Nevýchova, funguje třeba i na předpuberťáky?

arasidka81
20. led 2018

Ahoj nedávno jsem narazila na stránky nevýchovy. Docela me to zaujalo 🙂 Chtěla jsem se optat zda někdo delší dobu tuto metodu používá a jestli to opravdu funguje třeba i na předpuberťáky 🙂 děkuji za vaše příspěvky , budu ráda za všechny klady i zápory nevýchovy 😉

slimacikmia
20. led 2018

@arasidka81 to musíš vyskúšať sama... sú tam dobré rady, určite sa niektoré osvedčia, ale žeby fungovalo všetko na 100%? To neviem no. Každopádne základ je tam dobrý a tým je rozumná komunikácia.

eviicka
20. led 2018

Také mě to na první pohled zaujalo, takže jsem to začala trochu sledovat (ale pouze volné verze) a základní myšlenka = rozumná komunikace jak píše @slimacikmia je hodně dobrá a důležitá, myslím, že tento koncept umí připomenout lidem co je důležité a nechá každého se trochu zamyslet.

Mě osobně na celém tom programu vadí ten marketing. Aby získali klienty, tak je třeba nejprve rodiče řádně vyděsit a znejistit a vzápětí jim nabídnout řešení... Taky bych čekala, že pokud si zaplatím nemalé peníze, tak za ně dostanu všechno co jde, a ne že všechno dostanu, jen pokud se např. přihlásím do půlnoci...
Chápu, že tvůrci nejsou charita, ale...

arasidka81
autor
20. led 2018

Já jsem zatím skoukla první video a něco na tom bude. Ale chtěla bych to právě vidět z obou stránek ne jen z té vychvalované. Nevíte jak dlouho je to na světě?

arasidka81
autor
20. led 2018

@eviicka komunikace s dětmi je opravdu důležitá ale také je podle mě důležité krotit sám sebe. Náš syn moc dobře ví jak nás vytočit a kompletně všem zkasit náladu. A to bych právě já potřebovala změnit ( to že se nechám vytočit) prostě zvládnout svuj vzek. Neni nějaká rada?

slimacikmia
20. led 2018

@arasidka81 to tiež skúšam, nenechať sa vytočiť... vraj je dobré si sledovať signály, ktoré telo vydáva tesne pred tým, než človek vybuchne, sú to dosť jemné signály, ale dá sa to naučiť a potom človek môže rozdýchať, alebo odísť niekam na chvíľu, kde je sám v kľude (to pomáha mne) ešte pred tým, než nejak nevhodne zareaguje. Inak (s odpustením) ja tie videá nemôžem sledovať, tá pani mi je antipatická tým, ako sa stále rozplače a tým "sladkým" tónom reči, ktorý používa. Tie videá sú neskutočne dlhé na to, čo v nich chce prezentovať a zbytočne sa zakecáva atď atď

lamce92
20. led 2018

Ja jsem absolvovala oba kurzy. A ty penize za to stoji. Iptavdu vam to spousty veci usnadní.

ela90
20. led 2018

@slimacikmia přesně tak 😀 ty videa jsou hrozné. Paní na mě působí šíleně. Ale přesto sleduji. Video si pouštím 2x zrychleně 😀 pro zachycení myšlenky dostačující a nemusím u toho trpět😀

lamce92
20. led 2018

@arasidka81to je taky víceméně jeden z principu, ze musite nejdřív zamakat sam na sobe.
Obecne se rika, ze to jsou bolistky z vašeho dětství. Chce to si, situaci s odstupem znovu projít a zamyslet co, co vas tak vytáčí a proc tomu tak vubec je.
Dítě je vase zrcadlo.

lamce92
20. led 2018

@arasidka81 jak dlouho to nevim, ale vim, ze to je celosvětové.

kaja2016
20. led 2018

@arasidka81 Nejsem si jistá, ale myslím, že to navazuje na pedagogický směr z 60.70tych let 20.stoleti antipedagogiku. Jinak třeba já si o tom četla poprvé detailněji včera a nějaké ty metody dělám sama od sebe aniž bych cokoliv četla. Určitě to tu bylo vždycky, rodiče co nejsou autoritativní, neradi nařizuji, co dítě má dělat, ale vše vysvětlují a snaží se o dohodu a porozumění, tu snad byli vždycky, doufam🙂

lamce92
20. led 2018

@kaja2016 presne tak, spousty z nas to maji v sobe automaticky, pokud si do toho nenechají kecat.

