Netradiční jméno pro kluka - Damián. Co myslíte?

amira55
8. zář 2008

Ahojky stávající i budoucí maminy🙂
Co vy a jméno? Mě se líbil Samuel, ale v posledních dnech jsem se zamilovala do Damiána....Co tomu říkáte? Všichni mě od toho zrazují včetně partnera(kromě mé máti ta mě nabádá k tajné akci ať to jméno dám a basta). Není to opravdu trochu nezvyklé? Každý den slyším jak se mu budou děti smát, ale vždyť dnes už jsou jména různá nebo se mýlím??? Myslím si, že by moje dítě trpělo víc jako 6stý Kuba ve třídě...

Co myslíte? Díky za radu nejenom pro mě, ale i pro ostatní maminy....

marooshka
22. lis 2010

anysek85 souhlasím. Je to každýho věc, taky nemám ráda kecání do výběru jmen, ale když se babička pozastavuje nad Mikulášem, Eliášem, Tadeášem atd. je to jiný než když se jí moc nelíbí Adolf a Benito 😝

leonunuska
22. lis 2010

Právě mě se strašně líbí Miki, Mikísku a tak 😉 Ta starší generace dá ale zabrat 😀

martina76
22. lis 2010

@mataharyy Adolf i Benitto jsou pěkná jména. Já mám tedy radši český tak proto u mě by bodoval spíše Adolf. 😉 Ikdyž jsem trochu schopná chápat názory lidí ve věkové kategorii tvé babičky. Nevím ovšem jestli bych ho sama dala. Asi bych se obávala mentality českých lidiček která se asi v blízké době nezmění. 😉

lenkabu
22. lis 2010

Adolf už bude vždycky kontroverzní jméno,já bych ho třeba kvůli asociaci na Hitlera nedala taky........čímž neříkám že je špatný ale vždycky se najde někdo kdo na to upozorní, děti jsou na tohle taky vynalézavé.....a jmenovat se jako diktátor a masový vrah......

kocicinka
22. lis 2010

Brusinak.pusinka vidíš, Nik mě nenapadl, i Domiš je pěkné!
Mikuláš Hudlák zní moc hezky! Kašli na tchyni, bude to snad její dítě?
@_monique zdravíme 😀
Nám se Jonáš k příjmení vůbec nehodí(což ale není důvod babičkovské nespokojenosti) ☹ . Ale nemohla jsem si prostě pomoct. Už jsem ho měla s tím jménem dlouho spojeného, nemohla jsem dát jiné 😒
Ale máme tak debilní příjmení, že se k němu pěkně hodila snad jen dvě jména, která se mi vůbec nelíbí.
Tchýně remcá na všechno, co není podle ní( naštěstí se skoro nevídáme) a mámě vadilo, že se mu budou děti smát( jakože Jonáš a tingl -tangl).
Pokud bude další holka, bude Žofie Melicharová 😀

kocicinka
22. lis 2010

@lenkabu když jsem hledala vše o jménu Mikuláš tak první, co mi naskočilo bylo jakýsi slovenský masový vrah. 😀 😝
Oslovení Miky se mi nelíbí, raději Mikeši a úplně nejlépe Mikši 🙂

lenkabu
22. lis 2010

kocicinka no to jsem nevěděla 😀 😀 😀 mně se zaes líbí Miki,kamarádka má Mikuláše a říká mu Kulda

didi07
22. lis 2010

bez ohledu na hitlera se mi prostě jméno Adolf na chlapa nelíbí, ale proti gustu 😉...

jinak manžel je ital a jméno Benito/Benitto (coz není žádný rozdíl) má i v itálii pejorativní nádech stále, téměř není možné potkat člověka, natož pak dítě pod 45let s tímto jménem, takže to určitě není jen česká mentalita 🙂, která na tom něco hledá... Ale pokud jde rodičům o vyjímečnost, tak vyjímat se bude určitě celý život, teď jde o to, jak moc mu to bude příjemné, mně by nebylo 😠.

weri1
22. lis 2010

@syll. nedávno paní na psa volala Jano 😠

kocicinka
22. lis 2010

Taky se mi Adolf, když odmyslím ty negativní konotace, nelíbí. To už spíš třeba Alfréd....

