Netradiční jméno pro kluka - Damián. Co myslíte?

amira55
8. zář 2008

Ahojky stávající i budoucí maminy🙂
Co vy a jméno? Mě se líbil Samuel, ale v posledních dnech jsem se zamilovala do Damiána....Co tomu říkáte? Všichni mě od toho zrazují včetně partnera(kromě mé máti ta mě nabádá k tajné akci ať to jméno dám a basta). Není to opravdu trochu nezvyklé? Každý den slyším jak se mu budou děti smát, ale vždyť dnes už jsou jména různá nebo se mýlím??? Myslím si, že by moje dítě trpělo víc jako 6stý Kuba ve třídě...

Co myslíte? Díky za radu nejenom pro mě, ale i pro ostatní maminy....

martek
8. zář 2008

amiro, myslim, ze hodne zalezi na prijmeni,aby se to hodilo..... treba Dylan Novak zni hrozne, to uznas 😀
Damien je zvlastni jmeno....ale proc ne???? jestli se ti libi 😉

schwarzovka
8. zář 2008

amira55: já chtěla, aby se malej jmenoval William...bohužel jsem se taky nesetkala s tím , aby to naše staromodní rodina přežila ve zdraví 😀 ...nechala jsem se přemluvit 😠 ....plánujeme další a bude to Willík 😀 , ať chtějí nebo ne...je to totiž rozhodnutí, které musíš udělat ty a partner 😉 ...nikdo jiný ti do toho nemá co kecat!!!

samozřejmě už nejsou tak neobvyklá jako dřív...akorát se mi nelíbí např. Pamela Lakatošová, Džesika Dirdová, Stýf Berki , Esmeralda Bílá apod. (bohužel znám případ, kdy se selá rodina jsmenuje po postavách z Beverly Hills) musí se to hodit k příjmení...my máme německý příjmení, tak by se to hodilo 😀

knobloska
8. zář 2008

My chtěli Lindu a jak jsem si to jméno pořád omílala, tak se mi zošklivilo. Napiš si Damiána na papírky a nalep to třeba na lednici, na zrcadlo v koupelně a tak, jestli tě neomrzí. 😉 A taky to zvaž vzhledem k příjmení.

amira55
autor
8. zář 2008

Damien byla prapodivná dvojice, já měla namysli Damiána🙂

A co jiná nezvyklá jména? Máte někdo zkušenost z okolí s netradičním jménem?

nikka.vo
8. zář 2008

Já chci dát druhého chlapečka Tobiase a rodině se to líbí, asi proto, že je to obdoba Tobiáše 😉 Mám syna Dominika a to se nelíbilo skoro nikomu z rodiny a teď si nedovedou předsatvit že by se jmenoval jinak. 😉

Schvarzovka- mě upřímně přijde divný, když se jedno dítě jmenuje ,,normálně,, a druhé má hodně netradiční jméno. Myslim že je ideální aby se oba jmenovali Pepa a Honza, než Pepa a Nikolas třeba 😅 Můj tchán je ze tří synů. Jeden bratr se jmenuje Alfred, druhý William a tchán Láďa 😀 Trochu divný 😅

Já jsem pro netradiční jména, ale ja už tu bylo řečeno, musí to ladit s příjmením. My máme vyloženě anglické příjmení, takže all ready 😎 😀 A pak aby byli ,,sladění,, sourozenci 😉 No a na ostatní se pak vybodnout 😎

Vždycky jsem chtěla Nelinku holčičku a poslouchala jsem ,že to nééé, to je jak mýdlo... nechala bych se i ovlivnit. No a buch! Dneska na hřišti je 5 holčiček z 10 Nelinka 😅 A je to neskutečně oblíbené 😉

Je pravda, že čím dál tím víc se dávají netradiční jména, u našich děti už se nad jménem Damián nikdo nepozastaví 😉

petruna
8. zář 2008

Mě Damián zas tak originální nepřipadá, tak proč ne. Taky se mi to jméno líbí. Jak už bylo řečeno, je ale lepší, když jméno sedne k příjmení.
Že se mu budou děti smát je podle mě blbost. Dneska už je to tak půl napůl : klasika - netradiční...
Dneska bych to fakt neřešila. Pískoviště a školky jsou plné dětí s cizími jmény.
Mě se např. líbí Bartoloměj 😀 , ale mám smůlu. I Antonína jsem si musela vybojovat, že prý je to divný, neobvyklý apod. 😅 což mi teda nepříde. Jde jen o to, že se to někomu nelíbí. Mě jo, tak smůla.
Každej ať dá to, na čem se shodne s partnerem a basta.

konja
9. zář 2008

Amira55: přesně jak píšou holky - záleží hlavně na příjmení a na tom zda se líbí rodičům.Já bych třeba svým dětem netradiční jméno nedala,ale to z toho důvodu,že máme české příjmení s kterým cizá moderní jména nejdou dohromady.Rodiče by vždy měli myslet na své dítě aby se mu jméno dobře vyslovovalo a aby sedělo k příjmení,pak už není problém.

campi
9. zář 2008

Dnesni deti to tak neberou. Pro ne jsou "zvlastni" jmena normalni, protoze je maji ve tride, jmenuji se tak jejich kamaradi. Kdyz jsme ted vymysleli jmeno pro holcicku, tak se manzeluv syn pekne odvazal, my jsme byli trapne konzervativni. Takze podle nej by to byla Vanessa nebo Aida.