kaja2016
20. led 2018

@lamce92 Tak o tom to to je taky, že život je dialog.. Pokud ti někdo říká něco, co se ti nelíbí, tak se tím nemusíš řídit a dokonce můžeš i požádat, aby ti to neříkal... Stejně tak to může udělat tvoje dítě tobě, a jako mě to fakt zaujalo, že to nekdo takhle hezky shrnul, a taky jsem zvědavá, jaky člověk z mé dcerky pod mou výchovou vyroste...čas ukaze

arasidka81
autor
20. led 2018

@lamce92 no právě . Vždycky jsem si říkala, že tohle a tohle dělat nebudu a někdy se přistihnu že to vlastně dělam. To co máme zažité z dětství se na nás vždycky podepíše ať už v dobrém nebo špatném.

arasidka81
autor
20. led 2018

@slimacikmia děkuji za radu. Video jsem zatim zkoukla jen první. Další mi má přijít na email. Tak uvidíme.😉

nisulka
20. led 2018

O Nevýchove viem asi 2,5 roka, svoje deti nemám, ale pracujem s nimi ,niečo z nej používám a funguje to, ale na niečo deti nevedia reagovať, pretože niesú na tento sposob komunikácie zvyknuté...

hlasimse
20. led 2018

Neznám to, ale ačkoli je dobré mít vždy nad sebou (i svým hněvem) kontrolu, když dítě ví jak rodiče vytočit a dělá to naschvál, asi by se mu měl nějaký ten hněv pořádně předvést, aby se naučilo, že každá akce má reakci a nikdo na něj nebude v životě brát nějaké ohledy. To je jen můj názor. Prostě chce vytočit, tak vytočí a bude i nějak potrestán.

hlasimse
20. led 2018

Ale jinak souhlasím, že jednat v afektu není dobré - i ten trest by se měl nějak férově vymyslet. Všeobecně na ukočírování hněvu funguje "doutnat" - hluboce dýchat, zatnout pěsti a zuby a vydržet to pár vteřin než bezprostřední emoce odejde. Určitě taky souhlasím, že je fajn dětem věci vysvětlovat, dohodnout se - ale děti někdy rády zneužívají dobroty a vyklidněnosti, a v určitém věku testují hranice, co si můžou a nesmí dovolit, a je na rodičích, aby mu tyto mantinely nastavili. Pracuju s dětmi, tak jsem si to i tak trochu ověřila 🙂

kamste
20. led 2018

Komunikace, spolupráce, tolerance a pochopení, princip "výhra-výhra", důvěra, domov jako bezpečné místo (kde se dítě může svěřit i s "lumpárnou" a místo trestů či moralizování má doma rádce, kteří mu pomůžou najít řešení a nápravu přirozených důsledků...), dětství jako doba "chybami se člověk učí", láska..... Tyto principy se vyskytují ve více směrech. Vybírám si, co se mi zrovna hodí a upravuji na vývojovou úrověň mých dětí. Stále se učíme spolu vycházet a vzájemně si pomáhat. Někdy nám to jde lépe a jindy hůř.

Nevýchova - web a i na MK je skupinka https://www.modrykonik.cz/group/6698/
AHA rodičovství - web http://www.aharodicovstvi.cz/clanky/ (např. na ten "rodičovský vztek" mi pomohl článek http://www.aharodicovstvi.cz/a7-kroku-ke-zvladn... a http://www.aharodicovstvi.cz/a10-veci-na-ktere-... )
Naomi Aldort: Vychováváme děti a rosteme s nimi
Mentální jazyky (pěkná přednáška

https://www.youtube.com/watch?v=eD4S6BScWjg

)
Respektovat a být respektován http://www.respektovani.com/index.php?obsah=5

Další zajímavé články a myšlenky dávám na profil.

hlasimse
20. led 2018

Tak jsem na to mrkla a přijde mi, že z mého pohledu to není úplně to pravé ořechové (některé aspekty určitě jsou fajn, ale některé já osobně bych asi nechtěla používat). Třeba tady jsou různé příklady toho, co v různých situacích říkat (http://www.aharodicovstvi.cz/co-rikat-misto-tre...). Přijde mi to opravdu hodně hodně smlouvavé, třeba tam dítě křičí v autě a rodič místo opravdového napomenutí jen řekne, že se v autě nekřičí kvůli řízení a jestli má tedy zastavit. Takže rodič musí zastavit a podřídit se dítěti, protože dítě se v podstatě ničeho nemusí bát, ani neposlušnosti. Přitom i zvířata svá mláďata učí mnohdy nevybíravým způsobem, ukáže hněv, nasměruje tak své mladé. Já myslím, že bychom měli děti připravit na svět, a tam se s ním nikdo takhle mazat nebude, smlouvat a např. uznávat, jak těžké je pro něj, že dnes v obchodě mu nekupujeme žádný dárek. Nebo si na nás jako rodiče dovolí být sprosté a my mu řekneme, úplně v klidu, že asi musí být hodně naštvané. Myslím, že taková výchova vede k rozmazleným sebestředným dětem. Ale zas abych to úplně nezatracovala, tak některé principy mi přijdou hodně užitečné - vysvětlit situaci a proč něco chceme tak a tak... Ukázat dítěti fair play... Komunikaci, humor atd... Takže za mě "odsaď podsaď" 🙂