mataharyy
22. lis 2010

@anysek85 Pokud by jsem měla dumat nad tím kdo kdy měl jméno a podle toho je vylučovat, tak si jméno asi nevyberem, na skoro každé jméno lze najít negativního nositele a přijde mi hloupé srovnávat malé dítě s magorem co se tak jmenoval... Jsou to jména která se nám líbí a jsem schopni se na nich schodnout (s manželem, ostatní mě nezajímají) a hoděj se i k přijmení, pokud si někdo kvůli tomu bude myslet že jsme nácci jeho volba, mě to žíli rvát nebude 😉 Navíc s množstvím lidí v naší rodině je už poněkud málo možností, aby se jména neopakovala a neb nejsem zastánce pojmenovávání po příbuznejch, tak se hledá jinde...
@marooshka tam je jedno jaké jméno řekneme, vždy bude špatné... 😉 Kdyby byla holka tak je to Fabien a ujišťuji tě že frflala stejně 🙄
@martina76 Tak mentalita lidí je taková že se nikdy nezavděčíš všem a každej si něco najde... No a protože nechceme mít tisíc sto pátého Honzíka, Jiříčka atd. tak jsme divný... Podle mentality lidí... Přijde mi mnohem horší dát dítěti jméno Salma Hayek Nováková... A že si nedělám srandu a o jedné takle se jmenující holčičce jsem četla 🙄

mataharyy
22. lis 2010

Jináč u jména Benitto se fakt nikdo nezarazil, takže mě to opravdu netrápí, je to pěkné jméno, jednoduché, dá se zkrátit a nedá vyšišlat (teda jsou lidi co to určitě zvládnou, ale bude to pro ně fuška), takže se nestane že nám z mimča někdo udělá "Jižíčka, nebo Jeníška..." 😎

koksi
22. lis 2010

@_monique jééé tak běžte do toho!! super volba 🙂 ale ne , mám radost už jen nad tím že někdo nad jménem Bruno uvažuje. a určitě bych se toho jména nebála. Dá se mu říkat různě: my říkáme Bruníčku, Bruníku, Bruni (když voláme), Brunďo, Brundibáre (když zlobí), kamarádka mu říká Brunclík, ve školce pár dětí zase Brumíku 🙂). a až bude dospělák tak si myslím ze Bruno bude znit proste bajecne. 😉

satyyy
22. lis 2010

zdravim, ja se pridam taky se svou troškou do mlýna ...
když jsem tu objevila tohle téma, tak jsem ze zvedavosti koukla, abych tu nejaky netradicni jmeno objevila... a ono je tu takovych peknych jmen, ktery mi treba vubec netradicni neprijdou .... treba ten Bruno je super (jen teda manzel s tim nesouhlasil, protoze si vymyslel jiny 😉 )
to my si vybrali vlastne normalni jmeno (stejne jako mi prijdou normalni ty Mikulášové, Eliášové a Tadeášové) ... a to jmeno Robert ... a od začátku poslouchame to, že to tomu dítěti nemůžeme udelat, abychom mu dali tak příšerny jmeno a at mu dame neco "normalniho" ... taky poslouchame reakce, jak mu jako budeme rikat a tak ...
nojo, u nas v rodine proste vedou Pepíčkové, Bohouškové, Péťové, Pavlici a Vojtiškové ... a my to ted rozsekneme Robertem a ono jim to neni po vůli 😀
jeste že v porodnici po nás nechtějí papir se jmenem podepsany babičkama 😉

mataharyy
22. lis 2010

@satyyy Kdyby ty jména museli odsouhlasit i prarodiče (mnohdy je problém dohodnout se i s partnerem) tak chudáci děti nemají jméno do doby než si sami řeknou jak se budou jmenovat 😅 Navíc Robert přece není divné jméno, co se komu na něm nelíbí? Ani mi nepříjde zvláštní/nenormální... Jedině jak se u vás v rodině tradují jména po rodičích, pak se jim nezavděčíte ničím 😉 pokud to nebude po tatínkovi/dědečkovi atd...

didi07
22. lis 2010

@satyyy - robert je moc hezký jméno, manžel ho taky navrhoval, ale nehodí se nám k příjmení, ale jinak na kluka fakt hezký. Na otázku "jak mu jako budete říkat" bych asi řekla třeba hugo 🙂, na to fakt není co říct 😉.
hrozně závidím všem, kdo už mají jasno 🙂, my totiž na chlapečka stále ne 😠

satyyy
22. lis 2010

@mataharyy - u muze v rodine je taky in davat jmena po rodicich, nasetsti jsme to muzovo jmeno "dovolili" dat synovcovi, takze tradice se tam vychylila, ale aspon se toho nemusime drzet my 🙂
me se Robert taky nezda zvlastni ani nenormlani ... proste Robert... ale porad posloucham, jak mu budu rikat, Robertku??? a ja mu proste chci rikat Roberte a basta ...
prijde mi, ze dost babicek resi to, jak se bude diteti rikat, kdyz je to maly... nakonec mu vsichni rikaji myšáčku, kulíšku, miláčku ... no a kdyz vyroste, tak si zbytek dospělýho života nese jmeno třeba Matýsek 😅

berus
22. lis 2010

Sice druhý neplánuji,ale kdyby náhodou, chlapeček bude Florián 🙂

lenkabu
22. lis 2010

Na otázku "jak mu budete říkat" doporučuju odpovídat "jménem",mně se to osvědčilo 😉 😀

