Netradiční jméno pro kluka - Damián. Co myslíte?

amira55
8. zář 2008

Ahojky stávající i budoucí maminy🙂
Co vy a jméno? Mě se líbil Samuel, ale v posledních dnech jsem se zamilovala do Damiána....Co tomu říkáte? Všichni mě od toho zrazují včetně partnera(kromě mé máti ta mě nabádá k tajné akci ať to jméno dám a basta). Není to opravdu trochu nezvyklé? Každý den slyším jak se mu budou děti smát, ale vždyť dnes už jsou jména různá nebo se mýlím??? Myslím si, že by moje dítě trpělo víc jako 6stý Kuba ve třídě...

Co myslíte? Díky za radu nejenom pro mě, ale i pro ostatní maminy....

jasekd
23. pro 2010

@mmmk No Borda taky nic moc 😅 Jinak podle me je dneska povolene vsechno, co existuje v nejakem jazyce, sice hrozi, ze nekteri spoluobcani vymysli priserne kombinace, chudak dite potom, ale zas uz se ti nestane, ze si dovolej ti dite prejmenovat. Jako udelat z Very tu prisernou Věru.
@lucietka77 Ahoj a gratul. k predpokl. holcicce 😉 Musime tu nasi diskusi o holcicky trochu obohatit, je to samej kluk.

mmmk
23. pro 2010

@jasekd Mne vadi, ze Knappova se cuka s povolenim treba zkracenin jmen. Bara je povolena, ale Theo treba ne 🙄 🙄

jasekd
23. pro 2010

@mmmk To je zvlastni, kdyz povolej Mirku, Ivanku, Baru, ze nepovolej Theo. Ale Theodor je stejne lepsi a Theo mu muzes rikat i tak. Mne to prijde zbytecny, ty zkraceniny, treba ta Mirka je pekna, ale ta Bara je pro me zbytecna. Navic to lidi budou plest a stejne ji zapisovat jako Barboru.

mmmk
23. pro 2010

@jasekd Ne, i muj syn ma zkracenou podobu jinyho jmena a pokud bude druhy, chci to zrovna tak. Tady v Nemecku se prave Theo dava casteji nez Theodor. I kvuli zivotu tady chci to jmeno zkracene, protoze Nemci rikaji prevazne plnym jmenem, coz je teda tvrdy rikat miminku Theodor 😅 Teda ja to tak citim 😎 😀

jasekd
23. pro 2010

@mmmk No ja nevim, jak je to v Nemecku, tady mi to prijde zbytecny. No a ty zijes v Nemecku a dite je Cech, tak vam to musi dovolit ta Knappova? Ze ani nebere v potaz, kde zijete... Protoze kdyz by melo nem. narodnost, tak vam Knapova muze bejt fuk asi.

mmmk
23. pro 2010

@jasekd My jsem oba Cesi, narok na nem. obcanstvi mame, ale nevidime k tomu duvod. A kvuli ceskemu obcanstvi to musi baba Knappova povolovat.

jasekd
23. pro 2010

@mmmk Ja bych si taky stala za tim, ze jsme Cesi. Obe obcanstvi nejde mit? Na cizi obc. bych pristoupila, pokud bych v te zemi chtela bejt natrvalo a bez nej by to tam bylo nejaky problematicky. Ona ta Knappova je asi jedina pres ty jmena, ze. Ja nevim, kdyz je to jmeno v Nemecku normalni, proc s tim prudi. Ja myslela, ze jakmile to existuje kdekoli na svete, ze to muzes dat.

terezt
23. pro 2010

Moje pribuzna dala jmeno Damian....

kalo
23. pro 2010

Holky, ale v dnešní době už nejsou žádná povolená nebo nepovolená jména!! Kde jste se to dočetly???? 😲
Naše dcera taky nemá jméno v kalendáři a nikdo (ani na matrice) nám k výběru jména vůbec nic neřekl...

lucisa
23. pro 2010

@mmmk ano, je to povolené, cituji zknihy dr. Knappové:

VĚRA, jméno slovanského původu (možná původně zkrácenina jmen typu Věroslava), znamená "víra" (považuje se za obdobu řeckého pistis). - Domácí podoby: Věrka, Věrča, Věruš(ka), Věrun(ka), Věrunice, Věráč, Věrinka, Věru(še), Věrulinka, Veronika ap. - Slov. Viera, angl., něm., ital., špan., hol., švéd., dán., nor., maď., rus., bulh., rum., sch. Vera - Patří stále mezi nejoblíbenější jména. - Jmeniny: 8. října