arasidka81
autor
20. led 2018

@kamste moc děkuji za odkaz 🙂

arasidka81
autor
20. led 2018

@hlasimse tak každý máme jinou představu 🙂. To co vyhovuje jednomu nemusí vyhovovat druhému, je nutné si zachovat selský rozum 🙂

mlynkova85
20. led 2018

Zkus si najít na facebooku krkavčí matka. Já jí sleduji od prvního začátku její existence a něco do sebe to má. Manžel jí zemřel když byla potřetí těhotná. Na děti aplikuje nevychovu a je to vysmátá mamina 3 dětí. Třeba ti její články něco dají.

kamste
20. led 2018

@hlasimse Kdyby mi před 7 lety někdo řekl, že budu zastávat tyhle názory, tak bych se mu vysmála. Než jsem začala pečovat o vlastní děti, tak jsem taky zastávala přísnou férovou výchovu (tak, jak jsem byla sama vychovaná a jak jsem ji používala v praxi jako učitelka na gymplu).
ALE U VLASTNÍCH MALÝCH dětí jsem si uvědomila:
- že důvěra je mnohem cenější než to, jestli mě dítě okamžitě poslechne (kromě skutečně nebezpečných situací)
- že se teprve učí ovládat své emoce a vůbec se v nich vyznat (a naučit je jen zlost... potlačit by je nenaučilo s pocity pracovat a nechat je odplynout, ale vedlo by to k "užírání" se zlostí... a případně až k psychosomatickým potížím...)
- že toleranci, ohleduplnnost a empatii se učí hlavně nápodobou
- že tu nejsou proto, aby na někoho "dělaly dojem"

To co v ranném dětství "zasejeme", během jejich puberty "sklidíme".

kamste
20. led 2018

@hlasimse PS: a neznamená to, že dostanou vše - jen mají vždy někoho, kdo jim vyjádří pochopení a případně je polituje a pomůže jim jejich aktuální náladu "překonat" a vyrovnat se s danou situací.

hlasimse
20. led 2018

@kamste No, ono taky dost záleží na věku dítěte. Kolem těch 3-4 let dost souhlasím. Ale já měla na mysli starší děti, 6, 7, 8 let - ti už se chovají trochu jinak a účelově se snaží "zkoušet" co smějí. Není to že by v sobě tápali a byli emočně zmatení, ale opravdu vědí, co dělají a že se to "nemá".

kamste
21. led 2018

@hlasimse Myslím, že "naschvály" jsou "voláním o pozornost" podle hesla lepší negativní pozornost nežli žádná. Svým dětem říkám: "Místo útoků řekni, co potřebuješ." Učíme se spolu dohodnout a najít řešení, které bude co nejvíc vyhovovat všem (ne kompromis, ve kterým není ani jedna strana spokojena). Ti 6letí by už měli "těžit" z předchozích zkušeností s uzavíráním dohod, ale pokud to doma mají "buď já nebo rodič", tak prostě na rodiče používají to, co rodiče používali na ně. Děti se učí hlavně nápodobou: takže pokud je rodič vede autoritativně, kde se mají naučit "dohody"? A argument "to se nemá dělat" je absurdní, když děti vidí, že to někdo dělá (používám "my si to dělat nebudem, máme se přece rádi...", "jak by se ti to líbilo, kdyby ti to někdo dělal..."). Když pochopí "proč" něco děláme nebo neděláme a vezmou to za své, tak podle toho budou jednat, i když jim nebudu stát za zadkem.

hlasimse
21. led 2018

@kamste Ano, to souhlasím - když jste vy v režii celou dobu od miminka, tak snáz dítě něco takového naučíte, než když máte děti ve třídě a samozřejmě tam vidíte dopady různých stylů výchovy. Také záleží na dítěti - každé je unikát, některé rády spolupracují, jsou rozumné a nechají si věci vysvětlit, některé jsou antagonistické, nechtějí slyšet vysvětlení, jsou svéhlavé a nechtějí dělat věci tak, jak jim je mile vysvětleno. Určitě je dobré být trpělivý a citlivý, ale zároveň přímý, důsledný a v roli jakéhosi průvodce, nikoli asistenta.

ladyhacek
21. led 2018

Zkus ještě podívat na cesta k pochopeni https://cestakpochopeni.cz. s mám skoro 3 kterým je to dost těžké je to paličák občas na něj nezabírá nic 🙂