Já osobne jsem priznivcem ceskych jmen, pokud je ryze ceske prijmeni. Ale závidím těm, kdo mají příjmení "mezinárodní", ti se můžou vyjádřit. S německým přijmením bych chtěla pro holku Anja nebo Katja.

Damián proč ne, mně to teda připomíná toho kluka v Přichází Satan.

amira55
autor
9. zář 2008

Tak to jsem ráda, že nejsem jedinej blázen🙂Ale zajímalo by mě jak je to se jménama, co nejsou v kalendáři.Neví to někdo????Damián tam totiž není....

many
9. zář 2008

já jsem ségře poradila ať dají klukovi jméno Kvído a dali,líbí se jim a taky hodně lidí říkalo,takový škaredý jméno 😕 každý mu se líbí nějaký jiný,tak co,že 😉 každý ať si dá takový jaký se mu líbí a nehledí na lidi 😉

andrea73
9. zář 2008

Amira my máme netradiční jméno, Marco Francesco, ale u nás se to dalo očekávat vzhledem k příjmení...děti ho mají po otci cizinci. Já jsem teda naopak chtěla dát jméno František, po mém otci, ale k příjmení by se to nehodilo, tak jsme udělali takový kompromis a dali jméno František v italštině jako Marečkovo druhé jméno.
Já teda Lauře dala jméno tak, aby bylo jak v českém, tak v italském kalendáři...Mareček se měl tedy úplně prvotně jmenovat Bruno 😵 , ale to neschválil nikdo z rodiny.
Jinak Damián je hezké jméno, nic proti němu nemám, ale mít ještě jedno dítě, prosadila bych si české jméno i třeba s cizím příjmením. Líbí se mi třeba Jonáš, Matyáš, Melichar, Hugo, Bruno, Maxmilián atd. a na holčičku Amálka 😵

andrea73
9. zář 2008

Zkus se mrknout sem:
http://www.behindthename.com/

a nebo tady...tak jsem ti to rovnou našla:

http://krestni-jmena.cz/vyznam/index.php?name=D...

nikka.vo
9. zář 2008

Maxmilián a české jméno? 😅 Ale je pěkný, taky jsem nad Maxem kdysi uvažovala 😉

paolin
9. zář 2008

amira, myslis, kvuli svatku nebo jestli se smi dat detem, kdyz neni jmeno v kalendari?
no, my kdyz chteli Vitka, tak se pani matrikarka jukla do prirucky-nebo co to bylo 🙂 se seznamem schvalenych jmen a pokud tam jmeno bylo, no problem. pokud ne, muzes si zazadat v Praze o schvaleni.

andrea73
9. zář 2008

No kdysi Maxmilián v kalendáři byl, tak už ho asi zrušili pacholka jednoho 😀

nikka.vo
9. zář 2008

no je tam furt, ale já myslela že myslíš takový ty tradiční český 😉

andrea73
9. zář 2008

ne to jsem nemyslela, takové tradiční české jsou Josef, Franta atd. Mně se líběj takové ty atypické české jména 😉 , přesněji řečeno jména v českém kalendáři.

laola
9. zář 2008

Ahoj holky,
hlavně je potřeba si uvědomit, že váš syn s tím jménem bude muset žít celý život... 😉

nikka.vo
9. zář 2008

laola 😅 , to by mě nikdy nenapadlo 😕 😀 ...

amira55
autor
9. zář 2008

andrea73 jonáš?to jsi mě docela pobavila 🙂 mě se to jméno taky líbí, ale jmenuje se tak náš jorkšír 😉
damián je vlastně obdoba italského damiano, ikdyž vlastně pochází z řecka. prosímtě, nemáš náhodou italský kalendář?kdy má v itálii svátek damiano, pokud tam vůbec je????

paolin no myslím kůli svátku a taky jsem někde četla, že když to jméno není v kalendáři tak musí být povolení z matriky, tak nevím...

laola
9. zář 2008

Nik, Dominik se dá ještě skousnout 😉 😀 No a mnohdy mi připadá, že spousta rodičů to nějak nebere v potaz. Viz článek v magazínu MF Dnes (Vinnetou Chlupatý, Pětiletka Koniprdová atd.) A ze skutečných: Roger Vokurka, Vanessa Pagáčová aj.