Z tohoto výčtu obdoby jména Věra v cizojazyčné podobě je Vera, což znamená, že fakticky existuje a proto je povolené i u nás. Stačí, že jméno v nějaké podobě existuje jinde a je tudíž povolené.
Takže ty i @lucietka77 můžete jméno Vera dát 😉

lucisa
23. pro 2010

@kalo no, jméno musí splňovat nějaká ravidla, jakože nesmí být zdrobnělá, hanlivá, nesmí to být název třeba státu nebo neživých věcí apod.
Ale udivuje mě, proč musíš žádat Knappovou, pokud bydlíš a odrodíš v Německu? Dítěti tam vydají rodný list, tak by to pak automaticky měli akcpetovat i české úřady, ne?

vorllinka
23. pro 2010

Holky poradíte zajímavé jméno ke jménu Šimon? Zatím neplánujeme druhé, ale o jménech přemýšlím docela často 🙂 Mně by se líbil Matouš, ale manžel nechce, že by to bylo jako z toho filmu.. Díky 😉

mmmk
23. pro 2010

@jasekd @lucisa Jsme oba Cesi, ale navrat neplanujem, i kdyz samozrejme nerikame nikdy. V oblasti jmen se na nas bohuzel vztahuje to, co na ceske deti narozene v CR. My nemeli zajem o nemecke obcanstvi, proto dostal mezinarodni rodny list. Ten ale CR neuznava, tudiz jsme ho museli nechat superlegalizovat (apostilizovat), prelozit, vyridit si pro mne potvrzeni o statnim obcanstvi, aby syn dostal osvedceni o statnim obcanstvi a nasledne jsme zadali v Brne za zvlastni matrice o zapsani do matriky narozenych. Proste cesta k laktacni psychoze jako vysita 😀 Pochopitelne na zadnem uradu nam nebyly urednice schopny rict, co vsechno potrebujem. S holcickou by to bylo jeste horsi kvuli neprechylenemu prijmeni jako mam ja 🙄

Jinak k tematu - ted tu dost frci jmeno Felix a jak mi to jeste nedavno znelo jako pro kocoura, zacalo se mi to libit 😵

vorllinka
23. pro 2010

Felix není špatný, ale jak mu říkat?

lucisa
23. pro 2010

@vorllinka kámoška má Šimona a Matouše 😉

@mmmk tak to jsem netušila, někdy mám pocit, že si to úředníci zbytečně komplikují 😕 😅

mmmk
23. pro 2010

@vorllinka Rikaji mu Feli nebo Felix. Tu se ty jmena prave moc nemrvi zdrobnelinkama a patvarama 😀

@lucisa Mi povidej 🙄 Kdyby nabubrely ministerstvo zahr. veci podepsalo tu mezinarodni umluvu o rodnych listech, bylo by po problemu. To je tam vsecko napsany ve 20 jazycich, vc. tech, co v Unii nejsou, ale cestina tam holt neni, protoze nechce 😠

lucisa
23. pro 2010

@mmmk no, takže to bude tak, že to pár roků budou lidem komplikovat, aby pár úředníků mělo práci (ač tomu kolikrát prdlajs rozumí) a nakonec to Brusel nařídí a stejně to nakonec bude.
A koukám, že máme skoro stejně staré prcky 😉

My před lety vyřizovali pas pro nejstarší dceru a co to bylo za papírování - pfffffff. Do té doby jsem si myslela, že když se dítě narodí dvěma Čechům v Česku, dostane český rodný list a má rodné číslo a podobné věci, že je automaticky považováno za Čecha.
Ale my museli na krajskou matriku (buď písemně - zdlouhavé nebo osobně - na počkání), kde nám potvrdili, že je naše dítě Čech. Národnost totiž nevím proč údajně dědí dítě nikoliv po svých rodičích, ale prarodičích (podle nějakého našeho bůhvíjak starého zákonu).
A nejlepší na tom je, že to platí až pro lidi narozené tuším po r. 1952, takže mí rodiče do toho spadali a kvůli mamky byly komplikace v tom, že její rodiče byli Volynští Češi, takže narození na Zakarpatské Rusi a nějak se tam zjišťovalo, jestli nemá mamka náhodou ruskou národnost (i když už roky volila 😅 ), ale druhým paradoxem bylo, že rodiče manžela, kteří byli narozeni před r. 1952 už se nezjištovali, a přitom tchán byl původem Slovák s maďarskými kořeny a tchýně se přímo v Maďarsku narodila, ale to už je nezajímalo.
Takže fakt byrokracie a pro laika naprosto nesmyslné požadavky.

