Netradiční jméno pro kluka - Damián. Co myslíte?

amira55
8. zář 2008

Ahojky stávající i budoucí maminy🙂
Co vy a jméno? Mě se líbil Samuel, ale v posledních dnech jsem se zamilovala do Damiána....Co tomu říkáte? Všichni mě od toho zrazují včetně partnera(kromě mé máti ta mě nabádá k tajné akci ať to jméno dám a basta). Není to opravdu trochu nezvyklé? Každý den slyším jak se mu budou děti smát, ale vždyť dnes už jsou jména různá nebo se mýlím??? Myslím si, že by moje dítě trpělo víc jako 6stý Kuba ve třídě...

Co myslíte? Díky za radu nejenom pro mě, ale i pro ostatní maminy....

eximka
20. črc 2011

Denis jedině Denis 🙂 😠 😠 😠

michaela2310
20. črc 2011

@domiz Gábinka se nám taky líbila, ale známý mají fenu a je to Gábinka 😠 necháppu jak někdo tohle jméno může dát psovi 😖 jsme Bosákovi.... já ještě říkala, že pokud se holčička narodí 4.ledna tak to bude Dominika (přesně po půl roce by měla svátek a narozeniy) tak ještě uvidíme 🙂 nechápu ty chlapy, jak jsou bez fantazie 😒 ten můj na všem něco vidí.... Valerie - Val - valíse a něco podobného vymyslí snad ke každýmu, krom své Kateřiny ... já Leontýnku taky neznám osobně, ale tady na Mk je jich dost, ale Vláďa zas říká, že jsou tu holky z celé ČR a SR, takže je malá pravděpodobnost, že se v našem okolí objeví... no tak ještě uvidíme, co vymyslíme 😀

domiz
20. črc 2011

@michaela2310 to nemyslíš vážně??🙂on jiný jméno nechtěl,dá se jí říkat hodně způsoby,nejvíc je to GABI,Gabka,Gabrielka...tak to jde lepší než Znojilovi...tak s Dominikou naprosto souhlasím🙂no to teda jsou!!!oni tomu nerozumí..tak to je jako u nás Kateřina a nic víc ho nezajímá co?🙂no já si myslím,že jich opravdu moc není,jednu jsem tady zahlídla,ale určitě bude ve tříde jediná Leontýnka🙂

laska.nezna.hranic
20. črc 2011

macek - proboha, pět holčiček. mně by stačila jen jedna 🙂 prosím, máš na to s jejich tatínkem nějaký recept? 😀

michaela - no jo no, hodně lidí dává zvířátkům lidská jména, ale to pro mě není důvod takové jméno z výběru vyloučit, pokud by se mi fakt líbilo. je to "jen" jméno. taťka teď taky nečekaně přivezl štěňátko, kterému původní majitelé říkali Tino, nám se líbí, tak jsme jí to nechali, abychom ji neblbli, ale kvůli tomu to ze svého seznamu pro případnou dcerušku nevyřadím. musíte? proč byste museli? kvůli okolí? já bych to zas tak moc nehrotila. je to vaše dítě a pouze to bude mít jednou nárok na reklamaci. u malého jsem taky chvíli váhala kvůli výslovnosti, má v příjmení i jméně R a začíná a končí na M-M, ale nakonec jsme ho stejně dali, protože málokdy bude užívat celé jméno. kamarádi budou oslovovat křestním, doma stejně všichni zdrobňují (i já, a to jsem říkala, jak nebudu 😅), s cizími bude užívat spíš jen příjmení a až bude dospělý, bude to prostě Karim. to samé Sofien. tam mě zase trošku zrazuje, že je trojslabičný, na to jsou lidi v ČR už líní, takže ho asi budou zkracovat, ale co. bylo pro mě důležité, aby jméno splnilo svůj účel, tzn. aby bylo v našich podmínkách co možná nejoriginálnější, ale zase ne příliš exotické a aby každý věděl, jak to napsat. a taky aby to nebylo nevyslovitelné dohromady s příjmením, protože nechci, aby mu příbuzní z té či oné strany pak museli vymýšlet náhradní jméno. pak se tu zmiňovalo, že je trapné, když má holčička české příjmení a neslovanské jméno. podle mě to nevadí, stejně je šance, že se vdá. já mám po sňatku taky takovou kombinaci a nikdo to neřeší. a cítím se mnohem sebevědoměji, než s tím původním českým, které jsem se styděla vyslovovat (nic sprostého nebo extra směšného, ale taky nic, co by znělo). jsem ráda, že jsem se ho zbavila, i když to taťka jako chlap možná těžce nese 🙂