kristi
9. zář 2008

Damián je moc pěkný, myslím, že jsou i mnohem netradičnější jména. Směle do toho

tannawe
9. zář 2008

amira: Ahoj, nas syn se jmenuje Zacharias a musim rict, ze vzhledem k tomu, ze jich je sest v republice tak je to jmeno hodne hodne vyjimecne, ale nam slo o to dat jmeno zacinajici na Zet / na pamatku manzelova tatinka/ a jmeno hlavne zidovske. Takze Zacharias byl jasna volba 🙂 🙂

Jinak samozrejme, ze v pocatcich bylo spousto nazoru proc a paneboze proc a proc zrovna Zacharias? Jak mu budeme rikat atd. Ale abych byla uplne uprimna tak jsem si vse vyslechla a nemela jsem pocit, ze se musime nejak obhajovat...a dneska /vetsinu casu mu rikame Zaky, Zachousku, Zachary, Zachariasku...cest jak ho oslovit je opravdu mnoho.../ uz si nikdo ani nevzpomene, ze jim to kdysi znelo tak cizokrajne a vonelo starobou... 🙄
A v dnesnim multikulturnim svete se uz nikdo nepozastavuje nad jmeny a obzvlast deti jsou velmi velkoryse co se jmen tyce, protoze kdyz se rozhlednes kolem sebe tak vedle nas zije spoustu dalsich narodnosti a deti se s neobvyklymi jmeny setkavaji uz na pisku...jak je vychovas takove je mas...

Je to o tom dat to jmeno s laskou...preci se nemstime svym detem tim jake jmeno jim dame...ja mela u obou deti jasno - Ella je Ella protoze, v hebrejstine to znamena bohyne a kdyz jmeno rozdelis na El la tak to znamena v hebrejstine Buh pro ni...a Zacharias znamena Buh si vzpomnel...me to prislo samozrejme a uz v brisku jsem jim tak rikala a bylo to pro me plynule. A treti miminko bude Samuel Buh slysi...
Prijde mi, ze je nejlepsi dat na intuici a ta hodne napovi...nema smysl davat diteti jmeno, ktere pak v podstate skoro nepouzivame v jeho puvodni podobe a pouzijeme ho treba, kdyz na dite zakricime, ze se nam neco nelibi. Ja se snazim Zachariasovi rikat Zachariasi prevaznou vetsinu casu a jinak je to proste Zak...jinak mam pocit, ze i samo dite by si po case vsimlo, ze je vic nez zvlastni nejak se jmenovat a jinak byt oslovovan.
Hodne stesti pri vyberu... 🙂 🙂

miruskaaa
9. zář 2008

amira i me se libil samuel ael nejak to doma neproslo a tak jsem nakonec dala Tadeáše

zuzalach
9. zář 2008

Damián je krásný jméno, ale hodně záleží na příjmení..A hlavně, že se líbí vám. Já nemusím takové ta podivně modní jména, ale kocoura Damiána známe všichnim je to docela klasika 🙂

fiallinka
9. zář 2008

Já myslím, že když to jméno pasuje k příjmení a není vyloženě směšné, tak ať ho prostě rodiče dají, děcko si zvykne hned, nic jiného nebude znát 🙂... sice je pravda, že dnes podle mne některá jména až moc frčí - třeba ten Tadeáš na kluka, apodl, ale tak to vždycky bylo a bude a pokud se to někomu nelíbí, dobře mu tak. Rodiče musí hlavně děcko vychovat tak, aby se za jméno nestydělo, ne? I když já jsem spíš tradiční typ, naši kluci budou Ondráš a Juráš 🙂

andrea73
9. zář 2008

Zachariáš, Samuel i Mikuláš jsou krásná jména...no měla bych asi složitý výběr při dalším klučinovi 😉

Tannawe opravdu krásná jména si vybrala s hlubokým křesťanským významem 😵

andrea73
9. zář 2008

Amira pokud rozumíš anglicky tady je něco o jménu:
http://www.behindthename.com/name/damian

andrea73
9. zář 2008

a tady je přímo napsáno, kdy slaví svátek v jaké zemi:
http://www.behindthename.com/namedays/search.ph...

panterka
9. zář 2008

já jsem hrozně chtěla Hynka, to jsem ještě nebyla těhu a věděla jsem, že budeme mít Hynečka 😉 u druhýho jsme čekali, co nám řeknou na velkým utz, jestli to je kluk nebo holčička. holčička by byla Dorotka (to jsem si taky vyslechla - Dorota Máchalová 😀 ), ale je to kluk, tak jsme museli vymyslet jméno, který by se hodilo k Hynkovi (taky mi přišlo divný dát třeba Pepu 😅 ), tak máme Jáchymka, i když to je dneska už dost frekventovaný jméno (ale to jsme zjistili, až když se malej narodil 😒 )