prostě jí měl furt v záklonu 🙄 , takže jsem se přiznala, že mu pořád ještě držíme hlavičku (nějak jsem si neuvědomila, že už by jí měl držet sám 😀 ), tak nám řekla, ať trénujeme to přitahování, no a stačil 1 den tréninku a už hlavičku drží v pohodě. Ale na tom bříšku...Dr. si ho položila a pásl, takže to neřešila, ale že to vydrží jen takhle krátce....
majo - zkouším před něj cpát různý hračky, ale nezájem, ještě si teda před něj lehnu a uvidím, co on na to 😀

majaaita
27. led 2008

Pomfrito, to pasení je hodně důležitý pro další pohybový vývoj - když bude pást déle, naučí se postupně uvolnit ručičku a manipulovat s hračkou na bříšu, pak se bude umět vytáhnout na natažené ruce, pak se začne otáčet kolem dokola jako hodinová ručička (na to potřebuje uvolnit i nohy a tu jednu ruku), pak začne dělat letadlo a pak se zvedne na čtyři a začne lézt (nebo se nejdřív plazit).
Prostě bez toho by přeskočil příliš mnoho fází a hodně by to zádům i páteři chybělo.

draga
27. led 2008

pomfrita já už to tady někde psala Dalíček nechtěl pást ale on byl prostě jenom línej 🙂)tak jsme ho položili na stůl na bříško, já si zalezla pod stůl a pomaličku jsem se nadzvedávala a vykukovala na něj že jsem jako byla hlavou nad úrovní stolu a najednou se začal zajímat co to maminka dělá...pomáhá taky mu přidržovat zadeček tak snad brzo popasete 😉 😀

natalien
27. led 2008

Pomi, Nell taky nechtěla dlouho pást, ale pomohlo nám cvičení na balonu, tak já bych ti doporučila toto 😉

lendy1
27. led 2008

pomfrita, posílám 2 diskuze, kde už se podobné téma řešilo a najdeš tam pár tipů:

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

jinak majaaita tu napsala vyčerpávající info 😉

náš David byl narozen o 6 týdnů dřív, má celkovou hypotonii (sníž.sval.napětí) a pásl koníčky dokonale až v 5.měsíci a byl to boj, to ti teda povím, neustále jsem ho dávala na bříško, motivovala, cvičili jsme na balónu atd...dneska dokud se sám nepřekují z bříška tak takhle vydrží nekonečně dlouho. Takže vydrž, ono to přijde...
každopádně souhlasím s majaaitou, že dr. by jsi to měla říct, max. vás pošle k neurologovi nebo rehabilitace...

jen opatrně s tím taháním za ruce do sedu-je to jen lékařská metoda, rozhodně by se to nemělo dělat často-tímto se mu svalíky na zádech které potřebuje pro udržení hlavy na bříšku neposílí a celkově to tahání za ruce oddaluje přirozené posazování ze šikmého sedu.

lendy1
27. led 2008
bramburka
27. led 2008

jo mě kamaradka poradila jemne masírovat krční a zádové svalstvo, ono ho to jakoby donutí zvedat hlavu, já to udelala a ona hned začala past!

azifca
27. led 2008

pomfrita - taky trénujeme zádové svalíky, moc se mu líbí, když s ním dělám trakaře na nafukovacím válci, na deku nasázím hračky, jeho na bříško na ten válec a držím ho za nožky. A taky si ho dávám, když ležím, na prsa a on krásně zvedá hlavičku, a když mu upadne, tak do měkkýho. A taky s ním dělám letadlo, to se řehní... Na bříšku jen tak být mi bojkotuje, zkouší se totiž plazit a protožr mu to nrjdde, tak se začne brty rozčilovat...

ria80
27. led 2008

Nedelej si zadne starosti,ja jsem taky byla nervozni a zbytecne.Na bok se mala pretacela asi od dvou mesicu a to bylo vsechno.Polohu na brisku nesnasela,10 sekund byl rekord.Az od te doby,co se zacala otacet na brisko,to bylo presne v peti mesicich,se ji na brisku zaclo postupne libit.Az ted posledni dobou si na brisku zacala vsimat hracek a uz si hraje a je to parad.A zpatky to zatim neumi.Ale to nevadi.Neres to.Kazde dite ma svoje tempo.

karotky
28. led 2008

Pomfrito...................Áda se to naučil na gymbalónu,tak to zkus. 😉

pomfrita
autor
28. led 2008

jé holky, dík moc za tipy
zkusím ho trochu masírovat, dobrej nápad a taky ten balon (už jsme to občas zkoušeli, ale moc ho to neba)
draga: zkusím to s tím stolem, bude to sranda, taky si myslím, že Fandík je jenom línej
azifca:když si dám Fandíka na prsa, tak to pase krásně - asi se mu líbí, že je to trochu vyvýšený 😀
maja:fakt vyčerpávající popis, někde si to zkopčím 😉
ria:na bok už taky umíme, asi i kvůli tomu, že kojím vleže a Fandík se vždycky otočí za kozinou 😀

