Nespavost u 10měsíčního dítěte

barumat
1. bře 2017

Ahoj, chci se zeptat, jestli jste se s tím některá nesetkala. Mám holčičku 10 měsíců starou. Vždycky hodná, klidná. Odmala usíná sama v postýlce, dáme napít, dudlíka, žmoulací polštářek a pusu a holčička sama usnula během pár minut. Přes den teď spala dvakrát, vždy kolem hodinky. V noci spala vždycky taky celkem dobře, v sedm jsem uložila, mezi třetí a čtvrtou se budila na mléko, po uložení zase krásně sama zabrala a spala do šesti, půl sedmé. V noci se k tomu většinou párkrát vzbudila, ale to jsme jen daly cucnout vodu, dudlíka a spala dál. Je to týden, co jakoby jí někdo přepnul vypínač na zrychlený mód. Začala se konečně správně plazit, k tomu klekat, sedat, stoupat, začala krásně dělat paci paci, pá pá, žvatlat, no během jednoho týdne fakt hromada věcí. No a od té doby ale taky začalo peklo. Usínat nechce vůbec, neobejde se to bez praní a hysterického řevu. Přitom sotva kouká, žmoulá si obličej, ale v postýlce se okamžitě točí a vstává. V noci se budí každou chvíli, ráno je v pět vzhůru a minimálně hodinu a půl je každou noc taky úplně vzhůru. Chce stát. Nebo lézt, cokoliv jiného ji přivádí k zuřivosti. Tchýně, která bydlí pod námi, si posledně myslela, že mi vypadla z postýlky, tak strašně řvala. Přes den nechce spát vůbec, teď dva dny po sobě spala jen jednou, po šílených bojích a jen hodinu. Dneska mi prořvala koupání, u kaše usínala, padala jí hlava, ale dám do postýlky a stoupání a řev. Podotýkám, že nechce ke mně, ani spát s námi. Chce jen ven a hýbat se. Ale vždyť už skoro nespí! Vůbec si nevím rady a psychicky mě i ten týden hrozně zmohl. Myslím, že to všechno souvisí a dcera asi v mozku nestíhá zpracovávat všechno to nové... Zuby to nejsou, žádné ještě nemá, ale v puse je klid, nic si tam nestrká, a když může šplhat po výškách a stát, je klidná a spokojená... Má někdo podobnou zkušenost? Jak jste to řešili? Jak dlouho to trvalo?

linee
1. bře 2017

@barumat tohle delala i ta moje, take kolem 10. mesice. Bylo to o tom, jak vse bylo pro ni nove, vse chtela videt, jak pises, mozek nestihal zpracovavat, ale o dalsi se zajimala.
Nakonec se i stalo, ze to bylo zoubkama. Spala max. 20 minut denne (nepocitam noc, ale tam to bylo podobne, jak sama pises). Jedine, kde mi aspon na tech 20 minut usla byl venku kocarek.
Trvalo to asi 3 tydny, nez se to zklidnilo. Ja myslela, ze budu skrabat zdi, pomohlo mi, ze jsem se stridala s manzelem a snazila se poradne se vyspat, abych to psychicky zvladala lepe.
Proste je to obdobi, byla nastvana na sebe, ze uz neco umi, ale nejde ji to, jak sama chce:( Vydrzet, vydrzet a chovat.
Jinak ja to krome trpelivosti popravde nijak zasadneji neresila. Ale je mozne, ze ti nekdo napise lepsi zkusenost. Drzim palce!

barumat
autor
1. bře 2017

@linee Děkuju i tak, uklidní, když člověk ví, že na to není sám 😊

linee
1. bře 2017

@barumat nejhorsi to bylo opravdu kolem toho 10,5 mesice. Jeste se k tomu pridala separacni uzkost, chtela byt porad jen u mne, pak zase nechtela byt u mne, pak sama nevedela, co chce. Bylo to opravdu narocne. Ale ver, ze nejede na duracellky (ta nase jela jeste na solar🙂)) a kdyz bude unavena, tak proste usne. Kdyz mi usla na jidelne zidlicce v krkolomne poloze, nechala jsem ji. Kdybych ji zvedla, probudila bych ji a aspon se taky trochu prospala (a egoisticky receno - mela jsem trochu klid a ticho i ja🙂). Proste vydrzet a vydrzet!