berus
22. lis 2010

@lenkabu trefná odpověď 😉

mataharyy
22. lis 2010

@satyyy No tam co jsou "dědičný" jména je to vždy malér zvlášť těžce to nesou rodiče chlapů, mám občas dojem že když chlapeček nedostane jméno po tatíknovi, kterej ho má zas po tatínkoví a tak až do středověku 😀 je to stejné jako by měl rod vymřít po přeslici... 😅 Taky nechápu proč každej má potřebu aby se jméno dalo zdrobňovat, pokud chceš Roberta, tak máš prostě Roberta... jak by mu jako chtěli říkat 😕 krom toho Huga, to by mohlo býr dobré 😀 Navíc zrovna u tohohle jména je dost možností jak si ho "upravit" když to někdo potřebuje, např. Rob, nebo Bertík... Navíc babičky většinou stejně na vnoučata šišlají, takže je jedno jak se jmenuje, bestak si ho budou oslovovat jináč... 😖 Má sestřenice je Kristýna, celej život se jí neřeklo jináč než Kikinka a do dneška (je jí 23 let) jí všichni říkají Kiko, Kikuško, nebo Kikinko a opravdu jí to žere, tak je asi lepší jméno které nejde spaskvilnit 😝

lenkabu
22. lis 2010

mataharyy naprostý souhlas co se týká zdrobňování.......taky nepobírám proč za každou cenu zdrobnit a nejlíp nechat až do dospělosti 😝

mataharyy
22. lis 2010

lenkabu on je to takovej "přežitek" stejně jako dědění jmen... Je to každého věc jak se rozhodne, jen je smutné že se vždy najde hodně lidí kteří mají, ač neoprávněnou, potřebu se do toho montovat... Ale třeba i toto jednou zmizí 🙂

lenynka
23. lis 2010

@satyyy Známí mají Roberta a říkají mu Robertku nebo Bobíku 😖
Já mám ráda oslovování dětí zdrobnělinama, ale na některá jména to fakt nesedí a jsou z toho pak šílený paskvily.
V mém okolí třeba:
Viktor - Vikoušek
Laura - Laurinka (nemůžu si pomoct,ale tohle mi fakt hrozně rve uši), Lálinka
Samuel - Samíček

Já mám pro další dítko vybraná Jindřich nebo Magdaléna a taky si všichni myslí, že jsem se zbláznila 😀

kocicinka
23. lis 2010

Tak já si neumím představit, že by mi někdo říkal Kateřino, to se mi zježí všechny chlupy ... Manžel mi říká Kačenko, babička Katuško a máma Kačko, kamarádky Káčo, Katko. Kateřinu fakt nemusím 😅
Jonášovi říkáme Jonáš, nejvíc však Jonášek a když na nej volám tak Jony.Jiné modifikace nepoužíváme, ale když jsme byli na horách, tak jeden chlapeček v chatě říkal Jonáškovi "Jondo" 😀

Jak tady někdo psal tatínkovo jméno Ivo, tak je celkem škoda, že už se tahle jména moc nedávají. Stejně tak Jiří, Petr, Josef, Libor( zase můj táta), Zdeněk(tchán)Kamil(manžel), Ivan, Jaroslav, Miroslav, Radek...

lenkabu
23. lis 2010

Ivo je pěkný a mužný jméno 🙂 já jendoho znala a říkali mu Ivísek což je děsný ale 😝

brusinka.pusinka
23. lis 2010

holky dám vám pár jmen co se používají v naší velké rodině (polovinu rodiny máme v řecku)
Alexander,Albert,Andrew,Alester,Christoper,Darius,Damián,Domink,Dion,Dorian,Dimitrij,Lex,Luke,Patrik,Emilián,Philips,Rasmus,Taddeo,Tim,Thomas,Tommy,Yannis....no jsou to u nás netradiční jména ale mají původ v řecku, Já osobně jsem Mia 😉 A I jméno Patrik a Štěpán se my moc líbí 😉 😉 😉

zany
23. lis 2010

@kocicinka - s Honzíkem chodí do školky chlapeček a taky se jmenuje Jonáš a říkají mu Jóňo 🙂 Nebo i Jonášek 😉

S tím děděním jmen nesouhlasím! U nás to manžel naštěstí nevyžadoval a ani nikdo další 🙂

mv
23. lis 2010

Jonáš se mi líbil vždy moc, bohužel jen do doby, než jsem zjistila význam jména.Přes ten bych se nepřenesla.
A jména po rodičích ani omylem....Z vlastní zkušenosti. 😀

mv
23. lis 2010

@brusinka.pusinka Lex je náš pes,to jsem netušila, že je to někde používané jméno.My ho našli ve zvířecím kalendáři. 😉