majatata
23. pro 2010

Ja sem Marek Kadera

didi07
25. pro 2010

@ lucisa - to myslíš vážně? a jak je to dlouho s tím pasem? já jsem vyřizovala malé pas letos - manžel je ital (takže prarodiče oba italové), moji rodiče tedy jeden narozený před 1952 a jeden po a pas má normálně vyřízený v obecním úřadě ve standart. lhůtě - nikdo nám tedy neříkal, že by se národnost dědila po prarodičích??? to mě tedy překvapilo.

lucisa
26. pro 2010

@didi07 no, my poprvé vyřizovali pas nejstarší dcerce, když jí byly necelé 3 roky, protože ji naši brali k moři a ona byla napsaná jen u nás v pase. Takže poprvé jsem to řešili v r. 2005, letos ji pas v létě končil, tak jsme dělali nový a protože už pas měla, jen ji na základě žádosti vydali nový pas, ale u prostřední dcery jsem jej dělali poprvé, tak jsme tohle martyrium opět podstupovali. Já to rtaky nechápala, ale když jsem se v okolí o tom bavila s jinými rodiči, tak mi taky řekli, že občanství museli nechat potvrdit na krajské matrice.
Ten r. 1952 nevím přesně, může to být třeba i 1953, vím jen, že mí rodiče jsou 1954 a 1956 a na ně se to už vztahovalo, takže proto jen tuším, že to tak nějak bylo, tehdy před 5 lety mi ta úředníce říkala, že jsou naši na hranici, kdyby byli o pár let starší, tak se nás to netýká.
A já tedy čučím, že vám to jen vyřídili na obecním úřadě. My taky nedělali žádný spešl, ani tenkrát, letos už byl biometrický, ale bez otisků atd., protože to u dětských nedělají, snad až od 10 let. Jen už tam je ten čip, kde jsou nahrané všechny informace + černobílá fotka focená přímo úřednicí a starší dcera si jej dokonce i sama elektronicky podepisovala, což jsem čučela, v létě byla po 1. třídě, tak si dovedeš představit to písmo, myslím, že se tomu budou 5 let smát všichni celníci, kteří to náhodou uvidí, má to kostrbaté a ještě z kopečka. 😅

un_deux_toi
26. pro 2010

Krásný večer všem,

vidím, že řešíte zajímavé téma, které je shodou okolností předmětem mé bakalářské práce. Nenašly byste si, prosím, pár minut na vyplnění mého dotazníku? Zabývám se motivací k pojmenování potomků, vlastní potomstvo zatím ještě dlouho neplánuji... :o)
(Jinak krásné klučičí neobvyklé je Aram ;o) )

Dotazník zde: https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

Díky moc!

zlatka
26. pro 2010

@un_deux_toi arama má kolega z práce, když to jméno dali, tak každej byl šoklej, ale už si všichni zvykli, říkají mu Ari.
dotazník vyplním.

didi07
26. pro 2010

@lucisa - tak jsme měli buď vstřícnou paní nebo štěstí. ale ten podpis musí být luxusní 🙂!!!

lucietka77
26. pro 2010

@lucisa tak to je paráda... 🙂 To bude fajn, chci to strašně moc už kvůli babičce.. že jsem jí to slíbila.. a Anna Vera zní podle mě velice pěkně 🙂

lucietka77
26. pro 2010

@jasekd No určitě.. 🙂 Holčičky jsou super !! 😉

moncicak.as
26. pro 2010

My máme Tadeáška, neboli Tedíka 😉

lucisa
27. pro 2010

@un_deux_toi už ti to vyplňuju, ale dotazník se týká jen jednoho dítěte a já mám tři a výběr jména pro každou byl trošku jiný. 😕

lucisa
27. pro 2010

@un_deux_toi aha, tak už to vidím, pak je tam dotaz na další dítě 😅

un_deux_toi
27. pro 2010

lucisa: přesně tak, díky moc :o)

Vskutku zodpovědné maminky, takový nárust dotazníků, to je radost pohledět! :o)

veriiiisek
28. pro 2010

pro chlapečka: Patrik,Kuba,Matyášek 🙂
pro holčičku:Markétka,Verunka. 🙂 každýmu se líbí jiné jměná 🙂 ..