domiz - no jo, ale jedna věc je, co se líbí mně a druhá, co mi bude schváleno 🙂 ale i s českým příjmením bych asi určitě vybírala alespoň z jmen mezinárodních.
malému říkáme, jak nás zrovna napadne. kvůli radě starších jsem tenkrát řekla, že než to rozdýchají, můžou mu říkat Kájo a už mu to zůstalo. jinak většina lidí říká Karimek. pak Karísek, Karimeček, Karí na něj hodně volám já, protože dvojslabičně je to pro mě nejpohodlnější, ale objevuje se i Karlátko a Karel, což samozřejmě není, ale to jen ve srandě. nebo prostě jen Karim, to hlavně ze strany zahraničních příbuzných nebo když mu potřebuji naznačit, že mluvím fakt vážně a on mě nebere. v pubertě mu třeba kamarádi budou říkat jen Kare... to už je na něm. poněkud častěji mu čeští příbuzní říkají Raubíři a Zlobile. fakt nevím proč 😕 😀
hodně lidí si myslí, že jsem padlá na hlavu a že dávám chlapcům holčičí jména, protože jsem si vždy přála dcerku. každý totiž hned slyší "Karin" (jednou se mě zeptali, jak může mít Karin pindíka 😀) a "Sofie" a ťukají si na čelo. asi jako by v cizině nechápali Řehoře a Křišťana. to je tak většinou u vesnických. ale jinak jsou ohlasy spíš kladné, maximálně to nechají bez komentáře, ale to je jen ten prvotní šok, protože každý čeká Davídka nebo Martina... ale pak už pohoda a protože se mi to pořád líbí, tak to asi byla dobrá volba. hlavně na kroužkách se mi to osvědčilo, protože mezi Matyášky a Honzíky jsem se fakt ztrácela, ale našeho malého poznali podle jména hned.
taky jsem ráda, že jsem v tobě našla někoho, kdo má alespoň trošku podobný vkus 🙂 takových lidí moc není... jméno má člověka odlišit od ostatních, ale většina rodičů se bojí být originální, aby někdo náhodou něco neřekl. tak se pak všichni řídí módní vlnou a jméno vlastně ztrácí význam. třeba na ZŠ jsme měli ve třídě tři Míši, na SŠ dokonce pět... mně se třeba kolikrát jméno i líbí, ale jak se hodně začne dávat, zprotiví se mi. to se mi u našich děcek snad nestane 🙂

michaela2310
21. črc 2011

@domiz tak včera jsme se o tom bavili a doufám, že nepasled 🙂 už asi rovnou vyplníme papíry do porodnice, aby už jsme to nemohli změnit 😵 Kateřina a Leontýna ty zavrhnul hned, týna se mu nelíbí a Kačenku má známá a byl by v tom pak zmatek o které se mluví (hodně nás ovlivnila vlastní zkušenost - ted máme v rodině dvě Lucky, a musí se doplnovat o které je vlastně řeč,obě jsou moje švagrové, jedna od manžela, druhá od bráchy...je to nepraktické 😀 ) tak že jsme nakonec měli Gabču, Nelu, Silvii a Lauru 😵 , 😵.... oba známe, když máš svátek a narozeniny hned za sebou (Vláďa po měsíci, já dokonce v jednom týdnu) a tak jsme řekli, že jméno musí být mezi červnem - srpnem, bude stačit, že tam má Vánoce 😠 takže zbylo které 😅 😵 😵 😅

michaela2310
21. črc 2011

@laska.nezna.hranic vážně????? no já byla jak na ZŠ A SŠ vždy jediná, měli jsme samou Lucku a Petru.... taky jsem se tomu chtěla vyhnout, aby to jméno neměl každý, ale bohužel, to bych jsme museli dát asi Martina, Hanu, Pavlínu atd. a to se nám zas nelíbí 😒 😖 a na druhou stranu zase chceme aby svátek byl v kalendáři....