barumat
autor
2. bře 2017

@linee Dneska jsme prakticky vzhůru od tří, až na malá zdřímnutí na obou stranách. Šílený. Na tohle mě nikdo nepřipravil. Všichni strašili s šestinedělím a kojením, ale to byl čajíček!! 😁

linee
2. bře 2017

@barumat hm...ja ti nevim,ale jak popisujes,toto mela mala,kdyz ji lezly zuby.Takto intenzivne 3 tydny,nez vylezl prvni zub. Doufala jsem vzdy,ze bude spat pres den,kdyz radila v noci,ale ta cacorka jela.i cely den!

pavca1965
2. bře 2017

Ahoj, mame ted neco podobneho, akorad nasi male bude 5mesicu. od sestinedeli se budila jednou v noci na jidlo a ted cca 2 tydny je spani nocni mura. Porad vzhuru, strkam dudlik, alebez efektu...jako je videt ze snahu usnout ma, ale nedari se. Jsem uz taky vycerpana. Pres den spi tak dvakrat, trikrat v postylce po pulhodine..tedy pokud neni v kocaru. Nedavno se zacala otacet, jestli je to tim...mozna zuby, porad si neco rve do pusinky...asi se dam na chlast😴

barumat
autor
2. bře 2017

Dneska jsem byla důsledná a v obvyklé hodiny ji prostě chvatem znehybnila v postýlce a poplácávala, dokud neusnula. Dopoledne to zabralo deset minut, odpoledne dvacet, což vypadá super, dokud si člověk neuvědomí, že je při tom ohnutej přes bočnici, jednou rukou drží trup a břicho, druhou obě nohy, brání přetočení na břicho i záda, "třetí" rukou zlehka poplácává po zadečku a "čtvrtou" jí přisunuje žmoulací polštářek, plínku, strká dudlík, atd. Ale vyhrála jsem, pokaždé dala hodinu a za odměnu jsem měla celý den sladké, hodné a bezkonfliktní dítě. Teď večer jsem na radu kamarádky zkusila pytel a usnutí bez řevu 😮 Noc očekávám klasickou jako včera a předevčírem atd., ale i tohle pohladilo pocuchaný nervíky. A nakonec možná i ten zoubek se fakt už klube... Vidět není nic, ale...

linee
2. bře 2017

@barumat tak to je super! Vidis, ten pytel mne nenapadnul, nase nechtela byt ani prikryta. Super, ten zoubek se kloube pomalu, u nas jak jsem psala, 3 tydny, nez vylezl a uz to snad od 6.mesice vypadalo, ze ji neco vyleze🙂
Ale super chmat, cos vymyslela. Vzdyt my na ty deti vyzrajeme😉
pak napis, co noc.

pavca1965
3. bře 2017

Nezkousela jsi polohovaci valce?Udrzi ji pekne na boku, alespon u nas to tak funguje..jinak bysme byli v haji...nebo u Chocholouska..

barumat
autor
3. bře 2017

@pavca1965 Já ti nevím. Ona spí klidně a když se probudí, teprve si kleká atd. Dnes jsme zkusily pytel a jak jsem čekala, v noci jsem honem sundavala, jinak by dcera zbořila dům. Dneska byla vzhůru co hodinu, od dvou do půl čtvrté vzhůru, v pět budíček, u nás v posteli doklimbala do 5:50. Od té doby řev na mě, řev u mě, řev, že jí nechci dovolit spadnout po hlavě z postele, řev, že jí (světe, div se) nejde přímo sednout z lehu, řev, že se nevzepře do kleku u postýlky (ale visela tam jako lemra, jako by to dělala poprvé). Prostě univerzální prudič, nastavený na maximum...