iza
28. led 2008

ahoj holky
pomfri : no asi už tady všechny rady byly tak ještě jednou 😅 :co nejvíc ho dávat na tvrdý a strkat před něj jeho oblíbený hračky, cvičení na míči(prostě ho dáš na míč na bříško a kejváš s ním zepředu dozadu a do stran, masáže(dáš na bříško a jedeš dlaní dolu a pak nahore, dobré jsou taky takové malé kroužky podél páteře a pak velké kruhy..ale nedotýkat se páteře), pomáhat mu ..dávat mu ručičky před sebe,pod sebe...taky pomáhá plavání doma ve vaně(to se zapojuje dost svalů....plavat s ním na bříšku..pokud budeš chtítvědět jak přesně dej vědět do IP ajá ti pošlu popis)
Je fakt, že může být Fanoušek trochu lenoch,ale už je dost vellkej, pokud by to nešlo, tak by pomohla Vojtovka-nějaké jednoduché cviky..tak držím palce

gandy
28. led 2008

Holky já teda nevím, ale naší malé jsou tři měsíce vydrží pást koníčky dlouho, ale trošku blbě a doktor nás poslal k neurologovi a chodíme na rehabilitace a cvičíme vojtovu metodu. Nevím je to každého věc, ale třeba chtějí dítka jen nakopnout a pak jim to půjde samo, po týdnu cvičení se to malé hrozně zlepšilo, než abys ho trápila sama, no nevím nevím. Dokonce nám doktor řekl že tohle by měla umět kolem 6 týdne a ona to neumí ve 3 měsících, tak nevím.. 😲

kometka5
28. led 2008

Tak naše malá pase pase už hodně dlouho, teď už vydrží hodně dlouho, rozhlíží se na všechny strany, usmívá se, snaží se šahat po hračkách před ní, ale dlouho tam nevydrží (cca 3-5min), pak začne pobrekávat...
Nevím, jestli to stačí a jak často se mají na bříška dávat.

Gandy, co je "trošku blbě"?

anatanka
28. led 2008

Rekni to mudre, past uz by opravdu mel.
Miriam taky porad jen ryla hlavou v zemi, tak dostala za trest Vojtovku a jak uz se ted hezky snazi... 😉
Leze jak das. Takze se tim nijak nestresuj, rekni to na prohlidce, tam vas eventuelne poslou na neurologii a budete par mesicu cvicit.

gandy
28. led 2008

Dává ručičky dozadu, místo aby je měla opřené o loket a zvedá nohy a zadek, takže blbě....

anatanka
28. led 2008

gandy: Presne to Miri taky delala... Placala se tak na brise jak na houpacce a narikala...

gandy
28. led 2008

jo jo taky u toho naříkala, teď už je to lepší. Na rehabilitaci nám ukázala jak na to a je to omnoho lepší... Fakt jim občas stačí ukázat jak na to a je to o moc lepší.. Jsem ráda že jsme na tu neurologii šli, třeba by to pak uměla sama, a nebo by to bylo horší a pak i na dýl. Říkají že čím dřív tim lépe..

kometka5
28. led 2008

tak to moje malá je taky prohnutá do luku a dokt. se tomu ještě smála, ale nikam nás neposlala ☹

gandy
28. led 2008

Tak já nevím.. My se tomu doma taky smáli, ale pak nás humor přešel když jsme slyšeli doktora jak říká že je to blbě... 😠

sisstin
28. led 2008

holky..a nemáte široký balení? Páč přes to jde pást blbě..a kolíbaj se..nejlepší je to zkoušet, když jsou nahatý..a ty nožky jim ze zadu podržet 😉

nissanek
28. led 2008

my taky nejsme zrovna pasáčci...cvičíme vojtovku, tak jen vytrvat. Pasení teď trénujem u nás na velký posteli, ale teď mě napadlo, jak to tady čtu, jestli to není pro ní moc měkký...je lepší třeba stůl s larisou?

gandy
28. led 2008

Sisstin: na rehabilitaci nám široké balení zakazala, jen na noc ať jí to dáváme, protože to do tý doby nosila... A je fakt že je to o dost lepší...

kar.la
28. led 2008

Ahoj, plně souhlasím s Gandy. My ve třech měsících taky nepásli, tak nás dětská poslala na rehabilitace a Adélka krásně začala pást po týdnu cvičení. Cvičení na balónu a podobné věci jsou fajn, ale někdy je fakt lepší popostrčit Vojtovou metodou. A dle mě to zas tak drastické, jak se říká, není 😉 NAše rehabilitační sestra říká čím dřív tím líp a nejraději přijít hned ve třech měsících. Později má mimčo zafixované ty svoje patologie a špatné návyky a hůř se to spravuje...

gandy
28. led 2008

Jo jo to nám taky říkala... Mě ta vojtovka taky nepřijde drastická a to že si všechno hrozně beru.. Naše Natálka se u toho i směje, ale musí jí někdo zabavit. KDyž není manža doma, tak si dám do pusy chrastítko a zabavuju ji já, to to sice náročné, ale dá se to...

kometka5
28. led 2008

Blbá otázka...ale co to je ta Vojtova metoda?

kar.la
28. led 2008

Někdy mi příjde, že se některé maminky za to stydí, že chodí na rehabky 😔 Ale na tom přece nic není. A poloha na bříšku je strašně důležitá pro to, aby pak děti lezly, seděly, chodily...

kar.la
28. led 2008

Kometko, Vojtova metoda je cvičení, kdy tlakem na určité body dochází k reflexním pohybům miminka a tím podporuješ centrální nervovou soustavu... Např. mačkáš určitým směrem bod v mezižebří a reakce je přitahování nožiček miminka a musíš vidět aktivitu u pupíku... Cviků je více a mění se podle toho, kvůli čeho se cvičí. Snad jsem to napsala srozumitelně, někdy píšu jak tatar.