lucisa
21. črc 2011

@michaela2310 já tipuju Lauru, ta je 1.6.. (ten den jsem se vdávala 😅 )

laska.nezna.hranic
21. črc 2011

michaela - ano, teda byly to čtyři Michaely a jedna Michala, ale Míša jako Míša. takže se pak vytvářely různé přezdívky a to já moc nemusím. ale vždycky je to období a pak o ta jednotlivá jména zase takový zájem není... já třeba ve třídě vždy byla jediná Kateřina, ale v ostatních třídách se jich sešlo několik... dneska je to samá Nela, Natálka... Matyáš a Tobiáš... prostě módní vlna, která časem odejde stejně, jako přišla.
za sebe svátky neřeším. během let se kalendář stejně mění... a ve výsledku si každý může slavit, kdy chce, pokud na tom trvá. já podle žádného svatého nevybírala a nedat jméno, které se mi líbí jen proto, že ho někdo určil na ten který den, to mi přijde škoda 😉

michaela2310
21. črc 2011

@laska.nezna.hranic jasně, že kdyby se nám v těch měsících nic nelíbila tak to taky nebudeme řešit, ale když jsme nakonec vybrali 4, tak to musíme nějak vytřídit 😉

staninka77
22. črc 2011

@michaela2310-Já si myslím že nezáleží na jménu podle nějaké mršky která je modelka si myslím hlavně že se vám líbí sní nejste v kontaktu né. 🙂 .
Ale snad vyberete pěkné jméno které se vm bude opravdu moc líbit. 🙂

mony33
27. črc 2011

@pehaka Ahojky, prosím jak říkáte Sebastiánkovi "jinak"🙂? Snažím se prosadit si tohle jméno, ale už mi dochází argumety... Díky moc🙂

laska.nezna.hranic
27. črc 2011

mony33 - už jsem to tu jednou nebo dvakrát psala, zkus pročíst pár stránek zpátky. možná jsem se o tom zmiňovala i jinde, určitě to najdeš 😉 u tohoto jména je těch možností spoustu. každopádně pokud se "protistraně" nelíbí, můžeš mu říkat jakkoli a stejně to neprojde... jaké jsou jiné návrhy u vás doma?

ronyx
28. črc 2011

Kamarádka má syna Samuela,je to krásné jméno,ale bohužél je jich poslední dobou kolem stašně moc. Já sama jsem v pátem měsíci a vypadá to na chlapečka.Dlouho jsem uvažovala nad jmény.Hrozně se mi líbí Matyáš,ale brutálně se s nima roztrhl pytel!!!! Tak si pořád lámu hlavu nad nějakým jiným pěkným jménem. Několikrát jsem projížděla kalendář.Musím uznat,že se mi tam skoro nic nelíbilo,líbí se mi spíš trošku cizokrajná jména,navíc přítel nemá české přijmení,takže ty česká jména k tomu ani moc nejdou. Tak si tu lámu hlavu. Poraďte které z těchto jmen se vám líbí: Zachari, Noah, Nicolas, Nathan, Cory, Dorian, Aaron, Kristien.

terrs
28. črc 2011

Keď chcete pekné a netradičné meno pre dievča či pre chlapca, pozrite si rozšírený slovenský kalendár, keď chcete slovenské a keď nie, babynames.com 🙂

pehaka
28. črc 2011

@mony33 TAK NEJČASTĚJI SEBI, SEBÍKU MANŽEL MU ŘÍKÁ SEBOUŠI A TAK NĚJAK SLYŠÍ I NA BASTY 🙂 SÉGRA MU ŘÍKÁ SEBAS A ON SÁM SI ŘÍKÁ SEBÍČEK...🙂)))
U NÁS TO JMÉNO TAKY NIKDO NECHTĚL MANŽA SI NA NĚJ ZVYKL V PRŮBĚHU TĚHU A TEĎ?? UŽ SI NEUMÍ ANI PŘEDSTAVIT ,ŽE BY SE JMENOVAL JINAK...ROZHODNĚ JAKO + BERU TO AŽ BUDE DOSPĚLEJ A BUDE CHTÍT DO SVĚTA BUDE JMÉNO VÝHODA ZVLÁDNOU TO ŘÍCT VŠUDE ROZHODNĚ LEPŠÍ JAK JAROSLAV...:-d

michaela2310
28. črc 2011

@ronyx nejvíc se mi líbí Nicolas, taky jsme nad ním uvažovali 🙂

janasev
30. črc 2011

Holky,mohu se zeptat? Jde dat dvě jména ?a musí být obě česká? Stačí když to vypíšeme s manželem do toho papíru co mám od dr? Vím,že hodně lidí dává třeba anna marie apod.,takže to asi lze,ale je zapotřebí to nechat někde potvrdit apod.?děkuji

