Netradiční jméno pro kluka - Damián. Co myslíte?

amira55
8. zář 2008

Ahojky stávající i budoucí maminy🙂
Co vy a jméno? Mě se líbil Samuel, ale v posledních dnech jsem se zamilovala do Damiána....Co tomu říkáte? Všichni mě od toho zrazují včetně partnera(kromě mé máti ta mě nabádá k tajné akci ať to jméno dám a basta). Není to opravdu trochu nezvyklé? Každý den slyším jak se mu budou děti smát, ale vždyť dnes už jsou jména různá nebo se mýlím??? Myslím si, že by moje dítě trpělo víc jako 6stý Kuba ve třídě...

Co myslíte? Díky za radu nejenom pro mě, ale i pro ostatní maminy....

jasekd
4. led 2011

@lenynka Vivian je kluk?!?

petronelie
4. led 2011

@pet.s To je mi s Matyáškem líto ☹A Matyáš je také krásné jméno dle mého gusta.A Ester i Sára jsou naše favoritky,ale uvidíme zda vůbec budeme mít druhé.A vidíš,Ty máš princeznu ve 40 a já si furt myslím,že jsem stará, bude mi 33.

Hyacint Kráva se snad proboha žádné dítě nejmenuje, nebo je to fakt?????

Mě se taky nelíbí když někdo česká jména mění na exotická...např. Simonu na Simonne. Když je to pak Simonne Nováková, jaký to má smysl...

nunacek
4. led 2011

@pet.s O Kimberly Jarošové jsem taky slyšela, takže počítám, že to je jedna a ta samá, co jsi o ní slyšela Ty 😀 😉

jasekd
4. led 2011

@petronelie Souhlas, stejne se ji rika Simona, akorat trapnej pokus o exotiku.
Ta Kimberly je strasna, ale Hyacint Krava, to snad nemuze byt pravda 😅 Ubohe dite...

bocinka
4. led 2011

@petronelie úplně souhlasím.... Mě se moc líbí "Sophie", ale když je Machová(ta naše), tak to nemá cenu, že.... 🙄 😅

lucisa
4. led 2011

@bocinka Sofinka je krásné jméno 😉 a my ji dali ve verzi Sophie.

A co se týče chlapeckých jmen, mám nějak pocit, že holčičích pěkných a zajímavých je na výběr dost. U kluků to je pár jmen, které se pak stále dávají a když chce někdo jiné, moc toho nenajde.
Ale teda Hyacint 😀 Ten snad byl jen v Arabele, nejdřív král a potom Hyacint Majer, nééé?

bocinka
4. led 2011

@lucisa no jo, ale asi k tomu máte příjmení.... 🙂 a naše má tohle jméno po mé prababičce...

lucisa
4. led 2011

@bocinka naštěstí, jinak by to bylo jak pěst na oko, ona je totiž celým jménem Amelie Sophie 😉

lenynka
4. led 2011

@jasekd Ano, je to kluk 😉 Taky jsem poprvé myslela, že jsem se přeslechla. Protože jsem tohle jméno znala jen z "Pretty women," kde Julia Roberts hrála Vivian 😀 Takže to znám taky jen jako holčíčí jméno 😅

@petronelie Tak mě se třeba Simonne líbí a Simona ne 😉 Vypadá to hezčeji napsané 🙂

Holčičku jsem chtěla pojmenova Emma, ale třeba Ema už se mi nelíbí 😅
Pokud by to vypadalo hezky a hodilo by se to k příjmení. Tak já s tím nemám problém.
A třeba argumenty typu: bude muset všude vysvětlovat, jak se to píše.. Tak ty já neuznávám 😉
Protože to potkává i lidi s "obyčejným" jménem - např. Iveta, Kristýna, Renáta (tohle jsou jména mých kamarádek, o kterých vím, že nejednou musely své jméno pomalu hláskovat 😉 )