barumat
autor
3. bře 2017

@pavca1965 Tím chci říct, že jakmile dcera vycítí, že jí něco omezuje, je schopná se řevem dovolat sociálky na padesát kilometrů daleko. Nechce lézt, tak jsem jí zkusila do trička nacpat měkké plyšové kostky, aby byla výš a nutilo jí to. Udělala štronzo, spustila řev a nakonec sebou třískla na bok a už se ani nehnula 🙄

pavca1965
6. bře 2017

Jsou to potvurky mno. Musime zatnout zuby a vydrzet,co jinyho zbyva....casem se tomu zasmejeme....si nekdy rikam uz aby se vdala😅

alenamelicharova
9. bře 2017

No tedy, jsou to potvory děti. Já vás potěším /nepotěším/ u nás to je už třetí měsíc úplně co píše barumat....

nugetka20
9. bře 2017

Tak se taky přidám. Synovi je necelých 9 měsíců a už 3 neděle leze po 4. Defakto od vánoc se mi budí po 2 hodinách, od 3 měsíců se mi v noci otáčí na břicho a chtěl by lézt. Teď jsme se k tomu teda konečně dostali, přes den leze a leze a šup, už se i staví. Takže v noci mám to samé. Večer v 8 uložím, pak se budí v 11, pak kolem půl 2 .... a jako zábavnou vsuvku dá 2- hodinovou přetahovačku, kdy on je přeci vyspinkanej, leze po postýlce, žvatlá a chce ven. U prsa neusne. Okolo půl 4 teda usne, ovšem v 6 ráno vstávačka, mámo, jdeme lézt a zkoumat a dělat spoustu věcí ... :D
Pokud si nedá pauzu v noci, tak vstává někdy už kolem 5 ráno .... tak nevím, co je horší.

Jen si tak v duchu říkám, že snad zas bude líp, až se naučí v noci spát bez mlíka.... možná.
Holky, držte se, nejste v tom samy

P.S: Každou noc, když kojím toho mrňouse, tak ho hladím po hlavičce a říkám si, jak v tom nejsem sama, jak právě tisíce žen na celym světě taky nespí, protože hlídají své děti jako já. A je mi tak nějak líp, i když očíčka se mi zavírají a přes den pak spím skoro vestoje.

alenamelicharova
9. bře 2017

@nugetka20
mluvíš mi z duše. A taky jako přes kopírák. Buzení v noci, noční "vyspal jsem se do růžova a jdem na to"...a také přemýšlím, co kdybych přestala v noci kojit - stejně už u toho neusne...hrozný neklid a před den řev a boj o každou minutu spaní, to už jenom na vycházce v kočáru a já tlačím se zavřenýma očima.

barumat
autor
9. bře 2017

@nugetka20 @alenamelicharova No... Hrozně bych vám přála, aby to s odstavením skončilo, ale například já nekojím od ukončeného druhého měsíce... Takže u nás to kojením není 😕 Mně přijde, že je to prostě přemírou vjemů. Třeba včera jsme byly v Praze na výletě, milión lidí miliarda vjemů a večer naprosté peklo.

nugetka20
10. bře 2017

@alenamelicharova to zase musím říct, že přes den spinká docela hezky (ťuk ťuk ťuk). Naučil se usnout sám, takže dopoledne dá cca hoďku a půl v kuse, odpoledne podle nálady hoďku, nebo třeba i 2,5 podle toho, jaká byla právě noc.

Spíš mám právě pocit, že jak v noci vyspí těch 6 hodin, tak prostě únava přejde a on by chtěl zkoumat a šmejdit. Je vždycky obrovsky rozzářenej a nadšenej, až se člověk ani zlobit nemůže :D

Občas si říkám, že mám vlastně strašně moc hodné dítě.... jen to holt nebud žádnej bulík, co sedí na jednom místě, ale šmejdil obecný..... doma mu říkám Perpetum Mishule :D