ronyx
30. črc 2011

@janasev Jj jde to. Jen pokud to jsou dost netradiční jména měla bys zajít na matriku tam se zeptat zda ti ty jména povolí. Někdy se stane,že ne a pak je v porodnici problém něco rychle sehnat. Jestli s tím nebude problém tak si je normálně vypíšeš obě do toho papíru a ten pak v porodnici odevzdáš před porodem. 😉

janasev
30. črc 2011

@ronyx děkuju

sova33
30. črc 2011

@janasev Potvrdit ti to nemusí předem nikdo a v porodnici s tím nemají nic společného, pokud by se to náhodou matrikářce nelíbilo, řeší se to až potom (jenom trochu riskuješ oddálení vystavení rodného listu). Ale v dnešní době ti povolí skoro všechno (pokud to jako jméno existuje třeba v jiné zemi), nepovolí ti samozřejmě pojmenovat holku Vánoce 😀, ale jinak už jde spousta věcí. Dobrá je knížka Jak se bude jmenovat od M. Knappové, co v ní najdeš, je povolené stoprocentně 🙂
Omlouvám se, pokud tu zmiňuji něco, co tu zaznělo už stokrát, ale nečetla jsem diskusi, jen reaguji na tento dotaz.

janasev
30. črc 2011

@sova33 díky moc,já zběžně diskuzi četla,ale asi při páté stránce jsem to vzdala,myslela jsem,že Ten papír se jmény se dává v porodnici. budeme mít jméno české po tatk?ovi,ale aby malý byl trochu odlišeny tak bysme mu chtli dat asi ještě i druhé jméno a to asi taky české,bylo by blbý kdyby to bylo cizí i když příjmení máme universal ;),díky vám za rady.

sova33
30. črc 2011

@janasev Papír se dává v porodnici, ale oni to tam při příjmu neposuzují 🙂 A s těmi jmény souhlasím, druhé pro odlišení je fajn, ale asi bych taky volila z jednoho soudku. Pokud nejste cizinci nebo tam nemáte vazby, není to asi nezbytné mít to druhé cizí.

mirunda
30. črc 2011

Holky, jsem v koncích 😖 Za chvíli bude mimčo na světě a my nemáme pořád jméno na případného kluka 🙄 Manželovi se nic hezkýho nelíbí - Maxmilián, Sebastian, Samuel... ale nic kloudnýho nenavrhne.. docela jsme se shodli na jménu Oliver nebo Teodor - já jsem osobně víc pro Olivera, ale jediný, co mě štve, že nevím, jak bychom mu říkali jako miminku..prostě mě nenapadá žádná hezká zdrobnělina.. nemáte některá Olivera doma nebo v okolí? Oliverek mi přijde moc dlouhý.. díky za rady.. 😵

verusinek
30. črc 2011

@mirunda kamarádka mají Oliverka a říkají mu Olivo 😅

mirunda
30. črc 2011

@verusinek 😀 To je krásný 😀 Ale Olivo se říkalo mýmu bejvalýmu, takže pochybuju, že by tak chtěl manžel říkat miminku, když o tom ví 😀

lenya79
30. črc 2011

@ronyx my také chceme Samuela, máme od 2 doktorů potvrzeného kluka, tak snad to klapne 🙂 Matyáš je super jméno, kámoška ho taky dala, ale je fakt, že na pískovišti je jich plno 😒 Ty jména, co jsi psala, se mi líbí snad skoro všechny, ale nedokážu si od nich nějak představit žádný zdrobněliny pro miminko....

verusinek
30. črc 2011

@mirunda 😀 tak to se mu asi moc líbit nebude...

benjik
30. črc 2011

@mirunda kamarádka má olivera, je to prostě Olí nebo Olíček,Olík

evaviki
30. črc 2011

@mony33 Sebi, Sebik, Sebastian, Sebino,Sebinko, Basty, Bastian, Papi, Sebicek, Sebulak a sam sa nazval Papian.. 😀

sova33
30. črc 2011

@mirunda Já mám Jáchyma a pořád jsem si myslela, že Jáchymku je moc dlouhé. Když jsem ho ale vzala do náručí, najednou byl Jáchymek nebo dokonce Jáchymeček úplně v pohodě a říkám mu tak doteď. To jméno jsem vybrala, protože se mi líbí, tak se mi ani moc nelíbí, když se ho pokouší ostatní zkracovat (Jáchouši, Jášo apod.)
Takže já bych se tomu Oliverkovi vůbec nebránila, naopak malý se naučí mít své jméno rád, protože ho budeš používat.