My i pro naše další dítko vybereme jedno z u nás tradičnějších jmen. Máme totiž české příjmení, které vyjadřuje určité sloveso v třetí osobě min. času (doufám, že jste pochopily, co tím chtěl autor řící 😀 ) a navíc taky patřím ke zdrobňovačům jmen 🤐
Proto jsem třeba vyřadila své favority: Gabriel a Nina - moc pěkná jména, ale zdrobněliny nic moc, tak musela z kola ven 😎 Nesnáším totiž pak ty patvary na jména, co někteří vymýšlí 😝

bocinka
4. led 2011

@lucisa jééé, když budem mít holčičku, tak bude Amélie.... 😀 😀

@lenynka chápu, ale moc nemám představu... 😀 😀

lucisa
4. led 2011

Já nehaním ani to, ani to. Nemám ráda, když někdo vykřikuje, že nikdy cizí a druhý nikdy klasiku českou apod. Je to každého věc, vyjádřit svůj názor, prosím, já mám ráda to a to.... ale ne, jak se tu občas objeví zatvrzelý zastánce třeba klasiky českého a ohání se tím, že jsme přece Češi.
Dnešní svobodná doba je kosmopolitní a nevěřím, že naše děti budou sedět na zadku u nás, určitě budou cestovat a studovat a nevím co jiného v cizině.
A navíc jméno, o kterém někdo řekne, že je klasika české, se kolikrát mýlí, akorát to tak má zafixované, protože u nás dřívě nebyla jiná možnost. Tím to každému přijde jako české. Opravdu původních českých jmen tolik není a když jsou, tak jsou skoro archaická - něco jako Spytihněv a pod.

A co se týče výslovnosti, má @lenynka pravdu. A jaká i máš v Kristýně a jsi Renáta s dlouhým nebo krátkým a? - znám totéž. Já si třeba vždycky myslela, že mám normální příjmení, ale téměř všichni, kdo jej slyšeli poprvé to ani neuměli zopakovat a pořád mi to někdo potvořil. Když jsem se vdala, tak jsem si o mém novém příjmení myslela totéž, ale je to opět na vysvětlování, zvlášť v době smsek bez diakritiky.
A jen kvůli tomu jsme dali všem našim holkám jména bez diakritiky, stačí -ová v příjmení. A dvě jména mají proto, že se nám líbila spousta jmen a bylo nám líto je nedat, když jsme předpokládali, že třeba 6 dětí mít asi určitě nebudeme. 😀

Tak jsem se trochu rozepsala 😅

@bocinka Amelii vybraly a schválily starší ségry podle Amelie z Deníku princezny a nám se líbilo i to, že se Amelii může říkat i Mia, takže my naše holky oslovujeme spousty krásnými jmény 😀 a příbuzní furt držkují, že v tom mají chaos. 😀

jasekd
4. led 2011

@lenynka Pochopila, neco jako Netusil, Povysil... My to mame taky 😀 Takze i kdybych chtela, zadnou exotiku nedam, nastesti se mi ani ty zvlastni jmena vetsinou nelibi...

bocinka
4. led 2011

@jasekd no jo, mě napadlo jen Přeučil.... 😀 😀 😀

jasekd
4. led 2011

@bocinka My nejsme ani jedno z toho, mame to jakoby o neco srandovnejsi, ale zas ne nejakej Sukal apod 😀

bocinka
4. led 2011

@jasekd Já znám Vozihnoje, buď v klidu... 😀 😀 a nebo Vymětal.... no nebudem to z Tebe tahat.... já jsem taky Šebestová už pět let, když mám Macha, že.... 😀 😀

jasekd
4. led 2011

@bocinka Vymetal je podle me pohoda jmeno. My nemame nic strasnyho, i ta prezdivka z toho udelana je spis mila, akorat predtim jsem mela nemecky jmeno (ne ze by na nej nesly udelat prezdivky, ale ta moznost vyberu jmena k tomu by byla vetsi). Vozihnoje je teda husty 😝 Mach a "Sebestova" je nahodou pekny 🙂

bocinka
4. led 2011

@jasekd Vymětal mě napadlo jako další, ne jako směšný.... 😀 Joooo Vozík je mazec, dokonce se jeho žena za svobodna jmenovala Skočdopolová, nebo tak... 😀 😀

lenynka
4. led 2011

@bocinka
@jasekd Jj něco takovýho, my to máme taky srandovnější, ale taky ne hanlivý. Ale rozhodně na to příjmení nechci upozorňovat ještě nějakým výstředním křestním jménem ;)

jasekd
4. led 2011

@bocinka A to Vozihnoje se prechyluje na Vozihnojova (to uz je lepsi ta Skocdopolova)?

jasekd
4. led 2011

@lenynka No tak to by me zajimalo, jak se jmenujes. IP?

bocinka
5. led 2011

@jasekd jojo, je Vozihnojová.... 😀 😀 😀
@lenynka i mě prosím.... ještě je, Nejezchleba...... 🙂

lucisa
5. led 2011

Mě jednou vykládala babi, že nějaká její kamarádka ze školy měla šíleně dlouhé a komplikované příjmení v němčině. No a jak po válce byli všichni proti všemu německému, tak je úřady nutili, aby si příjmení počeštili. Ale když jim překladatel přeložil jejich jméno, uznali, že je to blbost a mohli si zvolit jiné. To jejich původně byla nějaká složenina a znamenalo něco jako Utíkal přes tři pole až k rybníku.... takže to by asi byla síla 😀 😀 😀

indiankat
5. led 2011

@lenynka kdyz jsem pred rokem cekala naseho prcka a rekla jsem ze to bude Eliáš, vsichni si tukali na hlavu, ze je to prijmeni, nebo kdo to vymyslel, ze to v zivote neslyseli, pak ze jsme meli dat rovnou Ilju a padl i nazor, ze jsme to slozili z meho oblibeneho jmena Eliška a jmena meho manzela - Lukáš - - Eli+áš 😀 😀 s pochopenim jsme se nesetkali asi nikde

jakelina
5. led 2011

@indiankat Taky máme Eliáška a tady se zase všem to jméno líbí. 😉

indiankat
5. led 2011

@jakelina tak ted uz taky nikdo nic nenapmita, ale zezacatku to bylo horsi, v porodnici v Jablonci jsme pry byli prvni 😀 koukam, ze jste priblizne stejne stari 😉 jak se jmenuji ostatni deti?

fangi
5. led 2011

Holky, mně se z přečtené diskuze trochu zdá, že ať se vybere jakékoliv jméno, tak se ostatní podivují nebo ještě hůř ho haní nebo se do toho v rodině různě montují a chtějí prosadit jiné jméno.... 😖 Protože tady kolikrát padnou, tak hezká jména 😵 , která mi navíc nepřijdou nijak zvláštní, a přesto píšete, jak se okolí děsilo a podivovalo a ťukalo na čelo...Některé lidi já fakt nechápu 😀 Navíc by měl každý respektovat, že jméno vybírají rodiče a když už se někomu nelíbí, tak by měl mít aspoň tu slušnost neťukat si na čelo a nemít pitomé poznámky !! 😠 Opravdu nějak nechápu, proč je v rodinách kolem toho takové halooo, že celá rodina "řeší", jak "hrozné" jméno rodiče vybrali..😕 My ještě děti nemáme, ani jména nemáme vybraná, tak z vlastní zkušenosti nemůžu říct, ale fakt mě šokuje, co tu některé píšete, jaké byly reakce okolí apod.. 😕

lucisa
5. led 2011

@fangi bohužel to tak opravdu někde je ☹ ale plně souhlasím s tvým názorem, je to jen a jen věc rodičů, příp. sourozenců, pokud je k tomu vybírání rodiče přiberou, a okolí to musí respktovat.
Já když dala u první dcery dvě jména a taky ne často dávaná, mamka z toho byla hotová a styděla se, ale časem si okolí zvyklo, i když v tom mají hokej, ale nikdy bych nedala na nikoho jiného, jen na mě a manžela, ať se ostatní staví třeba na hlavu. 😝

indiankat
6. led 2011

@fangi @lucisa souhlasim, nedala sem si do toho kecat od ikoho, max jsme se zeptala na nazor, ale kdyz se zacli k tomu stavet negativne, neposlouchala jsem je. tchyne se svagrovou porad Elias, Elias, to je divny, jak na psa, jak prijmeni ha ha Patrik Elias, myslela jsem ze vyskocim z kuze

lucisa
6. led 2011

@indiankat to teda dala tchýně se švagrovou do placu pěkně blbý argument. Kolik lidí nosí příjmení Petr, Pavel, Marek, Vojtěch, Tomáš, Michal, Martin atd. atd. - a to jako kvůli tomu by měli rodiče přestat dávat tato jména jako křestní?

indiankat
6. led 2011

@lucisa ja to taky rikala s tim prijemnim, kolik krestnich jmen je i prijmeni a oni ze Elias neni ani krestni jmeno, ze to nikdo nedava, ze to nikde neslysely 😝